Setari Cookie-uri

2 perechi de nasi

Dragele mele, va scriu pentru prima data din dorinta de a ma ajuta cu o dilema pe care o am.
Vom avea nunta abia la anul, insa am ales deja nasii, 2 cupluri de prieteni ai nostri foarte buni, care sunt foarte buni prieteni si intre ei. Ambele cupluri s-au oferit sa ne cunune si ne-a fost greu sa alegem intre ei, drept pentru care i-am intrebat pe toti, la o reuniune comuna, si toti au acceptat.
Problema mea vine de la ezitarea pe care o au unii legata de conceptul de 2 perechi de nasi, in sensul ca la un moment dat, una dintre ele se va simti pusa pe locul 2 (in biserica, in momentul in care se pun verighetele - care dintre nasi va fi langa preot, care nasa va impodobi mireasa, care nasi vor fi in fata langa miri, amplasarea la masa, etc)

Stiu ca prin alte zone ale tarii se poarta mai multe perechi de nasi. Nu se poate sa fie ambele perechi in fata langa miri? Ati avut cumva vreuna dintre voi si prin Bucuresti asa? Cum ati facut?
va multumesc mult pentru sfaturi. Va pup pe toate si va doresc Casa de Piatra si fericire tuturor
irinailie82
Postat pe 16 Martie 2009 17:51
La noi in Cluj e un obicei sa ai doua perechi de nasi, si ambele perechi stau langa miri, atat la cununia religioasa, cat si la cununia civila.
mony_23
Postat pe 19 Martie 2009 08:20
si la nunta noastra ma avut 2 perechi de nasi.
o pereche din partea lui si o pereche din partea mea!
..ca sa nu fie cu suparare
byanka_2009
Postat pe 19 Martie 2009 09:03
Si eu o sa am doua perechi de nasi aici in Bucovina e un obicei sa ai macar doua perechi...dar din cate am vazut amandoua perechile stau langa miri!
Cypcip
Postat pe 19 Martie 2009 09:10
draga irina

nu stiu ce sa iti spun exact
tu din ce zona esti?
in bucuresti de ex, este un obicei mai putin intalnit.poate si oamenii sunt alt fel. la noi desi e aberant, totul se bazeaza pe concurenta: nasii trebuie sa fie unii si atat, ei sa se evidentieze, ei sa faca "fala" cum s-ar spune.
personal mi se pare OK! eu una as accepta sa mai cunun cu inca un cuplu sau sa ma cunune doua ori mai multe cupluri.
din experienta personala iti spun ca nasii mei spre ex nu ar accepta! si mie mi se pare ca sunt limitati din punctul asta de vedere, insa e mentalitatea lor si le-o respect!
ei au pus problema la modul, ca ei sunt nasi si atat! de ce ne mai trebuie altii. dc ii vrem pe altii sa ii luam pe aceia.

un alt caz este sora mea.trebuia sa cunune asta vara pe verisoara mea. treaba era stabilita cu vreo 3 ani inainte. intre timp acestia si-au mai gasit o pereche de nasi, prietenii lor cei mai buni. sora mea nu a acceptat asa ceva! a spus k si se pare o practica aiurea. plus ca ar aparea concurenta, ceilalti au mai multi bani, sunt mai in varsta si ca nu ar vrea sa se simta prost de banii ei.

incerc sa iti zic k pe la noi pe aici, prin zona Bucurestilui nu se practica. oamenii nu sunt suficient de deschisi.

insa dc tu iti doresti cu adevarat nu trebuie sa tii cont de nimeni si de nimic! intelegere trebuie sa fie si cel mai important, tu sa nu faci diferente! dc cele doua cupluri sunt in plus prieteni comuni, atunci treaba e ca si rezolvata si nu ar trebui sa apara concurenta!

te pupic
iulik_flore
Postat pe 19 Martie 2009 10:45
Pe la noi p la hunedoara se poarta si-si..insa mie mi-ar place mai mult sa am 2 perechi....!Si amandoua perechi stau langa noi si la cununuia civila..si la biserica si si la masa...si o pereche din partea mea..o pereche din partea lor...!Si eu zik k e mult mai frumos cu 2 perechi decat cu 1....Va pup..si casa de piatra..:*
Cinghy
Postat pe 19 Martie 2009 11:55
buna fetelor, la noi in BAIA MARE majoritatea mirilor au cate 2 perechi de nasi adica 2 perechi de nasi mirele si 2 perechi de nasi mireasa....si e absolut ok......nimeni nu se simte prost nimeni nu comenteaza care sa stea langa mire sau mireasa.....cred ca asta conteaza cel mai putin care langa cine sta.....si eu am fost nasa anul trecut si am fost din partea mirelui 2 perechi si din partea miresei 2 perechi....dar oricum ramane la alegerea voastra ce facety pana la urma...eu nu pot decat sa va urez casa de piatra..pupici cu sclipici
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 19 Martie 2009 14:11
PAI SI AM SI EU O NELAMURIRE...CARE CUM CE CUMPARA?
SE PRESUPUNE CA VOALAUL IL CUMPARA NASA..ASADAR CARE NASA?SAU II PUNE MAI MULTE VOALURI??CINE GATESTE MIREASA...?TOATE?HAI K E DE RAS..SI MIE MI S-A PROPUS,DAR AU REFUZAT PRIMII NASI CARE NE-AU PROPUS.
LA FEL MI S-A PARUT SI MIE..PREA COMPLICAT
nicoletabica
Postat pe 19 Martie 2009 14:54
De la: nicole_86, la data 2009-03-19 14:54:15PAI SI AM SI EU O NELAMURIRE...CARE CUM CE CUMPARA?
SE PRESUPUNE CA VOALAUL IL CUMPARA NASA..ASADAR CARE NASA?SAU II PUNE MAI MULTE VOALURI??CINE GATESTE MIREASA...?TOATE?HAI K E DE RAS..SI MIE MI S-A PROPUS,DAR AU REFUZAT PRIMII NASI CARE NE-AU PROPUS.
LA FEL MI S-A PARUT SI MIE..PREA COMPLICAT


Cum sa-ti CUMPERE DOUA VOALURI...??? DACA AI DOUA PERECHI DE NASI....SE CUMPARA UN VOAL SE INTELEG NASELE INTRE ELE LA BANI, DACA NU...ISI CUMPARA MIREASA SINGURA, AMANDOUA GATESC MIREASA, AMBELE PERECHI STAU LANGA MIRI, CHIAR NU E COMPLICAT DAR FIECARE FACE CUM VREA...
Cypcip
Postat pe 19 Martie 2009 15:07
la noi nasele cumpara doat banda aia care si-o pune mireasa la brau lumanarile si piscotul si mierea atat.......si cu gatitu miresei la noi nu se face asa ceva.....nici nu stiu cum se face si nici nu am auzit de asa ceva...
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 19 Martie 2009 15:18
buna si eu sunt din bucuresti si am avut 2 perechi de nasi-este simplu,ambele perechi stau langa voi in biserica,la masa k sa nu fie cu suparare poti aseza in partea ta pe cele 2 nase si in partea lui pe cei 2 nasi,la biserica vei avea 4 lumanari si cate 4 cavalaeri si dre iar cheltuielile se impart la 2 nase adik voalul este 100 ron fiecare isi da partea de 50 ron,si tot asa,plata la biserica se imparte la 2 ii trimiti pe ambii nasi in altar,nu tb sa iti faci probleme este foarte frumos,cadourile din partea voastra pt nasi este bine sa le iei cat de cat identice pt a nu exista ''suparari'' eu de exp le-am luat nasilor cate o icoana din argint si le-am pus pe ''masa mirilor'' in dreptul fiecarei nase ,cu o felicitare drept multumire si respect si gata,o sa vina totul de la sine ,si la biserica cd iti va pune verigheta,pirostria si ce mai e tin ambele nase sau nasi dupa caz,e un pic mai greu dar te acomodezi,si tu tii minte, cand te ''gateste'' o fac amandoua,cand iti scoate voalul se face la fel numai k una ramane sa iti puna tie baticul si alta pune voalul drei d onoare aleasa de tine ,la mine a fost simplu k unei dre i-am pus voalul si alta a prins buchetu' si am fost chit,preotii stiu ce au de facut sunt obisnuiti cu cati mai multi nasi,iar dc ei nu au nimik impotriva nu au de ce sa se supere,crede-ma
mihamedlife
Postat pe 19 Martie 2009 15:37
De la: ancutzicabenciuciuca, la data 2009-03-19 15:18:51la noi nasele cumpara doat banda aia care si-o pune mireasa la brau lumanarile si piscotul si mierea atat.......si cu gatitu miresei la noi nu se face asa ceva.....nici nu stiu cum se face si nici nu am auzit de asa ceva...



Gatitul miresei inseamna: innainte de a merge la cununie la biserica , nasa/nasele gatesc mireasa se fac ca ii pun pe cap voalul(de cele mai multe ori miresele sunt deja aranjate la coafor) iar in acel moment de obicei lautarii/muzicantii ...daca se doreste canta un cantec(ia-ti mireasa ziua buna), mireasa pune flori in piept nasilor, parintilor etc ...mai sunt si alte obiceiuri....La noi la ortodocsi nu se pune nici o banda la brau...sunt obiceiuri si obiceiuri...
Cypcip
Postat pe 19 Martie 2009 15:54
BUNA IN 89 M-AM CUNUNAT RELIGIOS SI AM AVUT DOUA PERECHI DE NASI EU SINT DE LA BUZAU SI SOTUL MEU DE LA CLUJ SI NA-AM PUS FIECARE NASI DIN PARTEA LOR A FOST FOARTE FRUMOS N-EAM DESCURCAT EXCELENT NT S-A SUPARAT NIMENEA.LUMEA ERA TARE CURIOASA CUM VA FI CU 2 PEREICHI DE NASI PENTRU CA EU AM FACUT NUNTA LA BUZAU SI AICI NU SE OBISNUIESTE ASA SI NU VAD DE TE -ARDERANJA VA FI O NUNTA F.FRUMOASA DAR MAI ALES IMPORTANTA PENTRU TOTI.SUCCES.
GYORGYNA
Postat pe 19 Martie 2009 20:44
pt cypcip.....tot la ortodoxi am cununat si eu.....dar panglica aceea pe care o tin nasi impreuna cu lumanarile la cununie , cand e gata slujba nasele ii pun la brau panglica aceea miresei.....intelegi acum?...la noi mireasa isi pune voalul la coafor si numai mirelui ii pune floarea in piept, la nasi pun domnisoarele de onoare....obiceiurile difera de la un judet la altul....au fost ai mei acuma vreo 10 ani la o nunta in oltenia si eu am ramas uimita cand mi-au povestit de cat de diferita poate fi o nunta de aici cu cea de acolo....o zi buna
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 20 Martie 2009 15:30
2 PERECHI DE NASI, HAI MAI ZIC...
DAR DEJA MAI MULTE....MI SE PARE.... NU STIU CUM SA ZIC
SA SE INGRAMADEASCA TOTI PE O VERIGHETA
SAU PE O PIROSTRIE...
iulik_flore
Postat pe 20 Martie 2009 15:38
nu stiu de ce crezi asta mie mi se pare totul foarte simplu cel putin la noi asa este......nasi trebuie doar sa-si tina fiecare lumanarea si cel care sta langa mire respectiv mireasa sa-i puna impreuna cu preotul coronita aceea care se pune...verighetele si le pun ei nasi nu au nicio treaba cu asta.......mie mi se pare un lucru frumos sa ai cate 2 perechi de nasi din partea fiecaruia.....daca mai e cineva din baia mare pe forum poate sa va confirme ce am spus eu.....o zi buna
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 21 Martie 2009 19:10
buna, la noi in bistrita fiecare isi pune cate perechi de nasi vrea,poate sa fie una sau mai multe si la cununie toti nasii stau langa miri,chiar si la ospat, nu se face difernta si de obicei nasii vb inainte de nunta cat sa cinsteasca fiecare, astfel incat sa fie egalitate si sa nu existe discutii...
gety_grace
Postat pe 21 Martie 2009 22:45
verighetele le pune preotul, nasi neavand nici o legatura cu asta, la noi voalul si-l cumpara mireasa, nasi cumpara numai lumanarile,mierea,piscoturile si mai este o panglica alba folosita pentru cununia religioasa.si platesc la biserica,si daca se fura mireasa e obiceiul sa plateasca nasul mare.
gety_grace
Postat pe 21 Martie 2009 22:54
buna...noi avem nunta pe 4 iulie anul asta(2009)..si avem si 2 perechi de nashi...este mai frumos...sotul meu(am facut cununia civila..in ianuarie)este din baia mare..si acolo asha este obiceiul...chiar dak facem nunta in bucuresti...nu ar avea dc sa se supere vreo pereche..sa fie bucurosi k va cununa...si voi sa va bucurati k aveti 2 perechi...e mai deosebit..mult succes...
hanamaria2k
Postat pe 22 Martie 2009 10:16
De la: irinailie82, la data 2009-03-16 17:51:07Dragele mele, va scriu pentru prima data din dorinta de a ma ajuta cu o dilema pe care o am.
Vom avea nunta abia la anul, insa am ales deja nasii, 2 cupluri de prieteni ai nostri foarte buni, care sunt foarte buni prieteni si intre ei. Ambele cupluri s-au oferit sa ne cunune si ne-a fost greu sa alegem intre ei, drept pentru care i-am intrebat pe toti, la o reuniune comuna, si toti au acceptat.
Problema mea vine de la ezitarea pe care o au unii legata de conceptul de 2 perechi de nasi, in sensul ca la un moment dat, una dintre ele se va simti pusa pe locul 2 (in biserica, in momentul in care se pun verighetele - care dintre nasi va fi langa preot, care nasa va impodobi mireasa, care nasi vor fi in fata langa miri, amplasarea la masa, etc)

Stiu ca prin alte zone ale tarii se poarta mai multe perechi de nasi. Nu se poate sa fie ambele perechi in fata langa miri? Ati avut cumva vreuna dintre voi si prin Bucuresti asa? Cum ati facut?
va multumesc mult pentru sfaturi. Va pup pe toate si va doresc Casa de Piatra si fericire tuturor


Eu nici macar nu stiam ca poti avea 2 perechi de nasi la nunta? E o traditie in functie de zona sau pur si simplu asa se poarta in unele locuri? Ajutati-ma sa inteleg, pentru ca si eu as fi interesata de mai multe detalii.
Ana_Maria_Dinca
Postat pe 22 Martie 2009 21:11
Nu e nici o traditie....nici nu se poarta asa ci pur si simplu gasesti doaua perechi de prieteni care vor sa-ti fie parinti spirituali, noi asa am vrut sa avem doua perechi de nasi, 3 preoti si bineinteles cor la biserica , fiecare dupa cum doreste.Ne-am gandit ca e mult mai frumos asa!
Cypcip
Postat pe 23 Martie 2009 09:11
Va multumesc mult pentru raspunsuri tuturor. Imi cer scuze ca nu am mai reusit sa intru pana acum sa citesc mesajele voastre.

Eu sunt din Bucuresti si nasii la fel; si eu stiam de traditiile din alte locuri, ca se poarta mai multe perechi de nasi, insa la Bucuresti nu auzisem de asa ceva. De aceea si nelamuririle mele.

Acum ca am vazut ca mai multe din miresicile din Bucuresti au avut si 2 perechi de nasi parca m-am mai linistit. Sunt convinsa ca si nasii si nasele se vor intelege, pentru ca si ei intre ei sunt foarte buni si vechi prieteni.

Hanamaria 2K iti doresc sa ai o nunta superba si nasi de nota 20!. La fel si celorlalte care fac nunta anul acesta sau la anul (ca mine.... )
Va pup
irinailie82
Postat pe 25 Martie 2009 18:47
casa de piatra sa ai si multe bucurii...ma bucur ca am putut fi de ajutor ....si tu sa ai o nunta minunata!nashii sunt dupa parinti cei mai imp..si sunt sigura ca ai facut alegerea buna!
hanamaria2k
Postat pe 29 Martie 2009 07:49
Buna, si eu am 2 perechi de nasi si sunt din Galati, adica vreau sa spun ca nici la voi nu este prea normal sa fie asa. Nas e numai unul!!! Bun, ni s-a intamplat ca la tine, nu am reusit sa ne hotaram asa ca...inainte cu D-zeu.
Noi vom avea 4 lumanari, ceea ce vrea sa zica ca vor sta toti langa noi si preot. Cu voie buna si intelegere va iesi totul foarte bine.
Daca am nunta inaintea ta (16 august 2009) iti voi povesti cum a decurs totul.
Te pup si spor la pregatiri la toate miresicile.
mida_grace
Postat pe 2 Aprilie 2009 11:42
multumim mida !!!
iulik_flore
Postat pe 2 Aprilie 2009 16:15
Casa de Piatra de pe acum, intelegere si iubire!
Noi am stabilit nunta pentru anul viitor (2010) in iulie, deci astept cu mare interes noutati de la tine si de la alte miresici.

Va pup
irinailie82
Postat pe 8 Aprilie 2009 19:15
Filmari si fotografii profesionale

Doriti sa retraiti magia din ziua nuntii voastre? Si toate acestea fara stres? Invitaþi-ne la nunta, iar noi va vom asigura cã puteti retrai aceasta zi speciala doar la atingerea unui buton. Nunta este cea mai importanta zi din viata ta. In timp, fotografiile si filmarea sunt singurele care va vor aminti de aceasta zi speciala. Pentru asta suntem noi, echipa cu peste 10 ani experienta in mass-media si in domeniul filmari si fotografii. Fie ca este o reclama TV, un videoclip sau o nunta, ImagineaNuntiiTale vine la toate evenimentele importante pentru tine! Oferim servicii de filmare si fotografiere la cea mai inalta calitate!

Pentru detalii complete despre serviciile noastre, va rugam vizitati site-ul: www.imagineanuntiitale.ro




Pentru mai multe informatii va rugam sa contactati:
Telefon: 0724 568 370; 0764 388 860
E-mail: ataimagine@gmail.com; imagineanuntiitale@yahoo.com



imagineanuntiitale
Postat pe 27 Aprilie 2009 17:20
si eu am tot doua perechi de nasi...
pai unii semneaza la primarie, altii te ajuta la biserica...iar la masa ii pui pe o pereche in dreapta voastra si pe alta in stanga..
la noi in ardeal nu se cearta intre ei..si sunt amandoua perechile peste tot langa miri o pereche in dreapta si una in stanga ....
micki23
Postat pe 15 Mai 2009 23:53
De la: mida, la data 2009-04-02 11:42:15Buna, si eu am 2 perechi de nasi si sunt din Galati, adica vreau sa spun ca nici la voi nu este prea normal sa fie asa. Nas e numai unul!!! Bun, ni s-a intamplat ca la tine, nu am reusit sa ne hotaram asa ca...inainte cu D-zeu.
Noi vom avea 4 lumanari, ceea ce vrea sa zica ca vor sta toti langa noi si preot. Cu voie buna si intelegere va iesi totul foarte bine.
Daca am nunta inaintea ta (16 august 2009) iti voi povesti cum a decurs totul.
Te pup si spor la pregatiri la toate miresicile.


scuze ca te contrazic dar nasi sunt toti pe care ii ai, nu numai unul.....la noi in baia mare de obicei se pun cate 2 perechi de nasi din partea mirelui si 2 perechi din partea miresei......toti stau langa miri la starea civila si toti stau langa miri in biserica la cununia religioasa.....scuza-ma dar este foarte normal sa ai cati nasi vrei tu.....
ancutzicabenciuciuca
Postat pe 17 Mai 2009 21:39
http://www.grace.ro/comunitate/forum/view_topic/1116/VAND-ROCHIE-DE-MIREASA-SUPERBA-DE-ALB-SI-NEGRU.html

Vand rochie de mireasa superba!
raluk4coco_grace
Postat pe 9 Iunie 2009 15:54

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cartoane pentru rezervari 12 De la: Diamond 24 Iulie 2010 21:24
vand smoking Tata si Fiul 1 De la: grace000193 10 Martie 2009 14:47
Nunta in aer liber - cort ... sau restaurant? 37 De la: cristinne83 4 Iunie 2016 19:34
Pastilele de slabit...!? 85 De la: Lilly_s 2 Martie 2010 16:13
INVITATII 7 De la: picike 15 Noiembrie 2010 14:23