Setari Cookie-uri

cate feluri de mancare sunt in meniul de nunta clasic?

Eu la sarmalute nu renunt. La noi se dau inaintea fripturii.
Iubita, dar cu ce garnitura se servesc frigaruile? Sau fara garnitura si pui 2 tepuase?
fantome
Postat pe 3 Septembrie 2008 08:05
Eu cred ca tinerii in general nu servesc sarmale. Ceilalti da, de abia le asteapta. Eu sunt de parere ca friptura nu prea se consuma, la noi fiind aceasta ultima...Deci la friptura se pot micsora portiile...Sarmalele de obicei sunt vreo 4 buc si mi se pare OK! Iar tortul in nici un caz nu il vreau cu frisca, mai ales ca vara aceasta se altereaza repede. Mie imi place tortul de ciocolata, acela cu multe blaturi subtiri, nu stiu cum se cheama...Dobos Tort cred...imbracat in martipan alb (ca sa arate bine) si o cupa de inghetata de vanilie deasupra!
Ce ziceti?
Gaby211081_grace
Postat pe 3 Septembrie 2008 11:21
Gabi ai avut o idee de tort superba
exact p[e gustul meu

da sora mea a avut frigarui la nunta, ea le-a servit la friptura

la noi sarmalele se pun inainte de friptura

nu cred ca doar celor in varsta le plac sarmalele.eu una si prietenii mei suntem morti.si asa mancam deestul de rar.k nu se fac saptamanal

este ok sa mai reduci portiile.eu nu vreau un fel de mancare f incarcat ca pe urma de restul sa nu se mai atinga nimeni

deci mare grija fetelor

sa stii k poti face chiar tu o inversare si poti servi sarmalele inainte

nu stiu cat de bine mai sunt ele tolerate dupa tort
iulik_flore
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:20
Nu stiu ce sa zic cu micsoratul portiilor... Eu nu le voi micsora. Felurile de mancare se vor da la intervale de 2-3 ore distanta intre ele, timp in care oamenii vor bea, vor dansa si sigur le va reveni apetitul.
fantome
Postat pe 3 Septembrie 2008 15:25
din cate stiu eu, frigaruile se servesc fara garnitura, cate 2 tepuse de persoana, dar o sa ma interesez si o sa va spun exact!

nu stiu ce sa spun despre inversatul fripturii cu sarmalele, e o idee buna dar mai greu de pus in practica.... toata lumea se asteapta sa le serveasca dupa tort! e ca si tebietul acela cu... cafeluta, de exemplu, pe care-ti face placere s-o savurezi intr-un anumit mod si loc.... stiti si voi cat e de greu sa renunti la tabieturi... ganditi-va numai ca, in zona noastra, nu numai la nunti, ci si la sarbatori sau aniversari se serveste asa: aperitiv, o supa sau ciorba, friptura cu cartofi si, fireste, sarmalele...EXACT IN ORDINEA ASTA!... si sa nu uitam desertul

inainte de a da comanda finala, voi merge cu iubitul la restaurantul respectiv sa servim meniul... asa macar o sa ne facem o idee si in legatura cu portiile de persoana... si poate ca sefa de aolo vine cu o solutie in cazul acestei dileme!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 3 Septembrie 2008 18:00
O sa gesti tu solutia potrivita, stiu asta.
fantome
Postat pe 4 Septembrie 2008 08:52
La nunta mea meniul a fost foarte bogat si lumea inca mai vorbeste despre el. El a constat in:
-antreu (care a avut f multe chestii, pe care restaurantul mi le-a spus dinainte. A fost foarte bogat si foarte bun)
- sarmalute cu varza si cu vita si un ardel umplut,smantana,etc...
-rulou din piept de pui cu ciuperci gratinate si legume la gratar
- ceafa de porc cu cartofi natur si castraveti murati
Tortul a fost din ciocolata si martipan pe deasupra si multi au mai cerut o portie. Noroc ca am comandat mai mult. In meniu au mai intrat: 2 cafele, 2 sucuri, fructele, o apa de 1/2l,iar ca bauturi noi am avut: vin,bere, whiskey,vodka,martini si cherry. Si energizant, bineinteles.
Sper ca v-a ajutat cu ceva descrierea mea. V-am pupat si va doresc tuturor celor care urmeaza sa va maritati sa aveti o nunta superba! A mea asa a fost...
andreeadascalu
Postat pe 4 Septembrie 2008 16:33
am uitat sa va spun ca, atuci cand am discutat cu fata de la restaurant, am decis ca meniurile la care dam comanda se refera strict la mancare, urmand ca bautura (berea, apa, sucul si cafeaua) s-o platim separat... ne-a si spus ca ei i-ar conveni sa "ne bage pe gat" cate 2 cafele si 2 beri de persoana, si de fapt sunt invitati care nu le consuma, dar ca e mai rentabil sa platim exact atat cat se consuma... ca sa ne facem o idee, ne-a spus ca cel mai putin s-a consumat, in medie, 1.1 beri de persoana si cel mai mult 1.7 beri de persoana!!!

in afara de bauturile pe care le-am mentionat mai sus, avem liber sa ne aducem orice bautura dorim... deci, la nunta mea O SA CURGA BAUTURA DIN BELSUG!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 4 Septembrie 2008 22:49
buna fetelor,
urmeaza sa ma casatoresc si eu anul care vine, in august!
din punctul meu de vedere 3 meniuri sunt suficiente si ma gandeam asa:
aperitiv: sunculita,cascaval,branza,masline,rosii umplute cu branzica...ceva de genu
felul2: peste cu cartofi natur
felul3: sarmalute cu mamaliguta si smantana
bineinteles de pe masa nu vor lipsi fructele, si saraturile(alune,saratele,fistic,migdale)
la capitolul bauturi...plenty of water minerala si plata,vin(rosu,alb),wisiki,sucuri(oj,cola,fanta,sprite etc),bere,si nu ma stiu...
tortul....mmm grea alegere sincera sa fiu mie imi place tortul de fructe si mai ales k va fi vara trebuie sa fie ceva usor dar inca nu am idee cum va fi

si cam asta zic eu k va fi meniul meu de nunta...nici prea incarcat nici prea simplu
casa de piatra fetelor!!
P.S. cele care vor avea nunta sau au avut-o de curand va rugam sa mai veniti cu idei ajutatoare!!
Va pup
elenutza_grace
Postat pe 4 Septembrie 2008 23:14
Eu raman pe cele 4 feluri, nu ma razgansesc.
fantome
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:53
si sa renunti la friptura???? niciodata!!!!!!!!!!
unde s-a mai pomenit???

nu sincer parerea mea e k dc nu vrei sa servesti friptura separat macar adauga un copanel ceva langa peste, sau combina-le fa=le intr-un moc

sincer....nu renunta la friptura...oamenii se vor astepta sa primeasca si din aceasta...nu stiu sau eu cel putin asa am obisnuit la toate nuntile la care am fost(si nu au fost putine)

deci...am pomenit sarmale scoase...insa in nici un caz friptura

faci cum crezi...darrr
iulik_flore
Postat pe 5 Septembrie 2008 15:58
sunt intru totul de acord cu iulika!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 5 Septembrie 2008 17:52
Eu la toate nuntile la care am fost (si la a mea voi face la fel) au fost 4 feluri de mancare + tort. Se incepe cu aperitivul sau gustarea rece (sau poate fi o combinatie intre rece+cald), urmata de peste cu legume sau cartofi nature, sarmale si friptura cu cartofi si salata. Ce am observat eu si chiar asa si este gustarea, prima, e devorata! Pt. ca lumea deja e infometata cand ajunge la restaurant, plus ca mai bea o tarie asa ca aceasta trebuie sa fie mare si de calitate ca sa potoleasca foamea invitatilor. Dupa aceea urmeaza pestele care oricum e usor si iti vine usor foamea dupa el, mai ales daca te dezlantui la dans. Apoi sarmalele care se mananca in proportie destul de mare (numai eu nu ma ating de ele, de obicei). Friptura care e ultima, se mananca mai putin, deoarece lumea e satula si oricum e cu gandul la tort!
Am vazut la multe nunti ca friptura a cam ramas...E si foarte consistenta si daca sunt 3 bucati (porc, pui, vita) cum am mai vazut + cartofi + salata, e cam mult, risti ca lumea sa nu se mai atinga de tort...Pana la urma e doar o noapte si oricat ai bea si ai dansa mananci totusi de 5 ori!!! Cred ca portiile de inceput ar trebui sa fie mai mari iar cele de la sfarsit un pic mai mici...
Ideea e, chiar daca stiu ca va ramane mancare vreau sa merg pe varianta cu 4 portii deoarece lumea e obisnuita asa!
Gaby211081_grace
Postat pe 6 Septembrie 2008 16:00
De la: iulika_flore, la data 2008-09-05 15:58:02si sa renunti la friptura???? niciodata!!!!!!!!!!
unde s-a mai pomenit???

nu sincer parerea mea e k dc nu vrei sa servesti friptura separat macar adauga un copanel ceva langa peste, sau combina-le fa=le intr-un moc

sincer....nu renunta la friptura...oamenii se vor astepta sa primeasca si din aceasta...nu stiu sau eu cel putin asa am obisnuit la toate nuntile la care am fost(si nu au fost putine)

deci...am pomenit sarmale scoase...insa in nici un caz friptura

faci cum crezi...darrr





ai mareeeee drepatate...nu sa mai pomenit niciodata nunta,botez..inmormantare...nimic fara frimpura...fie la cuptor..la gratar..prajita......insa...trebuie carne.....iti va scadea dareaaaaa...oki...si daca nu conteaza darea..nu vor fi multumitzi deloc....faci cum vrei...ai deja 2 pareri...

Postat pe 6 Septembrie 2008 21:35
Multumesc pt sfaturi ...sincera sa fiu nu prea le am cu nuntile sau cu botezurile..nu am fost decat la vreo 2 nunti Probabil k voi ramane si eu cu 4 cu toate k mi se pare prea mult !!
va pup si daca mai am intrebari revin !! oricum mai astept pareri pe tema asta de la persoane care au facut deja nunta sau care au mai multa experienta
elenutza_grace
Postat pe 7 Septembrie 2008 14:04
Meniul meu e pe prima pagina. In cel mult 2 zile o sa am si varianta finala, cu exactitate.
fantome
Postat pe 8 Septembrie 2008 08:46
parerea mea este sa reduci din portii...oricum asa voi face si io...k lumea sa manance din tot
de obicei friptura ramane cam neatinsa...
decat cei care se pastreaza ptr ea...o pot "devora" linistiti
iulik_flore
Postat pe 8 Septembrie 2008 11:11
Gata, am facut meniul.

aperitiv: 450 grame
- rulada muschi de porc cu telina
- rulada sunculita cu legume
- pastrama cu aspic
- rosie umpluta cu vinete
- adrei gras cu crema de branza
- salam banatean
- cascaval
- masline
- castravete

peste cu cartofi natur (desi initial am vrut pui, cei de la restaurant m-au convins ca pestele care un succes mai mare )

inghetata de fructe de padure

4 sarmalute cu mamaliguta, bacon, smantana, ardei iute

porc la tava si piept de pui la gratar cu salata de varza cu rosii

tort de ciocolata invelit in martipan alb

prajitura casei la prima cafea

spirale si alune pt bere

bauturi: sampanie, vodka, Garone, bere Silva, Murfatlar alb, apa minerala, fanta & cola, 2 cafele

o masa cu fructe (fructele le aducem noi de acasa)
fantome
Postat pe 12 Septembrie 2008 08:41
f bine

imi place ce vad


perfect
iulik_flore
Postat pe 12 Septembrie 2008 16:08
fantome, deja salivez numai citind ce de bunatati vei avea la masa... mi-ai facut o pofta....!!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 12 Septembrie 2008 21:57
Gaby211081_grace
Postat pe 13 Septembrie 2008 09:46
Multumesc, fetelor.
fantome
Postat pe 15 Septembrie 2008 19:47
Buna....sarmalele trebuie servite dupa tort sau inainte?Ma gandeam sa pun si eu pe masa(imi plac foarte mult:P),oricum tot am citit si am vazut ca se pun sarmale si mamaliga,smantana si ardei?Ce ardei iute?Eu una nu am mancat cu ardei iute niciodata...asa se face?Va rog lamuriti-ma!!!!!!!!
Bulina_grace
Postat pe 3 Octombrie 2008 08:06
La sarmale se pun ardei iuti bulgaresti. Sunt mai mari decat cei clasici si nu sunt foarte iuti.
Cat despre sarmale dupa tort, nu am mai auzit in viata mea asa ceva! Cred ca nimeni nu a facut vreodata asa! Te sfatuiesc sa urmezi linia clasica de meniu, adica: gustare, peste, sarmale, friptura, tort. Este pe placul tuturor! Eu la toate nuntile si botezurile la care am fost asa s-a facut si toata lumea a fost fericita!
Gaby211081_grace
Postat pe 3 Octombrie 2008 15:33
De la: Gabi211081, la data 2008-10-03 15:33:00La sarmale se pun ardei iuti bulgaresti. Sunt mai mari decat cei clasici si nu sunt foarte iuti.
Cat despre sarmale dupa tort, nu am mai auzit in viata mea asa ceva! Cred ca nimeni nu a facut vreodata asa! Te sfatuiesc sa urmezi linia clasica de meniu, adica: gustare, peste, sarmale, friptura, tort. Este pe placul tuturor! Eu la toate nuntile si botezurile la care am fost asa s-a facut si toata lumea a fost fericita!


nu te supara ca te corectez apropo de sarmale... probabil ca in Bucuresti se servesc inaintea tortului... in ceea ce ma priveste, am fost la nunti in urmatoarele jutete: Cluj, Hunedoara, Alba, Timis, si la toate, nunti sau botez, sarmalele au fost ultimele servite, dupa tort, si fara mamaliguta!
ma bucur ca exista acest forum, fiecare viitoare mireasa afla cate un lucru nou, si in functie de dorintele proprii va decide!
week-end-ul viitor voi merge la o nunta in Ploiesti, voi reveni atunci cu informatii noi legate de meniu!
vorba aia: "cate bordeie, atatea obicee" noi sa fim sanatosi
NIGHTWISH_grace
Postat pe 3 Octombrie 2008 19:22
Incredibil!!!!!
Gaby211081_grace
Postat pe 4 Octombrie 2008 15:04
Meniul a fost pe masura asteptarilor, iar inghetata a facut senzatie. S-a baut multa vodka, mult garone, multa sampanie si bere. Am avut si vin in plus mi-a mai ramas un bax, bere nu, s-a baut toata (5 baxuri pe langa cele 2 de persoana din meniu). Tortul... minunat, nu am ce sa reprosez restaurantului...
fantome
Postat pe 11 Octombrie 2008 11:45
iata ca revin usor dezamagita de meniul de la nunta... nu-i vorba, bautura a fost din belsug , dar mancarea a cam lasat de dorit... cel putin fata de ce serveste in Ardeal, ei au avut putin pe masa... adica: aperitive, salau cu broccoli, muschi de porc cu cartofi natur si castraveti murati, si la final un platou de branzeturi si cate 100 grame din tortul miresei... daca ar mai fi fost inca un fel de mancare era ok bine ca a fost muzica super si ne-am distrat!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 15 Octombrie 2008 13:50
da si sora mea, este ok
ea le-a avut la sarmale!
iulik_flore
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:33
scuzati-ma la friptura
iulik_flore
Postat pe 16 Octombrie 2008 17:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna...ma poate ajuta cineva cu un sfat? 6 De la: Barbie30 23 Septembrie 2010 19:45
Participarea la o nunta este o obligatie ? 43 De la: sirghea 29 August 2010 15:17
Ajutor in dragoste! 4 De la: kudika_14556 21 August 2012 08:23
OSPATARI NUNTI 7 De la: Titanika 15 Ianuarie 2012 23:57
valsul mirilor 10 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:16