Setari Cookie-uri

cate feluri de mancare sunt in meniul de nunta clasic?

sa fugiti de cofetariile SILVIAN...horror !!!!!!!! una comanzi si altceva primesti...
anka_hanneman
Postat pe 27 Octombrie 2008 05:07
meniul meu de nunta
1.gustare rece-rosii cu branza
salam de sibiu
rulada de sunca
tartina cu somon
2.gustare calda-ficAtei
ciuperci sote
cascaval pane
carnaciori
3.pastruga la gratar cu legume asortate
4. sarmale cu mamaliguta
5.muschi impanat, piept de pui, cartofi copti
-250 RON/PERS.
caurea_grace
Postat pe 4 Noiembrie 2008 13:01
E super meniul asta? La ce restaurant l-ai gasit spune-mi si mie te rog! Chestia cu gustare rece + gustare calda mi se pare super tare!!!
Gaby211081_grace
Postat pe 5 Noiembrie 2008 16:01
f tare meniul tau caurea,mi-a placut, f tare asta cu aperitivul gustare rece si calda
e bine de stiut
iulik_flore
Postat pe 5 Noiembrie 2008 21:14
La noi in banat se dau 4 feluri de mancare:-aperitiv
-supa ( de orice fel, depinde cu gusuri)
-friptura( porc -pui) , cartofi taranesti sau piure(desi eu as opta pentru taranesti presarat peste patrunjel tocat marunt proaspat) si binenteles salata care poate fii de varza sau muraturi (diverse: conopida, castraveciori, ardei umpluti cu varza, gogosari)
- si nelipsitele sarmalute cu mamaliga, samntana si ardei iute

Despre tort...nunta va fii vara si nu as vrea ceva forte greu ca si cosistenta....frisca nu o suport, probabil ca voi opta si eu pentru martipan alb iar continutul....inca ma mai gandesc!
danyhela
Postat pe 26 Noiembrie 2008 11:28
Caurea, nu vrei sa ne zici si noua la ce restaurant ai facut tu nunta???
Ne-ai lasat asa in aer?
Gaby211081_grace
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:18
super scuze! La restaurantul " Casa Alba Baneasa" care este,evident, in Bucuresti. Imi cer scuze ca am gresit pretul, l-am aflat zilele astea vb cu sotul meu, si este vorba de 270 lei noi. Pupici
caurea_grace
Postat pe 3 Decembrie 2008 13:23
Caureaua, da-ne mai multe detalii despre restaurant! Ai fost multumita? Portiile sunt mari? Se fura?
Multumim anticipat!
Gaby211081_grace
Postat pe 4 Decembrie 2008 15:39
doamneeee Anka vad k te-au traumatizat cei de la cofetariile Silvian
nu e de ras stiu

insa ai postat peste tot pe aici

iulik_flore
Postat pe 5 Decembrie 2008 10:36
mie mi-a placut foarte mult resaturantul. este rustic, ceea ce transmite caldura si te face sa te simti ca acasa si iti pun la dispozitie si terasa.att sala cat si tarasa pot fi decorate cam cu 30 de milioane- pret strict pt decor + casuta de bani. mancarea a fost foarte buna, iar tortul, inclus in pret a fost cel mai bun tort pe care l-am mancat vreodata. chelnerii sunt bine pregatiti dar adevarul e ca eu nu prea am stiut sa-i coordonez.

in meniu ai inclus apa minerala si cafele deci bautura ti-o aduci tu. aduci si fructe si ceva de rontait pana se strange lumea sau intre mese.

eu am cumparat foarte multa bautura(alcool si sucuri) si toata le-am lasat-o lor iar ei au pus-o pe un "drink-bar". la petrecere nu prea s-a baut alcool si adevarul e ca am luat cam putina bautura inapoi iar suc deloc. asta ma face sa cred ca au "tras " din bautura.

daca ai un planning bine stabilit si il pui la dispozitia sefului de sala, (toate la ce ora vor fi, cum si ce sa faca) cu siguranta nu te vor dezamagi. le mai amintesti si tu sa se uite pe planning, te sfatuiesc sa ai si tu o copie si asa nu iti va scapa nimic.
caurea_grace
Postat pe 9 Decembrie 2008 14:26
yo frate mam gandit ca ma e pana atuncia si o sa avem planu fscut incepand de la anu ca ma stresez prea mult daca mai vado singura rochie de mireasa sau ceva de nunta cred ca o iau razna ajutor cineva?
yo zic la nunta clasica sunt 4 feluri:
antreu gustare rece si sau calda salam mazline rosii castravechiorii parma ridichii (am fost la verisoartmea anu trecut) si rosii umplute cu branza ,cascaval si niste ceapa verde de decor,jambon.gustare calda snitel sau unu bucat puiut sau porc umplut cu ceva un fel de gordeon bleo sau cine si permite chiar cordeon bleo!
supa/ ciorba perisoare, burta sau de legume si tre" sa va ganditi si la cei vegetareni!
sarmale cu friptura asa a dat varmea !
tortu!si asa e un meniu clasic
MIRESICA_ADY
Postat pe 14 Decembrie 2008 14:28
torasexy_grace
Postat pe 7 Ianuarie 2009 15:38
MYRESICA ADY

asa e la voi in zona

la noi, in zona Bucurestiului ma refer, meniul clasic de cand lunea se compune din gustare rece+calda si aici adaugi ce vrei tu...dupa gust, preferinte, buget

peste cu cartofi natur sau legume sote...unii il inlocuiesc cu altceva....tot dupa preferinte

sarmale cu mamaliguta+smantana+ardei iute.aici ai la alegere, fie le faci simple, fie faci 5 combinate varza+vita de vie

friptura, tot asa dupa gust, porc cu pui sau vita cu cartofi, copti, taranesti, prajiti cum vrei u si salata de cruditati sau muraturi, depinde in ce anotimp e nunta

apoi se serveste tortul insotit de o inghetata de regula...insa nu este obligatoriu

pe masa mai pui niste fructe, in cazul meu vreau cascada de ciocolata

si crantzanele, covrigei, alune, salatini...etc....

oricum suna bine si la tine meniul...mi-ar placea sa mananc si asa ceva
iulik_flore
Postat pe 8 Ianuarie 2009 12:19
eu vreau sa scot tot ce e gras de la nunta. deci spun nu la sarmale, nu toata lumea le agreeaza, in plus nunta nu e facuta ca sa bagi toata noaptea in tine.
delaadri
Postat pe 8 Ianuarie 2009 14:50
De la: delaadri, la data 2009-01-08 14:50:05eu vreau sa scot tot ce e gras de la nunta. deci spun nu la sarmale, nu toata lumea le agreeaza, in plus nunta nu e facuta ca sa bagi toata noaptea in tine.


delaari

faci cum vrei insa dupa parerea mea sarmalele sunt extrem de importante la orice nunta si e pur traditional romanesc
dc nu vrei sa fie grase poti sa le faci din pui
iulik_flore
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:06
Gaby211081_grace
Postat pe 10 Ianuarie 2009 15:04
gaby ce ai vrut sa spui k nu am inteles???
iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2009 18:09
Scuze, a fost o greseala!
Gaby211081_grace
Postat pe 12 Ianuarie 2009 10:44
iulik_flore
Postat pe 13 Ianuarie 2009 12:45
www.decobell.ro
belcmar
Postat pe 25 Ianuarie 2009 23:24
N-am mai auzit nicaieri ca sarmalele sa se serveasca dupa tort! Cum vine asta? desert si dupa aia....mai bagi doua, trei sarmale?
Pai normal k nu mai mananca nimeni....iar sarmelele sunt foarte apreciate la o nunta!
cookie-tatata
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:53
De la: cookie, la data 2009-01-26 12:53:24N-am mai auzit nicaieri ca sarmalele sa se serveasca dupa tort! Cum vine asta? desert si dupa aia....mai bagi doua, trei sarmale?
Pai normal k nu mai mananca nimeni....iar sarmelele sunt foarte apreciate la o nunta!


asa este cookie are dreptate!!!

dar probabil ca traditia difera de la zona la zona
iulik_flore
Postat pe 26 Ianuarie 2009 16:36
Asa e, sarmalele nu sunt nici preferatele mele la nunti insa asta nu inseamna ca ceilalti gandesc la fel ca mine! Eu chiar am observat ca sunt foarte placute, mai ales de parintii nostri si cei de aceeasi varsta! Si e foarte important sa nu fie acre sau sarate (multa lume se plange de chestia asta la nunti!).
Concluzie: nu trebuie exclus nimic din meniu!
Gaby211081_grace
Postat pe 27 Ianuarie 2009 15:23
Un meniu complet ar trebui sa contina: -gustare rece (salam, cascaval,chiftelute, diferite rulade, rosii umplute, masline, sau orice mai doriti),
-gostare calda(aici poate fi peste, frigarui, rulouri din pui, s.a), -ciorba sau supa,
-friptura de porc si pui(obligatoriu de 2 feluri de carne) cu garnitura si salata;
-tort, inghetata sau salata de fructe, prajituri;
-sarmale (daca doriti)
Bauturile sunt alegerea voastra. Aici m-am referit doar la partea cu mancarea, restul ce se mai pune pe masa (alune, fructe s.a depinde de voi).
Carmenchita
Postat pe 29 Ianuarie 2009 09:19
De la: caurea, la data 2008-11-04 13:01:20meniul meu de nunta
1.gustare rece-rosii cu branza
salam de sibiu
rulada de sunca
tartina cu somon
2.gustare calda-ficAtei
ciuperci sote
cascaval pane
carnaciori
3.pastruga la gratar cu legume asortate
4. sarmale cu mamaliguta
5.muschi impanat, piept de pui, cartofi copti
-250 RON/PERS.

mi se pare enorm de scump acest meniu. Nu cred ca valoreaza de fapt mai mult de 150 ron
Carmenchita
Postat pe 29 Ianuarie 2009 09:20
Asa e..a fost scump.....de fapt a costat 270ron de pers.

Ne-au mai inclus tortul, care a fost extraordinar de bun...apa minerala 2 sticle de 0.5 de pers si 2 cafele de pers.

Din cauza locatiei a fost att de scupm....
caurea_grace
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:02
eu am avut la nunta o gustare rece (aperitivul), apoi peste cu cartofi natur, sarmale cu mamaliguta si a1 ardei iute si friptura de porc si una de pui cu cartofi prajiti plus 2 cafele si chiflele incluse in pretul meniului care a fost de 155 RON. restul le-am adus noi de acasa (fructe, alune, covrigei, sucuri si bauturile alcoolice). mi se pare enorm de mult cat ti-a luat la Casa Alba.
Am avut si eu o prietena care nu a vrut sa aduca nimik de acasa, nici macar fructele sau alunele, si cam pe la 200 si ceva de ron a ajuns-o meniul de persoana, ori majoritatea invitatilor ei erau de l tara si nu aveau un buget foarte mare alocat nuntii, plus ca plateau si drumul. nunta s-a facut la bucuresti in urma cu vreo 2 ani (ori la acea data mi se parea enorm meniul de peste 200 ron, plus ca nici restaurantul nu era cine stie ce). si la nunta i s-a dat la dar si 50 ron sau 100 ron (deci nici macar meniul nu si l-a scos), si apoi zicea ca dupa nunta a ramas cu datorii.
in stabilirea meniului ar trebui sa tii cont si de statutul social al persoanelor care vin la nunta. poate unii nu au 250 ron sa dea la masa.
stiu ca nunta nu se face ca sa scoti bani, dar nici ca sa ramani in datorii pana in gat dupa.
eu dupa nunta am reusit sa imi achit absolut toate datoriile si mam mai si ramas cu ceva banuti (nu foarte multi dar cat sa ne reusim sa facem ceva si pt noi - ne-am facut dormitor :))
carmela_grace
Postat pe 30 Ianuarie 2009 12:48
De la: carmela, la data 2009-01-30 12:48:02eu am avut la nunta o gustare rece (aperitivul), apoi peste cu cartofi natur, sarmale cu mamaliguta si a1 ardei iute si friptura de porc si una de pui cu cartofi prajiti plus 2 cafele si chiflele incluse in pretul meniului care a fost de 155 RON. restul le-am adus noi de acasa (fructe, alune, covrigei, sucuri si bauturile alcoolice). mi se pare enorm de mult cat ti-a luat la Casa Alba.
Am avut si eu o prietena care nu a vrut sa aduca nimik de acasa, nici macar fructele sau alunele, si cam pe la 200 si ceva de ron a ajuns-o meniul de persoana, ori majoritatea invitatilor ei erau de l tara si nu aveau un buget foarte mare alocat nuntii, plus ca plateau si drumul. nunta s-a facut la bucuresti in urma cu vreo 2 ani (ori la acea data mi se parea enorm meniul de peste 200 ron, plus ca nici restaurantul nu era cine stie ce). si la nunta i s-a dat la dar si 50 ron sau 100 ron (deci nici macar meniul nu si l-a scos), si apoi zicea ca dupa nunta a ramas cu datorii.
in stabilirea meniului ar trebui sa tii cont si de statutul social al persoanelor care vin la nunta. poate unii nu au 250 ron sa dea la masa.
stiu ca nunta nu se face ca sa scoti bani, dar nici ca sa ramani in datorii pana in gat dupa.
eu dupa nunta am reusit sa imi achit absolut toate datoriile si mam mai si ramas cu ceva banuti (nu foarte multi dar cat sa ne reusim sa facem ceva si pt noi - ne-am facut dormitor :))


bravo!!!!

carmela are perfecta dreptate!!!!
iulik_flore
Postat pe 30 Ianuarie 2009 15:17
Mie meniul de la Casa Alba nu mi se pare exagerat de scump fata de altele....Preturile la restaurantele din Bucuresti din pacate sunt astea!!!!
Bine, probabil restaurantele de cartier sunt mai ieftine insa pe mine nu ma tenteaza....Visul meu este un restaurant in parc si sincera sa fiu nu vreau sa ma zgarcesc si sa imi para rau mai tarziu! O data ma marit! Nu vreau sa ies in pierdere insa nici nu ma gandesc sa fac din nunta o afacere!
Gaby211081_grace
Postat pe 31 Ianuarie 2009 15:46
Da asa gandesc si eu !
Noi avem nunta in acesta vara , pe 11 iulie la restaurantul Pescarus din Herastrau . si la noi meniul este de 260 ron !
si sincer va spun ca meniul nu mi se pare scump tinand cont de locatie.
Anul trecut cand cautam restaurante am gasit la acelasi pret sau poate mai ieftin cu 10-20 ron dar erau numai locatii inchise (sali), nicidecum terasa pe malul lacului!
florance83
Postat pe 31 Ianuarie 2009 16:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ultimele pregatiri pentru Paste! 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 23:43
Machiaj de vis? 8 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:25
vreau un sfat!!! 38 De la: Diamond 24 Iulie 2010 02:19
nunta e in vara, dar noi ne pregatim din iarna! 14 De la: cj25har 9 Iunie 2010 10:42
la ginecolog 10 De la: virginia_blend 5 Martie 2010 23:43