Setari Cookie-uri

cand trebuie sa spui NU intr-o relatzie...

nu stiu ce credetzi voi fetelor insa eu vad ca in fiecare zi tot creste numarul femeilor maltratate fizic si psihic de partenerii lor...nu e corect..daca printre noi se afla o astfel de persoana..care duce o asemenea povara pe umeri..o rog sa-si vada de viatza ..sa plece..omul nu se schimba niciodata...daca vreuna dintre noi sufera in tacere...sa spuna..sunt sigura ca ne v-om uni cu toate si o v-om ajuta sa depaseasca situatzia...
spunetzi NU violentze..spunetzi NU..atunci cand vi se cere inca o sansa dupa o alta dezamagire...nu trebuie sa ne lasam calcate in picioare..nu uitati cat de repede trece tineretzea..nu ramanetzi pentru nimic in lume langa un asemenea on..

Postat pe 19 Iulie 2008 01:54
toata lumea are dreptul la fericire..la implinire..de ce sa ratam asa ceva...si sa suportam pentru vesnica fraza(ca il iubesc)...asta nu exista..nu potzi iubi un barbat care in loc de un sarut iti da o palma..care in loc de un te iubesc...sa te jicneasca si injoseasca..
chiar rog pe toata lumea sa-si dea parerea cu privire la acest subiect...impreuna sunt sigura..ca v-om reusi sa le facem pe aceste `visatoare` sa se trezeasca la realitate...sa vada ca pe zi ce trece se sting...si tac..asteptand sa le treaca viatza..
astept si parerea voastra!

Postat pe 19 Iulie 2008 01:58
ai mare dreptate....pentru nimic in lume nu trebuie sa suportam insulte,batai...minciuni si tradari.....fiecare om are personalitatea lui....de ce sa traim in umbra cuiva cand si noi avem viata noastra pe care poate am uitat sa ne-o traim?!Viata e mult prea scurta ....nu trebuie sa lasam timpul sa treaca pe langa noi...si pe langa asta trebuie sa pretuim fiecare clipa...si sa ne multumim cu firmituri de fericire....pt k din acestea se formeaza un intreg care-ti va aduce multumire sufleteasca si implinire....oricum suntem prinsi in capcana timpului.....uneori mai trebuie sa te opresti si sa privesti si frumusetea din jurul tau
rodyka85
Postat pe 6 August 2008 23:00
ce frumos ati vb fetelor...si cata dreptate aveti...este adevevarat!dar este si mai trist la gandul k foarte multe femei indura asta inca....
cred ca dc sotul meu m-ar bate nu stiu ce as face...
sigur nu as tace...as face un scandal de mama focului si as fi in stare sa ajung si la politie
este adevarat ca...viata este multttt prea scurta...si de aceea ea trebuie traita la maxim si cat mai frumos......
iulik_flore
Postat pe 7 August 2008 10:33
Soacra mea face parte din categoria de care vorbiti. Mereu o intreb de ce suporta si mereu gaseste raspunsuri care pentru mine sunt doar niste scuze pe care le inventeaza ea ca sa mearga inainte. Si tot nu inteleg de ce...
Sa iubesti e complicat si astea sunt cazuri in care trebuie sa pasesti din cercul iubirii, pentru ca trebuie sa ne iubim si pe noi.
fantome
Postat pe 19 August 2008 09:00
cred ca la soacra ta e vba de educatzie....educatzia care o primeau inainte fetele era orice s-ar intampla tu trebuie sa suportzi ca sa tzii familia iubita.....la mine asta nu functzioneaza in 5 minute mi-am impachetat boarfele si am sterso....muncesc sunt tanara,desteapta si mult prea frumoasa sa inghit asta....

treaba cu soacra ta no sa o potzi convinge de nimic...insa macar generatzia nostra sa se trezeasca la realitate

Postat pe 19 August 2008 20:57
scuze...era vba de familia unita

mereu ma grabesc nu recitesc si iese cate o istorieee

Postat pe 19 August 2008 20:58
Cumnata mea este in aceeasi situatie... De fiecare data spune Gata, nu mai pot! si ca un facut se intoarce el seara si nu i mai spune nimic si chiar o dragaleste... (desi nu mi pot da seama de unde atata ipocrizie). Am vb cu logodnicul meu (fratele celui inculpat) sa vad parerea lui de toata acesata mascarada.. si chiar l am rugat sa vb cu cel in cauza sa se opreasca! Stiti care a fost raspunsul lui? (a inculpatului) "E rea de gura! De aia o bat!" Insa iubitul meu i a dat raspunsul pe masura... "Divorteaza mai bine, va chinuiti amandoi, decat asa mai bine deloc!" Nici unul nu se gandeste ca este un bebe la mijloc..... Si ce mai pui, ca daca ei se cearta si cum este deja firesc in cazul lor, ajung si la bataie, ea se razbuna pe copil... Da ti mi un sfat? Am ncercat in fel si chip si nu am reusit!
devyl_is_crying
Postat pe 20 August 2008 07:02
Nici nu cred ca poate reusi cineva... Persoana in cauza trebuie sa ia hotararea, trebuie sa aibe puterea de a se desprinde.
La noi in Brasov exista centre pentru femei maltratate cu psihologi, cu tot tacamul unde pot primi consiliere si tot ajutorul necesar. Au camere unde pot dormi, gradinite pentru copii si tot suportul moral.
Cate femei credeti ca accepta ajutorul? Putine... Pacat...
fantome
Postat pe 20 August 2008 11:24
sfatul meu...e sa nu va amestecatzi deloc..stiu ca doare...insa tu vrei sa faci un bine dar o sa cazi tu...e familia lor..sunt problemele lor...ea va ajunge sa dea vina pe tine....sa zica k tu pui paie pe foc...o invetzi de rau...ca barbatul ei o iubeste si tu ii vrei raul...stai deoparte...

cand se va trezi la realitate va vedea cum ia trecut viata prin fata ochilor...si ea na stiut sa se bucure de ea...si pe langa toate astea se va alege cu un copil maltratat psihic....cel mai mult sufera copiii

Postat pe 20 August 2008 21:19
majoritatea psihopatilor...ajung asa din cauza unor traume din copilarie...parintzii sunt cei ce ne modeleaza...toate deciziile sunt ale noastre in viata dar...le luam in functzie de cum am fost educatzi...si cum am fost crescutzi....

Postat pe 20 August 2008 21:20
asta cam asa !!!
copiii sufera cel mult
asta demonstreaza despre ea k este slaba de inger
ar trebui macar sa se gandeasca ma imult la copil macar......
stiu k este greu dar trebuie sa puna punct
si9 vb k3ntutzei, mai bine sa nu te bagi.uneori vrei fa faci bine, insa se sparg in capul tau toate oalele.ei se impaca dsr pe tine te vor tine minte
iulik_flore
Postat pe 20 August 2008 21:51
M am gandit si eu la aceasta varianta (ca pana la urma toate oalele in capul meu se sparg)... insa mi se rupe inima de cel mic... are doar 9 luni! El cu ce a gresit? Doar ca s a nascut in mediul nepotrivit? ... Multumesc oricum ... pentru sfaturi!
devyl_is_crying
Postat pe 20 August 2008 21:57
cu placere intr-adevar trist :((
dar nu ai ce ii face dc ea e incuiata
iulik_flore
Postat pe 21 August 2008 15:19
De aceea se zice ca intr-o relatie sunt ambii vinovati: el e vinovat ca are un comportament imbecil si ea este vinovata ca accepta.
fantome
Postat pe 21 August 2008 15:59
daca barbatul tau se transfornma intr-o bestie....prima solutzie....ar fi sa stai de vba cu el...ca de la egal la egal...ca asa suntem egali...iar la a doua palma...stiu si eu...tziai facut bagajelul...daca tu crezi ca nu te-ar lasa sa pleci...pleca cand nu e el acasa..si gata...lupul isi schimba blana da naravul ba...si asta o stie toata lumea

e aiurea...sunt femei casatorite de ani de zile ...barbatzii le bat...si ele ink mai asteapta miraculoasa schimbare....e vina lor ca accepta si stau acolo...e vina noastra ca ascundem asta...si cel mai important e vina noastra ca suntem atat de rele incat nu vrem sa ne unim pentru a lupta sa se termine cu mascarada asta...

Postat pe 21 August 2008 22:24
nu se stie...poate dandu-ne parerea v-om face ca parerile altor femei nenorocite sa se schimbe...prin asta...salvam o familie...si de ce nu o viata...in lume mor femei pe capete(omorate de sotzii lor `iubitzi`)

eu propun sa punem cat mai multe povestiri...nu e nevoie de detalii doar povestea voastra ....
poate trezim la realiate visatoarele...

Postat pe 21 August 2008 22:29
ai dreptate k3ntutza
iulik_flore
Postat pe 22 August 2008 15:21
Stiti... prima mea relatiea durat 3 ani jumatate, el a fost primul, barbatul visurilor mele etc... insa totul s a schimbat in momentul in care mi a dat o palma... In acel moment am ametit, mi au tiuit urechile si m am tinut de perete sa nu cad! Insa nu am reusit sa l iert... bineinteles s a pus in genunchi, mi a jurat ca nu va ma face asa ceva, ca nu stie ce s a intamplat cu el etc... Atunci am zis "Da, te iert!", insa peste putin timp ii propuneam despartirea noastra deoarece nu reusisem sa trec peste asta!
Am avut si o copilarie in care am fost batuta crunt si deseori, si mi a fost prea frica de el, dupa acel moment, parca mi vedeam parintele in el! Nu am putut ierta!

Dar nu mi pare rau, am aflat apoi ca in relatiile ce le a avut dupa mine ca se schimba se foarte mult, isi batea iubitele!
devyl_is_crying
Postat pe 22 August 2008 15:25
Dumnezeule....
Imi pare nespus de rau Devil sa citesc asta. Te felicit pentru taria de care ai dat dovada. Esti un exemplu pentru cele care indura de dragul vremurilor apuse sau care cred in miracolul schimbarii.
Trebuie facut ceva. In loc de emisiuni de genul Ciao sau alte bazaconii de genul asta, ar putea face o emisiune cu femei maltratate macar o data pe saptamana.
Da. in fiecare saptamana, in aceeasi zi, la acceasi ora ar trebui convinse femei sa-si spuna trista poveste, sa-si deschida sufletele.
Daca Dan Diaconescu ar fi destept ar termina cu Elodia. Asta ar fi un subiect cu o audienta mult mai mare.
fantome
Postat pe 22 August 2008 16:26
voi nu vedetzi ce fiare suntem....noi femeile suntem draq...nu suntem unite deloc...nu e vba doar de maltratare fizica si psihica...sa ne gandim la nenumaratele boli...cum ar fi cancerul la san....femeile din romania nu stiu sa mearga la medic...te doare maseaua tzio scotzi singura...te doare capu iei o pastila....nu asa se fac lucrurile...si cand ajungi la medic e prea tarziu nu poate satzi faca mai nimic...si esti pe duca...lasand o familie intreaga singura...copiii sotz...nepotei...e trist...
am vazut o tema legata de vizitele la ginecolog...imi pare rau so spun...nici eu nu ma dau in vant dupa el..si cred ca nici una...insa toate astea din cauza educatziei primite...nu jignesc pe nimeni...da e vina mamelor care saracele majoritatea provin de la tara si la fel ca noi nu au fost informate..

singura masura care o vad...e sa incepem din acest moment sa luptam pentru femeia din noi...pentru cele care au luptat in trecut si pentru fiicele noastre...romania trebuie sa se ridice odata...sa se trezeasca..

chiar m-am gandit la un site...desigur daca va alaturatzi despre drepturile femeii...posibile boli...povesti...experientze...vreau idei

daca vrem ceva..sa nu mai asteptam...sa o facem noi...de ce sai asteptam pe altzii sa se scarpine in cap...

astept toate propunerile voastre

Postat pe 23 August 2008 21:21
Bravo, Kentutza. Imi place atitudinea ta. O sa ma interesez sa vad cum putem face un astfel de site.
fantome
Postat pe 25 August 2008 09:44
iulik_flore
Postat pe 25 August 2008 10:42
MITURI DESPRE VIOLENÞÃ





1. Nu este violenþã, ci doar ciondãnealã.



În realitate, existã o diferenþã clarã între ceartã ºi violenþã. Când douã persoane se ceartã, raportul de putere rãmâne egal. În cazul violenþei însã, femeia este submisivã: chiar dacã „dã din gurã”, ea ºtie cã partenerul ei poate pune capãt disputei în favoarea lui oricând cu o loviturã sau numai cu o demonstraþie de putere.



2. Violenþa se întâmplã doar în familiile cu „probleme” sau în cele sãrace.



În realitate, violenþa domesticã este un fenomen rãspândit la toate nivelele sociale; statutul socio-profesiolal ºi economic al unei familii/ cuplu poate influenþa eventual modalitãþile de manifestare.



3. Violenþa domesticã este o problemã privatã, nimeni nu ar trebui sã se amestece.



În realitate, extinderea violenþei ºi complexitatea consecinþelor ei asupra femeilor, copiilor, relaþiilor între adulþi-copii, fac din acest fenomen social o problemã care ne priveºte pe toþi, societatea în ansamblul ei.

Majoritatea þãrilor cu o democraþie avansatã au fãcut din violenþa domesticã o problemã naþionalã, promovând politici adecvate ºi eficiente – printre ele Marea Britanie, Austria, Statele Unite.



4. Femeile susþin cã sunt abuzate numai pentru a câºtiga procesele de divorþ ºi a obþine unele avantaje la separare.



În realitate, femeile abuzate se hotãrãsc foarte greu sã divorþeze, datoritã obstacolelor interioare ºi exterioare pe care le trãiesc, chiar amplificat. De exemplu:

teama de a fi atacatã ºi rãnitã dacã pleacã: multe femei sunt ameninþate cu ºi mai multã violenþã dacã pleacã, uneori sunt ameninþate cu moartea.

teama cã îi va merge financiar mult mai rãu dacã îl pãrãseºte sau cã nu se va descurca

nu are unde sã meargã ori trebuie sã se mute în altã parte- cu implicaþii asupra slujbei, pierderea reþelei de suport

situaþia copiilor, care trebuie sã-ºi schimbe ºcoala, vor fi afectaþi de schimbãri, vor fi deprivaþi de prezenþa tatãlui

este presatã de el, de familie, copii, prieteni, îndrumãtori religioºi sã rãmânã

speranþa (nerealistã ) cã el se va schimba, cã violenþele vor înceta în timp

sentimentele de ruºine, teama cã va fi etichetatã ca ”femeie bãtutã”/ divorþatã, auto- învinovãþirea



5. De fapt, femeilor care trãiesc în relaþii violente le place, altfel ar pleca



În realitate, aceste femei se hotãrãsc greu sã iasã din situaþia de violenþã datoritã lipsei banilor, a unui adãpost alternativ ºi pentru a nu-i despãrþi pe copii de tatã.



6. Femeile provoacã violenþa sau o „meritã” în vreun fel.



În realitate, violenþa nu este sub nici o formã o metodã acceptabilã de rezolvare a conflictelor din relaþiile interpersonale.

Nimeni nu are dreptul sã loveascã, sã rãneascã o altã persoanã ori un alt membru al familiei, indiferent de provocare.



7. Persoanele violente sunt aºa pentru cã au fost maltratate în copilãrie ori provin din familii violente/ abuzive



În realitate, deºi un procent semnificativ dintre abuzatori au suferit abuz în copilãria lor, nu toate persoanele – bãrbaþi ºi femei – care au suferit maltratare ca ºi copii, devenind adulþi repetã abuzul în relaþiile lor.

Este semnificativ faptul cã multe femei maltratate în familiile de origine intrã în relaþii abuzive ºi devin victime, pe când bãieþii abuzaþi preiau mai degrabã rolul de agresor.



8. Bãrbaþii violenþi sunt bolnavi psihic ori psihopaþi



Realitatea: studiile clinice infirmã aceastã credinþã.



9. Bãrbaþii abuzeazã femeile pentru cã nu cunosc alt mod de a-ºi exprima trãirile/ emoþiile



În realitate, în perioada care urmeazã incidentului violent, bãrbatul dovedeºte cã ºtie ºi alt mod de a-ºi exprima trãirile: „regretã” ºi adesea cere iertare, promiþându-i partenerei cã a fost pentru ultima datã, cãutând explicaþii pentru „ieºirea” lui; el îºi reafirmã iubirea, îi face daruri/ atenþii cu care sã o convingã de buna lui credinþã.

În realitate, comportamentul violent e cu scopul de a domina ºi de a controla.



10. Alcoolul este cauza violenþei domestice



În realitate, alcoolul poate favoriza apariþia violenþei, dar nu este cauza care o determinã.

Doar în jumãtate din incidentele de violenþã bãrbatul este sub influenþa alcoolului.

De asemenea, existã persoane care sunt violente fãrã a fi consumatoare de alcool.



11. Se spune cã un bãrbat care nu-ºi bate nevasta nu o iubeºte cu adevãrat.



În realitate, o femeie lovitã se simte umilitã, devalorizatã ºi acceptã relaþia doar din fricã.

Violenþa ucide dragostea.





12. 16% dintre români considerã cã bãtaia este ruptã din rai.



În realitate, violenþa lasã urme adânci în sufletele copiilor. O educaþie sãnãtoasã nu se face cu palmele ºi pumnii, ci cu multã dragoste, rãbdare ºi înþelepciune.







fantome
Postat pe 25 August 2008 14:50
Statistici
In Romãnia existã 45 de adãposturi pentru victimele violenþei in familie, dintre care 23 sunt publice, 12 in parteneriat public privat ºi 10 private. Capacitatea adãposturilor se ridicã in prezent la 350 de locuri pentru victime adulte plus copiii acestora. De asemenea, existã 55 centre de consiliere a victimelor violenþei in familie ºi 4 centre care oferã servicii sociale destinate agresorilor familiali. In primele trei trimestre ale anului 2007 s-au inregistrat 4.463 de cazuri de violenþã asupra femeilor ºi peste 50 de decese de sex feminin.

Am citit si nu mi-a venit sa cred... 50 de decese? E prea mult, cuvintele sunt de prisos.
fantome
Postat pe 25 August 2008 14:54
http://www.121.ro/forum/violenta-in-familie-t6428.html

iata un exemplu de un astfel de forum
fantome
Postat pe 25 August 2008 15:32

trist dar adevarat
insa ce sa le faci cand asa sunt crescute...educate...invatate
sau sunt prea lase si comode
iulik_flore
Postat pe 25 August 2008 15:35
Motivatiile sunt multiple, cele mai multe de ordin psihic, din dominare, din religie, din crestere. Am vazut cazuri in care femeia accepta pt ca nu are unde pleca...
fantome
Postat pe 25 August 2008 15:57
AM GASIT CEVA INTERESANT
Legislaþia româneascã se circumscrie cadrului legislativ generos inspirat ºi impus de tratate, acorduri ºi convenþii internaþionale pe aceastã problematicã, principalul act normativ fiind Legea nr. 217/2003 pentru prevenirea ºi combaterea violenþei în familie, în baza cãreia a fost înfiinþatã Agenþia Naþionalã pentru Protecþia Familiei (A.N.P.F.). Agenþia este un organ de specialitate al administraþiei publice centrale din subordinea Muncii, Familiei ºi Egalitãþii de ªanse, coordonând punerea în aplicare a mãsurilor de prevenire ºi combatere a violenþei în familie, mãsuri reunite în cadrul unei Strategii naþionale (H.G. nr. 686/2005).
Amploarea fenomenului de violenþã în familie în România reiese din datele statistice colectate de Agenþie în perioada 2004 – 2007:
2004: 8.104 cazuri de violenþã în familie ºi 84 de cazuri soldate cu decesul victimei;
2005: 9.537 de cazuri ºi 69 de decese;
2006: 9.372 de cazuri ºi 151 decese;
semestrul I 2007: 4.097 cazuri ºi 69 de decese.
Se estimeazã cã numãrul real al cazurilor de violenþã în familie este mult mai mare datoritã faptului cã multe victime nu se prezintã la instituþiile competente sau nu declarã problema realã cu care se confruntã. De asemenea, multe instituþii nu încadreazã faptele de violenþã în familie ca atare sau nu raporteazã Agenþiei aceste cazuri.

Postat pe 25 August 2008 23:31
Definiþii
Potrivit Consiliului Europei – Comitetul de Miniºtri, 1985, violenþa în familie este „orice act sau omisiune comisã în interiorul familiei de cãtre unul dintre membrii acesteia ºi care aduce atingere vieþii, integritãþii corporale sau psihologice sau libertãþii altui membru al acelei familii, ºi vatãmã în mod serios dezvoltarea personalitãþii lui/ei” (Recomandarea Nr. R (85) cu privire la violenþa în familie, adoptatã la 26 martie 1985 ).
În Rezoluþia 48/104/20.12.1993, Adunarea Generalã a ONU, art.2, aratã cã violenþa îndreptatã asupra femeii „include urmãtoarele acþiuni chiar dacã nu se limiteazã la ele: violenþa fizicã, sexualã ºi psihologicã care se produce în cadrul familiei, inclusiv maltratãri, abuzul sexual al copiilor din cadrul cãminului conjugal, violenþa relaþionatã cu ºtirbirea dreptului patrimonial, mutilare genitalã ºi alte practici tradiþionale, nocive pentru femeie, actele de violenþã produse de alþi membri ai familiei precum ºi violenþa relaþionatã cu exploatarea.”
Definiþia celei de-a Patra Conferinþe Mondiale asupra problemelor Femeilor, Beijing 1995 descrie violenþa îndreptatã asupra femeii ca orice act de violenþã fundamentat pe diferenþa de gen, care rezultã sau care poate rezulta într-o vãtãmare sau suferinþã fizicã, sexualã sau psihologicã a femeilor, inclusiv ameninþãrile cu asemenea acte, coerciþia sau privarea arbitrarã de libertãþi, indiferent dacã acestea apar în viaþa publicã sau privatã. În consecinþã, violenþa împotriva femeilor cuprinde urmãtoarele forme, fãrã a fi limitatã la acestea:
a) Violenþa fizicã, sexualã ºi psihologicã ce are loc în familie, inclusiv bãtãile, abuzul sexual al copiilor de sex feminin în cadrul casnic, violenþa legatã de zestre, violul marital, mutilarea genitalã a femeilor, violenþa extra-maritalã ºi violenþa referitoare la exploatare;
b) Violenþa fizicã, sexualã ºi psihologicã ce apare în comunitatea generalã, inclusiv violul, abuzul sexual, hãrþuirea sexualã ºi intimidarea la locul de muncã, în instituþiile educaþionale ºi în altã parte, traficul cu femei ºi prostituþia (forþatã);
c) Violenþa fizicã, sexualã ºi psihologicã comisã sau trecutã cu vederea de cãtre Stat, oriunde apare aceasta.” (paragraful 113)
Legea 217/22 mai 2003 pentru prevenirea ºi combaterea violenþei în familie defineºte violenþa în familie, astfel:
„Art. 2. - (1) În sensul prezentei legi, violenþa în familie reprezintã orice acþiune fizicã sau verbalã sãvârºitã cu intenþie de cãtre un membru de familie împotriva altui membru al aceleiaºi familii, care provoacã o suferinþã fizicã, psihicã, sexualã sau un prejudiciu material.
(2) Constituie, de asemenea, violenþã în familie împiedicarea femeii de a-ºi exercita drepturile ºi libertãþile fundamentale.
Art. 3. - In sensul prezentei legi, prin membru de familie se înþelege: soþul;
ruda apropiatã, astfel cum este definitã la art. 149 din Codul penal.
Art. 4. - De efectele prezentei legi beneficiazã ºi persoanele care au stabilit relaþii asemãnãtoare acelora dintre soþi sau dintre pãrinþi ºi copil, dovedite pe baza anchetei sociale.”
Literatura de specialitate defineºte violenþa în familie ºi ca pattern de control coercitiv, caracterizat prin folosirea comportamentelor abuzive fizice, sexuale sau emoþionale. Din punct de vedere clinic, o definiþie larg acceptatã a violenþei în familie este aceea formulatã de Stark ºi Flitcraft: „Violenþa domesticã este o ameninþare sau provocare, petrecutã în prezent sau în trecut, a unei rãniri fizice în cadrul relaþiei dintre partenerii sociali, indiferent de statutul lor legal sau de domiciliu. Atacul fizic sau sexual poate fi însoþit de intimidãri sau de abuzuri verbale; distrugerea bunurilor care aparþin victimei; izolarea de prieteni, familie sau alte potenþiale surse de sprijin; ameninþãri fãcute la adresa altor persoane semnificative pentru victimã, inclusiv a copiilor; furturi; controlul asupra banilor, lucrurilor personale ale victimei, alimentelor, deplasãrilor, telefonului ºi altor surse de îngrijire ºi protecþie.”



Postat pe 25 August 2008 23:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cununia civila 26 De la: cj25har 11 Iunie 2010 21:37
Luna de miere in Delta Dunarii 3 De la: kudika_967143 5 Iunie 2014 21:16
Medici ginecologi constanta 3 De la: cj25har 11 Iunie 2010 21:38
Soacra care violeaza intimitatea 151 De la: 29 Aprilie 2013 23:15
La nunta se pune sampanie la fiecare masa de invitat, sau numai la masa mirilor?? 11 De la: andreea25graversen 10 Iulie 2015 14:38