Setari Cookie-uri

Doresc un sfat pt. Corfu!

Vreau sa merg o saptamana in iunie in insula Corfu.
Dati-mi va rog idei referitoare la cazare cu demipensiune la un hotel de 3-4 stele cu preturi rezonabile si servicii bune.Cam cat costa inchirierea unei masini de capacitate mica?
Va multumesc anticipat.
raduiov
Postat pe 10 Mai 2010 15:03
Buna ,
Noi am fost anul trecut in septembrie in Corfu, am stat in statiunea Agos Georgios, statiune mica , dar linistita la un hotel de 2 **+, si a fost ok, chiar am fost multumiti de servicii. Nu ai nevoie de un hotel de 3sau 4 stele, doar nu o sa stai numai in camera. Srviciile sunt f. bune. Mancarea a fost buna, pe toate gusturile.Excursiile optionale fac totii banii. Ai ce sa vezi,si unde sa mergi. Grecii stiu sa-si faca treaba, scot banii si din piatra seaca. Inchirerierea unei masini costa intre 25-40 euro /zi in functie de masina si zona.Merita sa mergi, merita vazut si orasul Corfu (Kerkira). ESte super.
Vacanta placuta.
rodica_m
Postat pe 13 Mai 2010 07:37
Te sfatuiesc sa nu mergi pe cont propiu pt ca este mult mai rentabil sa mergi prin agentie si este una cu oferte foarte tentante din Cluj dar sa-mi fie cu iertare ca nu stiu sa-ti spun in momentul de fata cum se numeste.Daca vrei sa mergi pentru a vedea insula,pentru a vizita cat mai multe si nu pentru a sta tolanit la hotel pe marginea piscinei iti recomand statiunea Ipsos de unde poti inchiria si masina cu 30 euro pe zi dar e bine sa o inchiriezi pe cel putin 4 zile sa nu ti se impuna limita de km,tot din Ipsos din portul de la intrarea in statiune poti inchiria si barca cu motor cu 50 de euro pe zi si iti spun ca merita sa faci asta,nu iti recomand sa mergi pe excursiile organizate de agentie exceptie poti face doar la cea pentru BLUE LAGUN in rest faceti un mic grup de 4 sau 8 persoane,cumparati o harta si faceti-va proprile excursii si va fi mult mai bine financiar si mult mai frumos pentru voi.Merita sa mergi,am fost si iti spun sincer ca cu toate ca am vazut cam tot ce se putea vedea voi mai merge atat petru spectacolul peisajelor cat si pentru mirajul care te cuprinde.O zi buna!
FLO_lazy
Postat pe 13 Mai 2010 08:43
Felicitari! Corfu este o destinatie deosebita!
Am mers in 2008 si merg si anul acesta.Spre deosebire de tine, am mers cu agentie si a fost ok, am luat cu demipensiune.
Ce-a mai scumpa statiune este Paleokastritza dar merita! Hotel gasesti de la 3 pana la 5 stele, dar sa stii ca am astat in Acharavi(nord)la 2 stele si a fost ok, curat, piscina, 50 m de plaja, proprietarii foarte de treaba!
Gasesti pe www.booking.com cazari cum iti doresti, iar in functie de perioada, durata sejur, nr pers....poti negocia! Asta mi-a placut la greci, totul se poate negocia!Sa inchiriezi o masina e f simplu, peste tot sunt agentii.Am luat un Fiat punta nou cu 40 E/24 ore.Bine, am cautat oferte la mai multe agentii Rent A car.Mai trebuie o garantie de 50 E care se returneaza la predarea masinii care e asigurata oricum, dar zic ei ca daca arzi cu tigara vreo perna, etc...dar nu sunt carcotasi...trebuie doar simt de raspundere si atat!
Soselele din Corfu sunt impecabile (mult mai bune ca in Romania) insa inguste, uneori cate o banda pe sens....traversezi pe munte la un moment dat (PANTOKRATOR) acoperit numai cu maslini si chiparosi de unde vezi marea Ionica, daca e senin coasta Albaniei.
Nu rata: Castelul imparatesei Sissi, Lichiorul de Kumquat care e unic in Europa, Croaziera In PAXOS-ANTIPAXOS (e de neuitat),plimbare cu Glass Bottom Boat(barca cu fund de sticla unde vezi fundul marii, animale marine, etc), In Kerkyra Town (capitala) ai de vazut : Fortareata veche, Muzeul de Arta Asiatica, Biserica cu Moastele Sf Spiridon (protectorul insulei), Baile romane,Esplanada in stil venetian si shoooooping!!!!(Atentie se negociaza TOT).Nu uita sa vizitezi si statiunea SIDARI, in N langa Acharavi, unde e polul distractiei.Sunt numai taverne foarte frumos animate, care isi atrag clientii cu fel de fel de tentatii locale si nu numai.Este ce-a mai animata statiune unde ai de vizitat Canalul Indragostitilor.Daca ai timp, du-te la AQUA landul din Kerkyra!!! pt 25 E/zi/ pers (copii au reducere) primesti distractie la maxim intr-un aqua parc (printre cele mai mari din Europa), ai in acest pret mancare gratis toata ziua de la gustari, salate, frigarui, fripturi, deserturi si bautura (bere, vinuri, apa minerala, fresh de fructe si chiar sampanie)nu-ti mai zic ca e super curat si super dezinfectat!Ca limba vorbita in afara de greaca moderna(normal) se vorbeste absolut peste tot engleza, germana, rusa.NU UITA SA CUMPERI O HARTA, o gasesti oriunde in statiune pentru 1E.
Ce sa-ti mai zic? Felicitari pentru destinatia aleasa, e super!
Asteptam postarile fotografiilor la intoarcere si impresiile!
VACANTA DE VIS!
Mihaela
ferrari_enzo
Postat pe 13 Mai 2010 09:22
FELICITARI PENTRU ALEGEREA FACUTA.
ESTE O INSULA FOARTE FRUMOASA SI AI CE VEDEA.
CAZARE GASESTI SI ESTE REZONABIL SI DESTUL DE CURAT SI LA 2-3*.
DE SERVIT MASA O POTI SERVI LA TAVERNELE DIN INSULA CARE SUNT DESTULE SI CU FELURI DE MANCARE VARIATA.
CELE MAI FRUMOASE STATIUNI SUNT SIDARI SI AGIOS GORDIS.
EU AM FOST CU AGENTIA ONIRO DIN PLOIESTI SI A FOST SUPER.
INCHIRIEREA UNEI MASINI ( CITROEN XAXO ) 25-30EURO DAR ESTE CONVENABIL SA INCHIRIEZI PE MAI MULTE ZILE CA SE POATE NEGOCIA SAU POTI OPTA PENTRU ATV ESTE MAI IEFTIN SI SENZATIILE SUNT SUPER.
CONCEDIU PLACUT SI ASTEPTAM IMPRESII.

luminita_raducanu
Postat pe 13 Mai 2010 10:04
Parerea mea este ca, decat sa platesti 40 euro pe zi pt a inchiria o masina, mai bine mergi cu masina personala. Cu banii pe care ii dai pt 3-4 zile de inchiriat masina, platesti Bucuresti - Corfu si intoarcere.
cameliadorobantu
Postat pe 13 Mai 2010 10:06
ai mei ai plecat anul trecut si au dat cam 1000 euro cu avion is 7 zile.... superb a fost mai ales ca este un peisaj de vis:) mai ales la plaja paradis... unde este apa aceea albastra mov.... si au vauzt si delfini...
andatoma2002
Postat pe 13 Mai 2010 11:05
Am fost anul trecut in Septembrie in Corfu, 10 zile. Am fost pe cont propriu, cu masina, iar hotelul l-am cautat tot la fel. M-am interesat mult de hotel inainte si am gasit unul la care raportul calitate-pret este foarte bun. Am vorbit direct la hotel, le-am dat un avans prin transfer in contul lor si restul am platit cand am ajuns acolo.
Hotelul se numeste Alkion, este de 3*, in statiunea Sidari. Uite si website-ul lor, unde poti gasi si adresa de mail: http://www.sidarialkyon.com/. Eu am platit pentru 10 zile in Septembrie, cu demipensiune, 180 euro si am fost foarte multumita si de conditiile de la hotel si de mancare. Evident ca la banii astia nu te poti astepta la lux, dar a fost mult mai bine decat imi imaginam. Hotelul este la 5 minute de mers de plaja, intr-o zona linistita, dar aproape de centrul statiunii, aprox 10 minute de mers.
Sidari este o statiune plina de viata, foarte buna daca seara vrei sa iesi intr-un bar sau club. Plaja este cu nisip, dar nu este la fel de spectaculoasa ca cele din alte statiuni, cum ar fi Agios Geogios sau Glyfada. Le-am vizitat si pe acelea si recunosc ca sunt mult mai frumoase, dar am ales Sidari pentru viata de noapte deoarece am fost un grup de 10 persoane cu varsta intre 21-30 ani.
cristiana_dutca
Postat pe 13 Mai 2010 16:12
Buna! A fost careva in Thassos , Skala Rachoni Hotel Rachoni Bay?
vladgg_19
Postat pe 13 Mai 2010 16:35
Buna!
Daca doresti iti pot trimite poze din locurile care merita vazute.
Ex:Kerkyra-Courfu Town,Barbati,Sidari-Canal d"Amour iar in drum spre Sidari iti recomnd sa opresti la taverna Harys un indicator te va abate de la drum 500 de m dar merita,manastirea aflata la cota 2000 situata intre Ipsos si Barbati {de unde se poate vedea o mare parte din insula,Albania}Paleokastriza,Axilion-palatul printesei Sissi,poti travesa insula prin interior prin padurile de maslini,vei vedea multe sate frumoase,daca veti inchiria barca va trebui sa mergeti dinspre Ipsos spre Barbati si mai sus spre Sidari iar ceea ce se poate admira va ramane o amintire vie multa vreme.Astept o adresa de mail daca doresti poze.
O zi buna!
FLO_lazy
Postat pe 14 Mai 2010 08:58
Buna!

Am fost acum 2 saptamani in Corfu. Superb peisajul, cazarile sunt bune, mancarea ok. Iti recomand cazare in: Paleokastritsa ( H. Paleokastritsa 3* si H. Akrotiri Beach 4* - hoteluri foarte bune, camere doar cu vedere la mare, peisaj superb, masa ok) si/sau Agios Gordi unde sunt mai multe cazari foarte bune si la tarife micute. Este mai rentabil sa iti iei printr-o agentie cu avionul decat sa mergi individual ( taxa de feribot din Portul Igumentsa pana pe insula Corfu pt masina mica este 37 euro/dus si 37 euro/intors si 8 euro/persoana/dus si 8 euro/intors - deci cu o masina mica inseamna 74 euro masina + 32 euro pt 2 persoane doar feribotul) iar daca vrei sa iti inchiriezi masina acolo preturile incep de la 15/euro pt minim 4 zile insa trebuie sa ai mare grija la condus pt ca, pe caldura drumul e foarte alunecos si daca nu esti atenta te trezesti in copaci). Pt obiective turistice poti alege excursiile optionale sau pe cont propriu cu masina sau cu microbuzul (din toate statiunile sunt microbuze care fac legatura cu Corfu Town iar tariful pe calatorie e intre 1 si 5 euro - in functie de distanta statiunii fata de Corfu Town). Trebuie sa vezi Corfu Town (Listonul, Biserica SF.Spiridon, Cele 2 Fortarete), Biserica Alba si I-la Soarecelui, Man Maicii Domnului din Paleokastritsa, Satul Lacones - panorama superba, Canal D'Amour - din Sidari, Aguaparcurile (unul la 15 km de Corfu Town si unul mai mic in apropiere de Sidari) etc. Corfu este o insula cu un peisaj montan spectaculos ce intra in mare si foarte inverzita cu multe specii arboricole (leandri, maslini, portocali, lamai, mandarini, peste 2,5 mil chiparosi, etc), o vegetatie salbatica, luxurianta. Daca vrei sa fii in natura se poate si daca vrei sa fii inconjurat de oameni se poate si asta in statiuni - mai ales in Corfu Town unde este o permanenta aglomeratie si unde ai pe alese taverne, cluburi, baruri etc. Deci Corfu este o destinatie in care nu ai cum sa te plictisesti, pentru toate gusturile. Vacanta Placuta! Mirela.
icelibra
Postat pe 14 Mai 2010 12:30
Daca vrei mai multe informatii si fotografii ma poti contacta pe mess: c_m_d_ice@yahoo.com.
icelibra
Postat pe 14 Mai 2010 12:34
Buna!
Am fost de 2 ori în Corfu, în staþiunea Acharavi.Aº mai merge de câteva ori...pe an...dacã aº putea.
Este extraordinar de frumoasã insula ºi multe obiective de vizitat.Am fost prin Agenþia Europa Travel.Am fost foarte mulþumiþi de toate serviciile lor.Vremea în iunie este excelentã. Despre preþuri... pânã anul trecut foarte convenabile,...însã anul ãsta nu ºtiu ce va fi, dupã toate cele ce se vede la TV....sã sperãm cã insulele Greciei nu au fost si ele afectate de situaþia de crizã.
Concediu plãcut!
deep_love_edy
Postat pe 14 Mai 2010 12:55
noi plecam in 13 iunie in Paleo. cu firma chistian tour( cu care am mai fost in tassos si de care suntem multumiti)am niste cunostinte care deja sunt acolo si merg de ani si spun ca este tare fain...
sunt convinsa ca-i asa...
va doresc concediu placut!
ananico_yahoo_com
Postat pe 14 Mai 2010 19:55
GFLO 75 am o intrebare : bisericuta de care zici se afla sigur la cota 2000 in Corfu, sau poate confunzi cu Sinaia? Deoarece cel mai inalt punct al insulei Pantocrator are 906 m .


Draga Mi vreau sa te rog sa-mi spui si mie de la ce firma ai inchiriat tu masina cu 15 euro pe zi, pt ca eu personal cred ca este imposibil. Eu am facut un circuit in urma cu 11 ani in Grecia, cand nu se trecuse la euro si nici atunci preturile nu erau asa de jos.

Va rog sa nu va suparati pe mine, dar ideea acestui forum este ca cei care au placerea sa scrie sa informeze cat mai corect.
cameliadorobantu
Postat pe 15 Mai 2010 11:19
Buna! Punct ochit,scuze de greseala comisa si chiar daca nu a fost facuta cu intentie nu ma pot folosi de scuza ca pe tastatura unu se afla foarte aproape de doi caci diferenta de cota este cosiderabila.Multumesc pentru observatie,promit ca voi fi mai atent.
O zi frumosa!
Pentru Camelia Dorobantu
FLO_lazy
Postat pe 16 Mai 2010 12:57
Salut! Si eu am fost in Corfu, tot la inceputul verii, pe urma va fi prea cald. Am optat pentru cazarea in vila, unde ai mai multa liniste decat la hotel, in plus o bucatarie echipata cu absolut orice,iar la colt erau 2 supermarketuri... Cei din hotel n-au dus-o prea bine cu mancarea, le dadea seara cam ce ramanea de la pranz, iar dim. numai ceai cu salam, tot sejurul. Iar excursiile sa le faci cu birourile locale de turism (asa am ajuns si ...in Albania,pe mare), sunt mai bune si mai ieftine, ghizii nostri isi iau partea lor, fara sa-ti spuna, bineinteles. Viziteaza si capitala, Corfu - Kerkiria! Cu masina inchiriata n-o sa ai ce face, sunt curse regulate si dese intre toate statiunile, cu autocare cu aer condit. Distractie placuta!
marmar
Postat pe 16 Mai 2010 18:44
heloo!
iti recomand firma christian tour-si noi mergem in corfu cu ei in iunie.este ptr. prima data cind mergem in corfu.
numai bine!
ananico_yahoo_com
Postat pe 17 Mai 2010 20:00
Buna! In ce data pleci in corfu cu christian tour ? Si eu plec tot in iunie pe 6.06 cu aceasi firma, in corfu- Ipsos.
miaradu
Postat pe 23 Mai 2010 10:34
noi plecam in 13 iunie...nu in 6iunie...
concediu placut si numai bine!
ananico_yahoo_com
Postat pe 23 Mai 2010 10:48
It's a CRAP!
Atentie la SALMONELLA; eu si familia mea, am luat-o in Corfu, la 4 stars, iar problemele create, isi fac efectul si astazi.
Grecia??????
La banii platiti, este mult prea scumpa si riscanta, raportat la ce ofera.
mastrade
Postat pe 23 Mai 2010 11:16
Buna, am fost anul trecut in Corfu, in Moraitika.Trebuie sa retii doua chestiuni, valabile pentru intraga Grecie: numarul de stele alocat hotelurilor este mai mare cu 1 (atentie deci cand evaluezi standarul!), pretul inchirierii masinilor se negociaza, asa ca viziteaza cateva oficii de inchiriere.
Poti face un tur informativ al insulei intr-o singura zi.Vei decide apoi pentru detalii. Corfu city, capitala, poate fi parcurs intr-o singura zi.
Voi reveni cu cateva poze.
rotsin
Postat pe 23 Mai 2010 18:52
Scuze,
In 2009 cand am fost in aqualand LANGA Corfu Town la cativa km mancarea trebuia platita ,nu stiu ,poate nu am stiut noi unde sa mergem...
sionaionescu
Postat pe 23 Mai 2010 21:47
Mastrade, te rog sa detaliezi, chiar ma intereseaza la ce hotel ai stat si unde ai mancat.
Cu salmonela nu e de joaca.
Sanatate maxima!
cameliadorobantu
Postat pe 24 Mai 2010 01:16
-eu am fost in 2008,in Gouvia,este undeva la mijlocul statiunii.
-am stat la hotel DEBONO si am inchiriat masina 30euro/zi,in 3-4 zile am vazut toata insula ,toate statiunile
-a fost superb.....din toate punctele de vedere

nico
nicoletacaval
Postat pe 24 Mai 2010 15:52
Doresti o vacanta interesanta in Corfu. Iti place fotografia de la acest link? http://vacanta-grecia.funnytravel.ro/wp-content/gallery/lemon-grove/Hotel_Lemon_Grove_Kavos_Corfu_3.jpg
Iti recomand Hotel Lemon Grove, la care preturile sunt incepand de la 29 euro/noapte/persoana/.
Pentru mai multe detalii acceseaza pagina http://vacanta-grecia.funnytravel.ro/corfu/hotel-lemon-grove-2/
funny_travel
Postat pe 24 Mai 2010 21:48
salutare ,
din cate am inteles este frumos Corfu , eu o sa merg cu sotia mea pentru prima data in Grecia la Paleokastrita , sper sa fie frumos, plecam cu creistian tour , pe 13 iunie cu autocarul.Am inteles ca este cam obositor dar la sfarsit o sa merite ,acum sa vedem ce o sa fie si cu grevele si criza din Grecia ,spre sa fie ok . S-a intors cineva de curand din Grecia??
Multumesc si concediu placut la toti
BOBBYONE
Postat pe 6 Iunie 2010 00:21
Salutare,
merge cineva in iulie de pe 4 ?
g_vasiloiu
Postat pe 21 Iunie 2010 12:10
e valabil permis nou tip carte de identitate la inhiriat masini
cat costa un atv masina pe zi
sau pe mai multe zile
kudika406096
Postat pe 1 Iunie 2011 18:11
De la: kudika406096, la data 2011-06-01 18:11:09e valabil permis nou tip carte de identitate la inhiriat masini
cat costa un atv masina pe zi
sau pe mai multe zile


vrei sa te duci cu atv-uul pana pe insula!!?
geo_refinantat
Postat pe 1 Iunie 2011 19:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ati fost la cetatea RASNOV? 17 De la: gabibrb 14 Decembrie 2009 08:05
Grecia - masina 16 De la: dsavus 17 Aprilie 2015 13:48
ajutor 4 De la: skywalker 22 Ianuarie 2010 18:07
gerakina conditii? 13 De la: ovidiuc70 22 Iunie 2010 22:49
Cine ma poate ajuta sa-mi fac un sait !!!!! 1 De la: angel333 12 Octombrie 2009 12:15