Setari Cookie-uri

tips pentru italia, pls

urmeaza sa plec intr-o scurta vacanta in italia, la roma. ce sfaturi imi dati ? ce tips-uri aveti ? cand am fost in franta am gasit undeva pe net ca in prima duminica din luna nu se plateste intrarea la muzeu. ei , am valorificat la maximum aceasta info care s-a dovedit adevarata ! poate aveti un tips asemanator ptr mine si nu numai ! multzam !
D
danimicutica
Postat pe 23 Septembrie 2008 17:18
Roma e un muzeu in aer liber si poti vizita mult fara sa te coste insuportabil. Fara bani: Altarul Patriei (Piata Venetia), Columna lui Traian, Piata Spania, Piata Navona, Panteonul, catedrala Vaticanului, Piata Poporului. Cu bani: interiorul Colosseumului, Forumul roman, muzeul Vaticanului cu Capela Sixtina. Si la acesta din urma poti beneficia de gratuitate la o data anume, dar nu mai tin minte exact cand...Vacanta placuta.
parvulescu_dan
Postat pe 30 Septembrie 2008 12:43
am un an de cand locuiesc in italia si nu am vazut inca muzeele vaticanului, pt ca lucrez mereu, dar o sa mi gasesc eu o zi, trebuie, si mai ales daca e ultima duminica din luna e gratis. cam toate intrarile sunt libere ultima duninica din luna, deci profita
castel sant angelo, vaticanul si muzeele sunt toate in aceiasi zona,cred k intro zi le poti face pe toate.distractie placuta!!!!
andreina1984
Postat pe 7 Octombrie 2008 11:44
Buna,
Si eu urmeaza sa plec la Roma la jumatatea lui martie... Am auzit de la cunostinte/colegi cum ca in fiecare restaurant exista ceea ce se numeste "taxa de scaun", care variaza intre 1 si 4 euro. Este adevarat??? Este taxa per persoana sau per masa? Mai aveti si alte informatii de genu asta? Cum e transportul public? Merita mai mult metroul sau transportul de suprafata?

Multumesc!
onilaiepurila
Postat pe 6 Februarie 2009 08:36
Ok...tips pt Italia, ..a fost Grecia...Turcia...dar Romania??..chiar nu e nik de vazut aici???...eu consider k sunt enorm de multe! :P..oricum....traiti la maxim..indiferent unde va aflati! o zi si o saptamana buna va doresc!! :*
lfelicia
Postat pe 16 Februarie 2009 08:29
...........iar cu taxa de scaun este perfect adevarat...nu ma fost in Italia..dar stiu de la prieteni!
lfelicia
Postat pe 16 Februarie 2009 08:31
nu exista o ''taxa de scaun'', este doar partea chelnerului, in loc de bacsisul pe care i-l lasi de obicei.daca gasesti scris pe meniu ''servizio e coperto'' inseamna ca nu mai esti obligat sa ii mai lasi ''tips-ul''
nu am intalnit nici o alta taxa in afara de asta si nu sunt putine restaurantele in care am mancat in italia
frumushel_lazy
Postat pe 16 Februarie 2009 09:28
De ce toata lumea alege Roma cand e vorba de Italia? Intr-adevar sunt acele obiective turistice celebre care trebuie vizitate, dar in schimb va recomand sa vedeti : sudul Italiei (in special Tranato), Sicilia, Insulele din Marea Tireniana (in special I. Capri), Sardinia. Specificul italian este mult mai bine pastrat in aceste locuri decat in multe alte orase mari din Italia. O zi buna la toti!!!
tavyoca
Postat pe 16 Februarie 2009 09:47
Ati luat-o pe alaturi frati si surori intru ginte latina. Doamna a intrebat strict si la obiect despre Roma si primeste raspunsuri despre Insule si sudul Italiei.

Din partea mea:

- Panteonul cand ploua / ninge este superb.
- Capela Sixtina de la Vatican merita vazuta pur si simplu. Ca sfat: vezi inainte filmul http://www.imdb.com/title/tt0058886/ . Michelangello si Da Vinci merita urmariti cam peste tot pe unde si-au lasat amprenta. Sunt 2 dintre cele mai mari spirite universale. Medicina, arhitectura, matematica, natura nu au prezentat pentru ei multe secrete.
- Acum depinde de fiecare dar eu nu sunt un impatimit al muzeelor decat in cazul in care in acel muzeu chiar este expus ceva absolut senzational. Prefer strazile ROmei unde, cum bine spunea un coleg de forum ceva mai sus, gasesti istorie si arhitectura - obiective cam la tot pasul. Ia-ti un ghid (harta) ca cele din linkul acesta: http://www.cartepremium.ro/produs/9098/Top-10-Roma---ghid-turistic.html . Sunt 2 sau 3 tipuri de marimi. Cauta pe cel mai mare dintre ele ca si format (au foarte multe informatii utile despre muzee - ce te intereseaza pe tine - despre lucruri de vizitat in aer liber, iti sugereaza trasee de urmat, etc). Cauta sa faci fotografii cu tine. Poze cu Columna gasesti pe net ;). Mai bine facute. :)

Daca imi mai vin idei, scriu.

Spor si zbor.

arteh
Postat pe 16 Februarie 2009 10:55
http://www.crestinortodox.ro/Catacombele_romane-24-15140.html
viziteaza catacombele romane. nu vei regreta. in plus te va incerca un sentiment ce nu-l vei cunoaste in vatican!!!
bobo_radasanu
Postat pe 16 Februarie 2009 11:18
este o taxa de scaun sau masa cum vreti sa i spuneti.daca vrei sa consumi ceea ce ai cumparat in local platesti 2 sau 3 eur mai mult depinde de zona,de calitatea localului...daca iei pentu acasa sau oriunde in afara localului au un alt pret mai mic.ei spun k platesti asa deoarece la masa stai asezat, murdaresti o farfurie un pahar, te serveste cineva la masa deci....
andreina1984
Postat pe 16 Februarie 2009 11:47
http://www.iuresh.ro/profil.php?profil=carmen_manu
nemrac_lazy
Postat pe 16 Februarie 2009 14:48
Taxa de scaun este doar la Vatican. Cred ;). Ca sa ajungi pe ,,scaunul,, acela. Oricum coperta este afisata la intrare - si daca nu este intrebati.
arteh
Postat pe 17 Februarie 2009 15:54
bravo succes drum bun.
e bine ca te informezi, ia un ghid din romania costa vreo 2/300 de mii vechi, dar merita, citeste/l inainte de a pleca. pentru muzee adica Vatican, Colosseum etc, scoate de pe net. vezi ca au reduceri pentru tineri elevi studenti etc.
din orice hotel poti cere o harta gratis, e important, si incearca sa/ti faci un mic plan.
daca e vreme buna merita sa mergi si pe jos orasul e frumos dar e mare, mai fa cite o pauza de masa sau altceva. noi am mancat la preturi romanaesti, fara taxe de sacun, paste, pizza etc.
iti trebuie bani pentru muzee dar merita, costa cat un tricou, tricouri ai si acasa vatican si colosseum n/ai.
si la Sfantul Petru la catedrala, San PIetro adica, vezi ca e coada iat/i timp, eu am vazut multe din oras in doar 2 zile si am fost de mai multe ori, daca te tin picioarele ai ce vedea.
studiaza preturiloe inainte sa te asezi la masa si nu cumpara de la negri, te pacalesc. vezi ca sunt buticuri ca si la noi, cu haine si suveniruri ieftine, langa vatican.
foloseste metroul sau autobuzul pentu deplasari mai mari.
calator
Postat pe 8 Martie 2009 14:00
Mersi frumos pentru sfaturi!!! Am bagat la cap tot. Plecam sambata... speram sa nu avem parte de incidente neplacute (asta apropo de asa zisa situatie a romanilor din Italia), ar fi pacat sa ni se strice excursia... Are cineva informatii despre transportul in comun la si de la aeroportul Ciampino?

Multumesc mult!
onilaiepurila
Postat pe 9 Martie 2009 16:15
vezi ca sunt foare multe relatari si comentarii despre Italia, cauta in celelalte topicuri din lazy. succes si vacanta frumoasa
calator
Postat pe 2 Iulie 2009 16:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30
intrebare 1 De la: lazy000028 28 Martie 2010 22:36
nisip fin, apa mica 6 De la: aliss_maya 9 August 2009 00:42
Halkidiki - hotel Flegra Palace 4*+ 6 De la: calator 2 August 2009 18:29
CU MASINA SPRE THASOS 1 De la: mtrraluca 30 August 2009 12:44