Setari Cookie-uri

Limenaria

As dori sa plec in vacanta in Limenaria.Poate sa-mi spuna cineva cum este statiunea, cum sunt preturile?
muzeograf
Postat pe 21 Mai 2009 08:02
M-am intors saptamana trecuta de pe insula Tassos. Am stat la hotel Trypiti, la vreo 10 km de Limenaria.
Am fost intr-o zi si in Limenaria. Plaja e ok. Poti inchiria o masina si sa vizitezi insula. O super plaja mi s-a parut Paradise Beach la care e greu de ajuns. In sensul ca e izolata si se coboara o panta foarte grea (de fapt greu e la urcare). se poate ajunge si cu masina pana la plaja. Poti vizita Manastirea Arhanghelul Mihail (manastirile din Maramures si Bucovina sunt muuuuult mai frumoase), amplasata pe o stanca cu o priveliste minunata asupra marii.
Mai e un muzeu arheologic la Aliki (si plaja de aici e frumoasa). Cand vii dinspre Limenaria nu vei vedea indicatorul pentru ca este mascat de reclama la un restaurant. Despre muzeu nu iti povesti pentru ca pana la urma nu l-am mai vazut. Ne era tare foame si am mers pana in Potos si am mancat. Frumos e si in Potos.
Mancarea e ok. Grecii sunt foarte primitori.
eligagiu
Postat pe 1 Iunie 2009 10:00
Multumesc frumos pentru informatie. Preturile cum sunt acolo in comparatie cu continentul?
muzeograf
Postat pe 1 Iunie 2009 19:30
ptr elena duminica

te rog spune-mi si mie cate ceva despre hotel trypiti am luat bilete ptr luna august cu all inclusiv si as vrea sa stiu cum este hotelul cum este mancarea si plaja,camerele sunt ok curate?
CRISSSA
Postat pe 4 Iunie 2009 08:31
Am fost anul trecut in Thassos si chiar am stat in Limenaria la hotel Asterias. Preturile de la hotel nu le stiu pentru ca am fost cu o agentie si am platit transportul + cazarea cu mic dejun inclus.

E foarte frumoasa zona. Iar preturile sunt similare cu cele de pe continent. Daca mananci in afara Limenariei (la restaurantul ala care zicea cineva ca are reclama ce acopera numele localitatii e chiar mai ieftin).

Orasul e foarte mic si foarte linistit (spre deosebire de Limenas, capitala insulei). Apa e foarte curata, dar iti recomand incaltaminte speciala (anul trecut era 5 euro perechea) ca sa nu te zgarie la talpi pietrele de pe fundul apei si sa nu ai probleme cu aricii de mare (daca te inteapa vre-unul, se poate trata cu ulei cald... eu nu am avut probleme si nu stiu mai multe).

Unul din dezavantajele Limenariei este faptul ca seara nu e bine sa lasi geamul deschis. Cel putin unde am stat e venea un miros pe la ora 23 mai ciudat si oarecum neplacut.

Spre deosebire de continent unde daca la ora 1 iti e foame si nu gasesti nicaieri deschis (cel putin asa am patin in Kavala) acolo poti manca pana la ora 23 seara.

Poti inchiria masina din zona si sa vizitezi insula.
In afara Limanariei este un magazin de bijuterii (daca te intereseaza )

La 4 kilometri de Limenaria este Potos. Pare ceva mai "urban" decat Limenaria. Acolo poti face scufundari si portul e ceva mai mare decat cel din Limenaria.

In rest, sunt deacord cu ce a zis elena_duminica. Mie mi-a placut in Limenas.

Vacanta frumoasa :)
dallilla
Postat pe 4 Iunie 2009 17:34
si eu am fost in thassos anul trecut si e super frumos si mananci super mult si super bine..te sfatuiesc sa iesi seara la cockteil sa te plimbi sa urci la muzeu k e o priveliste grozava ..toate sunt super bune si super ieftine si :X:X si grecii sunt foarte primitori si la mancare abia asteapta sa vii si iti fac si reduceri..asta kiar mi s-a parut foarte dragut...nuj du te la fabrica de masline..app d'asta miroase asa urat cateodata seara de la fabrica de masline de la reziduri...in rest viziteaza cat ai mult si cat poti si distractie placuta!
danazuzu
Postat pe 4 Iunie 2009 21:42
Numai cuvinte de lauda am pentru cei de la hotel. Este curat. Camerele sunt mari, au frigider, uscator de par, fac curat in fiecare zi in camera si schimba lenjeria. In camere este gresie pe jos (mie nu imi place mi se pare rece si neprimitoare, dar dpdv al igienei e mai ok cu gresie).
Au piscina. Au 4 animatori: 2 fete si 2 baieti, care organizeaza diverse jocuri (atat in timpul zilei cat si seara). Pe la 11,30 - 12,00 se face gimnastica in piscina cu unul din animatori (este super).
Mancarea mi-a placut foarte mult. Salatele erau cam cu prea multa maioneza, dar carnea de miel, musacaua de conopida sau de vinete, niste dovlecei umpluti cu boabe de mazare, porumb si smantana sunt foarte bune. Noi am avut demipensiune (dimineata si seara mancam). Am fost cu copii si chiar si ei au gasit ce sa manance.
Dimineata iti recomand sa incerci iaurtul cu miere. Eu am intrebat pe o tanti de acolo in ultima zi ce este in castronul ala si mi-a zis ca iaurt si ca este extraordinar cu miere (nu m-a pacalit). Iaurtul este foarte gros (eu am crezut ca e unt de aia nu m-am bagat la el) si este in zona cu desertul intr-un castron. Mierea are un gust foarte bun, usor mentolat.

Preturile la restaurant sunt ok. Sunt mai mici decat in alte zone de pe continent (compar cu Venetia sau Amsterdam). In Grecia, pe continent, am mancat in Kavala unde, deasemenea, nu a fost foarte scumpa masa.
eligagiu
Postat pe 9 Iunie 2009 09:42
Am uitat sa scriu despre plaja. Sezlongurile hotelului nu au umbrele (sau nu aveau cand am fost eu). dar mai sunt unele cu umbrela ale barului de pe plaja. ca sa stai gratis pe ele trebuie sa consumi ceva de la bar (orice, nu iti impune o suma).
ia-ti papuci de plastic de la leonardo, cu care sa intrii in apa. gasesti papuci si la minimarketul hotelului (eu am dat 10 euro pe unii din panza cu talpa de cauciuc si 7 euro pe unii de plastic.
sunt pietre si arici de mare.

mai poti face plaja mai in dreapta golfului unde apa e mai fara pietre si este o grota frumoasa de fotografiat. insa aici sezlongurile se platesc 6 euro pe zi (2 sezlonguri si o umbrela).

daca te mai pot ajuta cu ceva informatii, intreaba-ma si iti raspund.
eligagiu
Postat pe 9 Iunie 2009 09:49
stie cineva ptr luna august cazare la particular? si daca da cam cat ar putea sa costea?
CRISSSA
Postat pe 9 Iunie 2009 10:22
Iaurt cu miere am mancat anul trecut in Corfu. Cand ma gandesc la el.. yamy-yamy.
In ceea ce priveste incaltamintea, am niste sandalute cu talpa din cauciuc si cu fata dintr-un material elastic,luate tot din Corfu ( dupa ce m-am taiat intr-o piatra in apa.
Iti multumesc foarte mult pentru informatii, sper ca te-ai distrat super bine in Thassos si.. abia astept sa ajung acolo.
muzeograf
Postat pe 9 Iunie 2009 19:02
Da a fost extraordinar. Nu m-am acomodat cu grupul (in care am fost), dar am reusit sa depasesc momentele neplacute. Era pacat sa ma las afectata si sa nu savurez peisajele si momentele frumoase de acolo.
Insula este frumoasa si nu este scumpa.
Am postat cateva poze cu insula Thassos in profilul meu.
Vacanta frumoasa va doresc tuturor, oriunde o veti petrece!!!!!
eligagiu
Postat pe 11 Iunie 2009 10:11
Eu va recomand Skala Potamia. E una din putinele zone de pe insula Thassos in care poti gasi liniste si distractie.Poti sa gasesti mai multe detalii de cazare pe siteul www.thassos.ucoz.com, care are link direct din pozele postate pe contul de aici.Gasiti un nr de tel la pagina de contact, cand doriti puteti suna si afla mult mai multe informatii.

Numai bine.
Cazare_in_Insula_Thassos___Skala_Potamia
Postat pe 2 August 2009 20:24
Am fost in Thassos anul asta de Paste...cu EuropaTravel si am fost cazata la hotel Marie din Potos [adica aici: http://www.europatravel.ro/sejururi/Grecia/thassos-potos-hotel-maria.php].

Iata si un articol care informeaza numai adevaruri care va ajuta mult (chiar daca articolul este din 2006 si preturile poate difera foarte putin :( ): http://www.desprecopii.com/info.asp?id=869
felixya
Postat pe 13 August 2009 16:37
https://www.facebook.com/BookingThassos

ITI OFER NISTE VARIANTE! PENTRU MAI MULTE DETALII : SINETAKY M SINETAKY M PE FACE...
Sinetaky_M_Sinetaky_M_1
Postat pe 2 Mai 2013 14:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Paralia Katernini - Vila Alexander 2 De la: patrichegiulio 18 Iulie 2010 21:55
Creta 10 De la: bogdanm74 18 Mai 2010 12:07
Thassos 26 De la: vladgg_19 7 Iulie 2010 17:26
Thassos 26 De la: vladgg_19 7 Iulie 2010 17:26
Ai fost in Turcia? 83 De la: romulus 20 Aprilie 2010 17:11