Setari Cookie-uri

epilarea cu ceara te poate imbolnavi de hepatita

stiu, suna revoltator... acum depinde si de salon, insa la scarile blocurilor noastre se mai gaseste cate un salon de cosmetica unde te poti si epila... am fost cu o prietena la un astfel de salon de cartier (eu ma fac cu aparatul, nu prea suprot altceva) si... am stat cu ea. Ceara pe care o folosise inainte la persoana precedenta fusese luata si bagata in recipientu acela unde o reincalzeste si o refoloseste. Problema mea e urmatoarea: mama e bolnava de hepatita si stiu ca virusul asta nu moare asa repede (mail ales C). ma rog, sunt si alte boli si bacterii termorezistente etc. Ceara aia nu atinge nici macar suta de grade, o ia de acolo si a pus-o pe picioarele prietenei mele! Nu-i sterila! Ori am eu o problema, ori... multe lucruri din jurul nostru nu-s curate. am pruetene care au luat hepatita de la manichiura (hiv e mai sensibil, pluc ca bolnavii.... au alt regim de viata, nu straiesc chiar asa cot la cot cu noi, se duc la salon langa noi etc). da, ma rog, astept si parerile voastre, mi-ar placea sa fiu eu nebuna, dar.... nu prea cred.si la stomatologie sau la gastroenterologie la tubaj asistenta i sa facut lene sa sterilizeze coresc si cu piesa de punctie (care intra in contatc scu sange) a dat cu putin spirt si a refolosit-o:o gees...

Postat pe 31 Octombrie 2008 15:59
Din cate stiu eu, ceara de unica folosinta a devenit obligatorie in saloane.
fantome
Postat pe 10 Noiembrie 2008 13:38
Da e obligatorie ceara de unica folosinta insa foarte putini tin cont de asta, si asa e putem lua o multime de boli de piele si altele...e nasol, singura solutie e sa facem scandal...atunci cand vedem ca nu e steril....si mai ales in spitale...sanatatea nu ti-o da nimeni innapoi !!!Alta solutie ...e sa refuzi sa-ti faca cu ceara reincalzita....in ziua de azi tb sa ceri!
Cypcip
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:13
stiu ca multe saloane mai folosesc ceara calda, desi ar reb sa dispara complet, insa fiecare are posibilitatea de a alege si cateodata pretul e cel care face diferenta, e bine insa pt astfel de chestii sa acordam mai multa atentie si bani (pe de alta parte...inainte se facea lumea cu ceara din asta si nu a ma murit nimeni);ceea ce stiu insa este ca epilaul cu ceara subtiaza venele (capilarele) de pe picoare, si pot aparea varice, mai ales pt unele persoane care sunt predispuse la asa ceva;
fille_unique
Postat pe 7 Decembrie 2008 02:57
depinde la ce salon ai fost, ceara aceea de care zici tu ca nu atinge nici o suta de grade, chiar nu are cum, pentru a topi toata ceara din recipient cea de pe margine atinge o temperatura de vreo cateva sute de grade ( in jur la 400) si de obicei ca sa foloseasca ceara la alta clienta, aceasta este topita pana la fluidizare ca so o poata strecura, sa nu mai contina par in ea. Eu de cand ma stiu ma fac cu ceara la salon si nu am luat nici un soi de boala, in schimb din spital am intrat cu o buba si am iesit cu altele...
danutza26
Postat pe 7 Decembrie 2008 09:55
daca pe picioare si maini ceara de unica folosinta e sfanta, inghinal daca nu folosesti ceara clasica te omoara!!!!!!!!!!!!
anka_hanneman
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:02
Aici te contrazic anka deoarece eu ma fac inghinal cu ceara de unica folosinta si chiar nu ma doare mai rau decat cu ceara trationala,si spun o persoana fff sensibila si nu suport durerea.Depinde f mult calitatea cerii si mana cosmeticienei.
rami_8f
Postat pe 10 Decembrie 2008 00:04
eu cred ca durerea variaza de la o persoana la alta in functie de piele si de par..cosmeticiana are un rol minuscul in suportatul durerii. totusi, este logic sa doara mai putin cu ceara calda.
caurea_grace
Postat pe 13 Decembrie 2008 12:46
inainte mergeam la salon sa ma epilez si foloseam ceara calda. dupa ce am observat cam care e "tehnica" am incercat sa ma fac si singura acasa. si am reusit. de 5 ani ma fac singura, inclusiv inghinal
carmela_grace
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:50
Pfaaaaii..ce durere..inghinal...Eu ma fac acasa singura inghinal..asta din cauza ca mi-e rusine ca in rest merg la salon...dar vreau sa zic ca ma omoara durerea inghinal....
caurea_grace
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:54
De la: caurea, la data 2009-01-29 14:54:12Pfaaaaii..ce durere..inghinal...Eu ma fac acasa singura inghinal..asta din cauza ca mi-e rusine ca in rest merg la salon...dar vreau sa zic ca ma omoara durerea inghinal....



dupa atata timp nu mai simt durerea :) la inceput ma durea ingrozitor dar acum nu mai am probleme cu durerea
carmela_grace
Postat pe 29 Ianuarie 2009 14:58
Ceara de unica folosinta este si ea calda(este tinuta int-un recipient conectat la curent),cea folosita la cabinet(povestea cum ca e mai dureroasa decat cea clasica,ti-o spun cosmeticienele de la cabinet,pt a se justifica).Benzile, pe care le cumparam noi din comert,sunt reci si nu dau rezultate bune,folosite inghinal.In ceea ce priveste mana cosmeticienei,pot sa spun ca DA,are mare importanta am suferit ceva pana am gasit "mana care sa ma multumeasca". Oricum,acum in cabinete este obligatoriu sa se foloseasca ceara de unica folosinta,daca intalniti altfel-FUGITI
klarra
Postat pe 30 Ianuarie 2009 21:31
http://www.flu.ro/articole/Moda_si_Stil/Rochia_de_mireasa_cu_trena_.html superbe fetelorrrrrrrrrrr ptr inspiratie
iulik_flore
Postat pe 10 Februarie 2009 11:40
nu stiu de unde esti dar in spital nu cred ca este posibil sa se mai foloseasca asa ceva.acele seringile si tot ceea ce tine de instrumentarul mediacal sunt sterile -prin sterilizare sau de unica folosinta.
mihaelaonu
Postat pe 24 Aprilie 2009 20:38
http://insanezone.ro/alexandra33-2016.html dati un click si o sa muriti de ras.......merita vazut......(nu e reclama).....:*:*:D:D
andra33_grace
Postat pe 15 Iulie 2009 23:18
dragele mele, va voi spune ceva destul de grav ,referitor la acest virus super nenorocit care ne urmareste cam peste tot,e adevarat ca se ia ,nu ca e posibil, din, saloanele de cosmetica,prin contact direct cu singele altei persoane contaminate, prin sex,asta in cazul singerarii instaneu,prin transfuzii,stomatologie, ginecologie,in caz de quretaj, prin seringile folosite la drogat,intepare intimplatuare, chiar si prin sarut ,in cazul unei extrageri recente, iar tu ai o mica,leziune pe gingie.practic nu prea ai multe posibilitati de evitare dar daca esti si nu pic, atent la expunerile sus mentionate,ai putea sa eviti. poti face analizele de singe mai dese si in cazul transaminazelor marite adica tot ce trece de nr 70 , este un semnal atunci trebuie facute investigatii serioase. tratamentul este de 1 an si necesita seriozitate,calm,regim alimentar.este bine sa fie luat repede in seama si inceput tratamentul adecvat.ce din familie nu trebuie sa izoleze persoana respectiva ci trebuie sa evite contactul cu singele persoanei contaminate.psihic este o boala ,cumplita, dar cu mult efort si dorinta de vindecare se poate trece peste. nu doresc sa va sperii,dar este bine de stiut.va pup
grace003710
Postat pe 30 Iulie 2009 10:04
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:11
Vand Panasonic Epilator 5 in 1, in cutie, cu accesorii originale.
Epilator double disc, utilizare uscata & umeda cu spuma - tehnologie cu discuri, latime dubla pentru viteza crescuta de epilare. - 48 de pensete - Contine Protectie epilare fina ptr zone sensibile+ capetele mobile .
Pret: 240 lei neg.0752 034 044
Fausta_grace
Postat pe 9 Mai 2011 17:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Coafor in Brasov 4 De la: Cassey 12 Noiembrie 2009 04:35
machiaj mireasa 22 De la: inna 2 Iulie 2010 16:56
buna 1 De la: grace001167 23 Decembrie 2009 10:26
unde va faceti unghiile? 2 De la: corinaxg 8 Septembrie 2010 11:26
B.T.S. - boli cu transmitere sexuala 6 De la: Lucky_girl 18 August 2010 16:37