Setari Cookie-uri

Castelul Huniazilor din Hunedoara

Buna

As vrea sa merg la sfarsitul lui octombrie la Castelul Huniazilor din Hunedoara. Plec cu masina din Bucuresti si va rog sa ma sfatuiti pe unde ar fi mai bine sa merg pana la Hunedoara.
Va rog,de asemenea,sa imi dati un sfat unde am putea innopta prin imprejurimile Hunedoarei sau chiar in oras.

Astept sfaturile voastre si parerile voastre despre castel
cristinaa25
Postat pe 3 Octombrie 2009 12:16
Cristina,
Cel mai scurt traseu este Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Sibiu - Sebes - Orastie - Simeria - Hunedoara (390 km). Drumul e OK, atentie insa la aglomeratia de pe DN7 (Rm Valcea - Deva).
O varianta mai putin aglomerata, dar mai lunga, cu aproximativ 30 km este Buc - Pitesti - Rm. Valcea - Tg. Jiu - Sadu - Petrosani - Hateg - Hunedoara, cu dezavantajul ca drumul e ceva mai dificil intre Tg Jiu si Petrosani.
Sunt hunedorean si circul frecvent pe aceste doua rute la/de la Bucuresti.
Pensiuni si hoteluri sunt multe, datorita numeroaselor obiective/zone turistice din judet, pe o raza de max 50 km (Mrea Prislop - 21km, Sarmizegetusa Ulpia Traiana - 40km si Sarmizegetusa Regia - 45 km, Cetatea Devei - 15 km, Geoagiu Bai - 50 km, Biserica Densus - 40 km, Manastirea si Cetatea Colt - 45km, Parcul National Retezat - 50km, Statiunea Rausor - 45km, Rezervatia de Zimbri Hateg - 30km, Calan Bai - 10km, Lacul Cincis 15km, etc. Depinde de confortul pe care il cauti, respectiv de buzunar.
Sunt peste tot, atat pensiuni de lux - scumpe, evident, dar si cazari la particulari, ex. in zona Manastirii Prislop (Silvasu de Sus), cu max. 250 lei/persoana/noapte, conditii rezonabile.
geminy
Postat pe 13 Octombrie 2009 02:28
Am fost la inceputul lunii august la acest castel. In exterior se renoveaza. In interior mai NIMIC! In cateva incaperi un soi de mici buticuri. Am intrebat pe o angajata a castelului de ce e gol castelul. Mi-a spus ca toate obiectele de muzeu au apartinut Ministerului Culturii si ca au fost luate de catre acesta, iar actualele obiecte au fost luate de la alt castel din apropiere, TRANSFORMAT IN HOOTEL. Am trecut si pe langa acest fost castel devenit hotel fara sa-i retin numele.
Realitatea este ca, iar eu ca cetatean german AM CURAJUL SA O AFIRM, ca la CASTELUL HUNIAZILOR din Hunedoara s-a FURAT CA IN CODRU!
De celalalt castel nu mai vorbesc. A fost FURAT in intregime!
Unde s-ar mai face un asemenea JAF decat intr-o tara ca Romania???
cnbernath
Postat pe 13 Octombrie 2009 07:43
vezi detalii si poze aici :)

http://de-weekend.blogspot.com/2009/08/castelul-corvinilor-hunedoara.html
whitewizzard
Postat pe 13 Octombrie 2009 08:42
De la: cnbernath, la data 2009-10-13 07:43:47Am fost la inceputul lunii august la acest castel. In exterior se renoveaza. In interior mai NIMIC! In cateva incaperi un soi de mici buticuri. Am intrebat pe o angajata a castelului de ce e gol castelul. Mi-a spus ca toate obiectele de muzeu au apartinut Ministerului Culturii si ca au fost luate de catre acesta, iar actualele obiecte au fost luate de la alt castel din apropiere, TRANSFORMAT IN HOOTEL. Am trecut si pe langa acest fost castel devenit hotel fara sa-i retin numele.
Realitatea este ca, iar eu ca cetatean german AM CURAJUL SA O AFIRM, ca la CASTELUL HUNIAZILOR din Hunedoara s-a FURAT CA IN CODRU!
De celalalt castel nu mai vorbesc. A fost FURAT in intregime!
Unde s-ar mai face un asemenea JAF decat intr-o tara ca Romania???

Cu mici exceptii castelele de pe valea Loarei sunt goale , si ei nu au avut 50 de ani de dictatura comunista !
cristian_h
Postat pe 13 Octombrie 2009 12:35
Draga domnule(sau doamna) , daca nu te-a impresionat in nici un fel castelul atunci inseamna ca esti si "maria ta" gol pe dinauntru.Castelul chiar vazut de afara este grandios, e incarcat de istorie...Mie mi se pare imposibil s anu simti nimic atunci cind intri in castel.....decit dezamagire ca se renoveaza sau ca nu mai exista atatea piese de mobilier.Dar odaile , salile, sunt pline de povesti doar sa vrei sa le asculti.Ce pot sa mai spun? Am ramas dezolata de faptul ca cineva care viziteaza castelul poate fi atat de pragmatic.

Demmi
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:35
Am vizitat castelul de mai multe ori si de fiecare data ma incearca aceleasi emotii simtind ca pasesc si eu pe urmele celor care au trait acolo, pe urmele celor care au iubit a celor care au scris istoria.
Demmi
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:35
merita sa vezi castelul si toate obiectivele enumerate de hunedorean (scuze ca nu am retinut numele).
cazare excelenta si mancare foarte buna am avut la pensiunea SARMIS din Sarmizegetusa.
iti recomand sa o iei pe tg jiu, nu pe DN7, prin Sibiu pierzi multa vreme.
eligagiu
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:35
Buna ! Eu m-am intors din concediu pe 5 septembrie din Arieseni , am vrut sa o luam prin Hateg - Targu Jiu - , la Hateg ne-am intors inapoi spre Sibiu drumul era in lucru pe aproximativ 7Km , cu semafoare , stiu ca este drum cu serpentine .Poate te ajuta cu ceva .
Cetatea Deva este in renovare , poti merge pana sus sa admiri privelistea . Daca la intoarcere te hotarasti sa iesi pe la Oradea Deva , merita sa te abati din drum la Pestera Ursilor , este superb,(vezi poze ).
vladgg_19
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:41
De la: cnbernath, la data 2009-10-13 07:43:47Am fost la inceputul lunii august la acest castel. In exterior se renoveaza. In interior mai NIMIC! In cateva incaperi un soi de mici buticuri. Am intrebat pe o angajata a castelului de ce e gol castelul. Mi-a spus ca toate obiectele de muzeu au apartinut Ministerului Culturii si ca au fost luate de catre acesta, iar actualele obiecte au fost luate de la alt castel din apropiere, TRANSFORMAT IN HOOTEL. Am trecut si pe langa acest fost castel devenit hotel fara sa-i retin numele.
Realitatea este ca, iar eu ca cetatean german AM CURAJUL SA O AFIRM, ca la CASTELUL HUNIAZILOR din Hunedoara s-a FURAT CA IN CODRU!
De celalalt castel nu mai vorbesc. A fost FURAT in intregime!
Unde s-ar mai face un asemenea JAF decat intr-o tara ca Romania???


Realitatea este ca iti renegi originea sau ca ti se pare ca esti mai presus de noi ceilalti doar ptr ca esti cetatean german.Zau ca nici nu-mi doresc vreodata sa fiu ca d-ta si te depling.

Aaa si o intrebare, daca mi-e ingaduit : pai ce cautai"intr-o tara ca Romania" daca tot esti asa oripilata de tot ce vezi aici???
Demmi
Postat pe 13 Octombrie 2009 14:44
De la: cnbernath, la data 2009-10-13 07:43:47Am fost la inceputul lunii august la acest castel. In exterior se renoveaza. In interior mai NIMIC! In cateva incaperi un soi de mici buticuri. Am intrebat pe o angajata a castelului de ce e gol castelul. Mi-a spus ca toate obiectele de muzeu au apartinut Ministerului Culturii si ca au fost luate de catre acesta, iar actualele obiecte au fost luate de la alt castel din apropiere, TRANSFORMAT IN HOOTEL. Am trecut si pe langa acest fost castel devenit hotel fara sa-i retin numele.
Realitatea este ca, iar eu ca cetatean german AM CURAJUL SA O AFIRM, ca la CASTELUL HUNIAZILOR din Hunedoara s-a FURAT CA IN CODRU!
De celalalt castel nu mai vorbesc. A fost FURAT in intregime!
Unde s-ar mai face un asemenea JAF decat intr-o tara ca Romania???




Nu va mai luiati de neamt...are dreptate.
Am fost si eu antr-un circuit anul asta si la Huniazi si la Deva si m-am enervat rau de tot.Cetatea Deva se renoveaza...toata e an schele dar ca sa urci dai suta pe telecabina.De ce nu au anchis si telecabina?Stiti de ce?Pentru ca telecabina e a unui strain care trebuie sa-si recupereze banii investiti!Agentia turistica CULMEA ne-a luat bani incluzand an traseu aceasta cetate!De ce a mai incluso?Nu stiau ce este acolo?
Despre Huniazi pot sa adaug...pe langa renovare faptul ca nu se viziteaza TOT castelul!O aripa a lui sta anchisa...cea cu fantana...iar un alt etaj ,la fel...
Am fost si la Pestera Ursilor...bilet SUTA!Si cand intrii sta unu la spatele tau si nu te lasa sa faci poze daca nu platesti taxa de fotografiat!Ancapatanat rau baiatu STITI DE CE?E fiul minerului care a descoperit Pestera!Pestera e acum proprietate privata si baiatu e chiar ofticat ca el trebuia sa stea de fapt an fotoliu si sai curga bani datorita lu tasu!
Dragii mei NU SUNT SERIOSI...SUNT SMECHERI...VOR BANI DAR PARCA SPECIAL CAUTA PE ORICE CALE SA NU TE SIMTI SI TU SATISFACUT.
cris4co
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:03
De la: cristian_h, la data 2009-10-13 12:35:46

Cu mici exceptii castelele de pe valea Loarei sunt goale , si ei nu au avut 50 de ani de dictatura comunista ![/quote]


cristi, uiti un aspect: castelele de pe valea loirei sunt goale pt ca a trecut revolutia de la 1789 peste ele, nu au furat francezii din ele si nu au distrus in vremuri normale. oricum, nu sunt chiar atat de goale, au mai scapat destule lucruri de furia hoardelor. ca dc stai sa te gandesti bine, si revolutionarii aia erau niste precursori de comunisti...

cat despre nemtoica ce si-a expus parerea: fratilor, adevarul doare! lasati-o in pace, nu mai sariti pe ea cu clisee de patriotism ieftin, analizati la rece ce a scris si vedeti ca are dreptate in mare parte. si nu-i cereti unui etnic neamt sau ungur sa simta ceea ce simte un roman. asta e parerea ei si basta.
Shoarezu
Postat pe 14 Octombrie 2009 10:15
"geminy", Elena... nu face nimic, se mai intampla.:P:)
geminy
Postat pe 14 Octombrie 2009 12:01
cris4co... mai pune mana pe cartea de romana, ca ai cam tras chiulul in scoala primara.:P
cat despre renovari... slava domnului ca se fac.
ani de zile riscau sa ajunga ruine. in sfasit, se misca lucrurile in sensul bun, iar anul asta Castelul a avut cifra record de vizitatori, majoritatea straini, care nu au aratat deloc dezamagiti. poate domni_sorici cu ifose, care se visau printese acolo, sub vreun baldachin, dar n-aveau conditii de secol XXI (sau XXX...?):P:D
Castelul Corvinilor (Huniazilor) este cel mai reprezentativ monument de arta medievala din estul Europei.
geminy
Postat pe 14 Octombrie 2009 12:07
Va invit la AUGSBURG, langa München. Orasul are o vechime de peste 2000 de ani.
De pe GOOGLE am copiat cele de mai jos. Chiria pentru o locuinta este de 0,86 eurocenti PE AN!!! Deci o SUMA MODICA. ORASUL ESTE O ISTORIE VIE care MERITA VAZUT. Cu Atlassib un drum tur-retur costa cca 150 euro.

Fuggerei este cel mai vechi complex de locuinte sociale din lume si nu si-a schimbat destinatia in tot acest timp, servind acelorasi scopuri si in ziua de azi. Valoarea chiriei a ramas si ea aceeasi, in zilele noastre 80 de eurocenti. Portile pazite de un portar se inchid la ora 22. :)
cnbernath
Postat pe 15 Octombrie 2009 20:46
Oi fi GOL sau nu, dar va rog cautati pe GOOGLE FUGGEREI!
Eu locuiesc in Augsburg, un oras de peste 2000 de ani iar daca veti vedea acest oras, VETI FI PLIN(A)de AMINTIRI FRUMOASE!
Cred ca am DREPTUL sa fiu pretentios, pentru ca am trait in Romania si am vazut multe locuri frumoase, DIN CARE AU DISPARUT EXACT CEEA CE ERA MAI INTERESANT! Asta MA DOARE!
cnbernath
Postat pe 15 Octombrie 2009 20:51
http://castelulcorvinilor.blogspot.com
lazy001570
Postat pe 10 Decembrie 2009 08:58
Mersi mult Geminy pt sfat.Din pacate, am amanat plimbarea la Hunedoara pentru primavara cand va fi vremea mai frumoasa,sper:)Oricum de-abia astept sa vad castelul:)
cristinaa25
Postat pe 15 Februarie 2010 12:31
super pozele, mersi pt link- mi-ai dat cateva idei in plus pt week-end :)
cristinaa25
Postat pe 15 Februarie 2010 13:34
super pozele,whitewizzard, mersi pt link- mi-ai dat cateva idei in plus pt week-end :)
cristinaa25
Postat pe 15 Februarie 2010 13:37
poze cu o gramada de pensiuni si hoteluri in zona puteti gasi pe www.protravel.ro, plus tarife si orice informatii utile ;)
roxanana
Postat pe 16 Februarie 2010 21:38
vreau sa vizitez CASTELUL HUNIAZILOR in vacanta de Pasti,poate cineva sa imi spuna daca este deschis?si as mai avea nevoie de o pensiune nu ff scumpa...si ce credeti ca ar mai putea fii interesant de vizitat in zona...multumesc
catyborut
Postat pe 23 Martie 2010 19:21
catyborut,

se pare ca nu citesti ce s-a scris...
evident ca e deschis Castelul.
in legatura cu celelalte intrebari, (re)citeste ce am spus mai sus.
geminy
Postat pe 25 Martie 2010 00:46
o rectificare, in legatura cu pretul cazarii la particulari: max 25-30 RON/noapte/persoana.
geminy
Postat pe 25 Martie 2010 00:49
am citit ce s-a scris,vroiam o informatie actualizata nu din 2009
catyborut
Postat pe 25 Martie 2010 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
inchirieri insula corfu-apartamente 2 De la: kas 15 Martie 2010 18:06
ati fost la cetatea RASNOV? 17 De la: gabibrb 14 Decembrie 2009 08:05
Vacanta pe Valea Prahovei 17 De la: rodica_sucleanta 20 Mai 2009 21:08
thassos -limenas 2 De la: kudika226898 26 Iulie 2010 20:28
URGENT 2 BILETE ZAKYNTHOS F CONVENABIL 9 De la: gabriello_g 14 Iunie 2010 17:36