Setari Cookie-uri

Excursie in Spania cu masina

Vreau sa plec in Spania cu masina .Astept de la voi sugestii.
Traseu,obiective,taxe,hoteluri ieftine,etc
Ce se poate vizita in Barcelona,Madrid,zaragoza,etc.
Cat costa intrarile la muzee,etc.Cam cat ar costa aceasta excursie,buget de criza.
aanicu
Postat pe 16 Ianuarie 2010 16:11
Salut nicu!Dupa cum ai vazut am fost in Spania .Am fost si cu masina(dar si cu avionul)Depinde de ce masina ai si cat consuma poti sa te incadrezi intre 600si 700 euro drumul(carburant +autobenzi)dus-intors.Ca si traseu este greu de recomandat(sunt nenumarate variante).In lipsa unui GPS(desi te sfatuiesc sa ai unul)poti descarca de pe net SONY MAP program de calculare a traseelor auto.Eu recomand un trase scurt:Ungaria-Austria(iesire pe la Vilach)-Italia de nord(iesire pe la Genova)-Franta(Coasta de azur-ai cam 850km pe Franta)-Spania intrare chiar spre Barcelona(ma rog la 100-150km.)In Spania ai multe variante.Daca ajungi in Zaragoza sa nu ratezi CATEDRALA PILAR(8-10euro).In rest daca ai timp si pleci dupa luna mai ,recomand calduros litoralul Spaniei de la Castellon in jos spre Murcia-Alicante-Caratagena etc.Daca vrei poti sa vezi poze de pe plaja Benicasim(postate de mine)in 2009.Alt trase este prin Germania-Franta cu intrare in Spania prin Tara Bascilor la San Sebastian(si multe alte variante).Pentru inceput cam atat.Astept impresii de dupa In rest DRUM BUN SI DISTRACTIE PLACUTA
cimi2006
Postat pe 27 Ianuarie 2010 09:47
Cum spunea si cimi, variante sunt o gramada... Ce pot sa iti spun si eu, sunt urmatoarele: de la Constanta, pana in Alicante sunt cu aproximatie 3600 de km prin Ungaria, Austria, sudul Frantei. Valencia e superba. Ai de vazut Orasul stiintei si artelor, cu Oceanografic-ul care este de baza. Fiecare oras mai mare (Valencia, Denia, Alicante, si nu numai) au cate o cetate de vizitat, o gramada de muzee, etc. Pentru plaja iti recomand sa ai ceva de incaltat pentru ca sunt multe plaje cu piatra(pietris). Ieftine sunt restaurantele chinezesti, unde poti manca la meniuri de 5-6 euro o masa buna atat calitativ cat si cantitativ, mai exista si super-market-uri gen Masimas, Mercadona sau Lidl unde poti sa iti faci aprovizionarea daca alegi varianta cu restaurant doar o data pe zi. preturile sunt ok (dupa mine). Mai e de vazut Benidorm-ul, o statiune de langa Alicante, care e superba si care are si 2 parcuri de distractie adevarate: Aqualandia si Terra Mithica (amandoua au pe langa ele cate un parc mai mic Mundomar, unde am vazut un spectacol cu delfini deosebit, si Aquanatura. Asa ca, drum bun si succes.
manolescu_dan
Postat pe 1 Februarie 2010 14:36
Bune sfaturi.
Si mai am unul: strica vreo 50/60 de lei pe un ghid complet Spania, cat costa o carte maricica de vreo 3/4oo de pagini si citeste/l cu atentie, ca sa vezi ce poti sa vezi. Si ia cartea cu tine la drum.
Spania e mare si dureaza ca sa o vezi. Si eu adun informatii vreau sa fac acelasi drum. Ai grija insa ca la costurile de benzina si autostrada se adauga cele de dormit si mancare. Si tot cu masina as merge, caci drumul merita facut si vazut.
Drum bun si succes.
calator
Postat pe 1 Februarie 2010 18:05
Buna Nicu,
am fost in august 2009 la Barcelona; legat de masina: ai grija sa ai becuri de rezerva, doua triunghiuri reflectorizante,iar daca porti cumva ochelari, trebuie sa mai ai o pereche de rezerva.
Sa ai un card in valuta pt autostrazile din Franta, unde vei intalni tele-pass-uri care merg numai cu carti de credit si nu cu cash!!
Barcelona e minunata, dar e scumpa (intrarea la casa Batllo by Gaudi este 8 euro, ca la Luvru!!, 13 euro la Sagrada Familia...iar interiorul este in mare parte in constructie!! daca vrei sa mai urci si cu liftul in turn mai dai 2.5 euro...)si tot asa la toate intrarile de la muzee sau alte obiective turistice. aproape ca nu exista intrare gratuita (poate in extrasezon e mai ieftin).
Drumul e destul de lung si iti recomand sa-ti dozezi efortul cu grija,...vei fi totusi in vacanta.
Noi am ales traseul prin Slovenia-pestera Postojna, nordul Italiei (Mantova), Coasta de azur, Marsilia (nu rata Catedrala Notre-Dame de la Guarde), Avignon (Palatul Papilor), Barcelona (4 zile), Montserrat, Narbonne (plaja Saint Pierre este super!!) si ...acasa.
Drum bun si succes!!

idora_2002
Postat pe 2 Februarie 2010 13:36
Buna,
spune-mi te rog si mie traseul prin Slovenia ca prin Ungaria -Austria-Italia-Franta-Spania stiu.Cum e drumul,taxe,de ce trebuie sa ne ferim etc
Multumesc anticipat
aanicu
Postat pe 3 Februarie 2010 15:44

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
multumesc 5 De la: uliu 10 Iulie 2011 18:06
Cu cine mergeti in Croatia? (agentie) Si pe unde? 11 De la: lazy002133 19 Aprilie 2010 17:31
Inscrie gratuit unitatea de cazare pe TuristRomania.ro 3 De la: kudika_972485 19 August 2014 14:22
cornelia diamond - belek 15 De la: catalin_2704 21 Iunie 2010 14:19
Klever travel 1 De la: n11mariana 19 Iunie 2010 08:09