Setari Cookie-uri

mi'e frica sa raman insarcinata

Buna fetelor.afirmatia mea poate parea banala, dar...chiar asa este.imi este frica sa raman insarcinata din simplul fapt k stiu k ma voi ingrasa foarte mult de pe urma unei sarcini.inca nu sunt casatorita, urmeaza la anul viitor sa fac nunta si atat eu cat si viitorul meu sot ne dorim foarte mult copii...eu am fost dintotdeauna mai plinuta.anul trecut aveam aproape 80 kg la o inaltime de 1.60 cm..am reusit sa slabesc pana la 67 pana in prezent...stiu cat de greu mi'a fost si inca imi este..pentru ca mai trebuie sa slabesc..stiu k ma voi ingrasa foarte mult dupa sarcina..cum sa fac?
aadelinnne
Postat pe 12 Februarie 2009 17:14
Eu m-am ingrasat in urma tratamentelor(sa raman insarcinata).Ironia sortii Oscilez intre 65-70kg la 1.67,dar sunt bine proportionata.Ce este important in timpul sarcinii:sa nu cazi in "vechea extrema:mamanc pt doi".Trebuie sa fi cumpatata.Dupa sarcina,incearca sa faci sport(ce-ti place).Bafta!
klarra
Postat pe 15 Februarie 2009 17:56
Draga Alina, teama ta nu este fondata. Sa stii ca cunosc foarte multe cazuri de fete plinute care dupa nastere au slabit ajungand mai slabute decat inaintea evenimentului. Sunt multe schimbari hormonale pe care le suferim in timpul unei sarcini si la fiecare se intampla altfel. Fii increzatoare! Un copli este en lucru minunat si-ti va consuma timpul si energia si vei slabi. Ai sa vezi.
Bafta!!!
fantome
Postat pe 16 Februarie 2009 09:35
multumesc pentru sfaturi...ideea e ca imi doresc foarte mult un copil pe viitor...asta e clar...dar eu mereu am avut probleme cu greutatea..parintii mei sunt slabi...adica, mama mea s'a ingrasat in urma sarcinilor, (mai am un frate), dar mi'a aratat niste fotografii din vremea facultatii, si era mai slaba decat sunt eu acum..si m'am gandit mereu la asta , sa nu ma ingras foarte mult..oricum nu am de gand sa stau in maternitate 2 ani...adica maxim 3-4 luni..k daca stau acasa nu mai slabesc veci:P..viitorul meu sot locuieste la tara, deci am sa fiu acolo..eu locuiesc in oras acum, k inca nu suntem casatoriti, dar nu vreau sa ma neglijez sau sa ma izolez acolo...nu e foarte departe de oras, cam la 20 km..dar totusi...mi'e si putin frica..vorba aia..schimb mediul..in fine va multumesc inca o data pt raspunsuri..
aadelinnne
Postat pe 16 Februarie 2009 19:01
De la: alina_girl07, la data 2009-02-12 17:14:14Buna fetelor.afirmatia mea poate parea banala, dar...chiar asa este.imi este frica sa raman insarcinata din simplul fapt k stiu k ma voi ingrasa foarte mult de pe urma unei sarcini.inca nu sunt casatorita, urmeaza la anul viitor sa fac nunta si atat eu cat si viitorul meu sot ne dorim foarte mult copii...eu am fost dintotdeauna mai plinuta.anul trecut aveam aproape 80 kg la o inaltime de 1.60 cm..am reusit sa slabesc pana la 67 pana in prezent...stiu cat de greu mi'a fost si inca imi este..pentru ca mai trebuie sa slabesc..stiu k ma voi ingrasa foarte mult dupa sarcina..cum sa fac?


Draga.. eu nu sunt casatorita si nici nu am copii..(Mi-as dori enorm un copil dar asta e/poate deveni )... asa k...
Ai cerut pareri... Din punctul meu de vedere.. nu exista fericire mai mare pe lume dacat fericirea de a (putea) deveni mama..Acest lucru presupune mii de "atasamente"... Nu o sa folosesc cliseul 'din pacate' pentru ca nu isi are rostul.. Consider k.. indiferent de fluctuatiile de greutate pe care le-ai avut pana acum nu vor deveni mai fluctuative.. ... Nu stiu m-am exprimat tare ciudat.. dar.. eu.. nu mi-as face probleme in privinta greutatii.. Am o ruda care inainte de ramane insarcinata avea nici mai mult nici mai putin decat 50 kg.. Pe durata graviditatii.. s-a dublat.. dar... era frumoasa.. avea sa devina mama... dupa ce a nascut.. a revenit la normal in circa 3-4 luni... Nu trebuie sau nu ar trebui sa ai aceste temeri.. Vrei sa fii fericita si vrei sa intemeiezi o familie in toata puterea cuvantului... Vrei sa devii mama.. dar... ... Asta e.. Eu consider ca acest "DAR" nu ar trebui sa te impiedice... Ceea ce va urma se va discuta la vremea respectiva..
Consider ca vei fi extraordina de fericita si de implinita.. si la urma urmei de ce cateva kg in plus trebuie sa fie o piedica??

Be happy!!!
spidie
Postat pe 17 Februarie 2009 16:56
da..ai dreptate.ar trebui sa ma mai gandesc in privinta asta.eu imi doresc enorm de mult sa fiu mama..nu acum:D...am 20 ani..anul viitor voi face nunta..si la copii ma gandesc peste cel putin 2-3 ani de la nunta.vreau deocamdata sa'mi termin facultatea si sa'mi gasesc un job bun.sper sa nu ma mai macine aceasta problema...chiar imi doresc sa am copii...abia atunci ma voi simti pe deplin implinita..
aadelinnne
Postat pe 17 Februarie 2009 19:01
si eu am devenit mamica la 20 de ani si jumatate.inainte de sarcina aveam in jur de 55-56 kg si in timpul sarcini am pus 35kg dar leam si dat jos in 2 luni cu aproximatie iar acum baietelul meu are 1 si 7 luni si vreau sati spun ca acum sunt mai slaba si fata de perioada de a ramane gravida cred ca am undeva in jur de 50 kg.si inca un sfat cand o sa devi mama sa ii dai piep copilului o perioada cat mai lunga atata timp cat ai lapte e bine si pt bebe si pt tine asta e tot secretul o sa devii la greutatea initiala foarte repede
dorys_1985
Postat pe 18 Februarie 2009 02:52
De la: alina_girl07, la data 2009-02-12 17:14:14Buna fetelor.afirmatia mea poate parea banala, dar...chiar asa este.imi este frica sa raman insarcinata din simplul fapt k stiu k ma voi ingrasa foarte mult de pe urma unei sarcini.inca nu sunt casatorita, urmeaza la anul viitor sa fac nunta si atat eu cat si viitorul meu sot ne dorim foarte mult copii...eu am fost dintotdeauna mai plinuta.anul trecut aveam aproape 80 kg la o inaltime de 1.60 cm..am reusit sa slabesc pana la 67 pana in prezent...stiu cat de greu mi'a fost si inca imi este..pentru ca mai trebuie sa slabesc..stiu k ma voi ingrasa foarte mult dupa sarcina..cum sa fac?

buna alina.sora mea a nascut doi copii minunati la diferenta de doar 2 ani.avea in jur de 55 kg inainte.acum e destul de plinuta desi a trecut 2 ani de la al doilea copil.ce sa zic i-a ramas burtica bine definita dar asta si din cauza ca nu a facut miscare nici in timpul sarcinii nici dupa.sotul ei a zis ca o place asa si asta i-a luat cheful de a slabi.nu face plimbari decat pana la magazin si acasa cat se mai joaca cu copiii.cu putina grija poti sa nu pui decat necesarul si poti da usor jos.am vazut multe mamici care au slabit inapoi si nici macar vergeturi nu au.bafta
cheregi_andreea
Postat pe 18 Februarie 2009 10:36
Buna Alina,
nu e neparat sa iei foarte mult in greutate ,eu am 30 de ani sunt insarcinata in luna a 7-a si am luat doar 7kg pana acum,tb sa te alimentezi exact cat ai nevoie fara sa faci abuzuri.In rest te poti mentine cu plimbari lungi..si miscari de gimnastica usoare.
Iti doresc o nunta ca-n povesti si un bebe sanatos!!!
adriana_ishtar
Postat pe 18 Februarie 2009 11:07
Mie mi se pare normal sa iti fie frica sa ramai insarcinaa cand nu stii daca o sa ai bani sa traiesti, sa iti cresti copilul, nu ca o sa te ingrasi. Tine regim si fa sport. Altii au probleme mult mai dureroase si isi doresc cu disperare o familie,copii, iar tu ce problema grava ai ......
Arlene
Postat pe 18 Februarie 2009 12:48
va multumesc tuturor pt raspunsuri...multumesc lui dumnezeu nu am probleme financiare sau de alta natura...doar ca eu am fost mai plinuta dintotdeauna si desi a trecut un an de cand am slabit am reuti sa ma mentin...adica nici nu am facut abuzuri...acum incerc din nou sa slabesc dar vad ca stagnez..am nunta anul viitor si sper ca pana atunci sa ajung la greutatea dorita..si oricum copii imi doresc mai incolo...nu imediat dupa nunta:P...
aadelinnne
Postat pe 18 Februarie 2009 19:44
Parerea mea este ca tu, emotional/psihologic vorbind, nu esti pregatita sa devii mama. In momentul in care vei fi constienta deplin de semnificatia avestui eveniment, nu te vei mai lasa ghidata de aspectul tau exterior!
mimish
Postat pe 27 Aprilie 2009 14:36
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro



Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 18:57
Pe mine nu kilogramele ma sperie... Intrebarea care ma bantuie este daca voi fi o mama buna sau nu.
fantome
Postat pe 29 Aprilie 2009 12:49
imi doresc foarte mult un copil...dar poate ai dreptate...nu sunt pregatita...si nici nu vreau acum...visez sa ma realizez intai pe plan profesional...si apoi poate si un bebe...sau 2:P...voi vedea..multumesc de sfaturi...fantome..nici eu nu stiu daca voi fi o mama buna sau nu...eu sunt o persoana foarte dificila..nu stiu cum voi cand voi avea un copil..
aadelinnne
Postat pe 29 Aprilie 2009 18:49
tarot_healthy
Postat pe 24 August 2009 14:42
Cand vei ramane insarcinata vei fi atat de fericita incat problema asta cu kg va fi ultima ta grija...Bebe va fi cel mai important..
Si noi suntem insarcinati(asa ii place sotului meu sa spuna) in luna a 6 si am luat doar 3 kg in plus...aveam 54 acum am 56 si un pic.Creste doar bebe in burtica eu sunt neschimbata..
Conteaza foarte mult si de felul cum reactioneaza organismul tau la sarcina..Eu una mananc absolut normal doar ca beau mai multa apa si mananc mai multe fructe si totul este ok.
oana84
Postat pe 29 August 2009 22:05
...iti doresc o sarcina usoara...eu pana sa am un bebe mai dureaza...avand in vedere problemele dintre mine si logodnicul meu, nu stiu daca si nunta va mai avea loc..ma doare sufletul enorm..nu stiu ce sa mai fac
aadelinnne
Postat pe 30 August 2009 16:38
pai ce s-a intamplat ma?ce probleme aveti? sigur daca poti sa ne spui...
grace004344
Postat pe 30 August 2009 21:55
problema nu ar fi asa de grava daca ai ramane insarcinata,grav ar fi sa ai sarcina extrauterina.eu am patit-o,. in urma cu un an si aproape jumatate imi faceam griji ca voi ramane gravida si ca nuvreau inainte de nunta,ca nu o sa imi stea bine in rochia de mireasa gravida,sau ca nu o sa arata bine la nunta ca nu o sa am un corp frumos de la sarcina.eh,dumnezeu mi-a dat o palma de nu o voi uita niciodata,chiar daca as vrea nu ma lasa cicatricea urata de pe burta si stiind ca nu mai am o trompa uterina.asa ca acum spun sincer ca era mai bine daca era o sarcina normala,si ce?aveam si un copil,nunta mergea si aia,ce conta caa eram grasa sau cu brta la gura,dar eram intreaga.acum nu mai am curaj sa risc sa o fac neportejat.dupa operatia de extrauterina cand mi-am dat seama ca am fost la un pas de moarte am decis sa ma preotejez o vreme ca nu puteam sa risc iar,plus ca nu aveam voie sa raman gravida un an de zile.am luat pastile,mai uitam,nu ma omoram dupa ele oricum.sa stii ca eu nu m-am ingrasat deloc de la pastile anticonceptionale.apoi am descoperit ceva si mai interesan,vaccinul anticonceptional.il face medicul de famile gratis,o data la 3 luni.ma simt foarte bine,nu mai duc grija zilnica sa iau pastila la timp,bebe o sa fac cand om decide amandoi.plus ca nu mai dau bani pe tampoane,nu mai am menstruatie de cand fac vaccinul,deci am scapat si de partea asta neplacuta care imi dadea dureri groaznice o data pe luna.deci fetelor,e cea mai buna metoda si gratis si te mai scapa si de alte cheltuieli,adik bani de tampoane si de pastile pentru calmare dureri.
oni_math
Postat pe 31 August 2009 23:44
..pai nu pot sa;mi dau seama ce se intampla cu el..de cateva zile e rece, vorbeste cu mine ca si cand as fi unul din prietenii lui cu care mai iese...e foarte distant.l;am intrebat daca are pe altcineva sa;mi spuna si o terminam..insita k nu are pe nimeni si il cred k nu prea are cum..avem foarte multe cunostinte in comun si as afla..dar e asa...parca plictisit..cand vb la tel parca e de4ranjata de faptul k l;am sunat sau k i;am zis nu stiu ce...el nu e din oras cu mine, locuieste la tara.e aiurea totul...ma doare sufletul cand il vad cum se poarta si il iubesc enorm...dar mi;ar fi greu sa;l pararsesc..ne leaga atatea lucruri...nici nu stiu ce sa fac...nimic nu;mi poate atargae atentia..adica sa nu ma mai gandesc la el..nici macar la servici..orice as face tot ma gandesc la el si la felul cvum se poarta.si mi;e ciuda k l;am ajutat atat de mult cu banii si nu numai..el nu are parinti, locuieste doar cu bunica lui..si am facut totul ca sa le fie bine si lor si mie...si la amandoi..tind sa cred k tot ce am facut a fost in zadar..el nu stie sa pretuiasca ce are..ma doare de mor..
aadelinnne
Postat pe 1 Septembrie 2009 10:45
tarot_healthy
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:26
hai ma stai linistita ca poate nu are pe nimeni...poate e doar un pic plictisit sau are probleme pe care nu vrea sa ti le impartaseasca...vezi cat mai continuua sa fie rece cu tine si pe urma vorbeste serios cu el ca poate rezolvi ceva...asta cred eu ca ar trebui sa faci (acum tu stii cum sa-l iei si ce sa-i spui).pupic
grace004344
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:34
si nu-i mai arata ca-l iubesti asa mult pt ca poate si d-asta face asa cu tine...fii mai rece, mai distanta cu el...doar tu trebuie sa stii cat de mult il iubesti
grace004344
Postat pe 1 Septembrie 2009 22:38
s;au mai calmat lucrurile intre noi...sper sa fie bine.multumesc pt sfaturi.as vrea sa pot sa fiu mai indiferenta dar nu reusesc niciodata..dar am sa incerc pe cat posibil sa fiu si u mai rece cu el...deja nu;l mai sun asa des si lui i se pare ciudat..:)))..deci functioneaza
aadelinnne
Postat pe 2 Septembrie 2009 22:19
Am luat in sarcina 30 kg la 1.60m, iti dai seama ca mai bine ma sareai decat sa ma inconjuri. In 2 ani am dat toate aceste kg jos fara cure de slabire. Pur si simplu corpul isi revine la normal, mie mi-a luat 2 ani, dar, am reusit sa ma intorc la job la greutatea initiala. Crede-ma ca ar fi bine ca asta sa fie singura problema legata de viitoarele mame. Le asteapta responsabilitati si probleme mult prea mari, ca sa mai primeze aspectul lor fizic.
Vei slabi cu siguranta si copilul te va ajuta 80%, mai ales din momentul in care vrea sa mearga si sta mami cocosata toata ziua....
In rest, roaga-te la Dumnezeu sa ramai insarcinata, multe dintre noi nu reusesc, desi isi doresc mai mult decat orice pe lume, nu mai fi egoista.., in sensul ca te gandesti doar la tine, si lasa natura sa-si urmeze cursul, ea e cel mai bun remediu.
Bafta si s-auzim de bine!
p.s. unele mamici nu se ingrasa deloc in timpul sarcinii, doar cate va kg pun, si acelea reprezinta burtica si lichidul amniotic. Poate te vei numara printre acele norocoase..........
Tinet
Postat pe 3 Septembrie 2009 11:21
vezi sa nu ramai gravida pana nu va rezolvati problemele.............
Tinet
Postat pe 3 Septembrie 2009 11:28
doamne fereste..in niciun caz...da aveti dreptate k nu greutatea ar trebui sa primeze dar daca ati fi in locul meu, adica eu am fosat dintotdeauna grasa pot sa spun..pe mine asta ma priveste,,si inca foarter mult...nu stiti cat de greu e sa suporti insuletele si jignirile altora legate de aspectul fizic...acum am mai slabit, dar tot nu ajung la o greutate rezonabila...a inceput sa nu;mi mai pese atat de mult, dar tot am complexe...
aadelinnne
Postat pe 3 Septembrie 2009 22:48
hai ma stai linistita ca o sa slabesti tu...si eu sunt grasa, am 1,60 si 60kg...nici eu nu ma simt bine in pielea mea dar asta e...eu n-am fost asa, mai mult de 55 kg n-am avut niciodata...m-am ingrasat pt ca am niste probleme cu menstruatia...in 6 luni am luat in greutate 10 kg...nu-mi e usor dar asta e
grace004344
Postat pe 4 Septembrie 2009 15:05
Sa stii ca in timpul sarcinii mai mult ti-e rau, adica de la greturi , voma, asa ca nu cred ca o sa mananci mai mult, oricum vei manca ce iti prieste si putin ,caci pe urma tot o dai afara mancarea.Eu am slabit in timpul sarcinii 8 kg. in primele 4 luni din cauza ca dadeam afara tot, traiam dopar cu lichide ,iar pe urma mancam de frica dar putin si numai ce imi pria, asa ca in total am luat doar 9 kg. Dupa ce nasti mai scazi oricum cateva kg, si noptile nedormite te vor face ca un strigoi de slaba.
kudika081389
Postat pe 26 Noiembrie 2009 12:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
putin ajutor se poate 10 De la: grace008013 16 Septembrie 2010 10:57
Filmari evenimente cu foto gratis 2 De la: Diamond 24 Iulie 2010 22:12
foto-video-dj-decoratiuni-Bucuresti 2 De la: imagineanuntiitale 27 Aprilie 2009 19:33
Machiaj profesional 1 De la: Jesika 12 Iulie 2010 12:25
Ce sa fac? 7 De la: cristiana84 13 Martie 2011 22:32