Setari Cookie-uri

a fost cineva in macedonia - skopje?

vreau sa plec in octombrie in macedonia la skopje si as vrea sa ma ajutati cu informatii de calatorie in aceasta tara( p.s. - trec cu bacul pe la calafat)
gabirasanu
Postat pe 21 Septembrie 2008 19:31
Am fost la Skopje acum vreo 2 ani,cu trenul tranzitand Bulgaria si Grecia.A fost amuzant,in sensul ca am facut sauna in tren si am ajuns la Salonic lesinata de cald. La Salonic am schimbat trenul si in cateva ore am ajuns la Skopje. Orasul e interesant;are doua parti,partea cu tenta europeana si partea orientala ( cu bazar, moschei, veselie si mizerie ca in mai tot Orientul).Partea europeana m-a facut sa ma gandesc la Timisoara cu Bega ei.Pe malul fluviului care traverseaza orasul sunt o gramada de barulete si magazine cochete,plus o zona pedestra frumusica.Daca imi aduc bine aminte, un monument de care sunt ei foarte mandri este un orologiu care marcheaza cumva istoria orasului in sensul ca la un moment dat a fost un cutremur foarte puternic care a distrus orasul,mai putin ceasul respectiv ale carui ace s-au oprit chiar la ora cutremurului,zic ei. In ansamblu, orasul mi-a dat impresia ca e in plin proces de reconstructie, de reinoire si mi-a placut.Nu e o metropola cu cine stie ce oferte de distractie sau de shopping,dar e un loc simpatic,in care vei intalni oameni mult mai prietenosi decat in Europa de Vest.
Apropo de cazare,am stat la Continental, un hotel dragut dar modest pentru cele 4 stele cu care se lauda. Avea aerul vechilor hoteluri Parc pe care le mai gasesti prin Romania,incluzand podeaua de la baie care era tot plina de apa indiferent ce faceai.
eneeliza
Postat pe 30 Septembrie 2008 20:50
Atentie!!!
In Macedonia coruptia este in floare, de altfel in toate punctele de frontiera sunt afise mari cu un numar de urgenta (parca 941), la care poti semnala astfel de situatii.
In cazul in care circuli cu autoturismul sa ai grija ca toti sunt pe capatuiala, de la cei cu taxa de autostrada, care te ciugulesc (incearca) de 2-3 euro, pana la politia rutiera, care vrea 30-50. Nu face concesii si ameninta-i cu telefonul respectiv, eu am reusit. Drumurile sunt, in general, in regula. Mai multe nu stiu, am fost doar in tranzit spre Grecia.
Succes!
ovidiulepadatu
Postat pe 14 Octombrie 2008 08:14
De la: gabirasanu, la data 2008-09-21 19:31:52 vreau sa plec in octombrie in macedonia la skopje si as vrea sa ma ajutati cu informatii de calatorie in aceasta tara( p.s. - trec cu bacul pe la calafat)




Scuza-ma te rog dar tara se numeste FYROM!Depinde de unde pleci ....Poti si prin Calafat intri in Serbia si te duce drumul e ok,sint peste tot indicatoare e autostrada daca mergi cu masina drumurile sint super.Drum bun si distractie super placuta!!!
CRISTINA03_healthy
Postat pe 26 Mai 2009 18:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Barcelona 2-6 August 2010 1 De la: Gabriel_Roma 12 Iulie 2010 02:54
Spania- Circuit 5 De la: sagapo 22 Martie 2010 11:27
Londra 7 De la: gabriel481 6 August 2009 16:31
Bulgaria - concurs 1 De la: polleta 14 Noiembrie 2008 12:06
Insulele Canare,Tenerife 17 De la: octeo 13 Iulie 2009 13:46