Setari Cookie-uri

Cadoul pentru nasi - ce si cand se ofera?

Noi am luat cadou nasilor tot rama digitala si le-a placut tare mult.
DaianaP
Postat pe 25 August 2009 16:27
De la: DaianaP, la data 2009-08-25 16:27:51Noi am luat cadou nasilor tot rama digitala si le-a placut tare mult.


iulik_flore
Postat pe 25 August 2009 17:02
Noi am vrut ca si cadou prt nasi un tablou cu portetele lor, din pacate ne am gandit tarziu si nu am mai avut timp asa ca le am luat un gps (calatoresc mult deci ii ajuta......sper)!
pmalina
Postat pe 3 Septembrie 2009 22:45
De la: pmalina, la data 2009-09-03 22:45:23Noi am vrut ca si cadou prt nasi un tablou cu portetele lor, din pacate ne am gandit tarziu si nu am mai avut timp asa ca le am luat un gps (calatoresc mult deci ii ajuta......sper)!


bun si asta dc stiti ca e util
iulik_flore
Postat pe 4 Septembrie 2009 16:36
sincer eu nu am nici cea mai mica idee ce as putea sa le luam ...sincer sunt tineri , stau inca cu unul din parinti ...au cam de toate si sunt in mare pana de ideei....ma poate ajuta careva???:P
carmen1983
Postat pe 21 Ianuarie 2010 16:42
Buna fetelor,

Eu am nunta pe 24 aprilie 2010 si deja am cumparat cadoul nasilor (de fapt, li l-am si dat) - un LCD cu diagonala de 68.
Nu ma intereseaza cati bani daruiesc ei la nunta... si chiar daca ar darui 1000 ron (asa cum ati spus unele dintre voi), tot ar fi ok. Ganditi-va ca nasii cheltuiesc o multime de bani si timp pentru voi... asa ca merita orice, in afara de comparatia intre cadoul vostru si banii pe care i-au pus pe masa.
Daca va dau voua 1000 ron, la astia mai adaugati inca 700 la biserica, inca 500 pe lumanari, inca nu stiu cat pentru pregatirile lor (aperitive, etc), inca nu stiu cat pentru voal, oglinda, asarfa... si asa mai departe.... ca sa nu mai vorbim de toaletele lor de nunta (poate nu si le-ar fi cumparat daca erau simpli invitati).
grace007189
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:04
De la: grace007189, la data 2010-01-22 15:04:05Buna fetelor,

Eu am nunta pe 24 aprilie 2010 si deja am cumparat cadoul nasilor (de fapt, li l-am si dat) - un LCD cu diagonala de 68.
Nu ma intereseaza cati bani daruiesc ei la nunta... si chiar daca ar darui 1000 ron (asa cum ati spus unele dintre voi), tot ar fi ok. Ganditi-va ca nasii cheltuiesc o multime de bani si timp pentru voi... asa ca merita orice, in afara de comparatia intre cadoul vostru si banii pe care i-au pus pe masa.
Daca va dau voua 1000 ron, la astia mai adaugati inca 700 la biserica, inca 500 pe lumanari, inca nu stiu cat pentru pregatirile lor (aperitive, etc), inca nu stiu cat pentru voal, oglinda, asarfa... si asa mai departe.... ca sa nu mai vorbim de toaletele lor de nunta (poate nu si le-ar fi cumparat daca erau simpli invitati).

700 de lei la biserica? Pentru ce? 500 pe lumanari? Din nou, pentru ceeee?
Voal? Oglinda? Esarfa?
Va complicati foarte mult, cand nunta poate fii iesi foarte ieftina si foarte simpla.
Am o verisoara care vroia sa o cunun si imi spunea ca acolo la ea se obisnuieste ca finii sa le cumpere nasilor mobila, iar nasii sa dea dar undeva la 5.000 de lei. Bineinteles ca nici noi si nici ei nu au banii astia. Asa ca i-am spus ca daca vrea, pot sa spun la toata lumea ca mi-a dat mobila, iar ea poate sa spuna ca i-am dat 5.000 de lei.
In schimb, voi va complicati mult prea mult. Nasii mei au dat la nunta un dar de simplu invitat (ca sa acopere pretul meniului), pentru ca nu aveau bani in perioada aceea, iar noi am cumparat un cadou simbolic. De esarfa nu am avut nevoie, lumanarile le-am vrut simple si a costat 70 de lei bucata, la biserica, din nou, a fost foarte putin. Costumele au fost luate ieftin, de la House of Art, iar rochia mea a trebuit sa o fac pentru ca eram insarcinata in luna a 6-a si a costat 700 de lei (si credeti-ma ca am fost mai mult decat multumita de ea).
Pentru ce trebuiesc rochii de mii de lei, de mii de euro? Pentru ce trebuiesc costume de ginere ffff scumpe?
Atata timp cat toata lumea se simte bine la nunta si e fericita pentru voi, mai conteaza cat ai cheltuit?
Si inca ceva: toate cheltuielile inutile ridica pretul darului, sau scade suma de bani care iti ramane. Ganditi-va de doua ori pe ce dati banii.
Inca ceva: am o prietena care s-a dus la nunta unei prietene a ei. A intrat, i s-a pus pe masa aperitivul, a mancat, si dintr-o discutie in alta cu mesenii, cu mireasa, a aflat ca numai meniul costa 200 de EURO de persoana. S-a ridicat frumos de la masa si-a luat prietenul si a plecat spunand ca a intervenit ceva. Apoi, intr-o discutie ulterioara cu mireasa, i-a spus si motivul - ca nu aveau la ei 500 de euro sa plateasca meniul, si ca daca le-ar fi spus dinainte, nu s-ar mai fi dus deloc. Iar prietena (mireasa) s-a suparat. Pai si acum cine e de vina? Mireasa care si-a invitat prietena fara sa-i spuna ca face nunta de fite si vrea dar de cel putin 500 de euro, sau prietena care a plecat, constienta ca nu isi poate plati nici macar consumatia?
daniian
Postat pe 22 Ianuarie 2010 15:42
E vina celor care duc acest obicei idiot mai departe.. si a celor care accepta cadouri costisitoare, doar pentru ca "asa se face". S-a pierdut ideea pentru care iti alegi perechea de nasi.
La catolici este obiceiul ca nasul de botez al baiatului si sotia lui sa fie si nasii de casatorie, iar daca din diferite motive nu poate, alegi pe altcineva. Dar aceasta pereche trebuie sa fie un model pentru noua pereche, niste oameni de la care ai ce invata sau care sa te ajute cu sfaturi si ce mai pot, daca e nevoie.. trebuie sa fie ca niste parinti, nu?

Sunt atat de multe perechi care se chinuie luni de zile sa caute un cadou potrivit de scump pentru nasi. Daca oamenii pe care ii alegi ca nasi sunt oameni de calitate, puteti discuta cu ei si sigur se rezolva aceste probleme.
Eu nu vreau sa-mi dicteze nimeni cum sa fac nunta, cum sa fie rochia, cum sa fie meniul, ce cadou sa fac sau cat sa-mi dea nasii la nunta.
Nu cred in "traditiile" astea moderne si nu inteleg de ce se continua.
adeana
Postat pe 23 Ianuarie 2010 19:04
Dar aceasta pereche trebuie sa fie un model pentru noua pereche, niste oameni de la care ai ce invata sau care sa te ajute cu sfaturi si ce mai pot, daca e nevoie.. trebuie sa fie ca niste parinti, nu?

Sunt atat de multe perechi care se chinuie luni de zile sa caute un cadou potrivit de scump pentru nasi. Daca oamenii pe care ii alegi ca nasi sunt oameni de calitate, puteti discuta cu ei si sigur se rezolva aceste probleme.
Eu nu vreau sa-mi dicteze nimeni cum sa fac nunta, cum sa fie rochia, cum sa fie meniul, ce cadou sa fac sau cat sa-mi dea nasii la nunta.
Nu cred in "traditiile" astea moderne si nu inteleg de ce se continua.

IDEM
iulik_flore
Postat pe 24 Ianuarie 2010 21:54
Din pacate, astea sunt tarifele practicate in bisericile din Bucuresti. Nu avem ce sa facem....
Referitor la lumanari, am vazut ca astea sunt preturile. M-am uitat pe diverse site-uri si nu am vazut mai ieftine. Asa ca am luat un pache PLATINIUM de la o firma si se ocupa ei de tot (aranjament sala - 15 mese a 10 persoane, buchete nasa si mireasa, cocarde mire , nasi si socri, un mic aranjament la biserica, fotograf, DJ si cameraman). Toate astea la un pret de 4800 RON.
Nu mi se pare mult. Daca le-as fi luat eu pe toate, separat, cred ca tot acolo as fi ajuns. Asa, nu mai alerg eu pentru toate si nici nu dau 100 de telefoane (pentru DJ, aranjament, florarie, fotograf, cameraman).
Restaurantul este Hanul Vlasiei (o locatie superba), iar meniul va fi undeva pe la 270 RON/persoana. Nu cred ca este ceva iesit din comun, astea sunt preturile in Bucuresti, n-am ce sa fac. Oricum, meniul nu ajunge la 200 Euro. Deci, daca o pereche da 600-700 RON, e ok.
Ah, da.... invitatiile... m-am dus pe Lipscani sa fac invitatii... au aia niste preturi de iti sta mintea in loc. Aceleasi invitatii, le-am comandat pe internet, cred ca cu 20% mai ieftin. Trebuie sa-mi soseasca prin posta maine sau poimaine.
grace007189
Postat pe 25 Ianuarie 2010 17:28
Buna Tuturor! Eu am avut nunta in august 2007 si nasi ne-au fost o pereche de prieteni care ii stiam de o viata. Cu o saptamana inainte de nunta am aflat cu stupoare ca nasul nu va fi prezent la nunta, lucru care m-a socat. In fine, am inteles aceasta problema si cum isi doreau atat de mult sa ne cunune am mers inainte. Ne-au pus 7 milioane de lei pe masa si nu si-au platit nici macar preotul si nu ca nu ar fi avut bani. Ideea e ca a avut pretenii in legatura cu cadoul de nasa. A vrut o rochie scumpa pt ea, pe care o alesese dintr-un magazin chic iar pt nas un sacou retro de vreo 2.5 mil.IN CONCLUZIE , NU CA VREAU SA FIU RAUTACIOASA DAR DISCUTATI INAINTE DE NUNTA CU NASII PRETENTIILE PE CARE LE AU SI TOATE DETALIILE. Nicodata nu ma asteptam la asa ceva din partea unor prieteni.
daniela2shoes
Postat pe 25 Ianuarie 2010 21:45
De la: mimozapink, la data 2009-06-01 12:14:48buna si noi am avut aceasta problema ca sa zic asa ...nasii sunt ff buni prieteni cu noi si nu s-a pus problema de cine stie ce ...cadoul nostru pt ei a fost o rama foto electronica cu tot felul de accesorii ...telecomanda ...blue tooth .....au fost mega incantati de idee si chiar aveau in plan sa-si cumpere deci i-am nimerit ..acum depinde ce varsta au nasii daca sunt scortosi ..etc ...nasei pe langa rama foto i-am cumparat un bonsai ...ei ii plac ff mult florile....deci am nimerit-o si cu asta ...nasii nostri au bani multi deci ce le puteam cumpara ca au o gramada ..a fost mai mult un cadou simbolic....


Multumesc frumos pentru idee. Sper sa nu te superi daca o sa o copiez si eu :d . Chiar nu aveam idee ce sa le iau si de asemnea , nasii nostri sunt buni prieteni .
vivi1984
Postat pe 25 Ianuarie 2010 23:52
grace, chiar ai iesit bine cu pretul...

in cele mai multe cazuri doar dj-ul, cameramanul si fotograful te duc atat
iulik_flore
Postat pe 26 Ianuarie 2010 23:33
De la: daniela2shoes, la data 2010-01-25 21:45:00Buna Tuturor! Eu am avut nunta in august 2007 si nasi ne-au fost o pereche de prieteni care ii stiam de o viata. {...} Nicodata nu ma asteptam la asa ceva din partea unor prieteni.

O my dear God! Pai, fara suparare... Ce fel de oameni sunt astia?! Daca lucrurile stau asa cum ni le-ai descris tu, sincer iti spun ca eu n-as mai fi gasit loc nici macar pentru Buna ziua. Doamne fereste!
On topic: Cred ca se exagereaza faza cu cadourile (desi se pare ca unora ideea li s-a inscriptionat destul de adanc in scoartza :D ~ ca in cazul Danielei~ ). E drept ca mai rar sunt intalnite nuntile ca al' dat'... Adica sa reusesti sa-ti aduni oamenii dragi sa se bucure alaturi de tine. Ca-i o cheltuiala mare... E drept! DAR sunt convinsa ca orice om de bun simt isi achita cel putin meniul, care-i musai sa fie tot de BUN SIMT :) La mine in zona stiu ca se sau colaci si prosoape nasilor, in semn de multumire... Acum, cu invazia asta de "modernism", se mai schimba prosoapele cu fel de fel de chestii, dar in niciun caz o plasma, LCD, imprimanta. Nu vreau sa se supere nimeni pe mine... Dar sincer... Nu e cam exagerat?
Daca ar fi sa aleg un cadou, avand in vedere ca viitorii mei nasi sunt oameni simpli, le-as lua ceva personal, care sa le-aduca aminte de eveniment. Poate chiar doua verighete din argint mai deosebite inscriptionate cu un mesaj... de ce nu? O idee ar mai fi un set de bijuterii din argint pt nasa (maxim 80 lei) iar pentru nasu' un ceas trendy flendy, care sa nu depaseasca 50-80 lei. Avand in vedere ca au si 2 copii marisori, trebuie tinut cont. Si lor ceva simbolic... Oricum sunt mai facil de multumit :)

raudia
Postat pe 1 Februarie 2010 13:14
Salutare fetelor!! Si eu sunt de parere ca nu ar trebui sa faci daruri prea costisitoare nasilor, bineintele ca asa e frumos pentru ca si ei participa cu plicul la nunta si consuma o groaza de timp si bani pt nunta finilor, dar eu m-am gandit ca darul pt nasi sa fie intre 350- si maxim 500 lei noi, si asa pentru ca ei fac efortul de a veni de la timisoara la sibiu sa ne cunune, chiar cred ca nasii nu trebuie periati cu fel de fel de cadouri si nici nu e asa de important cat cinstesc la nunta important spun eu sa se creeze o legatura intre nasi si fini pentru cum se spune ei sunt parintii spirituali nu? A si inca ceva eu nu cred ca o voi lasa pe nasa sa-mi cumpere voalul si lumanarile, mai ales ca eu o sa-mi aleg ce-mi place si poate va fi putin cam scump si in schimb e nunta noastra nu?? Nu ca ar fi nasii nostri fara bani ca dispun dar totusi nu mi se pare ok chiar dc asa e traditia!!
lucky_happy
Postat pe 1 Februarie 2010 13:29
tin sa te contrazic un pic raudia!

ba eu cred ca nu este nimic deplasat in a face nasilor cadou o imprimanta, un LCD sau mai stiu eu ce...ptr k la cate cheltuileli fac nasii cu finii....sincer vorbind....

gandeste-te k atata timp cat vor exista miri (fini) cu pretentii exagerate, vor exista si nasi cu pretentii pe masura.

in alta ordine de ei, cum te-ai simti tu ca nas sau nasa sa faci un sacrificiu enorm ptr a cununa pe cineva, sa le platesti lumarile, sa ii cumperi miresei tot ce trebuie, sa le platesti bierica...care sa coste si aia nu stiu cati RON, si sa le mai dai si dar de masa vreo 1000 de euro...iar finii sa vina la tine cu te miri ce serviciu de masa de un milion...sau vreo alta bazaconie...

eu nasilor mei nu le-am cerut sa plateasca nimic insa ei s-au oferit. si tocmai ptr k apreciez gestul lor si stiu k nu le este tocmai usor, din respect pentru ei nu ma voi duce cu un cadou de 100 ron.
iulik_flore
Postat pe 1 Februarie 2010 18:17
Iulika, fiecare are modul lui de-a multumi pentru ceva, indiferent de situatie. Nu te contrazic in ceea ce tu sustii , dar nu stiu... Chestiile astea foarte costisitoare, venite toate buluc, nu sunt pe gustul meu. Si nu vad de ce nasii trebuie sa arunce cu bani, iar eu la randul meu, sa le demontrez ce fina buna sunt, sa fac la fel. Respectul si recunostinta pentru faptul ca sunt parintii mei spirituali, am sa le demonstrez in timp. Imagineaza-ti, ca daca e sa raportam la bani, nicio vizita de-a mea la ei nu va fi fara o sticla de vin, o cutie de bomboane, si alte cele. Dar nu m-am gandit niciodata sa pun relatia sub acest aspect. Ei si-au dorit tare mult sa ne cunune, mai ales ca nu mai au fini, iar noi ii vrem alaturi de noi, pentru ca asa au fost si pana acum cand am avut nevoie.
Intr-adevar... se spune ca ei trebuie sa ajute si financiar proaspetii casatoriti, dar mie mi-ar placea sa-mi fie alaturi pe termen lung... Nu numai atunci la nunta... si gata. Din experienta unor proiecte si intamplari, am invatat ca o implicare si un entuziasm maxim initiale nu duc decat la o ruptura brusca, ce de multe ori dezamageste crunt.
Asa ca, eu personal, nu voi arunca daruri scumpe, ci simbolice si pline de inteles si dragoste. Si crede-ma, chiar sunt realista si materialista; inteleg si ma integrez in viata din Romania anului 2010, dar... sunt totusi lucruri pe care nu le pot masura in bani :)

raudia
Postat pe 3 Februarie 2010 10:17
De la: raudia, la data 2010-02-03 10:17:38Iulika, fiecare are modul lui de-a multumi pentru ceva, indiferent de situatie. Nu te contrazic in ceea ce tu sustii , dar nu stiu... Chestiile astea foarte costisitoare, venite toate buluc, nu sunt pe gustul meu. Si nu vad de ce nasii trebuie sa arunce cu bani, iar eu la randul meu, sa le demontrez ce fina buna sunt, sa fac la fel. Respectul si recunostinta pentru faptul ca sunt parintii mei spirituali, am sa le demonstrez in timp. Imagineaza-ti, ca daca e sa raportam la bani, nicio vizita de-a mea la ei nu va fi fara o sticla de vin, o cutie de bomboane, si alte cele. Dar nu m-am gandit niciodata sa pun relatia sub acest aspect. Ei si-au dorit tare mult sa ne cunune, mai ales ca nu mai au fini, iar noi ii vrem alaturi de noi, pentru ca asa au fost si pana acum cand am avut nevoie.
Intr-adevar... se spune ca ei trebuie sa ajute si financiar proaspetii casatoriti, dar mie mi-ar placea sa-mi fie alaturi pe termen lung... Nu numai atunci la nunta... si gata. Din experienta unor proiecte si intamplari, am invatat ca o implicare si un entuziasm maxim initiale nu duc decat la o ruptura brusca, ce de multe ori dezamageste crunt.
Asa ca, eu personal, nu voi arunca daruri scumpe, ci simbolice si pline de inteles si dragoste. Si crede-ma, chiar sunt realista si materialista; inteleg si ma integrez in viata din Romania anului 2010, dar... sunt totusi lucruri pe care nu le pot masura in bani :)



asa este si iti dau dreptate intr-o oarecar masura

insa eu m-am gandit si pe parte cealalta....intelegi u...
iulik_flore
Postat pe 3 Februarie 2010 12:03
ma bucur nespus de mult ca sunt din zona maramuresului fiindca aici mirii nu fac cadouri nasilor, doar dvd-urile de la nunta si eventual un album cu fotografii. inainte se facea si un tort pt nasi dar mai nou s-a renuntat si la acela. ce naiba tot atatea cadouri
oanaiullliana
Postat pe 3 Februarie 2010 12:27
De la: oanaiulliana, la data 2010-02-03 12:27:16ma bucur nespus de mult ca sunt din zona maramuresului fiindca aici mirii nu fac cadouri nasilor, doar dvd-urile de la nunta si eventual un album cu fotografii. inainte se facea si un tort pt nasi dar mai nou s-a renuntat si la acela. ce naiba tot atatea cadouri


si la noi se facea inainte tort ptr nasi

imi amintesc k si sora mea a facut

dar acum, in ultima vreme, nici noi nu prea am mai auzit.
iulik_flore
Postat pe 3 Februarie 2010 15:28
De la: iulika_flore, la data 2010-02-01 18:17:20tin sa te contrazic un pic raudia!

ba eu cred ca nu este nimic deplasat in a face nasilor cadou o imprimanta, un LCD sau mai stiu eu ce...ptr k la cate cheltuileli fac nasii cu finii....sincer vorbind....

gandeste-te k atata timp cat vor exista miri (fini) cu pretentii exagerate, vor exista si nasi cu pretentii pe masura.

in alta ordine de ei, cum te-ai simti tu ca nas sau nasa sa faci un sacrificiu enorm ptr a cununa pe cineva, sa le platesti lumarile, sa ii cumperi miresei tot ce trebuie, sa le platesti bierica...care sa coste si aia nu stiu cati RON, si sa le mai dai si dar de masa vreo 1000 de euro...iar finii sa vina la tine cu te miri ce serviciu de masa de un milion...sau vreo alta bazaconie...

eu nasilor mei nu le-am cerut sa plateasca nimic insa ei s-au oferit. si tocmai ptr k apreciez gestul lor si stiu k nu le este tocmai usor, din respect pentru ei nu ma voi duce cu un cadou de 100 ron.


pai asta era intrebarea mea. pentru ce atatea cheltuieli? miri cheltuiesc, nasii cheltuiesc. degeaba. la nunta mea, nasii, in afara de lumanari nu au cumparat nimic. si lumanarile le-au luat ei pentru ca au insistat. daca vreti sa tineti toate balariile alea de obiceiuri care te obosesc, treaba voastra. dar asta inseamna cheltuieli, oboseala, si de multe ori comentarii din partea invitatilor. eu nu am cheltuit mare lucru pentru ca rochie, am vrut-o simpla, nu am vrut voal, am anuntat dinainte sa stie toata lumea ca nu se va respecta niciun obicei. voalul costa, turta costa, lautarii costa, darurile costa ... pretentiile si fitele costa. iar banii astia trebuie sa ii recuperezi de undeva. de obicei, de la nuntasi, care vor trebui sa dea darul mai mare. dara daca te trezesti ca nuntasii nu sunt pregatiti? atunci ai aruncat banii pe geam aiurea.
noi implinim in aprilie 6 ani de la casatorie. credeti ca obiceiurile si darurile scumpe ne-au tinut impreuna? nicidecum. ne-a tinut, iubirea, intelegerea, respectul....
daniian
Postat pe 16 Februarie 2010 11:44
Din punctul meu de vedere a face cadouri nasilor este o chestie de bun simt, valoare cadoului mai putin conteaza, la fel ca si ceea ce reprezinta cadoul in sine. Important este sa oferi un cadou din suflet.
Noi nu ne-am gandit inca ce sa le cumparam nasilor, oscilam intre un obiect util pentru casa si diferite lucruri pe care sa le poarte, de genul un ceas de mana pentru nas si un set de bijuterii pentru nasa.
Mie imi place sa le fac cadouri in general cunoscutilor, parintilor, prietenilor si ca atat mai mult imi va face placere sa ofer un cadou nasilor. Este un gest frumos pe care daca vrei il faci daca nu, nu.
monna_grace
Postat pe 16 Februarie 2010 14:00
Buna fetelor. Si eu am aceiasi problema cu cadoul nasilor, dar in nici un caz nu le-as cumpara o plasma(82)care acum cost 20 de milioane, nu s-ar pune problema de bani, ca as avea, dar sunt sigura ca ei fiind niste oameni simpli s-ar simti foarte prost pentru ca totusi e vorba de o suma mare, pentru o familie care le intra in casa cel mult 15 mil.asa ca eu cred ca,cadoul trebuie sa fie ceva din inima si de care se pot folosi si care sa le aminteasca de noi.cadourile scumpe sunt pentru cei cu fite si care vor sa impresioneze,asa cred eu.la noi se dau in noaptea nunti,inainte de dar.CASA DE PIATRA TUTUROR!
alynutza_0
Postat pe 16 Februarie 2010 14:13

Vino mireasa,
da-mi mana sa vezi cum e sa fii libera
La nunta ta,
in clipa cea mai stralucitoare
Cand doar tu si el visati la infinit
Iar cerul va e suprema nemarginire.
Vino mireasa, iesi din incorsetarile rigide,
Ia-ti iubitul si vino pe camp
Acolo langa sura
Si descatuseaza-ti zambetul sublim
Amestecata si imbaiata cu paiele verii
Si fluturi albi prin pletele-ti dansnd.

Iata si acolo, un rau cu cristale
Te cheama pe tine, mireasa cu nuri
Sa-i patrunzi limpezimea
Scufundandu-te si alergand prin albastru-i minunat.
Nu te uita la rochie, las-o incolo,
Caci azi e ziua zambetului tau divin
Si doar lumina, sublim si absolut
Sa-ti ramana in amintire.

Vino mireasa, te joaca pe creste
Unde arcasii, mai demult,
Aparau cetatea si fecioarele de-al cruntii atac.
Priveste la piatra tarzie
Cata istorie, cate oftaturi si saruturi in dansa se ascund...
Ia-o cu tine in amitire
Si incoroneaza-te in Cetatea Istoriei
Cu iubitu-ti la trena sezand.

O, vina copila,
Si alearga desculta spre satra de tigani
Unde copile inca timide te-or privi razand
In timp ce tiganca batrana
Cu ghiocul ti-o urzi de fericire.
Nu te sfii mireasa, fii stapana acestei zile
Regina luminii si Consanzeana de demult.

Vino la izvorul din padure
Cum zeitele din povesti
Si pune-ti iubitul sa-ti spuna poezia luminii
Ingenunchiat precum Cavalerul Furtunii
La picioarele zeitei ce-a fost si azi doar tu esti.

Trash The Dress…


Dragos Popescu photography – Bucuresti - Phone 0742 577 082
E-mail: fotografie_dragosp@yahoo.com sau eunescu09@yahoo.com
Ne puteti gasi pe http://dragospopescuphotography.blogspot.com

energiccom_grace
Postat pe 28 Februarie 2010 08:28
Oferta nostra:
Foto Video Trash The Dress, Poezia asezata in rama.


Nici o nunta, nici o petrecere, nu este prea mare sau prea mica, prea indepartata sau prea apropiata, pentru noi toate sunt la fel de impotante si le onoram cu aceeasi deplina placere.
Nici unul din pachetele noastre de servicii nu este gravat in marmura! Totul este deschis pentru schimbare, pentru discutii, pentru analiza, drept pentru care toate preturile noastre sunt negociabile. Calitatea si bunul simt au intotdeauna prioritate.

Fotografia se face cu echipamente profesionale marca NIKON:
- Nikon DSLR D5000
- obiective Nikkor dedicate
- blitzuri i-TTL dedicate Nikkon
- prelucrarile digitale se fac cu soft-ware dedicate
- printarile se fac cu masini de ultima generatie

Filmarile se fac cu camere profesionale marca SONY:
- Sony DCR VX2100E
- lumini profesionale Sony
- editarea, prelucrarea, montajul se fac cu soft professional

Se folosesc:
- trepiede pentru stabilizarea imagini (Trepied foto-video 152 cm TNB FTDC034880 )

- calculatoare de ultima generatie dedicate

Ce va oferim:
- fotografii printate format 13 x 18, 15 x 21, 20 x 30, etc.
- album foto
- dvd cu toate fotografiile avand disc si coperta personalizate
- fotografii prelucrate ( luminozitate, contrast, artistic )
- sedinta fota clasica in parc sau intr-o locatie aleasa de d-tra
- sedinta foto Trash The Dress ( TTD )
- slideshow cu 50-60 fotografii

- filmare digitala 6 h pe dvd
- prelucrare si montaj de televiziune
- aspect ratio 16:9 videscreen sau 4:3 fullscreen
- clip video: Momente Importante Eveniment
- intro si outro film
- clip video Trash The Dress ( TTD )
- discuri si coperti personalizate ( aspect cinema sau classic )
-rezumat de 1:20 min. al filmului nuntii ori petrecerii
- compresie a filmului pentru rularea pe calculator in format AVI sau MPEG


- Daca doriti si 12 porumbei albi la cununie, cu mare placere.


Dragos Popescu photography – Bucuresti - Phone 0742 577 082
E-mail: fotografie_dragosp@yahoo.com sau eunescu09@yahoo.com
Ne puteti gasi si pe http://dragospopescuphotography.blogspot.com

energiccom_grace
Postat pe 28 Februarie 2010 08:28
buna fetele! eu sunt din tg-mures si in zona noastra nu se practica cadouri pentru nasi..cel putin asa consistente . Noi suntem plecati din tara de 2 ani si totul pentru nunta am facut prin telefon! iar nasii i-am "cerut" tot prin telefon iar in februarie anul acesta am mers la ei pentru a vorbii mai multe, le-am dus o sticla de cogniac si flori pentru nasa! asta pentru ca ne-am revazut dupa atata timp! iar pentru nunta vrem sa le luam un cadou simbolic la vreo 200-300 ron maxim pentru a le multumim pentru ca ne sunt parinti spirituali. vreau sa specific ca noi le facem buchetul de nasa, noi ne luam lumanarile, ei nu platesc asa ceva! cred ca singurul lucru pe care il vor plati va fi taxa de la biserica de 200 ron si cam atata..a si darul de nunta cat vor..nu am vorbit si nici nu vom vorbi despre cat si ce!
chetegalina
Postat pe 6 Aprilie 2010 18:26
tarot_healthy
Postat pe 18 Mai 2010 14:38
Buna fetelor,

Am si eu o nelamurire in ce priveste cadoul pentru nasi.
Eu si cu sotul meu facem nunta anul acesta in septembrie.
Eu sunt din Alba Iulia iar sotul ii din Timisoara.
Trebuie sa le luam cadou nasilor indiferent de zona din care provin?
Astept un raspuns urgent de la voi si poate imi da-ti si mie cateva idei va rog.

Bafta mireselor ce fac nunta anul acesta.
Ariana_25_grace
Postat pe 5 Iulie 2010 02:16
De la: luciana25, la data 2009-05-28 19:26:55buna,fetele....eu am intrebat si am aflat ca, cadoul pentru nasi se da dupa nunta..in functie de cati bani au pus si ei la masa si cum s-au comportat...Parintii mei de exemplu au nasit foarte multe persoene..si au primit de genul:o vaza foarte mare pictata,un tablou-icoana cu argint deasupra,set de farfurii din portelan,etc,

Iar parintii tai au primit mereu darul dupa nunta... in functie de banii care i-au dat la masa???? FRUMOS!
grace009421
Postat pe 5 Iulie 2010 15:19
De la: daniela2shoes, la data 2010-01-25 21:45:00Buna Tuturor! Eu am avut nunta in august 2007 si nasi ne-au fost o pereche de prieteni care ii stiam de o viata. Cu o saptamana inainte de nunta am aflat cu stupoare ca nasul nu va fi prezent la nunta, lucru care m-a socat. In fine, am inteles aceasta problema si cum isi doreau atat de mult sa ne cunune am mers inainte. Ne-au pus 7 milioane de lei pe masa si nu si-au platit nici macar preotul si nu ca nu ar fi avut bani. Ideea e ca a avut pretenii in legatura cu cadoul de nasa. A vrut o rochie scumpa pt ea, pe care o alesese dintr-un magazin chic iar pt nas un sacou retro de vreo 2.5 mil.IN CONCLUZIE , NU CA VREAU SA FIU RAUTACIOASA DAR DISCUTATI INAINTE DE NUNTA CU NASII PRETENTIILE PE CARE LE AU SI TOATE DETALIILE. Nicodata nu ma asteptam la asa ceva din partea unor prieteni.

Deci nici nu a fost prezent la nunta nasul? Sau nu am inteles bine? Si cadouri..... au avut pretentie la rochii si sacouri.... Asa e ca de obicei "prietenii" ne fac cele mai mari surprize. Da, din pacate exista si "oameni" de acest gen....Poate ca v-a pus sa mai platiti tot voi si lumanari, coronita.... etc...
grace009421
Postat pe 5 Iulie 2010 15:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
DE ZIUA INDRAGOSTITILOR 1 De la: ADINATURTOI 12 Februarie 2010 17:42
vand rochie de mireasa 3 De la: cj25har 11 Iulie 2010 12:45
merita sa apelezi la agentii? 60 De la: 14 Octombrie 2016 09:58
DECORATIUNI IN HUNEDOARA -DEVA 3 De la: Cassey 24 August 2009 14:42
Pozele artistice de la nunta 9 De la: cristinn 13 Octombrie 2009 15:27