Setari Cookie-uri

sotia ma inselat dupa 12 ani de casnicie

Dragi prieteni,
Pentru prima oara scriu pe forum pentru ca am o mare problema nu stiu cui sa cer sfaturi.
Mi s-au confirmat banuielile ,lucru recunoscut in final si de ea, cum ca sotia ma insala.
Sotia mea are o reletie de aproximativ un an cu un baiat cunostinta comuna.
Dupa spusele ei relatia nu a mers mai departe de cateva sarutari si imbratisari pentru care oricum s-a simtit foarte vinovata.S-au jurat amandoi ca nu au facut-o.
Din discutiile avute mi-a spus ca acel baia stia foarte bine sa o asculte de toate problemele care o framantau.
Discutau foarte mult si in timp au ajuns sa se indrageasca mai apoi sa se iubeasca.Pur si simplu i s-a intimplat sa iubeasca 2 barbati
Dati-mi va rog un sfat , ce sa fac avem 2 copii 10 si 11 ani pe care ii iubim foarte mult, avem o firma unde lucram in acelas birou zi de zi.
Pana acum aveam o casmicie pefecta , ne rspectam , ne iubeam si nu ne lipsea absolut nimic.
As vrea sa o pot ierta de dragul copiilor , pentru ea nu stiu ce simt acum, dar mie frica ca ma minte si a fost mai mult de atat.Ea ma roaga sa o iert , a rupt legatura si vrea sa salvam casnicia. Va multumesc ca m-ati ascultat.
grace005008
Postat pe 27 August 2009 14:27
faptul ca ati scris si ca cereti sfatul nostru cred ca e deja f curajos,

cred ca dorinta ei si a d=voatsra de a salva casnicia este un semnal care ma face s ainteleg ca va iubiti inca f mult,

cred ca apelul ei la discutii si compania unui alt barbat este un semnal de alarma pt d-voatsra........in acelasi timp. probabil ca are nevoie de mai mult de la voi 2....sa fie ascultata mai mult, observata....etc

cred ca ar fi o idee buna sa apelati la un consilier familial, cineva care este format sa intervina in situatii de pobleme conjugale ,obiectiv si care sa nu 'tina nici cu unu nici cu altul' vorba vine, care sa va dea piste d erezolvare concrete si pe care sa le discutati impruena intr-un mediu neutru si calm,

eu va urez bafta multa si totul va fii bine,
sper sa va ajute sugestiile mele,
succes! si nu uitati ca dragostea invinge mereu!
tiny_grace
Postat pe 8 Septembrie 2009 06:21

Eu cred ca merita inca o sansa, daca si dumneavoastra doriti sa i-o acordati (nu pentru copii, in numele a tot ceea ce a fost frumos in casnicia dumneavoastra). Si, nu va mai otraviti sufletul cu ganduri de genul "mie frica ca ma minte si a fost mai mult de atat.". Daca nu va puteti detasa de asta, toata viata aveti sa traiti cu aceasta temere si ...nu merita.

"Pur si simplu i s-a intimplat sa iubeasca 2 barbati, nu cred ca l-a iubit, altfel nu si-ar fi dorit sa-si salveze casnicia.

Nu lasati rutina si nepasarea sa se astearna intre doi oameni care se iubesc si care au atat de multe impreuna.
cameliagiurgiu
Postat pe 8 Septembrie 2009 06:44
decat sa iti faci gnduri negre mai bine gandeste unde ai gresit...o femeie care nu mai are atentia barbatului scapa din peisaj...problemele firmei,lucru zi de zi impreuna,treburile familiale,toate acestea duc la rutina...lipsa de comunicare duce intotdeauna la esec,nu astepta numai de la ea...fii barbat si comunica deschis cu sotia,vezi ce dorinte are in loc sa o acuzi..
mary_alex
Postat pe 8 Septembrie 2009 07:06
grace005008 - si eu sunt de parere ca merita o sansa, dar as cauta sa vad ce a gasit in alta parte si eu nu i-am putut oferii

- fii si tu mai romntic, cateva seri romantice in 2 nu strica stiu ca aveti copii si cativa ani de casnicie dar nu inseamna ca nu va mai oferiti mom de rasfat o floare, o atentie, cuvinte tandre si romantice - nu uita de ele niciodata
laura02maria
Postat pe 8 Septembrie 2009 08:36
Intradevar, e un act de curaj faptul ca ai cerut ajutorul, parerea cuiva, mai ales a noastra, a femeilor. In primul rand afla unde ati gresit. Nu numai tu! Si ea! Sfatul meu este sa va luati concediu DOAR VOI 2 si sa mergeti in a 2-a luna de miere undeva unde sa fiti singuri, sa discutati si sa aveti prilejul sa reaprindeti flacara dragostei, caci ea exista din moment ce sunt remuscari si dorinta de impacare. Si daca a recunoscut relatia extraconjugala, dar a spus ca nu a fost nimic mai mult decat sarutari si imbratisari, inseamna ca asa este. Nu ar fi mintit daca tot a recunoscut! Zici ca "nu ne lipsea nimic". Ba va lipsea: sarea si piperul dintr-o relatie care nu lasa sa fie acaparata de monotonie, de rutina. Deci sfatul meu este ca daca va doriti sa va salvati casnicia, sa o faceti pentru VOI 2, si in al 2-lea rand pentru copii. Daca o veti face numai pentru copii, va fi un esec, care va duce mai devreme sau mai tarziu la despartire. So... mergeti intr-un loc romantic, poate chiar unde ati fost in luna de miere sa va reimprospatati sentimentele. Aaaa... si inca un lucru: FARA REPROSURI! Orice ti-ar veni sa-i spui, nu-i reprosa ca ti-a fost infidela! Nu vei rezolva absolut nimic! Reprosurile nu sunt decat otrava pentru o relatie! Mult succes si asteptam vesti! Fericire maxima!
Tassy_grace
Postat pe 8 Septembrie 2009 08:38
Sunt de acord cu Alexamaricom,o femeie care nu mai are afectiune,iubire din partea partenerului si incerca de 2-3 ori si nu mai merge.....cauta altceva...acuma nu poti sa sti sigur niciodata ce a fost intre ei doi,dar daca si tu iti doresti cu adevarat sa salvezi casnicia ia-o incet ca la inceput.Vina e in proportie de 50% din partea fiecaruia,a ta ca ai neglijat-o intr-un fel sau altul si a ei pentru ca trebuia sa inteleaga situatia si sa nu caute in alte parti ceea ce nu mai avea acasa.Incercati sa vorbiti mai mult 12 ani nu sunt de aruncat asa,dovediti-le tuturor ca orice ce ar fi si oricine ar interveni voi sunteti legati unu de celalalt....Bafta asemenea lucruri s-au mai intamplat si la altii,daca ai vointa poti sa treci peste asta.NOI TRAIM PENTRU VIITOR NU PENTRU TRECUT...surprindeo de cateva ori cu ceva frumos sa vezi cum se schimba ...radical,o femeie trebuie sa fie putin in centrul atentie ca sa nu o scapi de sub control.....si tine minte,traim pentru ce va fii nu pentru ce a fost deja....
_melissa_
Postat pe 8 Septembrie 2009 08:52
Iart-o si vedeti impreuna unde ati gresit, arata-i cat de mult o iubesti si fa-o sa inteleaga ca nu vrei s-o imparti cu nimeni; cred ca se simtea f singura cand a acceptat relatia cu acel tip; gandeste-te ca ai fi putut fi in locul ei...., poate si tu ai fi inselat-o...
mergeti intr-o noua luna de miere, si nu-ti fie frica sa incerci chestii noi (ref la actul sexual), ceea ce visezi tu de obicei si nu ai curaj sa faci cu sotia..., sigur o sa-i placa si o sa inteaga ca intr-adevar s-a schimbat ceva!
iubiti-va in continuare , iubiti-va copiii, si rupeti orice legatura ce acel tip, el nu mai are ce cauta in cuplul vostru...
fii tolerant de data asta si n-o sa-ti para rau, sunt convinsa!!!
Succes!
Tinet
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:13
Femeia este sensibila,are nevoie sa-i spui ca e frumoasa,sa-i arati cat de importanta este pentru tine,tot greul casei e pe umerii ei,are nevoie sa se desprinda de rutina zilnica,scoate-o in lume si mandreste-te cu ea,fa ceva deosebit,ce n-ai facut pana acum,sa nu-ti fie teama sa-i arati ca o iubesti,conteaza atat de mult o imbratisare,un sarut,"furat"cand se asteapta mai putin,ajut-o in tot ce face,stai langa ea mereu si arata-i ca esti jum.ei,e f important sa vada ca se poate sprijini pe tine in orice situatie,vb din experienta,crede-ma,si am 23 ani de casnicie(fericiti)!!
babalica
Postat pe 8 Septembrie 2009 09:41
nu incerca sa vezi totul prin prisma faptului ca ea tear fi inselat pe tine ... si in acest moment chiar conteaza mai putin ce s-a intamplat cu adevarat. conteaza de ce s-a intamplat si ce vei face mai departe

totul este in mintea ta si aici ai in primul rand ai de lucru

daca vei constientiza ca ai o fire care toata viata de acum incolo vei fi ros de ideea inselarii, ce, cat si cum s-a intamplat ... o viata de acuze si certuri ... mai bine faceti o pauza s-au terminati

daca insa vei constata ca poti trece si poti fi fericiti in continuare alaturi de familia ta cu siguranta va trebui sa lasi mandria la o parte si sa fiti mai apropiati chiar decat inainte

stiu ca noua ne este usor sa vorbim si nu putem intelege prin ce treci tu cu atat mai mult cu cat ai o personalitate unica

incearca sa vezi in asta o parte buna: nu mai traiti in minciuna, va cunoasteti mai bine si intelegeti mai bine ce are nevoie celalalt, vei avea un ascendent moral o perioada de care tu va trebui sa sti sa profiti in sensul in care sa stabilesti poate noi reguli in casnicia voastra ... poate mai apropiate de ce tiai dorit din totdeauna dar nu ai avut curaj sa te manifesti
mau77mau
Postat pe 8 Septembrie 2009 10:22
Buna , ar trebui sa iti incepi sa raspunzi singur la niste intrebari adica de ce s-a intimplat , unde am gresit, etccc.Pot sa iti spun ca si eu am fost casatorita 15 ani , am un copil de 7 ani ,dar s-a intimplat sa gasesc pe cineva cu care sa ma inteleg , sa ma faca sa stiu ce inseamna sa fii iubita si dorita si multe altele . E greu sa traiesti cu acest sentiment de vinovatie si acum ma simt vinovata pentru faptul ca eu am fost aceea care am inselat si nu el , nu pot nici acum in momentul de fata cind suntem despartiti sa uit lucrul asta . Daca poti sa faci ceva incearca si iti urez multa bafta , merita sa ii acorzi o sansa , toti gresim in viata si niciodata sa nu spui " niciodata nu am sa fac lucrul asta ".
dolofana
Postat pe 8 Septembrie 2009 11:27
1. mi se pare un topic pus la misto de catre administratori, ca multe altele, doar ca sa aiba trafic.
2. ma bufneste rasul cat de tolerante sunteti in ceea ce priveste inselatul *ei*, fata de vehementa cu care condamnati inselatul *lui* pe alte topicuri.
happycorazon
Postat pe 8 Septembrie 2009 11:43
DRAGUL MEU, NU ESTI NICI PRIMUL SI NICI ULTIMUL. FACI CE CREZI TU CA E MAI BINE.. DACA AVETI 2 COPI.. E CAM DIFICILA , PROBLEMA.. DAR EA NU SA GANDIT ? DE A FACUT PASUL ASTA,, TU AI GRESIT.. CA NU EAI ARATAT TOATA DRAGOSTEA,, LASA SA MEDUTEZE . SI SATI CEARA SCUZE,, SI MERGI MAI DEPARTE ?
gogu1938
Postat pe 8 Septembrie 2009 11:52
De la: happycorazon, la data 2009-09-08 11:43:211. mi se pare un topic pus la misto de catre administratori, ca multe altele, doar ca sa aiba trafic.
2. ma bufneste rasul cat de tolerante sunteti in ceea ce priveste inselatul *ei*, fata de vehementa cu care condamnati inselatul *lui* pe alte topicuri.


BINE PUNCTAT H'CORAZON:)

cHIAR CREDETI K UN BARBAT DE CEL PUTIN 35 ANI, CARE ARE SI O FIRMA, ARE TIPM SA STEA PE ASTFEL DE SITE-URI SA-SI SPUNA OFF-UL IN FATA A MII DE FEMEI? I DON'T THINK SOOOOOO :d

CRED K ADMINISTRATORII SITE-ULUI AR PUTEA "INVENTA"SUBIECTE CARE CU ADEVRATA SUNT FOLOSITOARE. MAI MULTE DESPRE ORGANIZAREA NUNTII ETC...
Nu cred k o femeie (ca cea despre care e vb)ar insela, sincer...poate el, da.
gyo85
Postat pe 8 Septembrie 2009 12:47
Oare?Ar putea fi si real...barbatii uita sa fie tandri,se plictisesc cam repede,dar ei oare sunt perfecti?
babalica
Postat pe 8 Septembrie 2009 14:32
De la: happycorazon, la data 2009-09-08 11:43:211. mi se pare un topic pus la misto de catre administratori, ca multe altele, doar ca sa aiba trafic.
2. ma bufneste rasul cat de tolerante sunteti in ceea ce priveste inselatul *ei*, fata de vehementa cu care condamnati inselatul *lui* pe alte topicuri.


AMICE...STIU CA E GREU...SUNT 2 COPII LA MIJLOC...DACA ACUMA A FACUT ASA VA MAI FACE O DATA SI INCA O DATA SI TOT ASA...E FIREA EI...CHINEZII SPUN CA DACA SE RUP O SFOARA ..O INNOI.DAR SFOARA NU VA MAI FI CA INAINTE...NODUL RAMANE...ASA CA DOVDESE CA NU ESTI UN SIMPLU PURTATOR DE CO..IE SI DA-I UN SUT IN PARTEA DORSALA...NU TE MERITA...MAI ALES CA AVEATI TOT CE VA TREBUIA..STII CUM E OMUL..DACA NU ARE PROBLEME ISI FACE....INSELATUL RAMANE INELAT SI PUNCT..MAI DEVREME SAU MAI TARZIU VOR APAREA POBLEME MULT MAI MARI....COPII SUNT DESTUL DE MARICEI SA INTELEAGA...ASTA E SOCIEATEA IN CARE TRAIM...DIN PACATE
darth_vader
Postat pe 8 Septembrie 2009 14:38
eu zic sa n- ierti pt ca sigur o va mai face si a doua oara...eu nu sunt de acord cu inselatu...acum tu faci ce stii si ce simti
grace004344
Postat pe 9 Septembrie 2009 12:04
Daca ai putere sa o ierti, fao de dragul copiilor in timp o sa-ti recapeti increderea in ea, o sa fie greu , puteti merge la un consultant marital, asta este pentru cuplurile cu probleme.
Si eu impreuna cu sotul meu o sa mergem , la mine este problema mai grava , sotu meu vrea sa divortam pe motiv ca el s-a indragostit si nu vrea sa treaca peste problema asta.
Eu dupa 20 de ani de casnicie. asta e .
kudika073136
Postat pe 14 Septembrie 2009 20:47
De la: cami_g, la data 2009-09-08 06:44:56
Eu cred ca merita inca o sansa, daca si dumneavoastra doriti sa i-o acordati (nu pentru copii, in numele a tot ceea ce a fost frumos in casnicia dumneavoastra). Si, nu va mai otraviti sufletul cu ganduri de genul "mie frica ca ma minte si a fost mai mult de atat.". Daca nu va puteti detasa de asta, toata viata aveti sa traiti cu aceasta temere si ...nu merita.

"Pur si simplu i s-a intimplat sa iubeasca 2 barbati, nu cred ca l-a iubit, altfel nu si-ar fi dorit sa-si salveze casnicia.

Nu lasati rutina si nepasarea sa se astearna intre doi oameni care se iubesc si care au atat de multe impreuna.
kudika073136
Postat pe 14 Septembrie 2009 23:17
In cazuri de infidelitate , nu trebuie sa existe iertare.!pentru demnitatea celui inselat , cel mai sfant lucru este divortul !mai ales daca au copii, sa mai stea impreuna le-ar face rau si copiilor !daca mai stai cu cel care te-a inselat inseamna ca esti pe locul doi in viata lui,esti prostul , carpa lui . !!!Fii cu demnitate , nu mamaliga > !
Tycu
Postat pe 16 Septembrie 2009 19:54
Da , mi se pare o stupizenie. Daca s-ar fi pus problema "sotul m-a inselat dupa 12 ani de casnicie" sunt sigura ca toata lumea ar fi raspuns " oooooo, pai ce mai astepti lasa-l, nu merita nimic, sotul e vinovat, ce mai!!" sunt sigura ca nimeni nu ar fi pus problema, dar de ce a facut-o oare, poate ii lipsea si lui ceva.
De ce oare numai femeile au dreptul sa fie iertate............va spun eu, pentru ca au raspuns numai femei.Cu toate ca sunt femeie, nu sunt nici feminista, dar nici cu barbatii nu tin, asa ca amice iti spun un lucru, fa ce crezi ca iti spune imina,si ce gandesti tu insati ca e mai inteligent. Tu stii mai bine ce a fost intre voi doi timp de 12 ani, si cum se prezinta problema, toti cei care "te sfatuiesc" o fac la rece, in sufletul lor nu exista nimic din ceea ce simti tu.
Nu avem ce face, si oricat cautam perfectiunea nu o gasim, daca nu e el e ea, si invers, e o problema cu care se confrunta omenirea de cand e lumea si pamantul , la peste 90% din cupluri.Bafta!! oricat de greu iti este , va veni si ziua cand totul se va termina intr-un fel.
grace004736
Postat pe 19 Septembrie 2009 17:21
Da , mi se pare o stupizenie. Daca s-ar fi pus problema "sotul m-a inselat dupa 12 ani de casnicie" sunt sigura ca toata lumea ar fi raspuns " oooooo, pai ce mai astepti lasa-l, nu merita nimic, sotul e vinovat, ce mai!!" sunt sigura ca nimeni nu ar fi pus problema, dar de ce a facut-o oare, poate ii lipsea si lui ceva.
De ce oare numai femeile au dreptul sa fie iertate............va spun eu, pentru ca au raspuns numai femei.Cu toate ca sunt femeie, nu sunt nici feminista, dar nici cu barbatii nu tin, asa ca amice iti spun un lucru, fa ce crezi ca iti spune imina,si ce gandesti tu insati ca e mai inteligent. Tu stii mai bine ce a fost intre voi doi timp de 12 ani, si cum se prezinta problema, toti cei care "te sfatuiesc" o fac la rece, in sufletul lor nu exista nimic din ceea ce simti tu.
Nu avem ce face, si oricat cautam perfectiunea nu o gasim, daca nu e el e ea, si invers, e o problema cu care se confrunta omenirea de cand e lumea si pamantul , la peste 90% din cupluri.Bafta!! oricat de greu iti este , va veni si ziua cand totul se va termina intr-un fel.
grace004736
Postat pe 19 Septembrie 2009 17:21
De la: alexamaricom, la data 2009-09-08 07:06:19decat sa iti faci gnduri negre mai bine gandeste unde ai gresit...o femeie care nu mai are atentia barbatului scapa din peisaj...problemele firmei,lucru zi de zi impreuna,treburile familiale,toate acestea duc la rutina...lipsa de comunicare duce intotdeauna la esec,nu astepta numai de la ea...fii barbat si comunica deschis cu sotia,vezi ce dorinte are in loc sa o acuzi..



DAR DACA ERA INVERS..DACA EL O INSELA PE EA...ERATI TOT ASA DE TOLERANTE? PUN PARIU CA I-ATI FI SUGERAT SA IL PARASEASCA PT CA NU IL MERITA...PUN PARIU....FETELOR..LASATI FRUSTRARILE DEOPARTE SI FITI RATIONALE JUDECATI CORECT..TIPA A GRSIT RBUIE SA PLATEASCA!!!
darth_vader
Postat pe 20 Septembrie 2009 09:33
Nu, nu trebuie pusa problema ca ce a facut un partener ca sa insele celalalt ! Indiferent ca e sot , sau sotie si indiferent motivul care a dus la inselatorie, acolo nu este dragoste,nu va fi niciodata ,e o casatorie din interes. Pentru ambii soti, si mai ales daca au ccopii, cat si pentru demnitatea celui inselat , singura solutie este divortul., altfel familia aia va ajunge o ratare, sotul inselat o carpa de spalat pe jos,un bolovan ,o casatorie falsa . !Decat sa stai cu o c-ur-v-a sau cu--r-v--ar in casa , mai bine stai cu casa goala !Daca vrei sa inseli , mai imtai divorteaza si apoi faci ce vrei !!
Tycu
Postat pe 21 Septembrie 2009 09:42
cami_g daca ar fi fost barbat ai mai fi scris aceleashi cuvinte ???
sincer chiar sunt foarte curios .. de raspunsul tau ...

o sa fie ceva de genul :
pai .. depinde .. poate .. ??? nu i asa???
bogdan_grace
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:50
asa e .. cata dreptate ai tu alexamaricom
mereu .. doar barbatzii sunt de vina ..
exista uneori probabilitatea destul de slaba ce i drept .. dar exista ...
ca ea sa fie de vina ..:P
si nu o spun cu rautate ..
dar mai exista astfel de personaje si feminine .. nu doar masculine ..
"gandeshte te unde ai greshit ????"
s a insurat cu ea .. acolo a greshit ..
dar ea .. stie ceea ce insemna loialitate ?la bine ? la rau ? sthie ?
ea sthie ca atunci cand ai o problema ...discutzi ...
caci dupa cum spun unii comunicarea este cheia ...
in schimb ea se opreste in bratzele altuia ca sa zic asa...
nu sunt de acord cu ce ai postat ..
e parerea mea .. doar a mea...
si a altor catziva care au patzit ca mine ...
bogdan_grace
Postat pe 7 Octombrie 2009 19:55
Pai tot mai stai cu japita aia in casa! ? eu stiu ca gunoaiele trebuiau aruncate pana acum !
Tycu
Postat pe 9 Octombrie 2009 17:51
De la: happycorazon, la data 2009-09-08 11:43:211. mi se pare un topic pus la misto de catre administratori, ca multe altele, doar ca sa aiba trafic.
2. ma bufneste rasul cat de tolerante sunteti in ceea ce priveste inselatul *ei*, fata de vehementa cu care condamnati inselatul *lui* pe alte topicuri.



Mi-ai luat vorba din gura cu punctul 2. Mare dreptate ai.
daniian
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:00
De la: Tycu, la data 2009-09-16 19:54:51 In cazuri de infidelitate , nu trebuie sa existe iertare.!pentru demnitatea celui inselat , cel mai sfant lucru este divortul !mai ales daca au copii, sa mai stea impreuna le-ar face rau si copiilor !daca mai stai cu cel care te-a inselat inseamna ca esti pe locul doi in viata lui,esti prostul , carpa lui . !!!Fii cu demnitate , nu mamaliga > !


Mare dreptate ai si tu! Si eu am doi copii dar nu as mai sta cu el daca m-ar insela (mai ales ca noi am fost "incepatori" - si e clar ca nu mai pot spune ca e doar al meu). Iar eu nu as face nicioadata asa ceva pentru ca imi pot imagina cat de mare este durerea cand afli ca celalalt a inselat. Asa ca "adio si la gara!!!!".
daniian
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:03
De la: loredana, la data 2009-10-10 10:03:33
De la: Tycu, la data 2009-09-16 19:54:51 In cazuri de infidelitate , nu trebuie sa existe iertare.!pentru demnitatea celui inselat , cel mai sfant lucru este divortul !mai ales daca au copii, sa mai stea impreuna le-ar face rau si copiilor !daca mai stai cu cel care te-a inselat inseamna ca esti pe locul doi in viata lui,esti prostul , carpa lui . !!!Fii cu demnitate , nu mamaliga > !


Mare dreptate ai si tu! Si eu am doi copii dar nu as mai sta cu el daca m-ar insela (mai ales ca noi am fost "incepatori" - si e clar ca nu mai pot spune ca e doar al meu). Iar eu nu as face nicioadata asa ceva pentru ca imi pot imagina cat de mare este durerea cand afli ca celalalt a inselat. Asa ca "adio si la gara!!!!".








Bine gandit, indicat pentru toti este ca sa nu se mai stea impreuna cu cel care inseala,ar fi o relatie falsa ,cel mai bun lucru este despartirea, mai ales pentru binele copiilor daca sunt si demnitatea persoanei inselate !si apoi dragoste cu sila, nu se poate !!
Tycu
Postat pe 10 Octombrie 2009 12:36

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs foto 1 De la: karlla666 25 Mai 2010 16:33
Hello miresici...ceva sfaturi pentru restaurante in craiova? 8 De la: illusionDe3a 25 Ianuarie 2012 20:05
unde comandati decoratiunile pentru nunta? 83 De la: ully1986 24 August 2017 23:47
cum programam totul in ziua nunti 24 De la: iulika_flore 21 Octombrie 2009 17:40
Daruri pentru cununia civila..... 60 De la: kudika325851 16 Octombrie 2010 19:04