Setari Cookie-uri

Vacanta mea de "vis" in egipt

Noaptea trecuta m-am intors din egipt;mai precis din HURGHADA unde am fost cazat la SPHINX hotel(5 stele) ce face parte din complexul KING TUT(care este un hotel alaturat cotat la 4 stele).Totul a fost la all inclusiv bineinteles.
In afara de faptul ca m-am intors mai stresat decat am plecat din cauza localnicilor extrem de obositori care vad in fiecare turist o posibila victima(financiar vorbind),am avut parte de urmatoarele facilitati:

-sucuri oribile la dozator(mai rele ca celebrele FRESCO,TEC etc. din anii '90)
-peste alterat(cred ca refoloseau de la mesele din ziua precedenta ce ramanea)
-fructe alterate(in special cele oferite dimineata)
-in general mai toate legumele folosite erau de o calitate indoielnica
-orez(destul de ok,dar nu in fiecare zi)
-salate care nu aveau nici un gust
-cartofi care nu aveau nici un gust
-gandaci in bucatarie
-ospatari transpirati,libidinosi si nespalati(servicii de cea mai proasta calitate)
-cocteilurile care la orice all inlusive sunt gratis aici erau contra cost(2$)
-vesela spalata impropriu
-intamplator am vazut de doua ori usa de le bucatarie deschisa si inauntru arata ca WC-ul bunicilor de la tara.
-la plaja nu poti sta linistit pentru ca tot timpul te agaseaza cineva incercand sa-ti vanda ceva...la supra pret bineinteles.
-pizza care de fapt era coca cu suc de rosii si un pic de branza
-un singur sortiment de branza care arata si avea gust de plastelina.
-mezelul(unul singur)arata la fel insa nu l-am gustat.

TOATE ASTEA ASEZONATE CU MUZICA RUSEASCA SI RUSI CE SE VESELEAU SI SE INFRUPTAU IN VESELIE DIN TOATE BUNATATURILE MAI SUS AMINTITE.
AM FOST MULTUMIT DE CAMERA CHIAR DACA NU A FOST DE 5 STELE!!!

In rest ce sa mai zic..eu in egipt numai calc in viata mea.
Oricum mormintele si bolovanii lor nu m-au impresionat deloc,plaiurile mioritice fiind mult mai incarcate de spiritualitate.Iar pentru nestiutori,civilizatia de acum 3-4 mii de ani care a inflorit si ridicat atatea temple si care aveau cunostinte astronomice avansate nu au nimic de-a face cu "tiganii" actuali care nu sunt in stare sa faca o salata comestibila pentru un turist.

SFAT:
DESCHIDETI OCHII BINE INAINTE DE A PLATI O VACANTA ALL INCLUSIV UNDEVA SI CITITI FORUMURILE(CEEA CE EU NU AM FACUT).SE PRESUPUNE CA IN CONCEDIU MERGEM PENTRU A NE RELAXA NU PENTRU A NE INTOARCE OBOSITI,EXTENUATI(DE CATRE LOCALNICI),FRUSTRATI...SI LISTA POATE CONTINUA.ORICUM ACOLO ERAM VREO 30 DE ROMANI EXTREM DE NEMULTUMITI.UNII AU DAT 120 DE EURO DE PERSOANA PENTRU A FI TRANSFERATI IN ALTA PARTE.NU STIU CUM A FOST ACOLO DEOARECE NU NE-AM MAI INTALNIT.

De evitat turoperatorul egiptean "TEZ TOUR" pentru ca o data ajuns acolo nu-l mai prea intereseaza daca ai o problema.Cei ce au cerut transferul au fost ajutati din tara pentru ca persoana desemnata de turoperatorul egiptean nu a vrut sa-i ajute.

Concediu mai placut decat am avut eu!!!

ethera30
Postat pe 18 Iulie 2010 20:52
Eu am citit divesre pareri inainte de a alege un sejur in Tunis...cineva scria acolo ca o persoana care nu-s-a acomodat cu Tunisul, sa nu se gandeasca sa mearga in Egipt, unde e de 100 de oei mai murdar...M-am razgandit si am fost in Grecia...nu regret nimic, a fost de vis...
kudika226898
Postat pe 1 August 2010 17:17
tocmai m-am intors si eu din egipt ... ce sa zic ... eu stiam la ce ma bag ... noua ne-a placut extrem de mult ... noi nu ne-am dus sa lenevim la soare ... ne-am dus sa vedem minunile lumii si a timpului ... am stat la HILTON LONG BEACH tot in Hurghada , de 4 stele ... ireprosabil ... mancarea intr-adevar nu prea ne-a fost pe plac , dar asta din cauza faptului k ei nu gatesc k si noi , ei folosesc multe condimente care-i schimba gustul ... mancarea era variata adik pui , orez , legume , peste(avea gust nisipos) , paste , spaghete , tocanite de miel sau capra , am avut si ardei umpluti sau mici sau sarmalute - toate cu carne de oaie sau capra , bbq in fiecare seara , branza - 3 feluri , mezeluri - salam si parizer , mazare , fasole ... supele nici nu le-am gustat k erau supe crema si nu-mi faceau tocmai cu ohiul ... sucurile erau fresh-uri , de portocale , ananas , mango , guava si plus de asta era si un aparat cu sucuri carbo si apa minerala ... fructe proaspete si prajituri (toate cu acelasi gust) la fiecare masa ... toate la discretie ... totul era curat si placut ... in camera zilnic ne schimbau prosoapele chiar dc nu trebuia , curatenia era la ea acasa , flori si inimioare pe pat zilnic ... cu mancare ti se ia repede in sensul k nu era gatita in stilul nostru si destul de greu digerabila de romani ... in ultimele seri au fost care au mancat la kfc k nu mai rezistau ... localnicii sunt foarte obositori , dc te vad interesat de ceva se tin scai de tine si se tocmesc de ajungi sa cumperi cum a fost cazul meu o geanta de piele de la 300 lire cu 120 lire (65-70 ron) ... egiptul este tara tocmelii si a bacsisului , la orice pas tre sa dai ceva , dc pana si la muzeul de egiptologie la toaleta scria mare NO TIPS era o tanti care facea curatenie si intindea mana dupa o lira ... orasele sunt extraordinar de murdare si poluate (Cairo este al 3-lea oras din lume incercat de poluare) dar in zona hotelurilor nu te poti plange ... nu recomand egiptul cuiva care are pb cu stomacul sau sta prost cu nervii si rabdarea ... poopici
paullyss
Postat pe 27 Octombrie 2010 12:45
De la: paullyss, la data 2010-10-27 12:45:56tocmai m-am intors si eu din egipt ... ce sa zic ... eu stiam la ce ma bag ... noua ne-a placut extrem de mult ... noi nu ne-am dus sa lenevim la soare ... ne-am dus sa vedem minunile lumii si a timpului ... am stat la HILTON LONG BEACH tot in Hurghada , de 4 stele ... ireprosabil ... mancarea intr-adevar nu prea ne-a fost pe plac , dar asta din cauza faptului k ei nu gatesc k si noi , ei folosesc multe condimente care-i schimba gustul ... mancarea era variata adik pui , orez , legume , peste(avea gust nisipos) , paste , spaghete , tocanite de miel sau capra , am avut si ardei umpluti sau mici sau sarmalute - toate cu carne de oaie sau capra , bbq in fiecare seara , branza - 3 feluri , mezeluri - salam si parizer , mazare , fasole ... supele nici nu le-am gustat k erau supe crema si nu-mi faceau tocmai cu ohiul ... sucurile erau fresh-uri , de portocale , ananas , mango , guava si plus de asta era si un aparat cu sucuri carbo si apa minerala ... fructe proaspete si prajituri (toate cu acelasi gust) la fiecare masa ... toate la discretie ... totul era curat si placut ... in camera zilnic ne schimbau prosoapele chiar dc nu trebuia , curatenia era la ea acasa , flori si inimioare pe pat zilnic ... cu mancare ti se ia repede in sensul k nu era gatita in stilul nostru si destul de greu digerabila de romani ... in ultimele seri au fost care au mancat la kfc k nu mai rezistau ... localnicii sunt foarte obositori , dc te vad interesat de ceva se tin scai de tine si se tocmesc de ajungi sa cumperi cum a fost cazul meu o geanta de piele de la 300 lire cu 120 lire (65-70 ron) ... egiptul este tara tocmelii si a bacsisului , la orice pas tre sa dai ceva , dc pana si la muzeul de egiptologie la toaleta scria mare NO TIPS era o tanti care facea curatenie si intindea mana dupa o lira ... orasele sunt extraordinar de murdare si poluate (Cairo este al 3-lea oras din lume incercat de poluare) dar in zona hotelurilor nu te poti plange ... nu recomand egiptul cuiva care are pb cu stomacul sau sta prost cu nervii si rabdarea ... poopici


Eu am fost acum 4 ani tot la Hurghada...Complexul Hilton..Am fost mai mult decat impresionata de conditii...cum ai spus si tu, mancarea avea putin gust ciudat pentru ca nu o gatesc ca si noi. ( eu oricum mananc cu placere si in Japonia adac ma duc ).Insa cazarea, servirea si tot pachetul au fost extrem de bune. Intr-adevar, e periculos sa iesi pe strada singur. Noi am vrut sa vizitam ceva piata la un moment dat si la 5 min dupa ce-am intrat in piata, am si iesit pentru ca ne era frica de bisnitarii aia Eu n-am vizitat mormintele pentru ca am preferat sa stau pe iaht (nu va imaginati iahturi din alea luxoase din filme ) si sa ma bronzez in timp ce prietenu meu facea scufundari si credeti-ma, sa faci scufundari la Hurghada e mai mult decat incantator.
_Cryssa_
Postat pe 27 Octombrie 2010 13:24
De la: crysa_tm, la data 2010-10-27 13:24:19
De la: paullyss, la data 2010-10-27 12:45:56tocmai m-am intors si eu din egipt ... ce sa zic ... eu stiam la ce ma bag ... noua ne-a placut extrem de mult ... noi nu ne-am dus sa lenevim la soare ... ne-am dus sa vedem minunile lumii si a timpului ... am stat la HILTON LONG BEACH tot in Hurghada , de 4 stele ... ireprosabil ... mancarea intr-adevar nu prea ne-a fost pe plac , dar asta din cauza faptului k ei nu gatesc k si noi , ei folosesc multe condimente care-i schimba gustul ... mancarea era variata adik pui , orez , legume , peste(avea gust nisipos) , paste , spaghete , tocanite de miel sau capra , am avut si ardei umpluti sau mici sau sarmalute - toate cu carne de oaie sau capra , bbq in fiecare seara , branza - 3 feluri , mezeluri - salam si parizer , mazare , fasole ... supele nici nu le-am gustat k erau supe crema si nu-mi faceau tocmai cu ohiul ... sucurile erau fresh-uri , de portocale , ananas , mango , guava si plus de asta era si un aparat cu sucuri carbo si apa minerala ... fructe proaspete si prajituri (toate cu acelasi gust) la fiecare masa ... toate la discretie ... totul era curat si placut ... in camera zilnic ne schimbau prosoapele chiar dc nu trebuia , curatenia era la ea acasa , flori si inimioare pe pat zilnic ... cu mancare ti se ia repede in sensul k nu era gatita in stilul nostru si destul de greu digerabila de romani ... in ultimele seri au fost care au mancat la kfc k nu mai rezistau ... localnicii sunt foarte obositori , dc te vad interesat de ceva se tin scai de tine si se tocmesc de ajungi sa cumperi cum a fost cazul meu o geanta de piele de la 300 lire cu 120 lire (65-70 ron) ... egiptul este tara tocmelii si a bacsisului , la orice pas tre sa dai ceva , dc pana si la muzeul de egiptologie la toaleta scria mare NO TIPS era o tanti care facea curatenie si intindea mana dupa o lira ... orasele sunt extraordinar de murdare si poluate (Cairo este al 3-lea oras din lume incercat de poluare) dar in zona hotelurilor nu te poti plange ... nu recomand egiptul cuiva care are pb cu stomacul sau sta prost cu nervii si rabdarea ... poopici


Eu am fost acum 4 ani tot la Hurghada...Complexul Hilton..Am fost mai mult decat impresionata de conditii...cum ai spus si tu, mancarea avea putin gust ciudat pentru ca nu o gatesc ca si noi. ( eu oricum mananc cu placere si in Japonia adac ma duc ).Insa cazarea, servirea si tot pachetul au fost extrem de bune. Intr-adevar, e periculos sa iesi pe strada singur. Noi am vrut sa vizitam ceva piata la un moment dat si la 5 min dupa ce-am intrat in piata, am si iesit pentru ca ne era frica de bisnitarii aia Eu n-am vizitat mormintele pentru ca am preferat sa stau pe iaht (nu va imaginati iahturi din alea luxoase din filme ) si sa ma bronzez in timp ce prietenu meu facea scufundari si credeti-ma, sa faci scufundari la Hurghada e mai mult decat incantator.

I KNOW !!! ... am facut si noi scufundari ... superb ... se merita sa faci scufundari in HURHADA fata de SHARM AL SHEIKH unde recifurile de corali au fost distruse de catre turisti ... am sa postez in curand poze din egipt si adancurile marii rosii ... a meritat toti banii
cat despre securitate ... s-a schimbat mult atitudinea localnicilor fata de turisti ... acum , dupa crima , agresarea unui turist se pedepseste cu ani grei de inchisoare fara drept de apel ... doar din asta traiesc , nu? din turism ... sunt agasanti , dar nu violenti ... oricum , este recomandat k atunci knd iesi din hotel sa o faci intr-un grup organizat si numeros ... personal am avut o experienta de genu' : au vrut sa ma cumpere de la sotul meu cu 500 camile(2000 E/buc) ... si nu pt k as fi vreo miss sau ceva ci pt gene - ochi albastri , blonda , ten deschis la culoare - neobisnuit pt ei ... totul s-a petrecut intr-o maniera calma , cu zambetul pe fata , dar knd treaba a devenit serioasa si s-a depasit tenta de gluma , a pus piciorul in prag ... plus k-i greu sa faci fata cuiva de 1.92 si 112 kg ce bine-i sa ai bodyguard ...
paullyss
Postat pe 30 Octombrie 2010 13:30
si eu ma gandeam sa mergem in egipt...... cred ca-i interesant...as fi vrut sa vad valea regilor si piramidele dar cu evenimentele astea sigur vom sta acasa..........ma gandeam prin aprilie anul asta sa mergem....dar poate pana atunci se mai calmeaza spiritele...
ati fost careva in excursiile mai sus amintite???
ananico_yahoo_com
Postat pe 5 Februarie 2011 13:36
nu e recomandabil anul acesta.Nu luati excursii ieftine caci veti avea surprize neplacute....luati la voi antibiotice cu spectru pe tulburari gastrice.In rest multa mizerie....mult soare,mult nisip, dar marea e superba-pentru rel. suplimentare sau rezervari contactati-ma pe europroiect2007@yahoo.com
carmen_natural
Postat pe 4 Martie 2011 00:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Roma, imprejurim, litoral 4 De la: Amelly 14 Martie 2010 13:07
Pensiunea Lucinel - Viena 3 De la: vladgg_19 4 Mai 2011 08:17
Caut pensiune pentru cazare in Costinesti 2 De la: kudika_1008374 3 Mai 2016 21:37
VACANTA IN PLATAMONAS - GRECIA 5 De la: lazy001086 21 August 2009 04:10
inchirieri insula corfu-apartamente 2 De la: kas 15 Martie 2010 18:06