Setari Cookie-uri

In Croatia ati fost ? Cum e pe acolo...merita deranjul?

Am auzit ca destinatia cea mai cautata in vara aceasta ar fi Croatia. Daca a fost cineva pe acolo, spuneti-mi daca e ceva interesant de vazut si pe unde ati stat, cum a fost.
denisse_adc_healthy
Postat pe 13 Februarie 2009 14:58
desigur merita efortul si drumul
se poate face cu masina pe sosea prin ungaria este frumos drumul preturi bune la moteluri si hanuri mancare ieftina si gustoasa
merita si un sejur la mare pe coasta dalmata iar de acolo se poate vedea prin slovenia, care se traverseaza in jumate de zi cu masina, si Italia, sau macar venetia.
drum bun si calatorie placuta.
atentie croatia este o tara nemembra UE deci trebuie pasaport si moneda nationala, kuna parca.
calator
Postat pe 16 Februarie 2009 22:42
nu am fost pe plaja, ci doar la Plitvice. Cauta pe net sa vezi ce frumusete de peisaj! e o rezervatie naturala de lacuri (colorate in turqoise, datorita reliefului carstic), unite intre ele prin cascade. eu am fost fascinata de Plitvice. Incearca sa nu ocolesti aceasta rezervatie!!!
ramonanita2001
Postat pe 23 Februarie 2009 06:27
Am fost vara trecuta.Zagrebul este frumos,curat.Am vizitat gradina zoologica unde merita sa-ti petreci jumatate de zi.Cazarile sunt scumpe,si nu prea gasesti decat hoteluri in oras.Pe litoral poti gusta din farmecul peisajului arid,bolovanos,uneori selenar.Cazari scumpe atat la hoteluri cat si la particulari dar lume civilizata retrasa in mijlocul naturii.Nu este genul de litoral intalnit la noi sau chiar cel de la turci sau greci,cu petreceri,harmalaie si si etalari de toalete.Ar fi ca o retragere in delta Dunarii numai ca ...la mare.Mare foarte linistita,cristalina si prielnica sporturilor nautice.
yzal
Postat pe 23 Februarie 2009 08:13
Noi am fost in Croatia acum 10 ani, prima data. E o tara frumoasa iar oamenii sunt primitori, dar nu sunt exagerat de amabili. Mancarea e scumpa, mai ales carnea. Daca mergi uita-te bine ce fel de plaja este, pentru ca ai mari sanse sa fie pietroasa. Anul trecut am fost pe insula Rab unde este o plaja frumoasa si nisipoasa (Lopar), dar locul asta e pentru familii cu copii. Stiu ca exista si o croaziera intre insulele lor.
cla_ioa
Postat pe 23 Februarie 2009 08:34
am fost vara trecuta acolo, a fost superb, du-te cu incredere si aloca-ti cel putin 7 zile(eu am petrecut 14 si tot nu a fost de-ajuns). te sfatuiesc sa mergi pe cont propriu, cu masina si cu un GPS si o sa fii mult mai incantata decat cu orice agentie(care iti limiteaza locurile de vizitat). daca mergi pe cont propriu, te inarmezi cu o harta si google, iti faci planul de acasa. uita-te pe profilul meu, toata pozele sunt de pe toata coasta Croatiei, insula Pag e superba, e sus in Nord, insula Hvar la fel, de pe ea ajungi si pe insula Bol cu o plaja superba. in principiu, am vizitat tot, si dupa ce am coborat in Dubrovnik, am plecat in Muntenegru, care e asemanatoare cu Romania, tiganime, mizerie pe strazi si in apa, gen litoralul romanesc. Croatia insa, e curata,organizata, civilizata, preturi un pic mai mari decat la noi (in Muntenegru sunt identice cu cele de la noi). imagineaza-ti litoralul vazut de sus, de pe munte, lucru pe care nu il vei vedea niciodata la noi. daca o sa cauti pe google, gaaesti o gramada de peisaje, inclusiv harti.

http://www.tzg-rab.hr/images/mapa3/AutoHrvatskab.jpg
uite o harta detaliata. nu rata orase precum ZADAR, SPLIT, DUBROVNIK.

Cu multa placere iti dau orice detalii vrei.

aa, nu uita de Plitvice, e superb, nu am platatit nici un bilet de intrare, insa costa cam 20 de euro daca vrei sa te plimbi cu vaporasul sau autobuzul prin el.

http://images.google.ro/images?gbv=2&hl=ro&q=plitvice

mult spor la cautat

dhoria
Postat pe 23 Februarie 2009 08:55
Noi mergem deja de trei ani in Croatia. Ne simtim ca la a doua casa. Ne-am facut prieteni la Plitvice si acolo facem halta si la plecare si la sosire, cu vizitarea Parcului National, de care nu ne putem satura. De la Plitvice mergem ori catre Dubrovnik, cum am fost anul trecut, ori la insule, cu feriboat-ul, cum am fost acum doi ani la Korcula si in toata zona viticola, ori catre Rijeka (acum trei ani)si de acolo, dupa cum au spus si alti calatori pasionati, poti vedea macar Venetia. Exista excursii de o zi, cu vaporasul, pana la Venetia. 80 de eur/persoana, daca imi amintesc bine. Noi suntem fani Croatia. Am inceput sa pun o serie de poze la profil si voi continua. Paritatea la kuna (moneda nationala) este 7/1 cu euro si daca ai card bancar international poti rezolva problema schimbului valutar la orice bancomat. Se plateste taxa la autostrazi, dar si aceea se poate plati cu card. Cat despre mancare...am constatat ca mancarea traditionala este cea mai ieftina. merita incercat purcelul sau mielul la protap si vinurile lor din peninsula Peliesac! Drum bun!
mokus1
Postat pe 23 Februarie 2009 09:52
Merita, mers in Croatia, este superb.Am fost intr-o excursie cu Omnia 9 zile, cred ca inca mai au excursia. Merita
cristinaolivia
Postat pe 23 Februarie 2009 11:59
Buna,

sunt noua pe forum. am cautat oferte pentru Croatia pentru august - septembrie 2009, dar sincer nu stiu catre ce agentie sa ma indrept. am vazut ca una dintre voi a fost prin omnia. as putea sa te rog sa imi detaliezi un pic? adica am vazut sejurul / circuitul, ca pret si ca program mi se par ok. cum este cazarea (acolo am vazut ca este un hotel de 2 stele +. ma interesaza daca a fost curat si mancarea ok.) multumesc.
daca stiti alte agentii ok care ofera sejururi cu transport (nu am masina si nici carnet) as aprecia sa imi spuneti.

o saptamana usoara.

Ioana
anaoipopescu
Postat pe 23 Februarie 2009 19:50
hello! Am fost in vara 2008 in Croatia mai exact in Pola! peisajul este adorabil insa in complexul in care am stat a fost foarte aiurea!aveam piscina intradevar...dar in mare nu se putea intra pt k erau doar bolovani si denivelari!mancarea este foarte scumpa...si nu prea ai din ce alege...pt peisaj merita sa mergi dar nu iti recomand sa stai prea mult k o sa ramai fara resurse de vizitat in Pola este colosseumul kre m-a atras cel mai mult si portul de acolo...in rest si in magazine preturile sunt la fel k in romania...deci nimic nou.Merita sa vizitezi Grecia...e superba
innahot
Postat pe 23 Februarie 2009 20:09
am fost in aug. 2007, e tara super , preturi maricele , moneda kuna dar in unele locuri (restaurante , baruri) merge si euro.
regiunea in care am fost este istria in statiunea medulin , am stat la o casa de vacanta care are inclusiv piscina undeva la 200-300 m de plaja (cu nisip).
sa nu ocoliti rez. naturala plitvice(cca. 3 ore cu masina spre bosnia) si in slovenia pestera postojna(cca 1,5 ore cu masina).
merita , asa ca vacanta placuta.
pt.ajutor accesati:
http://www.istria.info/en/
dadu_lazy
Postat pe 24 Februarie 2009 09:16
Da, deranjeaza-te !!!
Maryy
Postat pe 24 Februarie 2009 14:59
Croatia iti ofera peisaje minunate, un alt fel de litoral, multa istorie si foarte important: civilizatie. O sapatamana nu este de ajuns!!!
skia
Postat pe 24 Februarie 2009 20:29
e f frumos in Croatia. am fost vara trecuta si as vrea mult sa merg si vara asta. am fost intr-o statiune si incepand de la hotel, mancare, oameni totul e fost super. am fost si in zagreb si mi-a lasat o imresie f placuta. este atat de curat...parca esti intr-o alta lume:)
asa ca recomand cu incredere Croatia.
ileana_xs
Postat pe 25 Februarie 2009 10:25
1.Pola 3*
Pola, Croatia
Aproape de plaja de la 256 euro/pers/demipensiune
2.Plavi 3*
Porec, Croatia
Aproape de plaja de la 155 euro/pers/demipeniune
Donat 3*
Zadar, Croatia
Pe plaja de la 327 euro/pers/all inclusiv

Drazica 3*
Krk - Krk, Croatia
Aproape de plaja de la 226 euro/pers/ demipensiune - frumos
123girl
Postat pe 25 Februarie 2009 14:44
croatia este o tara de vis. si mai ales dubrovnikul, apreciat chiar de George Bernard Show, care a spus ca acolo este raiul pe pamant. mi se pare cel putin aiurea sa compari croatia cu grecia sau cu turcia, pentru ca e altceva. peisaje incredibile, oameni care nu te tzepuiesc si istorie diversa. sa va spun ca dubrovnikul avea pe la 1400 si ceva unul dintre cele mai avansate sisteme de canalizare din europa? cand in restul europei se murea de ciuma, ei nu au niciodata astfel de epidemii? ca pe la 1500 aveau o republica cu reguli democratice?daca cititi istoria dubrovnikului ramaneti uimiti cat de avansati au fost oamenii acestia in diferite perioade ale istoriei. si cu atat mai mult te doare sufletul ca s-au lasat tarati intr-un razboi stupid.oricum, croatia este o tara care trebuie vazuta- si cat mai repede, pana o manelizeaza romanii. desi, la cat sunt de mandri oamenii astia (ca doar ustasii ai lor erau) sunt sigura ca ar gasi metode sa se apere impotrivi kitch-ului. si, apropo, nu sunt tigani (spre deosebire de mult-laudatele grecia si turcia)
Shoarezu
Postat pe 28 Februarie 2009 10:20
Merita sa mergi in Croatia...mai este un topic legat de Croatia, mai gasesti si acolo informatii. Pentru mine este destinatia preferata, am fost de 3 ori pana acum, prima data acum 9 ani si ultima oara acum 2 ani. Au o infrasctructura f buna, in 2005 din vara au inceput sa lucreze la autostrada iar in 2007 in vara cand am fost era autostrada pana in sud la Makarska, incepanad de la intrarea din Ungaria...deci trece aproape toata tara, ca preturi este la fel de scumpa ca in Italia, se plateste pe fiecare tronson mai mare. Din punctul meu de vedere nu merita sa iei excursie prin agentie, noi ne-am descurcat f bine pe cont propriu... prima oara cand am fost ne-am dus fara nici o rezervare, am gasit acolo. Daca ii dai o cautare pe Google (nu pe site-uri romanesti) gasesti apartamente o gramada, atentie la distanta pana la plaja, sa nu fie prea departe. In rest...de fiecare data cand am fost am avut bucatarie sau chicineta, uneori ne-am luat noi manacare de acasa pentru dimineata intr-o geanta frigorifica: salam, cascaval etc. alteori am facut cumparaturile de acolo din magazin (atunci am stat intr-un orasel f mic, unde erau preturile mici, dar eram si aproape de o statiune mare, Makarska, asa ca la distractii aveam unde merge). Ultima data cand am fost - august 2007 - am platit 160 euro pe 5 nopti de cazare, am avut un fel de hol cu canapea si televizor, baie, chicineta si dormitor cu pat matrimonial si un dulap. Simplu si foarte curat...de fiecare data cand am fost m-a uimit ca de curat poate fi. Dupa-amiaza mancam in oras, pe plaja sau pe unde apucam...si cu tot cu cazarea de 160 am cheltuit cam 300-350 euro pe 5 nopti-6 zile - 2 persoane. Intr-adevar sunt locuri scumpe...dar tine de fiecare sa isi gaseasca si locurile unde se mananca bine si la pret bun. Noi am avut zile cu pizza...zile cu specialitati de mare si tot a fost bine la buget.
Dubrovnikul...de vis...nu pot zice mai multe pentru ca trebuie vazut, de fiecare data cand am fost am vizitat. Plitvice...vazut de 2 ori...de fiecare data cu aceeasi uimire, atat pentru peisaje cat si pentru organizarea si curatenia care exista, singurul inconvenient este coada la care stai pentru bilete daca mergi la sfarsit de saptamana mai ales. Am vizitat si Istria - Porec, am fost in croaziera cu plecare din Crikvenica (aici am stat primele 2 dat, este in nord) - am vizitat 3 insule, dintre care una a fost inchisoare p[olitica pe vremea lui Tito si puteai sa mergi prin inchisoare (care a fost devastata de fostii detinuti) si sa faci baie in golfuletul din spatele inchisorii (poti sa juri ca esti protagonist intr-un film). Drumul dinspre Crickvenica spre Pltivice iti taie respiratia cat te afli deasupra marii. Este usor si rapid de ajuns in Slovenia, unde poti merge la Postojna - cea mai mare pestera din Europa si una dintre cele mai mari din lume, poti vedea Isola si Portoroz - statiunile slovene de la malul marii. Tot din Crickvenica spre Rijeka - treci podul pe insula Krk si cauta statiunea Baska - fata de restul plajelor din Croatia care sunt cu pietre, mai mici sau mai mari in fuctie de zona, aici ai parte de o plaja artificiala cu nisip, superba, este ca un golf, iar cand intri in apa si te intorci cu fata spre plaja si imprejurimi,esti inconjurat de munti nu prea inalti.
Daca iti doresti o vacanta superba...Croatia este locul perfect, nu ai cum sa te plictisesti, dimpotriva, nu iti ajunge timpul sa vezi tot ceea ce ai vrea. Si nu iti ingradi timpul mergand prin agentie...e pacat
rdt_andreea
Postat pe 28 Februarie 2009 11:26
am fost in Zagreb, unde am vazut cele mai frumoase femei din viata mea... si am batut cam toata Europa ca sa am cu ce sa compar (ar mai fi Kiev-ul la concurenta aici). Oricum recomand Croatia :)
mceterchi1
Postat pe 3 Martie 2009 14:22
Croatia este minunata,dar fereste-te de agentia Cristian Tour
http://public.fotki.com/nico4427/
http://public.fotki.com/nico4426/
http://public.fotki.com/nico4428/
nico62
Postat pe 4 Martie 2009 08:09
romancele ...cum sunt???

De la: mceterchi1, la data 2009-03-03 14:22:20am fost in Zagreb, unde am vazut cele mai frumoase femei din viata mea... si am batut cam toata Europa ca sa am cu ce sa compar (ar mai fi Kiev-ul la concurenta aici). Oricum recomand Croatia :)
123girl
Postat pe 4 Martie 2009 15:42
forumadria.ro

forum agentie de turism.
tot ce doriti sa stiti despre turism.
dmx
Postat pe 4 Martie 2009 16:20
salut. pentru croatia cu autocar am vazut o oferta super tare la agentia ultramarine. am mai fost cu ei in egipt si-s foarte ok. sa vedem...poate o sa merg si in croatia anul asta :D
alexandra_lazy
Postat pe 13 Martie 2009 20:57

Am fost in croatia doi ani la rind si a fost super anul trecut chiar doua saptamini .Am stat in porec hotel parrentium e de 3 stele demipensiune mincare super impecabil camere f curate si e pe malul mari merita cu virf si indesat sa vizitezi croatia ,noi chiar am stat in acelasi hotel mai ales ca anul trecut am luat copilul de 4 ani si nu voiam sa riscam .ptr detalii accesati www.plavalaguna.hr.de asemenea va recomand hotelul laguna molindrio de 4 stele deschis anul trecut complet renovat ,si va mai spun ca demipensiune e de ajuns la ei,preturile in oras sunt destul de mari la imbracaminte mincare etc
pia
Postat pe 16 Martie 2009 20:54
Buna ! Oferta Speciala pentru Croatia pt. vara 2009 poti gasi pe adressa de web : www.velimed.ro
skorpiojoco
Postat pe 24 Aprilie 2009 14:53
intrebare: Croatia are plaje pietroase, nerecomandate copiilor?
cbrescan
Postat pe 8 Mai 2009 00:20
Din pacate, da! Sunt putine plaje cu nisip, de fapt niste pietricele marunte...pe langa Dubrovnik sunt cateva si pe insule..Cred ca e singurul dezavantaj pt familiile cu copii mici. In rest, Croatia e minunata, oamenii mai reci, dar cumsecade si mancarea extraordinara, foarte multa si foarte variata!
monicahei
Postat pe 12 Mai 2009 15:53
Merita vazuta Croatia si nu doar o singura data. Am vazut si Grecia, si Bulgaria si Tunisia, si Egipt dar m-am indragostit literalmente de Croatia. Dupa mine este o tara extraordinara si e unul dintre putinele locuri unde as pleca din Romania pentru totdeauna.

Sunt multe de vazut din Istria pana la Dubrovnik. Se poate ajunge prin Serbia foarte usor (mergi pe autostrada de la Pozarevac pana pe malul marii in Croatia).

Daca vrei informatii detaliate despre regiuni poti sa vezi aici: http://89.33.78.35/default.aspx?language=ro&id=4
andreeapresa
Postat pe 1 Februarie 2010 13:24
croatia este ffff frumoasa mai ales dubrovniku-l e scump dar merita,peisaje de vis curat, o mare splendida pe care nu o poti uita niciodata am fost anul acesta si as mai face-o de mii de ori merita va invit!
kudika_9426
Postat pe 29 Noiembrie 2013 21:18
De la: kudika_9426, la data 2013-11-29 21:18:44croatia este ffff frumoasa mai ales dubrovniku-l e scump dar merita,peisaje de vis curat, o mare splendida pe care nu o poti uita niciodata am fost anul acesta si as mai face-o de mii de ori merita va invit!





Ce inseamna "e scump...."??
Cand spui, este scump, te raportezi la ceva!
De ex. cartofii sunt 2 lei/kg, la Bucuresti, la Suceava sunt 50 de bani/kg
kudika_34407
Postat pe 29 Noiembrie 2013 21:58
Iti recomand sa stai acasa si sa mergi la biserica la slujbe.Sa nu uiti sa te inchini la moaste!
nicolagrozava
Postat pe 7 Aprilie 2015 14:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am fost in Turcia 8 De la: dr2000 3 Martie 2010 06:40
In Croatia ati fost ? Cum e pe acolo...merita deranjul? 27 De la: andreeapresa 1 Februarie 2010 13:24
Paralia Katernini - Vila Alexander 2 De la: patrichegiulio 18 Iulie 2010 21:55
El Mundo Tours SRL 1 De la: domidoc 10 Februarie 2010 14:50
Kefalonia 5 De la: cameliadorobantu 6 Aprilie 2010 02:40