Setari Cookie-uri

Am nevoie de un sfat...URGENT!!!

Buna, fetelor! Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, va rog, ajutati-ma! Ca si voi, pana luna trecuta ma pregateam de nunta...am stabilit data nuntii (20.06.2009, stiu ca este in post dar eu fac nunta la Biserica Armeneasca si la ei nu e post),am dat avans la restaurant, cameraman, formatie, am fost si la Biserica sa platim si sa programam slujba...urma ca luna asta sa mergem sa comandam invitatiile si ce mai trebuia facut, numai ca...exact in ziua de Dragobete, pe 24 feb. tatal meu a decedat. Acum sunt in doliu. Rudele din partea mamei mele au spus sa merg mai departe cu nunta ca si tata si-ar fi dorit sa o fac, cu toate ca o sa-mi fie f greu pt ca el nu va fi alaturi de mine la acest mare eveniment din viata mea si disparitia lui dintre noi m-a socat f mult ca nu ma asteptam la asta...mai ales ca avea doar 55 de ani...Pe alta parte ma gandesc ca , daca anulam nunta vom pierde si banii care i-am dat pana acum ca avans si nu este o suma neglijabila. Totusi daca as face nunta nu as vrea sa stau tot timpul la masa ca o momaie, ca doar e nunta mea si as vrea sa ma bucur si eu de ea atat cat se poate...am auzit ca nu am voie sa dansez...Ma doare sufletul de durere si ma gandesc totusi ca , daca as merge mai departe cu pregatirile mi-ar mai distrage atentia de la durerea pe care o am. Nu stiu ce sa fac, va rog, sfatuiti-ma! Daca ati auzit de astfel de cazuri sau daca aveti persoane mai in varsta care sa va spuna o parere, spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut ca timpul trece si nu stiu incotro s-o iau! Va multumesc!
evelinne
Postat pe 3 Martie 2009 10:18
Sincere condoleante. Intr+adevar este o decizie foarte greu de luat, tu practic trebuie sa alegi intre sentimente si bani, si parerea mea ca banii, asa cum vin asa si merg. Poate vei mai uita din suferinta pana la nunta, dar nu cred ca+ti va fi usor in noaptea nuntii sa nu te gandesti la tatal tau, mai ales cand urmeaza dansul miresei cu tatal ei(gandeste-te ca jumate din nunta va fi in doliu). Am si eu o cunostinta care aveau nunta in mai anul acesta, si tatal unuia dintre miri a murit in ianuarie, desigur ei au renuntat la nunta. Decizia iti apartine, dar eu as renunta la nunta, cel putin atata timp cat voi va iubiti, ce mai conteaza un an sau cateva luni in plus in plus?
cristina1384
Postat pe 3 Martie 2009 10:37
nu vreau sa vorbesc aiurea dar eu nu prea sunt de acord
draga Evelinne viata merge inainte, crede-ma!
eu cunosc pe cineva a carui bunica a murit in ian iar nunta era in sept si totusi s-a tinut.
intr-adevar nu se comparad
dar ce zici de cineva caruia i-a murit tatal in ziua nuntii, defapt cu o zi inainte si nunta totusi s-a tinut. adik mortul pe masa in casa, nuntasii afara, petreceau,,,, stiu, suna aiurea,,,dar incerc sa te fac sa intelegi...k asta e situatia
e greu, e groaznic, numai de asta nu iti arde! dar trebuie sa intelegi ca viata merge inainte...probabil k numai tu stii ce in sufletul tau...insa mi se pare k e prea recent,,,dc se intampla in ian de ex...mai aveai timp sa amani dar asa...
chiar nu stiu, trebuie sa faci exact asa cum simt...
mai stiu un caz, unde unchiul mirelui a murit fix in noaptea nuntii. cu toate astea, nunta a mers inainte. normal ca el a suferit,,,e peste puterile unui om..nu te mai poti bucura..nu iti mai arde...dar...faci exact cum simti nu te mai lua dupa nimeni!
nici sa faci o nunta la care sa stai la masa sau sa vezi pe toata lumea imbracata in negru si cu o fata prelunga...si trista
deci DECIZIA ITI APARTINE!
iulik_flore
Postat pe 11 Martie 2009 11:26
Buna dimineata, fetelor! Va multumesc pentru sfaturile voastre si ma bucur ca pot vorbi aici, cu voi, despre orice! Referitor la nunta, am luat deja o decizie: nunta se va face pe aceeasi data la care a fost stabilita initial...Poate unele din voi ma vor condamna, altele vor fi de acord cu mine...nu stiu , dar asta e hotararea mea, luata impreuna cu familia mea, care, chiar a insistat sa merg mai departe, caci tatalui meu nu i-ar fi placut sa stau suparata si sa anulez nunta. Si lui i-ar place sa ma vada mireasa, chiar daca acum ma va vedea de acolo "de sus"...Mai sunt cateva lucruri de lamurit, cum ar fi: daca voi putea dansa la nunta, caci si aici sunt pareri impartite...unii spun ca, daca au trecut 3 luni de la deces pana la nunta pot dansa, altii spun ca trbuie sa arunc niste bani spre "lautari"si sa dansez pe ei primul dans...Cel mai bine cred ca e sa intreb un preot si despre acest lucru, atunci voi sti ce am de facut. Va multumesc inca odata! Pupicei
evelinne
Postat pe 12 Martie 2009 08:30
Anul trecut am avut si eu nunta si am trecut prin cateva momente dificile pana in nunta (si dupa nunta), de ajunsesem sa cred ca poate toate se intampla cu un motiv.
tatal meu a decedat cand eu aveam doar 11 ani, de atunci tata mi-a fost bunicul meu care pe langa faptul ca m-a crescut de cand eram la gradinita m-a indrumant si sprijinit in tot ceea ce am facut in viata, facand sa nu mai simt atat de mult lipsa tatalui.
Nunta o stabilisem pentru 12 octombrie, insa in iunie bunicul meu a decedat, aceasta veste cazand ca un trasnet asupra familiei care nu se astepta la asa ceva (mai ales ca era sanatos si nu a dat semne de boala deloc), la nici 3 saptamani dupa moartea bunicului a murit si bunica (bunicul era din partea mamei iar bunica din partea tatalui). practic toate rudele mele si din partea tatalui si a mamei erau in doliu. cu 2 saptamani inainte de nunta a decedat si tatal nasei.
insa am decis ca nunta merge mai departe cu toata durerea in suflet pe care o aveam, nu aveam cum sa dam inapoi (ca si tine dadusem avans la restaurant, cameraman, biserica, vorbisem sa luam si bautura etc).
spre surprinderea mea au venit toate rudele la nunta si chiar s-au simtit bine, au si dansat (chiar daca erau in doliu) si a iesit o nunta ca-n povesti.
iti spun din propria experienta ca toata lumea va veni la tine la nunta si se vor simti bine gandindu-se ca asa ar fi vrut tatal tau sa fie veselie si bucurie. si mai ales el si-ar fi dorit ca tu sa fii fericita in cea mai importanta zi din viata ta. el oricum va fi langa tine toata viata oriunde s-ar afla.


carmela_grace
Postat pe 12 Martie 2009 09:51
sincere condoleante... ma bucur ca ati decis sa faceti nunta! cunosc si eu un caz asemanator cu al tau, mai exact tatal mirelui a decedat cu aproape 4 luni inainte de nunta, nimeni nu se astepta la asa ceva.... dar mirii au decis sa faca nunta, intrucat cel decedat si-ar fi dorit foarte mult ca aceasta nunta sa aibe loc! si inca ceva, mirele chiar a dansat, s-a bucurat de momentul lui, a fost atent cu toti invitatii... eu sunt de parere ca doliul se tine in suflet, nu de fatada!!! asta-i viata, n-ai ce face... trebuie sa mergi inainte, oricat de greu ti-ar fi!
capu' sus!!!!
NIGHTWISH_grace
Postat pe 12 Martie 2009 22:46
Draga mea...un caz asemanator ca al tau a fost si in familia sotului meu...ma refer la varul lui a carui mama a murit in februarie anul trecut iar el avea nunta programata deja in luna mai..si ca si tine avea platit avans...luat bautura...si s-a dus la preotul din localitate si acesta i-a dat voie sa faca nunta desi era in doliu..si a si dansat..

DECI..UITE CA SE POATE..STIU CA DOARE CA NU MAI E LANGA TINE SA TE VADA MIREASA..DAR..CU SIGURANTA NU AR VREA SA ANULEZI NUNTA..

byanka_2009
Postat pe 13 Martie 2009 09:10
Felicitari pentru decizia luata si... CASA DE PIATRA
cristina1384
Postat pe 13 Martie 2009 09:27
6 saptamani se spune ca nu este bine sa dansezi
pe urma poti

stiu asta din propria experienta cand a decedat buinica mea

oricum FELICITARI, CASA DE PIATRA SI SA FITI CEI MAI FERICITI!

iulik_flore
Postat pe 13 Martie 2009 11:04
De la: Evelinne, la data 2009-03-03 10:18:35Buna, fetelor! Am o mare problema si nu stiu ce sa fac, va rog, ajutati-ma! Ca si voi, pana luna trecuta ma pregateam de nunta...am stabilit data nuntii (20.06.2009, stiu ca este in post dar eu fac nunta la Biserica Armeneasca si la ei nu e post),am dat avans la restaurant, cameraman, formatie, am fost si la Biserica sa platim si sa programam slujba...urma ca luna asta sa mergem sa comandam invitatiile si ce mai trebuia facut, numai ca...exact in ziua de Dragobete, pe 24 feb. tatal meu a decedat. Acum sunt in doliu. Rudele din partea mamei mele au spus sa merg mai departe cu nunta ca si tata si-ar fi dorit sa o fac, cu toate ca o sa-mi fie f greu pt ca el nu va fi alaturi de mine la acest mare eveniment din viata mea si disparitia lui dintre noi m-a socat f mult ca nu ma asteptam la asta...mai ales ca avea doar 55 de ani...Pe alta parte ma gandesc ca , daca anulam nunta vom pierde si banii care i-am dat pana acum ca avans si nu este o suma neglijabila. Totusi daca as face nunta nu as vrea sa stau tot timpul la masa ca o momaie, ca doar e nunta mea si as vrea sa ma bucur si eu de ea atat cat se poate...am auzit ca nu am voie sa dansez...Ma doare sufletul de durere si ma gandesc totusi ca , daca as merge mai departe cu pregatirile mi-ar mai distrage atentia de la durerea pe care o am. Nu stiu ce sa fac, va rog, sfatuiti-ma! Daca ati auzit de astfel de cazuri sau daca aveti persoane mai in varsta care sa va spuna o parere, spuneti-mi si mie sa stiu ce am de facut ca timpul trece si nu stiu incotro s-o iau! Va multumesc!


in primul rand sincere condoleante.eu am avut nunta pusa in 23 mai 2009 si acum o saptamana s-a stins tatal meu si am amanat nunta eu nu prea am evoluat mult cu pregatirile din doua motive:unul-prietenul la un moment dat s-a speriat si mi-a spus ca nu mai vrea pt ca ii e frica(dar s-a razgandit apoi) dar si pt ca tatal meu a fost bolnav si ne asteptam ca mai devreme sau mai tarziu sa se intample.totusi eu am sperat pana in ultima clipa ca va fi prezent la nunta mea dar nu a fost sa fie.eu chiar am impresia ca ceva sta in calea nuntii..nu stiu de ce am asa un sentiment.am vrut sa fac logodna in 7 martie(desi fiind post)pt ca am vazut ca tatal meu incepe sa se simta rau dar dupa ce am luat toate a fost dus de urgenta la spital si bineinteles iar am dar inapoi si nu imi pare rau pt ca tatal meu a fost inmormantat chiar de 7 martie.o sa asteptam sa treaca un an si apoi o vom face daca nu apar alte probleme
cheregi_andreea
Postat pe 13 Martie 2009 12:19
bunicul meu, tatal mamei mele a murit exact cu 10 zile inainte de nunta. adik pe 20 a decedat iar pe 30 august am avut nunta. Nici macar nu s-a pus problema sa aman nunta. Nici macar bunica nu mi-a spus.. "Mortii cu mortii..viii cu viii." daca as fi amanat-o.as fi pierdut o gramada de bani. sitraim intr-o lume in care banii se fac destul de greu si o nunta e cam greu sa o faci..costa destul si ea. desigur ca la nunta rudele mamei, o parte, au fost in doliu. dar nu a lipsit nimeni de la nunta din cauza doliului. mama a dansat, tata a dansat. Eu eram fata lor, si ma maritam. o singura data. ca pe bunicu, au timp sa il jeleasca si sa ii faca pomeni..o viata intreaga de acum incolo. desigur. era vb de bunicu. la tine e un caz mai... special. e vb de tatal tau. dar eu vad intotdeauna , sau macar incerc sa vad..o parte buna in toate. ca poate lui nu i-ar fi placut , cu siguranta sa amani nunta.. si si-ar fi dorit ca fata lui sa fie fericita..inainte de toate. Cred ca de undeva de sus, el te vegheaza...si are grija ca toate sa iasa bine si ca nunta ta sa fie asa cum ai visat! asa ca succes in continuare cu pregatirile si.. Casa de piatra!
lady_me
Postat pe 13 Martie 2009 12:50
sincere condoleante si din partea mea.nu prea mai am ce sa adaug si eu zic sa mergi inainte cu nunta.cum mai zicea cineva de aici in legatura cu dansul sau cu ascultatul muzicii,asa stiam si eu ca timp de 40 de zile de la deces nu este bine.iti doresc sa ai o nunta frumoasa si sa fii fericita.
anuska
Postat pe 13 Martie 2009 15:48
De la: lady_p, la data 2009-03-13 12:50:14bunicul meu, tatal mamei mele a murit exact cu 10 zile inainte de nunta. adik pe 20 a decedat iar pe 30 august am avut nunta. Nici macar nu s-a pus problema sa aman nunta. Nici macar bunica nu mi-a spus.. "Mortii cu mortii..viii cu viii." daca as fi amanat-o.as fi pierdut o gramada de bani. sitraim intr-o lume in care banii se fac destul de greu si o nunta e cam greu sa o faci..costa destul si ea. desigur ca la nunta rudele mamei, o parte, au fost in doliu. dar nu a lipsit nimeni de la nunta din cauza doliului. mama a dansat, tata a dansat. Eu eram fata lor, si ma maritam. o singura data. ca pe bunicu, au timp sa il jeleasca si sa ii faca pomeni..o viata intreaga de acum incolo. desigur. era vb de bunicu. la tine e un caz mai... special. e vb de tatal tau. dar eu vad intotdeauna , sau macar incerc sa vad..o parte buna in toate. ca poate lui nu i-ar fi placut , cu siguranta sa amani nunta.. si si-ar fi dorit ca fata lui sa fie fericita..inainte de toate. Cred ca de undeva de sus, el te vegheaza...si are grija ca toate sa iasa bine si ca nunta ta sa fie asa cum ai visat! asa ca succes in continuare cu pregatirile si.. Casa de piatra!


M-AI EMOTIONAT LADY P
iulik_flore
Postat pe 13 Martie 2009 17:41
IMI PARE RAU PTR TINE CHEREGI ANDREEA!

SPER CA D-ZEU SA ITI FIE ALATURI SI SA ITI DEA CEEA CE ITI DORESTI!

SA AI O NUNTA CA IN POVESTI

iulik_flore
Postat pe 13 Martie 2009 17:41
Buna, dragele mele miresici! Va multumesc din suflet ca sunteti alaturi de mine, nu ma asteptam la atata suport...Va multumesc! Mi-ati dat puterea sa merg mai departe fara a avea regrete, fara a ma simti vinovata. Mesajele voastre m-au facut sa tin capul sus si sa privesc inainte spre...fericire. Imi pare sincer rau pentre cele care au trecut si trec prin aceeasi durere prin care trec si eu acum, am citit mesajele voastre cu lacrimi pe obraji...Mi-am dat insa seama de un lucru, care, cred eu, este foarte important: viata este scurta si trebuie traita din plin, ca atunci cand ne va veni sfarsitul sa nu avem regrete ca am fi putut face mai mult pentru ca viata noastra sa fie una fericita...Fetelor, haideti sa incercam macar sa fim fericite, nu stim niciodata ce ne rezerva viitorul! Sunt sigura ca si cei dragi noua, cei care nu mai sunt printre noi, s-ar bucura sa ne vada de acolo, "de sus" ,cu zambetul pe buze, multumite de noi si implinite...Multi pupici si bafta la pregatiri
evelinne
Postat pe 13 Martie 2009 20:32
Imi pare rau ca trebuie sa treci de la o extrema(suferinta) la alta(bucurie) in asemenea conditii......viata merge mai departe....sa ai o nunta frumoasa,sunt convinsa ca tatal tau va avea grija,de acolo de sus,ca totul sa mearga bine.
klarra
Postat pe 13 Martie 2009 21:27
TREBUIE sa mergi mai departe, nut-i poti permite sa pierzi investitia financiara, si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, dar la mine e un interval de 6 luni pana nunta, dar stiu o mireasa care a facut dupa 3 luni, la ea chiar a fost aiurea, decesul a fost cu o saptamana inainte, au amanat tot.Tatal tau asta ar fi vrut, sa mergi mai departe, si oricum nimic nu-l va aduce inapoi.Si nu te lau dupa "babe atoatestiutoare", sa nu dansezi si alte bazaconii, orice iti spune inima ta e bine.Nu te gandi la ce va zice lumea.
alina
Postat pe 13 Martie 2009 21:37
imi pare rau de ce am citit .este cea mai mare teama a tuturor mireselor ,dar este o vorba in popor mortii cu mortii si vii cu vii.din moment ce totul este pregatit pentru nunta nu cred ca mai are rost sa mai dai inapoi.si pe langa asta fii sigura ca tatal tau va fi alaturi de tine si iti va zambi de acolo de unde e.viata merge mai departe,multa bafta si distractie placuta.
mihaelaonu
Postat pe 14 Martie 2009 19:49
De la: iulika_flore, la data 2009-03-13 17:41:48IMI PARE RAU PTR TINE CHEREGI ANDREEA!

SPER CA D-ZEU SA ITI FIE ALATURI SI SA ITI DEA CEEA CE ITI DORESTI!

SA AI O NUNTA CA IN POVESTI


multumesc mult iulika_floare si sper si eu sa fie toate bine desi acum nu o sa mai fie viata la fel..
cheregi_andreea
Postat pe 15 Martie 2009 16:11
condoleante..nu ai ce sa spui in asemenea conditii...dar sincer..tb sa te gandesti k tatal tau de acolo de sus..te vegheza...si isi doreste sa te vada fericita...eu zic k rudele tale au dreptate..si acum ideea e cum te crezi tu in staredak poti sa duci pana la capat sau nu...tine de starea ta de spirit...incearca sa gandesti cum ar fi gandit..si ce ar fi dorit tatal tau sa faci..condoleante....si Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!
casa de piatra!si multa fericire
hanamaria2k
Postat pe 22 Martie 2009 10:27
ma bucur k ai decis sa tii nunta..casa de piatra si numai bine!
hanamaria2k
Postat pe 22 Martie 2009 10:29
In primul rand condoleante, iar in al doilea rand te felicit pentru decizia luata. Eu sunt de paere ca sentimentele de doliu pe care le simti nu au nicio legatura cu bucuria de a te casatorii. Probabil ca vor fi voci rele care sa va critice, dar nu te lasa influenteaza. Noi suntem inconjurati de o semedenie de reguli si unii au tendinta sa le respecte pe toate chiar daca nu cred in ele. Am si eu o problema de reguli in care nu cred, dar poate vorbim alta data despre. Pana atunci numai bine si casa de piatra.
kudika021476
Postat pe 25 Martie 2009 17:28
Condoleante si sa iti dea Dumnezeu putere sa treci peste momentele dificile si sa de bucuri de ziua nuntii tale. Cu siguranta tatal tau vrea sa te vada fericita si implinita.

Stiu prin ce treci. Si bunica mea a murit luna trecuta iar mama este foarte grav bolnava (cancer) si astept in orice moment sa o pierd si pe ea. Tatal meu a murit de 10 ani de zile.

Am stabilit nunt ain iulie si ma rog Domnului sa o tina in viata macar pe mama. Si eu mi-am pus de mii de ori problema asta, daca sa continui cu nunta sau sa o aman. Am vorbit cu un preot dupa ce a murit bunica si a zis ca 6 saptamani nu se fac nunti. Ma tot gandesc ce o sa fac daca moare si mama. Nici nu o pot amana pentru ca isi doreste sa ma vada mireasa si si-ar da seama care este motivul amanarii (nu stie cat de grav este bolnava)

Cu toate acestea incerc din toate puterile sa ma bucur de faptul ca voi fi mireasa, si simt ca bunica si tatal meu imi sunt alaturi, poate numai gandul asta ini da putere. Nu reusesc intotdeauna si de m ulte ori ma trezesc plangand dar sper sa fie frumos si acest nou inceput sa ma ajute sa merg mai departe in viata cu bucurie.

Acelesi lucru iti doresc si tie, sa te bucuri de nunta ta. Chiar daca tatal tau nu va fi fizic prezent o sa iti fie alaturi

Pupici si casa de piatra
adacora_grace
Postat pe 25 Martie 2009 17:49
Buna tuturor
Condoleante Evelinne,si eu sunt de parere ca trebuie sa mergi mai departe.Si pe viitor cand vei amana nunta, tatal tau tot asa va fi. Scuze daca par a fi rece, dar asta este,eu sunt de parerea asta.
Inca odata ma bucur ca mergi mai departe dar iti urez sa ai o nunta frumoasa si sa poti sa fi tare.
liana75
Postat pe 26 Martie 2009 09:50
Buna dimineatza! Va multumesc inca odata pentru sustinere si pentru gandurile bune! Deja a trecut o luna de cand tatal meu nu mai este langa mine...nici nu imi vine sa cred cand ma gandesc...Acum incerc sa fiu tare si ma gandesc ca tata este acolo sus si vegheaza asupra mea ca totul sa-mi mearga bine. Acum, cand ma gandesc la el simt o liniste sufleteasca, nu stiu de ce, dar eu sunt impacata ...bine ca nu s-a chinuit mai rau din cauza bolii (cancer). Si, asa cum v-am spus, merg mai departe.Luni ma duc sa comand invitatiile si ma apuc sa colind magazinele in cautarea rochitei de mireasa. Vreau sa fiu cea mai frumoasa mireasa, ca tata sa fie mandru de mine de acolo de sus.Vreau sa fiu fericita si sa ma bucur de nunta mea pentru ca este un eveniment unic in viata si nu vreau sa am regrete mai tarziu...Va mai tin la curent cu pregatirile mele de nunta. Va pup si va urez casa de piatra si o nunta ca in povesti!
evelinne
Postat pe 27 Martie 2009 09:33
si noi te pupam evelinne

bafta multa si sa revii cu povestiri
iulik_flore
Postat pe 27 Martie 2009 16:39
De la: Evelinne, la data 2009-03-27 09:33:48Buna dimineatza! Va multumesc inca odata pentru sustinere si pentru gandurile bune! Deja a trecut o luna de cand tatal meu nu mai este langa mine...nici nu imi vine sa cred cand ma gandesc...Acum incerc sa fiu tare si ma gandesc ca tata este acolo sus si vegheaza asupra mea ca totul sa-mi mearga bine. Acum, cand ma gandesc la el simt o liniste sufleteasca, nu stiu de ce, dar eu sunt impacata ...bine ca nu s-a chinuit mai rau din cauza bolii (cancer). Si, asa cum v-am spus, merg mai departe.Luni ma duc sa comand invitatiile si ma apuc sa colind magazinele in cautarea rochitei de mireasa. Vreau sa fiu cea mai frumoasa mireasa, ca tata sa fie mandru de mine de acolo de sus.Vreau sa fiu fericita si sa ma bucur de nunta mea pentru ca este un eveniment unic in viata si nu vreau sa am regrete mai tarziu...Va mai tin la curent cu pregatirile mele de nunta. Va pup si va urez casa de piatra si o nunta ca in povesti!

ma bucur f mult pt tine eveline,dar imi pare rau ca nu pot spune si eu la fel..la mine sunt abea 3 sapt de cand s-a dus tatal meu sus in cer si la fel ca tine gandesc si eu(poate e mai bine ca nu se mai chinuie)pt ca tot cancer a avut si l-a dus mai bine de 2 ani de cand am aflat.sa ai o nunta ca in povesti si sa fi fericita
cheregi_andreea
Postat pe 27 Martie 2009 17:17
offf fetelor, m-ati intristat
iulik_flore
Postat pe 28 Martie 2009 21:29
condoleante si din partea mea. si noi trecem printr-o poveste asemanatoare: cu o seara in urma a murit bunica sotului meu, nu stiu care sunt traditiile si obiceiurile in acest sens (mai ales ca ea este catolica si noi ortodoxi), dar asa cum spunea o "grace" intr-o postare "mortii cu mortii, vii cu vii".
si asa pe langa "problemele" care ma chinuie pe mine...aceasta e o grija prea mica sa ma lamentez (poate si pt ca e vb de bunica si nu despre parinti).
fii tare, intreaba preotul, dar cel mai bine fa asa cum simti si cum te sfatuieste familie. danseaza, fa din asta un moment pe care vrei sa ti-l amintesti cu drag, nu lasa "gurile" sa-ti ingradeasca nunta atat de mult visata si asteptata.
ai grija de tine.



ps: fetelor tineti-mi pumnii, maine dimineata ma duc la targul de nunti sa incerc (face to face) sa conving firma, sa accepte, sa inapoiez rochia de mireasa achizitionata si sa-mi faca una cu burtica :D
iuliam
Postat pe 3 Aprilie 2009 18:26
De la: iuliam, la data 2009-04-03 18:26:08condoleante si din partea mea. si noi trecem printr-o poveste asemanatoare: cu o seara in urma a murit bunica sotului meu, nu stiu care sunt traditiile si obiceiurile in acest sens (mai ales ca ea este catolica si noi ortodoxi), dar asa cum spunea o "grace" intr-o postare "mortii cu mortii, vii cu vii".
si asa pe langa "problemele" care ma chinuie pe mine...aceasta e o grija prea mica sa ma lamentez (poate si pt ca e vb de bunica si nu despre parinti).
fii tare, intreaba preotul, dar cel mai bine fa asa cum simti si cum te sfatuieste familie. danseaza, fa din asta un moment pe care vrei sa ti-l amintesti cu drag, nu lasa "gurile" sa-ti ingradeasca nunta atat de mult visata si asteptata.
ai grija de tine.



ps: fetelor tineti-mi pumnii, maine dimineata ma duc la targul de nunti sa incerc (face to face) sa conving firma, sa accepte, sa inapoiez rochia de mireasa achizitionata si sa-mi faca una cu burtica :D

imi pare rau pt ce s-a intamplat cu bunica ta,stiu cum e sa plece cineva drag,dar daca nu era tatal cel care imi pleca in cer sigur faceam si eu nunta pt ca este ceva ce imi doresc f mult,dar in situatia asta nu pot face nunta pt ca nu ma simt in stare.sunt o fire prea sensibila si nu as putea profita de nunta mea.asa ca am decis sa nu o fac decat la anu cand o sa fiu mai impacata cu ideea.casa de piatra si bafta mare la targul de nunti
cheregi_andreea
Postat pe 4 Aprilie 2009 09:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Botez 25 De la: franziska_eu 20 Februarie 2012 11:11
Traditie din zona Vrancea 9 De la: mikala 23 Martie 2010 15:56
MACHIAJ PROFESIONAL 1 De la: grace003457 16 Iunie 2009 12:51
nu stiu ce sa fac. 12 De la: ynayna22_yahoo_com 1 Octombrie 2010 03:13
un sfat va rog... 6 De la: grace003710 31 Iulie 2009 09:06