Setari Cookie-uri

cu masina personala in italia

buna tuturor
vreau sa plec in italia-pescara cu masina. Stie cineva traseul? Eu am cautat ceva pe net dar nu sunt impacata.
Pupaceala la toti!
diana27
Postat pe 24 August 2009 15:05
Nu stiu traseul. Ia neaparat un gps ca te va ajuta foarte mult. Fara el, eu as fi fost mort. Nu merge pe autostrazi, te va rupe la bani. Daca totusi intri cauta sa intri pe la barierele care au ca insemn o mana intinsa, pe acolo sunt casieri care te taxeaza pe loc. Ai grija ca idiotii de italieni nu prea semnalizeaza si te trezesti cu ei pe autostrada in fata ta si nu ai ce face... Atentie la centuri: obligatorii afara din tara si ptr locurile din spate. Daca iei gps sa ai dezactivata optinea "camere fixe" ptr ca rist amenzi...
Eu am fost Viena, Roma, Venetia cu masina. Italia este frumoasa, dar se vede mai bine de pe drumuri nationale. Sunt foarte bune, dar sunt mai multe restrictii de viteza. Dar se merita sa mergi pe nationale.
In rest... drum bun, fara incidente.
gabibrb
Postat pe 13 Septembrie 2009 07:52
Sa fiu sincer, in momentul asta nu ti-as recomanda sa pleci cu masina in Italia.
Romanii au mari probleme si nu sunt priviti bine in peninsula.
Daca esti insa fortata sa mergi cu masina, eu te sfatuiesc sa mergi pe autostrazi, chiar daca te costa mai mult.E mai sigur si ajungi mai repede .
ovidiuc70
Postat pe 13 Septembrie 2009 10:21
traseul este prin ungaria,austria si spre italia pct frontiera Villach-Trevisio.Mergi pe E55 pana aproape de Venetia,dupa care ai 2 posibilitati.Pe A13 prin Bologna,si de acolo A14 pana la Pescare;sau in continuare pe E 55 pana la Pescara.Cred ca pe E55 e mai frumos drumul.Mai ai posibilitate sa ajungi in Italia si pe la sarbi,dar pana ajungi la autostrada,indicatoarele lipsesc cu desavarsire.Gasesti traseul pe http://maps.google.com/maps?hl=en&tab=wl.Calatorie placuta si drum bun.
emapasaniuc@yahoo.com
mai64i
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:28
Buna Didi, eu calatoresc virtual electronic
nu ma duc pana acolo in Italia, am sistemul meu de munca
Redactare pe computer licente... anunturi.. freelanceri...
si nu ma duc sa ma expun in Italia decat daca am invitatie
la turism cultural si chair daca italienii nu ne vor rau
poti sa intrebi pe cineva de la asociatia italienilor
cauta-i pe net cu google.ro si daca ajungi la Italeni
sa le spui ca iti place Adriano Celentano si Albano si Romina

Simplu, documenteaza-te de acasa asa
www.multimap.com
http://maps.google.com
altminteri iti trebuie telefon cu PDA de tip MIO adica GPS super complicat pentru voi fetele, nu e scump dar trebuie sa afli
o firma serioasa, care are hartile la zi, mie personal imi place de pe net maps.google.com ca iti arata harti cand nu esti pe modul hibrid sau satleti ci doar route adica strazi...

ia-ti mai bine din RO din tara o harta serioasa auto i nu iti mai trebbuie gps, pda, harti digitale electronice complicate...
si mai intrebi si tu un vames, douane, carabinierii, oricum ai grija sa nu iei necunoscuti la bord.. e mai sigur... preventiv
tu iti vezi de calatoria ta.. da si sa fi atenta la cei ce dau cu pietre etc, sa daca e vreun defileu montan sa nu cada stanci...
mai ales unde sunt serpentine ( he la fel ca la noi la cheia sau pe transfagarasan, la ei muntii sunt mai abrupti...)

felixturistsPC
Postat pe 13 Septembrie 2009 15:28
Vad ca esti din Cernavoda, asa ca ai ceva de mers. In locul tau, nu as merge pe clasicul Nadlac-Viena-Tarvisio...-Pescara. Ia in calcul si posibilitatea de a tranzita Bulgaria-Grecia, apoi cu feribotul in Italia. Mai pitoresc si deosebit, mai ieftin si mai rapid, poti merge pe la Belgrad-Kotor (Muntenegru), iar de acolo feribot direct Pescara. Daca nu ai nevoie de masina in Italia, o poti lasa la Kotor...
parvulescu_dan
Postat pe 13 Septembrie 2009 22:20
O IEI PRIN UNGARIA SZEGHED BUDAPESTA VIENA KLAGENFURT UDINE BOLOGNIA FIRENZE
adi_blue
Postat pe 14 Septembrie 2009 00:56
http://harti.technorati.ro/harta-italia
adi_blue
Postat pe 14 Septembrie 2009 00:57
PESCARA SI AI AJUNS EU AM FOST LA BARI IATI UN CORT SI NUMAI PE AUTOSTRAZI CAM 150 EURO IN ITALIA IN UNGARIA 7 EURO 5 ZILE AUSTRIA 8 EURO 10 ZILE NU PLECA FARA GPS AM LUAT DE PE OKAZII UN SERIOUX LA 280 RON MA DUS EXACT LA ADRESA SI MA SCOS SI REPEDE DIN ROMA /VIENA BUDAPESTA /BUCURESTI ARE FUNCTIE RAPID USOR ECONOMICSI TE DUCE LA FIX
adi_blue
Postat pe 14 Septembrie 2009 01:03
De la: ovidiuc70, la data 2009-09-13 10:21:23Sa fiu sincer, in momentul asta nu ti-as recomanda sa pleci cu masina in Italia.
Romanii au mari probleme si nu sunt priviti bine in peninsula.
Daca esti insa fortata sa mergi cu masina, eu te sfatuiesc sa mergi pe autostrazi, chiar daca te costa mai mult.E mai sigur si ajungi mai repede .



Nu stiu cine ti-a zis asa ceva, eu tocmai am traversat toata Italia cu masina. Oriunde mergeam, de la magazine, restaurante, sau chiar pe strada ne intrebau ce nationalitate suntem si toti erau deosebiti de amabili.
hairpin
Postat pe 14 Septembrie 2009 11:42
multumsc tuturor de comentarii....sincer nu m-am hotarat inca.....ma gandam la clasicul....nadlac-budapesta-viena....hmmmm...chiar nu stiu


diana27
Postat pe 14 Septembrie 2009 17:29
am fost in vara, dar la Torino, cu GPS, fara cred ca ar fi fost destul de greu, am mers pe clasicul Szeget, Budapesta, Viena, Graz, Klagenfurt, Vilach, Tarvisio, Udine, Venetia, Padova, Brescia, Milano si Torino. Autostrada in Italia este 7 euro la 100
km. La intoarcere am venit pe Slovenia, am scutit 200 km, a fost ceva, dar anul viitor vom merge pe Sarbi.Se scurteaza drumul cu 400 km, asa ca se merita...
Calatorie placuta...
roxi_lazy
Postat pe 21 Septembrie 2009 16:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
la mare in strainatate cu masina 18 De la: Cazare_in_Insula_Thassos___Skala_Potamia 2 August 2009 20:18
japonia 15 De la: Gabibi 21 Iulie 2010 19:30
SARAJEVO 6 De la: adrianabadau 5 Mai 2010 15:53
vacanta in spania 4 De la: Rosalba 3 Noiembrie 2009 13:22
Budapesta- sfaturi, recomandari 2 De la: micumihaela 6 Septembrie 2009 15:39