Setari Cookie-uri

Momente critice din viata care te schimba pentru totdeauna

Sunt curioasa sa vad ce credeti voi ca v-a influentat viata intr-o mai mica sau mai mare masura. Ce oameni, ce trairi v-au schimbat felul de a fi pentru totdeauna?

Postat pe 24 Decembrie 2008 23:36
Toate momentele din viata sunt importante, toate iti marcheaza existenta, chiar daca esti constient sau nu. Fiecare om pe care il intalnesti isi lasa amprenta asupra ta.
Este adevarat ca sunt momente pe care nu le vei uita niciodata, care iti vor schimba viata total.
Cred ca cel mai rece dus l-am primit la varsta de 23 de ani, am fost suspecta de cancer tiroidian. Am invatat ca fiecare clipa conteaza si ca trebuie sa fii mereu pregatit sa spui adio. Am invatat in acel moment ca nu e bine sa te certi cu nimeni, cel mai bine e sa ierti, sa treci cu vederea penrtu ca e posibil sa nu mai ai timp sa spui "imi pare rau...".
fantome
Postat pe 13 Ianuarie 2009 09:47
Si eu am avut o boala foarte grea acum 2 ani care mi-a modificat pur si simpu orizontul..
caurea_grace
Postat pe 26 Ianuarie 2009 12:14
Sunt de parere ca mediul in care traiesti te schimba cel mai mult, chiar daca vrei sau nu...
Am invatat multe lucruri, de la multi oameni.
Am invatat ca amanarea inseamna de multe ori amanarea inevitabilului, am vazut ca diferenta dintre oamenii de succes si cei care nu au succes este ca primii nu amana niciodata, si gandesc totul la momentul prezent.
Am invatat ca ura, dusmania, si dorinta de razbunare sunt otravuri pentru suflet, ca oamenii rai nu sunt fericiti.
Daca cineva nu a stiut sa aprecieze anumite calitati, nu inseamna ca nu o va face nimeni, si ca inainte sa ai ceva, trebuie sa fii dispus sa si pierzi lucrul respectiv.
_alinaandreea_
Postat pe 31 Ianuarie 2009 09:51
Sunt momente in viata in care crezi ca lumea e a ta, mai ales in copilarie sau adolescenta, iar cand acea lume te loveste unde te doare cel mai tare in acel moment simti ca ramai singur si ca toata lumea te-a parasit;

... si mai sunt momentele fericite pe care trebuie sa le traim la maxim si sa avem incredere in oameni chiar daca am fost amagiti de nenumarate ori.

Fiecare dintre noi are parte de aceste momente in viata dar depinde de interpretarea fiecaruia si de anturajul si caracterul personal.

traiti-va viata asa cum e pt ca apoi e prea tarziu pt regrete.

pupici
diana_princessa
Postat pe 1 Februarie 2009 19:41
Experienta care mi-a marcat viata s-a intamplat cand aveam 17 ani..plecarea impreuna cu familia in Spania. O experienta trista care ma afecteaza foarte mult si acum la 20 de ani. Pierderea unui an de scoala, pierderea prietenilor, a colegilor....si mult amar adunat in suflet. Sper ca intr-o zi aceasta experienta sa fie doar o amintire neplacuta.
grace001315
Postat pe 5 Mai 2009 21:22
religia,intr_o anumita masura ne_a facut,mai buni, mai umani,sau ma insel,ca de fapt este o metoda de constrngere.
grace003710
Postat pe 26 Iulie 2009 13:51
Am avut pana acum 3 astfel de momente, cand practic am luat viata de la inceput. Cred ca de fiecare data am invatat sa privesc lumea altfel. Si sper ca m-am vindecat de iluzii :)
Haxburry_Diamonds
Postat pe 16 August 2009 10:28
..A fost cel putin un astfel de moment in viata mea: acela cand m-am lasat de fumat. Dupa vreo...15 ani si dupa multiple incercari esuate...ce a fost? TEAMA...cred ca este cea mai puternica motivatie.
A fost un fel de..sa-i spun jertfa, care a functionat si va functiona pt totdeauna, pt ca sunt sigura ca nu va mai "acapara" niciodata acest viciu.
M-am temut la un moment dat ca fata mea are o boala incurabila( pe scurt..) si am promis ca ma voi lasa de fumat daca rezultatele pe care le asteptam , in urma unor analize,ii vor fi favorabile.
Asa a fost...acum visez ca fumez, uneori ..si sentimentul de vinovatie este imens..este ca si cum daca eu as aprinde o tigara ei i s-ar intampla ceva rau...
mariana0208badea_grace
Postat pe 3 Octombrie 2009 08:53
Felicitari Mariana,este cu adevarat o mare dovada de iubire;dar e bine ca o stapanesti.
Si eu am avut multe momente in viata care m-au facut sa fiu mai realista si astfel am schimbat radical multe "lucruri" in viata noastra.Nu intotdeauna insa ne si reusesc lucrurile pe care nu le-am propus.Perseverenta e lucrul cel mai de pret.
Sanatate!!
liana75
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:03
De la: liana_75, la data 2009-10-03 15:03:35Felicitari Mariana,este cu adevarat o mare dovada de iubire;dar e bine ca o stapanesti.
Si eu am avut multe momente in viata care m-au facut sa fiu mai realista si astfel am schimbat radical multe "lucruri" in viata noastra.Nu intotdeauna insa ne si reusesc lucrurile pe care ni le-am propus.Perseverenta e lucrul cel mai de pret.
Sanatate!!
liana75
Postat pe 3 Octombrie 2009 15:04
pe mine m-a marcat mult atunci cand am luat o teapa si am pierdut 500 euro pt ca sunt prea naiva si cred mult in oameni,sau mai bine zis sunt de buna credinta
ce m-a marcat si mai mult cand am aflat ca mama mea are recidiva tumoare la cap
dalilascumpy
Postat pe 4 Octombrie 2009 10:25
asa ca..pe mine ma marcheaza mai toata viata mea....
felicia16
Postat pe 6 Octombrie 2009 00:05
ai fost norocoasa cu 500, eu am pierdut vreo 5.000 euro pe incredere. si nici nu mai pot sa fac vreun credit. acum vreau sa ma marit si nu am bani. deci dupa cum vezi, intotdeauna se poate mai rau, asa ca inveti repede din patanie si treci peste. banii vin si trec, dar cred ca cele mai grele momente sunt cele legate de sanatate. te darama psihic. asa ca eu ma rog pentru sanatate. ceea ce va doresc si voua si tuturor celor dragi!
mi_ushka
Postat pe 7 Octombrie 2009 21:03
printre multe momente critice care m-au marcat...cel mai important a fost momentul cand am divortat.nu vreau sa intru in amanunte ca sa va pierdeti timpul citindu-ma.cert este faptul ca aveam 29 de ani si 3 copiii in brate! 7,5 si 1 an....sa nu credeti cumva ca ma interesa pensia alimentara[nu am primit-o niciodata,am avut-o pe hartie] ci pur si simplu nu am putut sa-mi despart copiii.a fost greu, foarte greu! nu am primit niciun ajutor de la nimeni.ce am invatat? sa ma lupt cu viata si sa nu ma las doborata! m-am luptat pentru copiii mei, pentru viata si viitorul lor! eu? am trecut pe ultimul plan. am facut bine? am facut rau? nu stiu! dar stiu ca azi au 34,32 si 28 de ani...si ca merg cu fruntea sus!
vaiana
Postat pe 4 Noiembrie 2009 17:05
Nu am cuvinte. Pur si simplu sunteti o mama eroina. Nu vreau sa ma gandesc cat de greu a fost.
bea79
Postat pe 5 Noiembrie 2009 09:48
toti avem clipe bune si mai putin bune, rele si foarte rele in viata.depinde doar de noi ,de felul in care tratam problema .ideea este aceea ca trebuie sa gandim ,sa cautam alternative la orice problema.fiecare problema are rezolvarea ei.nu va lasati ingenunchiati niciodata pentruca veti pierde din start.viata insasi este o lupta...luptati si fiti invingatori!
vaiana
Postat pe 5 Noiembrie 2009 17:30
Felicitati, Vaiana! Te felicit pentru puterea de a incepe o alta viata pentru tine si copii tai, te felicit pentru curajul de a divorta in conditiile descrise. Esti un exemplu.
fantome
Postat pe 9 Noiembrie 2009 10:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
CE MA FAC CU MAMA??????? 41 De la: Dindirel 13 Noiembrie 2010 17:02
Filmul "Elisa di Rivombrosa" 8 De la: cj25har 15 Iunie 2010 08:15
oare o sa ma marit vreodata? 22 De la: tonim 22 Iunie 2010 22:41
poate fi numita relatie sau nu??? 26 De la: al_brain 6 Ianuarie 2013 20:02
Momente critice din viata care te schimba pentru totdeauna 19 De la: fantome 9 Noiembrie 2009 10:25