Setari Cookie-uri

Luna de miere in Austria?

salut,

Pe 25 iulie eu si iubitul meu avem planificata nunta. Sunt plina de emotii si parca timpul zboara de 10 ori mai rapid.Pe langa nenumaratele probleme ,fie cu rochia, cu meniul de la restaurant sau cu biserica avem o problema si mai mare: Inca nu ne-am hotarat unde sa mergem in luna de miere! :(

Am vrea sa mergem in Austria (www.austria-incoming.ro) pentru ca prietenului meu ii plac foarte mult muntii,in plus si datorita faptului ca noi doi ne-am cunoscut la un revelion la munte :) . Ce sfaturi imi puteti da?

Este Austria o zona indeajuns de romantica pentru o luna de miere?
cristina_dobroiu
Postat pe 24 Iunie 2009 12:05
Da Viena este senzationalaaaa se merita sa stati acolo! Iti taie respiratia orasul .....sau Venetia...e magnifica sunt multe locuri frumoase unde puteti merge! Eu am vizitat aceste 2 orase ...pentru cateva ore si a fost suficient sa ma indragostesc !
Cypcip
Postat pe 24 Iunie 2009 12:28
Initial asa ziceam si eu... Viena. Faza e ca am mai fost in Viena si dupa ce m-am uitat pe net am gasit o chestie mai "de luna de miere"... http://www.austria.info/ro/descopera-austria/luna-de-miere-in-wachau-1157485.html.

O sa mai caut informatii despre zona si sper sa mai gasesc persoane care au fost intr-o astfel de luna de miere. Cert e ca suna bine o luna de miere la castel :D. Ce poate fi mai romantic?

Venetia e frumoasa cica dar am inteles ca e o perioada a anului in care orasul miroase dubios (nu stiu exact cand)... nu m-as risca si oricum vroiam ceva mai intim...
cristina_dobroiu
Postat pe 24 Iunie 2009 12:49
Felicitari pentru nunta!

Probabil orice ati alege o sa iasa misto luna de miere.... stii cum e, conteaza cu cine mergi :D.
http://www.austria.info/ro/vacanta-ta-in-austria/munte-si-apa-1152097.html. Acum 2 ani am fost in zona Kaprun si merita vazuta. Peisajele sunt superbe si merge si vara si iarna.
jullie_grace
Postat pe 24 Iunie 2009 14:49
De la: jullie, la data 2009-06-24 14:49:21Felicitari pentru nunta!

Probabil orice ati alege o sa iasa misto luna de miere.... stii cum e, conteaza cu cine mergi :D.
http://www.austria.info/ro/vacanta-ta-in-austria/munte-si-apa-1152097.html. Acum 2 ani am fost in zona Kaprun si merita vazuta. Peisajele sunt superbe si merge si vara si iarna.


Hmm... hai ca mi-a mai venit inima la loc. Ai dreptate Imp e ca sunt cu iubi al meu si ce mai conteaza... M-am uitat si eu, Kaprun e una din optiuni. Mersi de info. Unde ai stat?
cristina_dobroiu
Postat pe 26 Iunie 2009 13:31
Nu mai e prea mult. Ar trebui sa va grabiti indiferent de ce destinatie alegeti. Mai romantic imi suna Franta sau Italia cum presupun ca va iubiti o sa fie romantic oriunde. Bineinteles daca va hotarati repede si faceti rezervarea... altfel riscati sa nu mai mergeti nicaieri.

Bafta si happy honeymoon sau cum se zice!

Postat pe 27 Iunie 2009 19:23
Sincer si eu as merge mai degraba in Franta decat in Austria dar fiecare cu preferintele lui. Noi am fost in Sicilia in luna de miere anul trecut si a fost absolut minunat. E adevarat ca a fost destul de costisitor da ne place sa credem ca a meritat.

mirela333
Postat pe 29 Iunie 2009 10:47
@gabriela_g: mersi de urare :)... asa e, sunt sigura ca orice am alege o sa fie romantic. Stiu ca trebuie sa ne grabim dar uite ca suntem inca indecisi.

@mirela333: In Franta am fost de revelion.Sicilia suna bine, am mai auzit o prietena dar cred ca te duce la peste 2500 euro/2 persoane. Usor cam scump
cristina_dobroiu
Postat pe 29 Iunie 2009 18:11
De la: crissd, la data 2009-06-29 18:11:01@gabriela_g: mersi de urare :)... asa e, sunt sigura ca orice am alege o sa fie romantic. Stiu ca trebuie sa ne grabim dar uite ca suntem inca indecisi.

@mirela333: In Franta am fost de revelion.Sicilia suna bine, am mai auzit o prietena dar cred ca te duce la peste 2500 euro/2 persoane. Usor cam scump


Da! Si eu stiam ca in Sicilia e scump.Ar mai fi si relatiile proaste pe care le avem cu Italia. Nu ati vrea sa va treziti fara bagaje sau ceva.
jullie_grace
Postat pe 2 Iulie 2009 16:32
Salut! Foarte buna alegerea cu Austria!!! Si noi tot in Austria am fost! A fost supeeeeeer! Relaxare, deconectare, detasare, aer curat, iarba verde (apropo, e mai verde ca la noi), munti, vacute care pasc iarba ca-n reclama cu Milka (numai ca nu au pete mov)! A fost deosebit! Cred ca daca am fi mers la mare, oriunde in lume, nu ar fi fost asa de frumos. Noi am vrut la munte, ca sa ne mai racorim. Locuim in Timisoara unde sunt niste calduri insuportabile uneori si sa mergem tot la mare la caldura ar fi fost... asa... ni s-au curata putin si plamanii de toate gazele de esapament si de praful din Romania. Iti recomanda sa mergi in Austria la munte cu toata caldura! Noi am fost in Gosau, la cca 50 Km de Salzburg. Am fost cu masina. In 9 ore am fost ajunsi acolo, ca dupa ce am iesit din tara am intrat pe autostrada si i-am dat talpa la masina, ca la noi in craterele astea... am fi facut aceeasi distanta (826Km) in 14 ore. Am stat la o pensiune la cota 900m altitudine cu demipensiune. O mancare grozava! Te lingi pe degete! Nu puteai mnaca tot! Inainte de a pleca ne-am interesat pe internet (si pensiunea avea internet si am mai cautat) ce putem vizita. In fiecare zi aveam de vazut cate un obiectiv. Dar nu plecam mai departe de 30-40 km de pensiune ca sa ne putem intorce la cina (intre 17:30-19:30) si nu am apucat sa vedem tot... poate alta-data. Duminica ne-am dus si in minunatul oras al lui Mozart-Salzburg. Deosebit! Deosebit! Atentie numai! In zilele de joi si duminica toate magazinele sunt inchise! Numai restaurantele, terasele, cafenelele, etc sunt deschise... In rtest inchis TOT-inclusiv farmacii, supermarketuri... Mult succes cu toate! Pupici!
Tassy_grace
Postat pe 7 Iulie 2009 08:37
tarot_healthy
Postat pe 20 August 2009 13:58
Si noi am fost in Austria in luna de miere.
Recomadari:

Cu bicicleta de-a lungul Dunarii
- de-a lungul Dunarii este un traseu de biciclete absolut superb, fara masini care trece prin sate pitoresti.
- se pot inchiria biciclete
- noi am parcurs portiunea Melk-Krems dus intors
- am inchiriat biciclete din Melk cu 9 euro pe zi

Cu bicicletele mountainbiking in Zillertal
- am facut traseul Panorama si este splendid
- urcusul e greu dar odata ce ai ajuns la curba de nivel e lejer
- o parte din urcus se poate face cu telescaunul
- mountainbikes se pot inchiria cu 25 de eur pe zi

Autostrada Grossclockner si traeul pina la ghetari

In ultimele 3 zile am condus pina in Venetia. A fost frumos dar o caldura infioratoare (ne era putin dor de linistea si racoarea muntilor)

Iti doresc o nunta si o luna de miere super!! (oricum va veti simti bine oriunde veti merge!: )
Am pus poze aici:
http://picasaweb.google.com/mirelacherciov/2009Honeymoon?authkey=Gv1sRgCK_RqrPvo9LYugE#

Mi_Mi_grace
Postat pe 15 Noiembrie 2009 19:32
AI FACUT O ALEGERE BUNA,SI NOI AM FOST SI E SUPERB INDIFERENT DE SEZON,NU AI CE REPROSA.NOI AM FOST IARNA IN SOLDEN LA SCHI,SUPER!!!
LA CATIVA KM ERA SI UN AQUADOME,NUMAI LA TV MAI VEZI ASA CEVA.
DISTRACTIE SA AVETI.
grace006179
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medici ginecologi constanta 3 De la: cj25har 11 Iunie 2010 21:38
Luna de miere in Delta Dunarii 3 De la: kudika_967143 5 Iunie 2014 21:16
Luna de miere in Grecia? 2 De la: Cassey 20 August 2009 13:58
in Maroc? 13 De la: paullyss 1 Iulie 2010 22:21
DJ 1 De la: kudika_5526 20 Aprilie 2012 01:35