Setari Cookie-uri

cat costa o nunta?

stiu ca probabil intrebarea este prea generala, insa as vrea sa stiu estimativ cat costa o nunta organizata standard: fotograf, cameraman, local, meniu, dj si 100 de inv... pe voi cat v-au costat toate astea? plus rochia... noi vrem sa facem nunta peste un an, insa... ne trebuie o evaluare a bugetului, ca nu am vrea sa anuntam lumea degeaba...
ully1986
Postat pe 15 Iulie 2008 12:36
Pai...inca nu am terminat cu toate pregatirile insa....
sala: 2000 RON avans
foto+video: 1000 RON avans
verighete: 750 RON
rochita: 1500 RON
invitatii: 500 RON (200 invitatii)
aranjament sala: 1500 RON
costum mire: 500 RON
pantofi mireasa: 100 RON
pantofi mire: 120 RON
mai urmeaza....avem nunta in octombrie...
MULT SUCCES!!!
vero4new
Postat pe 17 Iulie 2008 17:45
uitasem de DJ: avans 100 RON ( total 1200 RON )
si meniul va fi de 200 RON/pers
vero4new
Postat pe 17 Iulie 2008 17:46
o nunta costa cat vrei tu sa coste. daca vreti sa iesiti cat mai ieftin trebuie sa va apucati de pregatiri cu un an inainte ca sa puteti fi bine informati si sa stoarceti orice cost. va spun ca cu siguranta se poate o nunta ieftina si frumoasa. eu nu am avut timp sa fac asta si normal ca am iesit in pierdere.dar exista variante ieftine si bune pt orice. si organizarea nuntii la fel...petrecerea dureaza exact cat vrei tu si cum vrei tu. ii poti dirija de o forma eleganta fara sa se simta dati afara prea devreme.
caurea_grace
Postat pe 21 Iulie 2008 15:54
eu deocamdata nuj exact la cat se va ajunge nunta mea cu oceaneyes...insa avem pregatitzi 10 000€....sper sa ne ajunga..daca nu..mai mergem cu cerutul ..depinde ce situatzie economica ai..si pe ce vrei sa pui accentul...noi vrem o nunta de la care sa nu lipseasca nimic(artificii,limuzina bodyguards,petale de trandafir,...tot ce ne-ar placea)...sa fie asa cum am visat...ca doar odata te casatoresti

Postat pe 21 Iulie 2008 22:01
daca faci nunta la rstaurant nu iti mai raman bani dupa....daca faci la o cantina...cum sunt multe aici in galati , faci cu meniul tau si ramai si cu bani dupa...dar trebuie sa alergi mai mult....si eu vreau sa fac nunta la anu in seotembrie si inca nu m-am apucat de alergat...

Postat pe 23 Iulie 2008 10:15
Buna, vreau sa te intreb si eu ceva: unde se tine marele eveniment?
myss_morenna
Postat pe 23 Iulie 2008 11:57
nunta va fi la Royal...si tu te mariti?
vero4new
Postat pe 23 Iulie 2008 16:14
si prieetnii cei mai buni....sper la anu sa-mi fie nasi.....tot la royal fac nunta......sincer nu s-au gandit din timp si cica nu prea se vad invitatii ...da ma rog...o sa fie bine...abia astept sa vad si eu cum e...

Postat pe 24 Iulie 2008 00:23





MERITATI ORICAT AR COSTA ODATA ESTI MIREASA FRUMOASA FERICITA SI DEPINDE CE ITI DORESTI DACA TE GANDESTI CA PIERZI BANI SUA TI SA IMPLINIT VISUL SA FI CEA MAI FRUMOASA DIN LUME INTR-O SINGURA SEARA



VA DORESC CEA MAI FRUMOASA NUNTA FETELOR
oanabutiac
Postat pe 24 Iulie 2008 11:01
asa e..pt nunta ta...nu trebuie sa te zgarcesti insa...nici nu vrem sa ne trezim cu datorii dupa nunta...si sa descoperim..ca in loc sa ne facem catziva banutzi pt viitoarea casa..ne trezim cu datorii mai mari decat ne asteptam...pt asta trebuie sa stim ce fel de persoane invitam...si sa nu ne aventuram cu cheltuieli f mari...nunta nu e o aafacere da nici sa dai faliment...

Postat pe 25 Iulie 2008 22:03
in primul rand thanks Kentutzo, pentru ca numai cu ajutorul tau am putut gasi rochia visata.E cea care o am pe profil.Am si facut comanda, imi iasa la 1000€ , dar zic ca se merita...Mai ales ca prietenul meu o plateste ;) .Am facut un calcul amandoi, si nunta ne iasa cam la 13000-14000 euro inclus luna de miere undeva prin insula Seychelle,Hawaii sau Caribe. . Si tocmai am avut logodna....ceva de vis,niciodata nu mi.a trecut prin minte ca o sa fiu asa de emotionata(sunt o fire mai greu de emotionat)....
En fin...asta-i viata, si daca o pereche doreste sa aiba o nunta de vis, trebuie scosi din buzunar cam multi €€€€€€ sau $$$$ , pentru ca in zilele noastre pentru evenimente asa de importante, se plateste mai bine in tipul asta de bani.


Succes la toate!!!
andreea25graversen
Postat pe 26 Iulie 2008 12:53
cu placere andreea24g....sunt f fericita pentru tine...ma bucur sincer...sper ca fiecare dintre noi sa-si gaseasca rochia mult visata
mult succes la toate...si stiti deja...daca avetzi nevoie de mine...voi fi prin preajma...

Postat pe 26 Iulie 2008 21:13
multumim pentru ajutor
iulik_flore
Postat pe 30 Iulie 2008 10:57
imi face mare placere sa va ajut....insa si eu va multumesc voua pentru tot...sper sa fim cele mai frumoase miresele si sa invatzam din experiantza celor care au trecut deja prin experientza asta...va poop pe toate...si stiti pentru orice...sunt prin zona

Postat pe 30 Iulie 2008 22:48
Si totusi, sa revenim la intrebare: cat costa o nunta? Ca tot nu m-am lamurit...
Gaby211081_grace
Postat pe 31 Iulie 2008 11:00
depinde cat de mare e...unde se desfasoara..catzi invitati ai...ce meniu iti comanzi...nu exista un pretz..cred ca nimeni nu ar putea satzi raspunda...sincer..cheltui banii de care dispui...si atat cat vrei...


Postat pe 31 Iulie 2008 22:16
buna.vreau si eu site-ul cu rochiile de mireasa,daca se poate.mersi
mada00
Postat pe 18 August 2008 21:13
Deci in concluzie, o nunta de nivel mediu, la un restaurant nici prea-prea dar nici foarte-foarte, cu vreo 80 de invitati si fara excese, intr-un cuvant o nunta normala, cam cate mii de euro ar costa????? Ca sa am si eu o idee!!!!
Gaby211081_grace
Postat pe 19 August 2008 13:47
Daca achiti totul inainte? Pana in 10.000 de euro, poate chiar la jumatate daca renunti la anumite chestii. Daca achiti doar avansuri peste tot (mai putin la toalete), undeva de 2-3000 de euro urmand ca diferenta sa o platesti dupa nunta.
fantome
Postat pe 19 August 2008 14:23
cam pe acolo...eu am pregatit 10 000 euro...sper sa ajunga daca nu ori mai punem bani...ori mai lasam la o parte cate un capriciu

Postat pe 19 August 2008 21:19
dintre toate prietenele care s-au casatorit n-am auzit sa fi platit inainte...dai cu 1 an inainte un avans de vreo 1000 de lei..depinde de restaurant apoi dupa nunta...in functie de cate persioane vin , cati bani se strang...ar trebui sa facem amandoi credite k sa achitam inainte toata nunta...la toata lumea am auzit k restul se achita dupa nunta ..

Postat pe 19 August 2008 21:48
eu o achit pentru ca dispun de acesti bani...si pentru ca nu vreau sa plec in tara cu 12 000 de euro dupa mine...sau mai mult...mi se pare mai comod sa fie platita...

Postat pe 20 August 2008 10:26
Eu am achitat avansurile respective: sala 1000 ron, muzica 300 ron, foto/ video 300 ron/ decoratii si aranjamente florale 300 ron, urmand ca dupa nunta sa achitam diferentele.
In rest, am platit: toalete si accesoriile, verighetele, invitatiile, florile de pus in piept, saptamana de miere... nu cred ca am depasit 3000 de euro.
fantome
Postat pe 20 August 2008 10:50
Feteleor? De unde ati scos sumele astea??? Voi puneti in calcul si meniurile de la sala? Acelea se platesc dupa nunta, din ce da lumea pe masa...fac si eu un calcul imediat..poate ma insel...?
vero4new
Postat pe 20 August 2008 10:57
Am nunta in octombrie...am calculat si nu am cum sa cheltuiesc mai mult de 10 000 Ron, adica 2778 euro, cu totul! Daca va intereseaza detaliile, vi le pot da...SA FITI FERICITE!!!
vero4new
Postat pe 20 August 2008 11:17
Ideea e ca voi care nu sunteti din Bucuresti sunteti niste norocoase. In Bucuresti restaurantele sunt foarte scumpe. Si nu ma refer la cele de lux, ci la cele cat de cat frumoase, cunoscute pt nunti. Oricum nu poti sa te duci la unul de abia aparut pt ca nu stii daca il mai gasesti la anul (multi si-au luat teapa!). Si nici cele de cartier nu imi plac pt ca nu am de gand sa-mi fac nunta intre blocuri. De preferinta lanaga un lac. Ei restaurantele astea de care m-am interesat eu au meniul cam la 80 de euro/persoana iar avansul e de 1000 de euro. Mi se pare cam mult mai ales ca nu vorbesc de Hilton sau restaurantul cine stie carui hotel ci pur si simplu un restaurant normal. Voi ce parere aveti???
Gaby211081_grace
Postat pe 20 August 2008 15:18
Noi avem nunta la sfarsitul lui septembrie. Am fost inspirati sa alegem o pensiune la 30 de km de oras intr-o zona turistica. Meniul este sub jumatate decat in oras, peisajul e superb ... avem padure in spate si lac in curte
Incercati sa va interesati si in afara oraselor. S-ar putea sa aveti surprize placute... Cu am avut noi
paky202
Postat pe 20 August 2008 15:26
Buna,
urmaresc de ceva timp din umbra acest forum....insa a venit timpul si pentru mine sa intervin pt k si eu imi planuiesc nunta pt anul ce se apropie cu pasi repezi. Ma uit la ce scrieti si sincera sa fiu ma apuca groaza cand vad despre ce preturi vorbiti Eu imi planuiesc sa cheltui cam 3000£ echivalentul a aproximativ 3800 euro pentru o nunta de 40-50 persoane. Probabil k nu am sa cheltui cu mult peste dar va fi nunta visurilor mele si cea mai fericita zi din viata mea. Eu cred k nu conteaza cat de mult cheltui pt o nunta fie mult sau putin atat timp cat te simti bine si mai ales atat timp cat esti fericit cu persoana aleasa
elenutza_grace
Postat pe 20 August 2008 16:15
eu am pus suma asta la bataie pentru nunta...pentru ca nu vreau sa lipseasca nimic...vreau sa fie ca-n povesti...si nu ma bazez absolut de loc pe banii stransi la nunta...daca ies bine...daca nu...eu oricum o sa platesc tot dinainte...absolut tot...vreau artificii...limuzina...buchete imense de flori...nuj ce sa zic...vreau sa ne facem orice capriciu doar de asta imi rup spatele in spania...n-am chef sa ma zgarcesc la nunta mea...

acea zi pentru mine merita toti banii....

Postat pe 20 August 2008 21:38

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Alege Madone Events pentru nunta ta! 2 De la: kudika357713 8 Martie 2013 18:14
Rochita de cununie 2 De la: anastasia_m 6 Octombrie 2010 17:59
Fetelor am si eu o antrebare va-ti marita din obligatie ? 38 De la: BAC69 28 Decembrie 2012 23:00
Anexa pentru invitatie nunta 1 De la: CristinaEncean 17 Iulie 2012 21:29
fotografiem 2 evenimente gratuit! 1 De la: OC_Photography 12 Septembrie 2011 16:41