Setari Cookie-uri

cine a fost in muntenegru recent???

As vrea sa-mi spuneti ce e de vizitat in Muntenegru,noi o sa plecam cu autocar in ulcinj,si voiam sa stiu ca mijloace de transport acolo ,niste preturi eventual,daca meniurile sunt in engleza,multumesc anticipat,eu plec peste 4 zile daca imi puteti da detalii!!!
angel333
Postat pe 13 Iulie 2009 11:15
eu am fost in Budva dar cam peste tot e la fel.Preturile sunt ceva mai mici ca in romania sau cam la fel( o apa minerala la 1,5 l cam 0.8 euro,o masa pentru trei persoane cam 30-40 euro etc.De vizitat sa mergi in excursie la Tirana si cu vasul de croaziera pe litoralul muntenegrean( Tivat e superb,Budava la fel,Perast( o manastire construita in mare) ,sa faci baie in grota albastra ,de la culoarea apei).Oamenii sunt extraordinari,niciodata nu sunt stresati,pacat ca foarte putina lume vorbeste engleza,numai cu rusa,sirba si germana te cam intelegi acolo.Nu-ti face nici o problema ,te descurci!Am fost anul acesta in Italia,la Rimini dar tot mai mult mi-a placut in Muntenegru.
Pt. orice alte informatii,intreaba
Mircea

P.S. Nu cunosc asa de bine zona Ulcinj
mircea_puie
Postat pe 13 Iulie 2009 12:47
si eu sunt interesat de acest subiect
whitewizzard
Postat pe 26 Iulie 2009 20:18
Noi (eu ,sotia si fetita ) am fost in per.28 Iunie-5 Iulie in Ulcinj.
Am stat la HOtel Albatros ,un hotel mare de pe vremea lui Josip Tito .
Ulcinj este f. aproape de granita cu Albania ,la cc. 40 km de aceata .
Este un oras mare ,al 2 -lea din Muntenegru dupa capitala Podgorica am inteles;fiind aproape de Albania peste 80 % din locuitori sunt musulmani ,de altfel nu exista nici o biserica ortodoxa /catolica in oras,dar sunt 3/4 moschei !
Manbacrea este buna la restaurantele din oras ,se mananca la pranz (noi am avut la hotel doar HB-demipensiune ) cu maxim 20 Euro -3 persoane (fara bere si cu 2 sucuri /apa minerala ).
Oamenii draguti ,dar stau f.f.rau cu engleza ,intr-adevar f.f.multi rusi /sarbi iar din vest europeni germani ,unguri si nordici (ff interesant ).
Peisajele superbe ,au cele mai frumose plaje din Europa ca si calitate a nisipului si ca si marime a lor ;ldrumul pan acolo (desi sunt doar 850 km ) l-am facut in peste 16 h la dus si 17.5 h la intoarcerea in tara .
Este explicabil prin faptul de la Belgard nu mai este autostrada pan ain Muntengeru iar peste 300 km se fac prin zona muntoasa (cca. 150 km prin canionul Tara ,cel mai adanc canion din lume dupa Grand Canyon-USA !! )
Este ,overall peste Grecia si inca sub Turcia ca si destinatie ,merita oricum sa incercati!
venividivici
Postat pe 26 Iulie 2009 22:53
salut
eu am venit de acolo de aproaximativ 3 saptamani. in fara de peisaje si apa curata nu ai ce sa vezi. e o tara fosta comunista cu preturi mari (o bricheta banala 3 euro !!!!) plaja plina de pietre, taxe ascunse (parcari, plata umbrelute si sezlong, taxa de statiune, etc). am stat in budva la un hot de 4 stele all inclusive care avea camerele destul de ok dar piscina si mancarea erau execrabile. ai ce sa vezi pe acolo insula st. stefan, marele canion, fiordul din Kotor, niste manastiri, etc.drumul pana acolo e numai gen valea oltului cu multe curbe si ffff ingust.sincer nu merita banii.
concediu placut !
suzana_stefanescu
Postat pe 31 Iulie 2009 12:30
imi poti da citeva detalii referitor la cazare si mijloc de transport pina acolo?
tu cu ce ai calatorit? si cum a fost drumul?
aminav2001
Postat pe 2 August 2009 21:52
hello,
in Budva am mers cu masina proprietate personala. de la bucuresti pana acolo sunt aproximativ 1100 km. am facut traseul din 2 bucati bucuresti-belgrad (acolo am dormit) si belgrad-budva. iti recomand sa iti faci plinul la drobeta turnu severin si dupa aceea mai alimentezi imediat dupa ce intri in muntenegru, fiindca se poate plati direct in euro iar litrul de benzina e undeva la 0,99 euro. ai grija cu asigurarile si cartea verde. pt muntenegru se face carte verde separat iar pt serbia merge cea normala numai sa ai grija sa fie prinsa in tabelul cu tarile unde are acoperire rca-ul.
drumul pana la belgrad e ok (incearca sa mergi paralel cu dunarea pana la veliko gradiste ) iar de acolo faci stanga spre belgrad. mai greu este drumul dintre belgrad pana la budva, fiindca e ceva gen valea oltului mult mai stramt si de vreo 460 km cu multe tuneluri si fara protectii.
drum bun !
suzana_stefanescu
Postat pe 4 August 2009 08:22
Depinde de asteptarile fiecaruia. Mie si sotului meu ne-a placut grozav. Am stat 12 zile din 10 iunie, temperatura placuta, preturi ok, peisajele superbe, drumul desi usor obositor a fost parte integranta din reusita vacantei si nu am facut rabat. Am inconjurat lacul Skadar, pe un drum pe care nu incapeau fara manevre suplimentare doua masini, la 600m altitudine, pe marginea lacului, fara parapet dar a meritat. Totul a fost foarte reusit. Daca pot sa mai dau o fuga in octombrie o voi face fara discutie. Din Muntenegru poti accesa usor partea sudica a coastei Dalmate, Dubrovnik-ul si insula Lokrum merita. La intoarcere am poposit in Zabliak, una din cele doua statiuni montane unde am gasit la 1500m altitudine un platou foarte intins cu drumuri foarte bune chiar daca inguste, lacul Muntele Negru si canionul Tarei. Totul a meritat. Exceptional este si parcul national Plitvice dar este spre nordul Croatiei.
Depinde de nevoile fiecaruia, noua ne place sa bantuim...
letalica
Postat pe 14 August 2009 18:04
Anul trecut am fost in Budva,cu trenul din Timisoara(sunt din Oradea) iar din Belgrad am luat avionul pina in Tivat.Pret avion de persoana aprox. 50 Euro( dus) iar din Tivat am luat taxiul pina in Budva cam 30 Euro.La intoarcere am luat trenul din Bar( cam 35 Euro/pers/cls.I).Oricum drumul cu trenul pina in Belgrad este spectaculos( peste 300(treisute) tuneluri si cam tot atitea viaducte si face aprox. 9 ore .Am stat o noapte in Belgrad(parcul unde se gaseste vechea cetate a Belgrad-ului este superb).Oricum se vede in Sebia ca au fost sub embargo atitia ani( gara cam ponosita cu putine trenuri,aeroportul cam o treime din Otopeni,etc.).Cazarea in belgrad 60 euro pentru trei persoane.Mincarea mi s-a parut mai ieftina ca si in Muntenegru.Am fost anul acesta in Italia la Rimini dar parca totusi tot Muntenegru mi-a ramas in suflet,in primul rind prin oameni si peisaje.
mircea_puie
Postat pe 16 August 2009 20:57
De la: sstefanescu, la data 2009-07-31 12:30:23salut
eu am venit de acolo de aproaximativ 3 saptamani. in fara de peisaje si apa curata nu ai ce sa vezi. e o tara fosta comunista cu preturi mari (o bricheta banala 3 euro !!!!) plaja plina de pietre, taxe ascunse (parcari, plata umbrelute si sezlong, taxa de statiune, etc). am stat in budva la un hot de 4 stele all inclusive care avea camerele destul de ok dar piscina si mancarea erau execrabile. ai ce sa vezi pe acolo insula st. stefan, marele canion, fiordul din Kotor, niste manastiri, etc.drumul pana acolo e numai gen valea oltului cu multe curbe si ffff ingust.sincer nu merita banii.
concediu placut !
cristian_h
Postat pe 16 August 2009 21:24
...in afara de peisaje nu ai ce sa vezi... ai ce sa vezi ...insula SF.Stefan .... cam contradictoriu nu crezi ? Kotor , Perast, Budva toate sunt inscrise in patrimoniul UNESCO ce alceva trebuie sa mai fie ? Muzeul Louvru sau ce?
cristian_h
Postat pe 16 August 2009 21:32
Salut,
Eu am fost in Muntenegru anul trecut pentru 10 zile .Mi-a placut asa de mult incat anul asta concediul l-am petrecut in acelasi loc , de data asta 14 zile .Am fost printr-o agentie de turism , cu autocarul .Tara este minunata , are peisaje spectaculoase .Am fost cazati in Budva , dar am vizitat tot ce am putut.Au o retea de transport cu autobuzul f.bine pusa la punct , asa ca, chiar daca mergi fara transport propriu poti face diverse excursii.De facut plaja recomand plaja Jaz , la 4km de Budva(sunt autobuze sau taxi cu 1.5 euro persoana)o plaja mai mica la dreapta de orasul vechi in Budva,plaja Mogren(taxa 1 euro dar cam aglomerata).Evitati Slovenska plaja, e cu nisip , dar f. aglomerata si cu apa mai murdara.Se pot face plimbari pe jos pana in urmatoarea statiune Becici , plaja cu nisip si apa curata.Kamenovo-plaja e ok , atat cu nisip cat si cu pietricele.E bine sa va luati sandale sau ceva pantofi speciali de intrat in apa .De vizitat :golful Kotor , orasul vechi cu cetatea (patrimoniu Unesco),mausoleumul de la Lovcen (cu taxi din Budva pana la Lovcen si inapoi se plateste undeva la 40 de Euro , dar se merita daca sunteti 4 persoane-privelistea e superba de sus ),excursie la Dubrovnik ,noi am facut si excursia la lacul Skadar .Pe faleza sunt o gramada de agentii care iti ofera tot felul de excursii, rafting,scufundari .
Per total e o tara frumoasa, ieftina, se merita .Nu mi-a parut a fi o tara comunista deloc, din contra , cred ca noi suntem mult mai inapoiati decat ei.Si au multe locuri ce merita a fi explorate.Cu prima ocazie m-as mai intoarce acolo.
diawux_lazy
Postat pe 6 Septembrie 2009 13:07
De la: sstefanescu, la data 2009-07-31 12:30:23salut
eu am venit de acolo de aproaximativ 3 saptamani. in fara de peisaje si apa curata nu ai ce sa vezi. e o tara fosta comunista cu preturi mari (o bricheta banala 3 euro !!!!) plaja plina de pietre, taxe ascunse (parcari, plata umbrelute si sezlong, taxa de statiune, etc). am stat in budva la un hot de 4 stele all inclusive care avea camerele destul de ok dar piscina si mancarea erau execrabile. ai ce sa vezi pe acolo insula st. stefan, marele canion, fiordul din Kotor, niste manastiri, etc.drumul pana acolo e numai gen valea oltului cu multe curbe si ffff ingust.sincer nu merita banii.
concediu placut !


Nu peste tot sunt preturile asa de mari...in Ulcinj ai 12 km de plaja cu nisip ft fin,apa curata...apropo,eu mi-am luat bricheta cu un euro chiar din centrul orasului...intr-adevar exista o taxa de plaja,2 euro cu umbrela ta,4 daca stai la umbrelutele lor...e al doilea an in care mergem si de data asta am stat mai mult...am platit 27 de euro pe apartament la vila...ne-am dus cu masina personala si nu prin agentie...si exista biserica ortodoxa in Ulcinj,chiar langa orasul vechi...noi am si intrat
_oktober_
Postat pe 6 Septembrie 2009 17:21
Eu incerc sa merg in Muntenegru la mare vara asta, 2010. Mi-ar fi de folos cateva informatii daca le aveti:
1. plec din Bucuresti, credeti ca e necesar sa rezerv 2 zile pentru drum? Sau este numai o recomandare?
2. Am gasit pe diverse forumuri multe informatii si multe pareri pozitive ale celor ce au fost acolo, insa cand ma uit pe site-uri gasesc cu totul alte preturi, duble sau chiar mai mult de atat. Unde gresesc?
3. Noi sntem doritori si de plaja si de peisaje si de istorie. Este ok sa ne gandim ca putem face plaja dimineata si apoi sa mergem sa vizitam ceva? Se pot vizita diverse obiective cu un drum dus-intors de 4-6 ore?
4. Avand in vedere intentia noastra de a profita si de soare si de ceea ce e de vizitat, ce zona ar fi mai potrivita? sudul sau nordul zonei litorale?
5. Mergem cu masinile proprii, deci mai am o intrebare: puteti sa imi spuneti ceva costuri ascunse si alte chestii legate de masini, de exemplu daca exista locuri de parcare langa diverse obiective turistice sau langa plajele din zona (in cazul in care nu sunt destul de aproape), ce trebuie sa evit ca sa nu incasez amenzi, etc..

Multumesc anticipat, astept sa primesc informatii utile de l avoi, cei care ati mai fost pe acolo.

p.s. Mai e o intrebare cheie: este obligatoriu sa am totul aranja de aici pentru cazare sau este valabila si o varianta in care sa caut local ceva potrivit?
sdserban
Postat pe 10 Iunie 2010 12:50
Buna. Imi poti spune, te rog, daca trebuie pasaport pt muntenegru?
Merci mult.
1andreea9
Postat pe 6 Iulie 2012 21:19
Trebuie pasaport pt muntenegru, daca te duci cu agentie? Multumesc
1andreea9
Postat pe 6 Iulie 2012 21:20
Da, trebuie, pentru ca Muntenegru nu e membra a Uniunii Europene, din cate stiam! Neaparat sa-ti iei cu tine, in vacanta de acolo, si pasaportul!
kudika_10817
Postat pe 6 Iulie 2012 21:39
Serbia si Muntenegru a ridicat obligativitatea prezentarii pasapoartelor la vama pe perioada estivala! Suna la vama si vezi! Anul trecut am plecat in 17 iunie si ne-am intors dupa doua saptamani iar prietenii nostrii au prezentat doar cartea de identitate si a fost ok...doar noi cu pasapoartele,daca tot le aveam
_oktober_
Postat pe 7 Iulie 2012 17:40

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Turcia statiune 7 De la: stefanbuzatu 15 Septembrie 2014 16:06
Festivalul de blues de la Sighisoara 1 De la: elena_duminica 7 Decembrie 2009 10:19
SUA 5 De la: parvulescu_dan 19 Iulie 2010 22:46
Zakynthos 1 De la: lazy001832 7 Iulie 2010 13:58
Hotel Club Ephesus Princess Kusadasi 13 De la: miki111 16 August 2009 20:55