Setari Cookie-uri

cununia religioasa ca-n filme

eu am o problema in capshorul meu...cei mai multi romani sunt crestini ortodoxi..la noi la biserica nu avem bancutze si nici nu se prea poate impodobi biserica...eu as vrea sa vb cu preotul...despre niste aspecte poate macar il conving sa imi aduc niste fosti colegi de la scoala(un coleg cu violoncelul si un violonist...sa fac cumva sa intru pe o melodie in biserica si sa ies pe o alta..sa o fac putin in stilul catolic..sper sa accepte...voi ce parere avetzi???

Postat pe 23 Iulie 2008 22:40
Nu stiu ce sa zic, depinde de mai multi factori. In primul rand depinde de preotul paroh de la acea biserica, daca ii place ideea si e convins ca nu incalca nici o dogma ortodoxa, s-ar putea sa ai noroc. Daca nunta e in "sezonul de nunti" si toate merg ca pe banda rulanta, o sa-ti spuna ca nu are timp de mofturi. Incerca sa mergi sa vorbesti cu el cu cateva luni inainte de eveniment pentru ca si la biserica se fac programari ca si la Starea Civila, astfel incat sa nu incurci celelalte perechi care urmeaza dupa tine. Inca ceva... nu pomeni de procedura catolica, s-ar putea sa-l jignesti indirect si sa te trezesti si cu niste reprosuri...

PS: eu sunt din BV
fantome
Postat pe 25 Iulie 2008 16:56
noooo...nici nu aveam de gand sa pomenesc de nunta catolica...insa vreau sa incerc sai sugerez asa...un pic...la urma urmei nu bag lautari in biserica...cu muzica clasica...si preotzii asculta muzica doar...si da...ai dreptate...tre sal prind in toane bune si sa vb cu el din timp...ms pt sfaturi

Postat pe 25 Iulie 2008 21:27
Pt putin.

In cazul meu nunta la biserica va fi deosebita pt ca va fi oficiata de mai multi preoti. La iesire corul bisericii va canta un pasaj dintr-o melodie, de comun acord cu noi.
fantome
Postat pe 6 August 2008 14:19
catolici fiind, am avut o nunta ca-n filme. am intrat de bratul tatei, am avut orga, cor, o femeie care canta angelic..a fost super. si spunea preotul nostru ca a cununat destui ortodoxi fara nici o problema, tocmai datorita frumuseti slujbei. pupici
caurea_grace
Postat pe 19 August 2008 15:52
daaa...asa e ..slujbele catolice au ceva magic, aparte...desi sunt ortodoxa ma batea gandul sa ma casatoresc intr-o biserica catolica.
iulik_flore
Postat pe 20 August 2008 10:37
Nasa mea de cununie e catolica. Eu sunt ortodoxa si ma voi cununa la fel, ortodoxa m-am nascut, ortodoxa voi muri.
fantome
Postat pe 20 August 2008 10:41
nu inetelg...eu stiu ca nasii ca sa te poata cununa trebuie...unu sa fie botezatzi(de aceesi religie ca finii)si cununatzi tot in aceeasi religie...eu sunt ortodoxa...nu ma poate cununa decat un cuplu ortodox cununat(trebuie sa aibe neaparat cununia religioasa facuta)

Postat pe 20 August 2008 21:25
nu e adev iubita
eu am fost la o nunta unde nasii erau doar logoditi
defapt se logodisera special ca sa ii cunune pe cei doi
intr-adevar erau ortodocsi
insa nu stiu in situatia in care nasii au alta religie...nu stiu daca se poate...insa in zilele noastre...este posibil dk discutati cu preotul
iulik_flore
Postat pe 20 August 2008 21:57
Nu stiu exact cum e cu regulile astea dar stiu ca sunt cununati religios si cred ca la ortodoxi. Atata timp cat ei imi tin cununa pe cap in biserica ortodoxa si slujba e ortodoxa, cred ca e ok.
fantome
Postat pe 21 August 2008 09:45
aaa daaa stai linistita...pe mine chestiile astea la un mom dat ma lasa...nu stiu cum sa iti spun.sunt otodoxa convinsa insa accespt cu placere si alte pareri si persoane care impart o religie sau puncte de vedere diferite de ale mele.cel putin cu catolicii..mi se pare acelasi lucru ca la noi...eu una ii ador, atat pe ei, docma lor, bisericile si obiceiurile...
iulik_flore
Postat pe 21 August 2008 15:15
DUMNEZEU pana la urma este UNUL pentru toti si deci cu totii credem in acelasi...fereasca de altii (sectanti, stanisti)
iulik_flore
Postat pe 21 August 2008 15:18
pai e cam aeesi chestie...iulika....e ca si cum te-ar cununa un sectant...un satanist...sau un arab.de ex....dumnezeu e unu...doar ca sub nume diferite...alah,buda...sau mai stiu eu ce...
eu cand m-am interesat pt nunta...preotul a spus...

ca sa botezi..trebuie sa fii botezat(daca copilul e ortodox tu trebuie sa fii la fel)

ca sa cununi tre sa fii cununat(in aceeasi religie ca finii)

va puupicesc

Postat pe 21 August 2008 22:18
Toate aveti dreptate.
Nasa mea e un om cu un suflet imens, cum rar gasesti, poate si pentru ca nu are proprii ei copii. Aduna toti copii si toti tinerii in jurul ei. E ca o ligurita de miere si noi suntem albinutele care roim pe langa ea.
Ea nu tine cont de astea, ea ne iubeste asa cum suntem, pentru cine suntem ca om, caracter, personalitate.
Ea isi lasa religia ei deoparte pentru a ne cununa pe noi, vine cu noi intr-o biserica ortodoxa. Daca Dumnezeu este dragostea, atunci asta nu e o declaratie de dragoste?
fantome
Postat pe 22 August 2008 14:32
Buna,

eu am avut cor la biserica a fost super super frumos!

Postat pe 22 August 2008 15:35
si eu ador corul
fantome ce religie are nasa ta?
ptr k3ntzutza,nu este acelasi lucru
eu ma regeram la crestini
iulik_flore
Postat pe 22 August 2008 15:43
Este catolica.
fantome
Postat pe 22 August 2008 16:03
iulika dragutza....nu e faza ca eu nu inteleg ce vretzi sa spunetzi doar ca...oricat de mare inima ar avea...e catolica...si pana nu e cununata in religia noastra(si botezata desigur)nu poate sa te cunune...chiar daca merge la biserica...si eu am citit coranu...asta nu inseamna cas araboaica.......maiiiii....

Postat pe 23 August 2008 00:47
Ieri am vorbit cu preotul si nu e nici o problema ca nasa mea e catolica. Este cununata religios, este cununata in religia ortodoxa si chiar daca nu ar fi fost, tot ne-ar fi cununat. Preotul a zis ca este un act de curaj si de mare dragoste faptul ca religia ne uneste si nu ne desparte.
fantome
Postat pe 25 August 2008 09:31
veziiiiiiiiiiiiii k3ntutza
ti-am spus
k este voie, nu te sup pe mine dar stiam despre ce vb
pentru ca am mai intanlit cazuri
bravo fantome ma bucur k ti=ai gasit nasa
iulik_flore
Postat pe 25 August 2008 15:38
pai in cazul asta....super...bvo ...ba bucur ca ai parte de o femeie atat de buna sa-tzi fie nasha...si a mea e super de treaba...ne intelegem f bine...nea ajutat mult...amadoi desigur

si totushi revenind la subiectul meu...aravea ceva impotriva preotul daca as `catolici` putin ceremonia de cunuie religioasa???aaaa...daca avetzi si niste idei???

Postat pe 25 August 2008 23:39
Multumesc, fetelor.
Preotii sunt si ei oameni, unii mai indulgenti si altii mai stricti. Cu mult tact si diplomatie, s-ar putea sa reusesti sa adaugi nuntii si alte elemente.
fantome
Postat pe 26 August 2008 08:58
ce tareeee
si eu as catolicio un pic
adik un pic mai mult
din mai multe puncte de vedere
acum sa ma ierte D-ZEU daca savarsesc vreun pacat dar....
e prea tare la catolici
iulik_flore
Postat pe 26 August 2008 16:02
De la: caurea, la data 2008-08-19 15:52:37catolici fiind, am avut o nunta ca-n filme. am intrat de bratul tatei, am avut orga, cor, o femeie care canta angelic..a fost super. si spunea preotul nostru ca a cununat destui ortodoxi fara nici o problema, tocmai datorita frumuseti slujbei. pupici


si bunicii erau catolici,dar eu nu sunt si ma faci sa regret cu tot ce scri aici
aly_b
Postat pe 27 August 2008 15:40
Fetelor, nu plangeti! Treceti la fapte. Vorbiti cu preotii de la bisericile unde are loc cununia si faceti modificarile posibile.
Succes.
fantome
Postat pe 27 August 2008 15:43
Eu voi avea (peste fix 3 zile) cununia religioasa la biserica armeneasca. Religia este tot ortodoxa, de rit vechi. Au bancute, toata lumea va sta asezata, corul canta demential, ti se zbarleste pielea pe tine, va recomand din tot sufletul. Singura problema este ca armenii sunt putin mai "exclusivisti". Nu accepta pe oricine in biserica, noi am avut noroc ca nasa este armeanca si am avut "intrare". Insa merita incercat!

Postat pe 27 August 2008 23:14
De la: k3ntutza, la data 2008-08-20 21:25:00nu inetelg...eu stiu ca nasii ca sa te poata cununa trebuie...unu sa fie botezatzi(de aceesi religie ca finii)si cununatzi tot in aceeasi religie...eu sunt ortodoxa...nu ma poate cununa decat un cuplu ortodox cununat(trebuie sa aibe neaparat cununia religioasa facuta)

nu e adevarat. pot fi de orice religie. nasii parintilor mei sunt reformati iar ai mei sunt ortodocsi.la fel sunt si eu iar o pereche nasi imi sunt reformati. no problem
aly_b
Postat pe 28 August 2008 00:22
pai atunci super...mie asa mia zis preotul...hmmm cred ca l-am prins in faze proaste

Postat pe 28 August 2008 21:27
asta depinde doar de preot! in urma cu cativa ani am fost la nunta fetei nasei mele de botez... ea e ortodoxa, el este catolic, iar nasii sunt catolici! au facut nunta ortodoxa si au avut ceva probleme in sensul ca preotul cu care discutasera initial nu a acceptat sa-i casatoreasca motivand religia mirelui si respectiv a nasilor... asa ca au discutat cu un alt preot din localitate care nu era la fel de strict si i-a casatorit!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 6 Septembrie 2008 10:07
k3ntutza si eu stiam la fel ca tine mamira sa aud ca pot fi si de alta religie bine acum s-au schibat multe in lumea asta. e frumos ca se poat e si altfel pentru ca asa cum a spus acel preot se unesc religiile e frumos asa.

sweetyeye
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Am nevoie de un sfat 8 De la: cassey_tarot 11 Mai 2010 15:08
sexul este obligatoriu inainte de nunta 372 De la: 13 Decembrie 2012 21:04
Spoveditul inainte de nunta 53 De la: grace007989 21 Mai 2010 02:18
ce trebuie sa faca un cavaler de onoare ? 6 De la: imagineanuntiitale 20 Mai 2013 12:16
AJUTOOOOR!!! 2 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:52