Setari Cookie-uri

cate feluri de mancare sunt in meniul de nunta clasic?

eu stiam ca sunt 4 sau cinci, adica aperitivul, apoi pestele, apoi sarmale sau ceva traditional, apoi friptura... cam care sunt felurile de mancare si care e ordinea ca m-am incurcat in atatea pareri, mama zice una, soacra alta, uffff
ully1986
Postat pe 20 August 2008 10:50
Eu zic ca le-ai insirat foarte bine. Eu in schimb am optat pentru pui in loc de peste.
fantome
Postat pe 20 August 2008 15:17
Credeti ce meniul meu e suficient? Ma refer la meniul pt o singura persoana.
-sampanie la intrare;
-o tarie;
-2 beri;
-1 sticla cu vin
-2 cafele;
-1 apa minerala 1/2kg;
-1 suc la 1/2kg;
-un meniu cu multe bunatati reci si legume;
-snitel de pui cu garnitura;
-sarmalute cu mamaliguta, smantana, ardei iute si ceva afumatura;
-gratar/ friptura atat de porc cat si de pui cu cartofi taranesti;
-tort;
-inghetata;
-fructe si prajituri.

Pe langa asta vrem sa vorbim cu cei de la sala sa ne permita sa mai aducem ceva bauturi, mai ales racoritoare.
fantome
Postat pe 20 August 2008 15:23
in zona noastra meniul este putin diferit, si ma refer strict la mancare...

-aperitive
-o supa sau ciorba (noi vom opta pentru o ciorba)
-friptura de porc cu cartofi si salata
-peste sau pui (noi optam pentru gratare de pui cu legume mexicane din cauza ca nu la toate lumea ii place pestele)

la sarmalute am renuntat pentru ca se servesc intotdeauna dupa tortul miresei si nu se mananca...

si desigur vor fi din belsug alune, saleuri, fructe, chestii de genul asta...
NIGHTWISH_grace
Postat pe 21 August 2008 00:32
De asta e frumossa tara noastra, pentru ca fiecare zona are ceva unic, ceva diferit.
fantome
Postat pe 22 August 2008 13:09
nuj ce sa zic...eu nu vreau nici sarmale(cu toate ca le ador...si nici ciorba)...eu sa vedem...as vrea:
1 aperitiv(poa sa fie cam 4 feluri de chestii cum ar fi oua umplute si nebunii de genu)

2.rulada de pui cu garnitura si nuj ce tampenii..si cu chestii de genu

3.gratar de pui si porc

4.inghetzata

si desigur tortul

nuj cat atzi inteles din ce am vrut sa zic..realitatea e ca eu nefiind in tara..am facut tot prin telefon...sin e groaznic..mia zis mama cate ceva de genu..insa oii aduc pe ai mei in vacantza luna viitoare in spania si vine cu tot arsenalul de meniuri...si toate detaliile..

eu am zis ca prefer sa fie platourile mai pline si doar 3 feluri de macare...mi se pare mai fain..mai ale sca daca o sa fie cald..nimeni no satzi manance 5 feluri de mancare...bautura sa fie in schimb


Postat pe 23 August 2008 22:02
aaaaa....fantome...parerea mea e sa mai pui cate o bere pt fiecare mai ales la batrbatzi...nuj ce sa zic...da cand prietenii lui oceaneyes beau cate 10 cutii de bere,juma de sticla de j&b si termina cu sticlele de bere...

nu ca ar fi alcoolici insa...mai joaca o tabla..ne luam cu vba...si ink ceva...la nunta lumea danseaza se infierbanta...intelegi tu...parerea mea

Postat pe 23 August 2008 22:05
Multumesc, Kentutza.
In afara de cele 2 beri din meniu o sa mai aduc si o sa le impart bautorilor de bere, plus vin.
fantome
Postat pe 25 August 2008 09:00
fantome mai e putin...sa stii ca sunt nerabdatoare sa ne povestesti cum a fost..poate nu de nunta cea mai frumoasa...insa iti doresc sa ai parte de clipele cele mai fericite...si sa nu iti ruineze nimeni niciodata visele..ele ne tin in viata si ne dau putere sa luptam...lupta ...lupta mereu pentru casa si familia ta...este lucrul cel mai de pretz....poate or fi barbatzii capul familiei(pentru ca sunt mai puternici de caracter...unii )insa noi tzinem casa unita...femeia..mama...ea este sufletul familiei...in bratzele tale vor veni copii atunci cand vor cadea si-si vor juli genunchii si la tine va veni sotul tau atunci cand nui iese ceva bine la munca...

iti doresc toata fericirea din lume si o viata de cuplu unde sa nu fie loc decat pentru lacrimi de fericire

Postat pe 25 August 2008 23:54
Multumesc, Kentutza... in momentul in care ti-am citit mesajul mi-au lacrimat ochii... Multumesc mult...
La toate miresicile va doresc o nunta ca-n povesti, vesela si o casnicie in care singurele lacrimi varsate sa fie cele de fericire.
fantome
Postat pe 26 August 2008 08:29
fetelorrr ce frumos vorbiti
tocmai mi-au dat lacrimile
sincer m-a impresionat
asa este.ce bine ar fi ca singurele lacrimi pe care le varsam sa fie cele de fericire
iulik_flore
Postat pe 26 August 2008 10:45
eu fac asa:
1.sampanie la intampinare
2.la masa tarie de casa si wisky,garone pt femei,vin de casa(bun de te lingi pe botic),apa,suc,bere cu si fara alcool la discretie
3.cateva boluri cu rafaelo sau ceva trufe de ciocolata
4.saleuri,saratele,etc.
5.fructe care sa fie usor de mancat(struguri,smochine,tot ce nu e prea zemos)
6.un aperitiv bogat si gustos
7.peste sau piept pui la gratar cu garnitura de rosii umplute cu orez(foarte aspectos si gustos)
8.friptura porc+pui cu piure de cartofi+o salata(care mie nu-mi place)
9.gratar ceafa sau cotlet de porc cu salata mexicana sau altceva(la asta ma mai gandesc)
10.tort
11.pt acasa o butelie de vin si o caserola cu prajitura
si cafea pt cine serveste
alte idei va rog!!!
aly_b
Postat pe 27 August 2008 14:18
fetelor, meniul ca meniul, alegi din ce-ti ofera restaurantul, mai vii si tu cu o idee, pana la urma se rezolva astfel incat toata lumea sa fie multumita...

am o intrebare legata de TORT!... ce tip de tort va alegeti? tipa de la localul unde mi-am facut rezervarea mi-a recomandat calduros sa NU imi fac tort de frisca.... oricum nu l-as fi vrut eu de frisca, dar pana la sesizarea ei nici nu ma gandisem la ce fel de tort as vrea... mi se pare ca sunt atat de putine optiuni... ciocolata nu ma prea pasioneaza... cu fructe as face mai degraba o tarta decat tortul... voi la ce fel de tort v-ati gandit?
NIGHTWISH_grace
Postat pe 27 August 2008 17:43
la cununie eu am apelat la o firma pt tort sincer nu stiu ce continea dar clar nici frisca nici cioco si nici fructe dar a fost super cu martipan si tot si a arata de 1000000 de puncte.
oricum un cofetar specializat va stii ce sa iti faca
sweetyeye
Postat pe 27 August 2008 19:43
si eu ma gandisem sa am tortul "invelit" in martipan, mai ales ca imi si place, dar continutul????
NIGHTWISH_grace
Postat pe 27 August 2008 21:47
Eu sunt de parere ca tortul trebuie ales si in functie de sezonul in care iti faci nunta. Penrtru primavara eu as opta pentru un tort cu mult blat, cu fructe confiate incorporate (stafide, caise), cu creme consistente, invelit in martipan si ornat cu flori. Pentru sezonul de vara as opta pentru un tort racoros, dulce-acrisor, cu multe fructe proaspete (cele cu fructe de padure mi s-au parut extraordinar de bune) si putina frisca. Pentru sezonul de toamna putem alege variante cu nuci, caramel (eu sunt topita dupa krantz). Cred ca sezonul torturilor cu frisca este iarna.
Totusi, daca noua ne place mult o varianta sunt sigura ca o putem folosi in orice sezon, doar restautantele au frigidere si tot arsenalul necesar pentru a-l pastra.
fantome
Postat pe 28 August 2008 08:22
Dupa parerea mea cel mai reusit meniu de nunta incepe cu gustarea rece (aperitivele - care ar trebui sa fie destul de bogat si de gustos deoarece are cel mai mare succes!), urmat de peste cu legume/cartofi natur (pestele ar putea fi inlocuit si cu niste gustari calde gen chifelute, bulete de cascaval, ciuperci umplute, carnaciori etc.), apoi obligatoriu sarmale (pt. ca multi le prefera) si la final un mix grill (porc, vita, pui + cartofi prajiti/taranesti + salata) iar la final Tortul!
Ce parere aveti???
Gaby211081_grace
Postat pe 28 August 2008 13:06
diplomatul se taie foarte usor,se poate aranja in ce forma vrei,se poate orna cu orice si este si...yumy-yumy.torturile cu martipan sunt intr-adevar spectaculoase,dar se portioneaza foarte greu si destul de urat,si banuiesc ca nu vreti un tort numai pt afisat.trebuie sa-l guste si invitatii
aly_b
Postat pe 28 August 2008 16:27
Da, Gabi, e super ok. Eu sunt pentru cartofii taranesti, decat pentru cei prajiti. In plus, eu am pus si ingetata.
fantome
Postat pe 28 August 2008 16:57
fetelor, multumesc pentru ideile de tort....de curand am aflat ca una din matusile iubitului meu este maistru cofetar si e solicitata la foarte multe nunti pentru torturile de mireasa... din pacate trebuie sa astept pana ii facem o vizita in Sibiu si sa discutam cu ea, poate ne da o idee, sau poate o rugam pe ea sa ne faca tortul

iar in ceea ce priveste meniul propriu-zis, sunt curioasa sa aflu de la fetele care tocmai au avut nunta ce mancare au servit, ce s-a mancat mai bine.... chestii de-astea....

din fericire mai am un an si o zi pana la nunta, deci timp suficient sa ma pun la curent cu toate si sa nu fiu stresata
NIGHTWISH_grace
Postat pe 28 August 2008 18:16
De la: Gabi211081, la data 2008-08-28 13:06:34Dupa parerea mea cel mai reusit meniu de nunta incepe cu gustarea rece (aperitivele - care ar trebui sa fie destul de bogat si de gustos deoarece are cel mai mare succes!), urmat de peste cu legume/cartofi natur (pestele ar putea fi inlocuit si cu niste gustari calde gen chifelute, bulete de cascaval, ciuperci umplute, carnaciori etc.), apoi obligatoriu sarmale (pt. ca multi le prefera) si la final un mix grill (porc, vita, pui + cartofi prajiti/taranesti + salata) iar la final Tortul!
Ce parere aveti???


cum vad ca te cam pricepi...ce ar fi sa-mi dai si mie o idee...sa o fur...eu chiar sunt in plop cu meniurile astea...satzi dau o idee nu vreau nimic de genu sarmale ,mamaliga...sau ciorba etc...tu c-am ce m-ai sfatui sa servesc...inafara de carne...care oricum no sa lipseasca???ma refer la rulade de pui porc...ciuperci umplute...roshii umplute???
m-as bucura mult daca m-ai lumina un piculetz

Postat pe 28 August 2008 21:33
tortul meu preferat este cel din martipan cu ciocolata inauntru, alb-bej la culoare, martipanul ma refer si sa fie ornat cu trandafiri rosii naturali
ptr meniu am incercat sa gasesc o varinta care sa imbine uc succes mai multe stiluri si sa multumesca pe toata lumea
astel nu vreau nici mancare prea sofisticata ptr k romanul nostru nu este obisnuit insa nici ceva prea "de rand si simplu"

ptr aperitiv m-am gandit la un asortiment de mezeluir fine, atent alese, cu legume, salalte, peste si tot felul de minunatii.nu f f incarcat ptr k altfel nu vor ma manca din celealte feluri si ar fii pacat ptr k fac risipa, dar ce este cel mai important le vreao orante cat mai"ORIGINAL" SI MAI SOFISTICAT.stiti si voi k aspectul face cat jumate din produs,

felul 2 se compune din peste cu cartofi la cuptor nu natur.pestele vreau sa fie obligatoriu somon, pestele meu preferat si nu il vreau pane k la mai toate nuntile la care am fost.bineinteles k vreau un sos din acela cu atet balsamic.immmmm savuros imi vine apa in gura numai cand ma gandesvc

sarmalutele nu vreau sa renunt la ele si vreau sa fie 3 de varza doua de vita, cu mamaliguta smantana si ardei iute

iar friptura inca nu m-am gandit exact dar as vrea porc si pui, poate si o bucatitca de vita obligatiu cu cartofi prajiti, parerea mea este ca sunt cei mai bine tolerati si salata de muraturi.cu salata de legume o cam dai inbara iar cea de varza risti sa se amareasca.

as vrea inghetata profiterol sai parfait

si tortul despre care v-am vb

cam atat
iulik_flore
Postat pe 29 August 2008 15:15
Oricum, meniul la restaurant se pregateste cu 10 zile inainte de nunta. Cei de la restaurant pot veni cu multe sfaturi pentru ca ei "participa" la nunti in mod continuu.
fantome
Postat pe 30 August 2008 09:32
Yummy, tort si inghetata!!! Merg de minune! Am fost si eu la o nunta unde peste felia de tort puneau si o cupa de inghetata! A fost super! Singurul tort pe care l-am mancat in intregime (portie!) la o nunta!
Cat despre k3ntutza, eu la nunta sunt de parere ca meniul, muzica etc. trebuie sa fie atat pe placul mirilor cat si pe placul invitatilor. Nici eu mai demult nu eram pt. sarmale pt. ca eu nu le mananc. Insa mi-am dat seama ca mai bine de 50 % din invitati vor fi persoane de varsta parintilor mei care sunt innebuniti dupa sarmale asa ca o sa le fac pe plac! Trebuie sa te gandesti in primul rand ce fel de invitati vei avea (cati tineri, cati batrani) si in functie de asta sa hotarasti si meniul. Stim ca cei mai in varsta sunt mai conservatori...Oricum trebuie sa fie de toate pentru toate lumea. Daca tu chiar nu vrei sarmale poti pune gustaile reci, gustarile calde, pestele si friptura. 4 feluri obligatoriu! Sau ai putea include niste sufleuri de legume desi trebuie sa vezi daca sunt pe placul invitatilor. Si trebuie sa te interesezi si la restaurante deoarece unele au maniuri fixe!
Sau daca esti mai indrazneata si iti place bucataria italiana, sunt meniuri italiene cu antipasti (gustari tipice), lasagne, paste, peste cu diverse sosuri, rulade de porc, pui, specialitati de vita cu piper verde. Eu sunt innebunita dupa bucataria italiana insa la nunta cu toate ca voi avea si italieni voi merge totusi pe varianta cu preparate romanesti! Majoritatea castiga!
Gaby211081_grace
Postat pe 30 August 2008 12:56
da asa este desi poate nu ne convine in totalitate trebuien sa tinem cont si de invitati.ideea e catrebuie sa gasim o cale de mijloc
iulik_flore
Postat pe 30 August 2008 17:19
De la: Gabi211081, la data 2008-08-30 12:56:51Yummy, tort si inghetata!!! Merg de minune! Am fost si eu la o nunta unde peste felia de tort puneau si o cupa de inghetata! A fost super! Singurul tort pe care l-am mancat in intregime (portie!) la o nunta!
Cat despre k3ntutza, eu la nunta sunt de parere ca meniul, muzica etc. trebuie sa fie atat pe placul mirilor cat si pe placul invitatilor. Nici eu mai demult nu eram pt. sarmale pt. ca eu nu le mananc. Insa mi-am dat seama ca mai bine de 50 % din invitati vor fi persoane de varsta parintilor mei care sunt innebuniti dupa sarmale asa ca o sa le fac pe plac! Trebuie sa te gandesti in primul rand ce fel de invitati vei avea (cati tineri, cati batrani) si in functie de asta sa hotarasti si meniul. Stim ca cei mai in varsta sunt mai conservatori...Oricum trebuie sa fie de toate pentru toate lumea. Daca tu chiar nu vrei sarmale poti pune gustaile reci, gustarile calde, pestele si friptura. 4 feluri obligatoriu! Sau ai putea include niste sufleuri de legume desi trebuie sa vezi daca sunt pe placul invitatilor. Si trebuie sa te interesezi si la restaurante deoarece unele au maniuri fixe!
Sau daca esti mai indrazneata si iti place bucataria italiana, sunt meniuri italiene cu antipasti (gustari tipice), lasagne, paste, peste cu diverse sosuri, rulade de porc, pui, specialitati de vita cu piper verde. Eu sunt innebunita dupa bucataria italiana insa la nunta cu toate ca voi avea si italieni voi merge totusi pe varianta cu preparate romanesti! Majoritatea castiga!




o sa ma gandesc...la cemai sfatuit...merci mult pt pont...la bcataria italiana....ma gandisem...eu la multe...insa...cheltui banii de pomana...stii cum sunt romanii nostri...

Postat pe 31 August 2008 00:16
am fost in week-end la nunta verisorului meu la Deva si am servit:
- gustare rece - adica aperitivul (cateva tipuri de salam, sunca, branza, masline.... stiti voi)
- gustare calda - virsli (pentru cine nu stie, un tip de carnati din carne de oaie)
- supa de taitei
- friptura de pui si porc cu piure de cartofi si salata
- tortul si prajiturile

nu stiu daca a mai servit altceva, intrucat am plecat dupa tort ca era deja ora 4 dimineata (nunta de noapte), eram obositi de atata dans si mai aveam de facut si un drum pana la Cluj

meniul la nunta mea o sa il stabilesc cu 3 saptamani inainte de nunta, cand voi comanda si numarul de portii... si eu voi avea invitati din Italia, dar NU voi servi specialitati italiene intrucat ei vor veni la o nunta romaneasca... si mie imi place bucataria italiana, dar nu voi servi asa ceva la nunta...
NIGHTWISH_grace
Postat pe 1 Septembrie 2008 22:51
immm buna bucataria italiana
si mie imi place
dar exact vb ta
cred ca vor fii bucurosi sa manance bucatarie romaneasca
ar fi bine sa nu scoti sarmalele, astfel ar manca ceva cu adevarat romanesc, specific zonei noastre
iulik_flore
Postat pe 2 Septembrie 2008 15:24
noua ne plac mult sarmalele, dar ne gandeam ca, fiind ultimele care se servesc, lumea e deja ghiftuita si nu le mai mananca ... la multe nunti la care am participat s-a intamplat asa... eventual o sa mai reduc portiile la fiecare fel cam cu 30-50 de grame, astfel incat sa mai fie loc si de sarmalute...am vreme sa mai intorc problema pe toate partile... in final sper sa fie bine!

vorbeam astazi cu un coleg si imi spunea ca la nunta lui, la gustari calde a servit frigarui... ce parere aveti?
NIGHTWISH_grace
Postat pe 2 Septembrie 2008 17:28
suna bineeeee

Postat pe 2 Septembrie 2008 21:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ajutor!! 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:24
PORUMBEI ALBI PENTRU MIRI 3 De la: grace004927 30 Septembrie 2009 00:31
servetele personalizate 23 De la: 26 August 2012 01:12
ce trebuie sa cumpere nasa pt fina 8 De la: grace009421 7 Iulie 2010 23:29
Caut sotie 29 De la: grace009780 24 Iulie 2010 20:31