Setari Cookie-uri

Destinatii europene de noiembrie

Buna tuturor,

M-am gandit sa deschid acest topic pentru ca e putin mai neobisnuit sa calatoresti in noiembrie.... cel putin in Europa. Noi o sa avem nunta in octombrie si cautam o destinatie cat de cat apropiata pentru o posibila luna de miere. Am decis sa ne reorientam catre Europa pentru ca deocamdata nu putem sustine costurile unei excursii mai exotice catre Caraibe sau Oceanul Indian, dar totusi trebuie sa mergem undeva:)).
Asa ca fac apel la voi, calatori pasionati si experimentati, sa ne ajutati cu cateva idei despre posibile destinatii in luna noiembrie. Nu excludeti nici o idee, suntem foarte deschisi la orice :-).
Multumesc!
onilaiepurila
Postat pe 7 Mai 2009 09:50
Paris , frumos si romantic in orice anotimp !
cristian_h
Postat pe 7 Mai 2009 12:15
Noi mergem in Malta. Si eu ma marit in octombrie, si la fel ne-am gandit la destinatii mai calde. La sfarsit de octombrie sunt acolo 25 de grade.

O alta varianta ar fi Insulele Canare. Nu sunt f departe de Europa, si ar trebui sa fie ceva oferte convenabile. Acolo am avut 25 de grade in ianuarie, deci noiembrie ma astept sa fie f bine.

Casa de piatra
lauramarian_lazy
Postat pe 16 Mai 2009 07:38
Noiembrie....am fost anul trecut de ziua prietenei mei in viena. superb oras cu multe locuri de vizitat si acu a fost ales orasul cu cea mai una calitate a vietii. Am stat 3 zile si a fost de ajuns ptr a vedea tot din ce ne propusesem.......casa de piatra :)
catalynn1
Postat pe 16 Mai 2009 10:16
Octombrie.....scuzele mele (e cam dimineata si ptr mine)
catalynn1
Postat pe 16 Mai 2009 10:17
aaaa......si sa nu mai zic k am prins oferta la skyeurope la bilet si am dat 10euro dus-intors.....in total biletul fost 34 ptr k prietena mea a avut si bagaj de cala si a costa mai mult decat biletul. ink ceva...da vrei o sa mergeti cu skyeurope evitati sa va intoarceti cu cursa d dimineata pentru k greu gasiti mijloc de transport din oras spre aeroport.....
catalynn1
Postat pe 16 Mai 2009 10:21
Am fost anul trecut la sf lui oct la Roma . super ! turisti nu f multi , caldut ..... super !
danimicutica
Postat pe 16 Mai 2009 16:59

It-i recomand !!! www.velimed.ro http://velimedtourism.blogspot.com
Cu siguranta vei gasi super oferte pt. luna de miere !!!
SUCCES !!!
skorpiojoco
Postat pe 16 Mai 2009 18:11
Eu iti ofer o invitatie pentru 7 zile in Tenerife hotel de 5 * gratis.Platesti doar avionul si mincarea ( care e la jumatate de pret ca in Romania) avionul daca il rezervi de acum e relativ ieftin.Acolo peisajele sint superbe, distractii cit incape, nu iti va parea rau
lumypis
Postat pe 17 Mai 2009 22:32
Buna tuturor!

Multumesc frumos pentru sugestiile de pana acum!!
M-am gandit sa revin cu cateva detalii despre noi... in sensul ca nu am vrea sa mergem in locuri in care am mai fost. Si fiindca nu aveti de unde sa stiti ce sa excludeti... va zic eu :)). Noi pana acum am vazut Barcelona, Valencia, Roma, Viena, Praga si Turcia (Kusadasi). In rest.... orice este binevenit! Daca stiti locuri mai "tainice" ca sa zic asa, mai putin populate si vizitate... cred ca ar fi perfecte.

Multumesc pentru aport!!
onilaiepurila
Postat pe 18 Mai 2009 09:01
"Eu iti ofer o invitatie pentru 7 zile in Tenerife hotel de 5 * gratis."

Nu pica in plasa! Nu exista gratis, gratuitati, discount-uri si alte pomeni! Totul e o pacaleala sa te ademeneasca sa achizitionezi ceva scump ulterior, ca o "super oferta"! Citeste povesti depre tzepe in Tenerife cu Options Internatinoal, Atlantic si alte firme de genu care racoleaza persoane pt sistemul "time sharing" si prin metoda aceasta, a gratuitatilor, pe forumul iturism sau pe softpdia. Nu cumva doreste sa iti ofere o saptamana la hotel Regency? sau in Lanzarote?:))
In fine, trecand peste acest subiect, Tenerife este o varianta care merita luata in calcul pt luna de miere in noiembrie dar cauta oferte pe cont propriu, rezerva direct la hoteluri, vezi pozitionarea fata de plaja si alte aspecte care te intereseaza. Si poti inchiria o masina la un pret bun de la Avis (prin auto-europe.co.uk- eu am gasit mai ieftin o data pe site-ul de uk decat pe cel de la .com, desi avea preturile in lire; probabil este destinat turistilor englezi pe care vor sa ii atraga...)
Succes in alegerea pe care o vei face! Eu as alege Thailanda sau o insula gen Maldive, Sheychelles, Bali. Nu mai zic de Bora- Bora sau Fiji... Sper sa reusesc sa imi implinesc aceste vise!
codrutza_lazy
Postat pe 18 Mai 2009 09:08
Da, codrutza, cunosc sistemul :). Am fost si eu la o prezentare Options International, nu am cumparat nimic, dar m-am lamurit :). Mersi de avertizare oricum! :)
onilaiepurila
Postat pe 18 Mai 2009 15:43
Buna,

Felicitari pentru apropiatul eveniment decisiv din viata ta! Sa va dea Dumnezeu la amandoi tot binele din lume!
Subscriu la varianta propusa de cineva mai devreme: Malta este buna ca destinatie pentru voi din mai multe puncte de vedere: poti sa ai parte de plaje pustii si mai "sauvage" - pentru amatorii de inot fara martori - iar marea este de cristal. Aveti posibilitatea sa vizitati multe locuri foarte pitoresti cu autobuzul - exista linii pentru toata insula, cu legaturi foarte bune intre ele. Exista posibilitatea sa gasiti cazare la vile cu apartamente dotate cu tot ce va trebuie si asa sa aveti parte de multa intimitate. Eu asa am locuit, intr-o vila literalmante sapata in munte. Aveam o terasa enorma care dadea spre golf, cu o panorama de zi si de noapte superba. Am dat - acum 3 ani - 238 EUR/pers. pe 7 nopti de cazare, transportul cu avionul si mai aveam inclus si turul portului La Valetta cu vaporul - o experienta de neuitat! Climatul este bland, localnicii discreti si linistiti(se cunoaste influenta engleza). Exista organizate de agentie multe excursii optionale care merita 100% - inclusiv o excursie de o zi in Sicilia, care este la o ora si jumatate de mers pe mare cu vapor de mare viteza. Ce este foarte important: exista ghid care pleaca din Romania cu grupul si ii acorda suport in orice imprejurare pe toata perioada sejurului.
Cu mancarea ne-am descurcat f. bine; aveam un supermarket de unde ne cumparam produsele pentru mic dejun si cina, iar pranzul il luam pe unde eram - exista mici restaurante peste tot, chiar si in locurile cele mai retrase - mancarea e pentru toate gusturile. Bineinteles, cui ii place pestele si fructele de mare, le gaseste peste tot, foarte proaspete si bine preparate.
Iti recomand agentia "Malta Travel", care are cele mai bune variante, deoarece au un contract cu Malta Air pentru curse charter, la preturi f.bune. Pentru mine, a ramas in amintire ca vacanta perfecta. Pentru ca am putut sa ma relaxez si sa ma odihnesc, dar am si avut multe experiente minunate.
A,inca ceva: acolo va trebuie adaptor pentru priza exact ca cele pentru Anglia(stecherul la ei are trei picioruse cu sectiune dreptunghiulara).

Casa de piatra!

huleaclaudia_lazy
Postat pe 15 Septembrie 2009 11:13
Paris, Venetia, Santorini, sau Malta
Parerea mea este ca merita sa faci niste eforturi financiare pt luna de miere, deoarece e ceva unic (pt marjoritatea oamenilor)si o sa-ti amintesti tot restul vietii.
Ar fi pacat sa te duci undeva unde sa fie nevoie sa gatesti sau sa-ti cumperi de la supermarket cum scria cineva.
Meriti tot ce e mai bun alaturi de sotul tau.

CASA DE PIATRA!
cameliadorobantu
Postat pe 23 Septembrie 2009 15:58
Daca aveti bani incercati Egiptul, piramidele, caci vara nu se poate merge acolo din cauza caldurii,
Sau ceva in sudul mediteranei, nu ai specificat bugetul si e greu de ghicit ce cautati,
si in tara se poate merge dar e ploios si noroi, cu aceeasi bani ajungeti sa vizitati Atena Salonicul Meteorele,
Succes, vacanta placuta si vreme buna
calator
Postat pe 23 Septembrie 2009 17:47
e cam tarziu, cred ca deja te-ai intors din luna de miere, dar eu ti-as sugera budapesta. e un oras minunat, aproape de noi, cu o multime de obiective de vizitat si f romantic. iar in noiembrie poti profita din plin de baile termale, acoperite sau in aer liber. poate la prima aniversare a casatoriei vei lua in considerare aceasta destinatie.
Shoarezu
Postat pe 22 Decembrie 2009 11:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Venezia 16 De la: cristipetrescu 16 Iunie 2010 21:45
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30
athos 2 De la: valentinastoenescu 25 Iunie 2010 09:55
China-Tibet-Hong Kong 19 De la: rodicacrisan 5 Aprilie 2010 22:34
Corfu 42 De la: sionaionescu 16 August 2009 23:41