Setari Cookie-uri

Mireasa blestemata in floraria Iris de la Universitate



E urat si de condamnat faptul ca ti-a livrat altceva decat ai comandat si si-a permis sa-ti vorbeasca urat.
Puteai sa o reclami la Protectia Consumatorului si patronului florariei.

Nu trebuia sa te nacajesti. Trebuia sa renunti la buchetul lor si sa-ti fi cumparat un buchet simplu (care se face pe loc, este si in trend), din alta parte.

Partea cu blestemele ...imi aduce a mit popular. Eu una nu pot investi atata putere in niste cuvinte incat sa cred ca ma vor influenta in vreun fel.
Blesteme, vrajitoare, valva apelor si a padurilor, spiridusi, iele... fac parte din folclorul nostru popular.

Lacrimi de sange? Ai exagerat aici.

Cum spunea si feldi-feldi-feldi: gandeste pozitiv!

Casa de piatra si numai bine!


cameliagiurgiu
Postat pe 10 Octombrie 2009 09:54
Aoleo! Eu cred ca asa i-a zis tampa aia de florareasa, sa planga cu lacrimi de sange. Bravo fata, bine ca le faci floraria de rahat! Asa mor pe tiganii astia care nu-si respecta clientii. Mai este o florarie fata-n fata cu Stadionul National langa fosta Miss Chicken, in sectorul 3. Nici de-aclo nu a sfatuiesc sa cumparati nimic. Sunt niste nesimtite vanzatoarele. La fel isi injura clientii. Nu am cumparat niciodata, dar trec zilnic pe langa si ce mi-a fost dat sa aud...
crysy
Postat pe 10 Octombrie 2009 10:13
Dar la Galati?...a auzit cineva ceva?....
nice_ali_girl
Postat pe 10 Octombrie 2009 14:40
imi pare rau sincer pt ce ai patit.eu sunt din bt si am avut nunta anul asta in iulie.multumesc lui Dumnezeu nu am avut probleme de genu.iti inteleg lacrimile de sange,imi imaginez durerea din inima ta,dar nu te amari,gandeste pozitiv.poate ca nu era sortit sa-ti aduca zambetul pe fata.intr-o zi ai sa vezi ca soarele rasare mai puternic si incalzeste mai bine dupa durere.ai grija de tine
stefania_ralucuta
Postat pe 10 Octombrie 2009 22:05
draguta noastra iti zic eu una din cele ce le spun tot intre ei si de care se tem mai tare dect de un blestem impotriva neamului lor . Ii zici persoanei care ti-a vorbit urat.."sa-ti fie de capul tau" te intorci pe calcaie si pleci fara sa mai dai nici un raspuns...isi retrag simngure vorbele spuse iar daca mai au si pe altii din neam pe langa ele iesie si o draguta de cearta intre ei...
Si mai este o chestie ... cine zice i sa e intoarce de 10 ori...asa ca fie-ti frica doar de DUMNEZEU SI DE RESTUL DACA NU CREZI NU SE INTAMPLA!
elenutaus
Postat pe 13 Octombrie 2009 16:38
Eu nu sunt genul de persoana care sa creada in blesteme sau chestii de genul asta...Expresia "lacrimi de sange" a fost o simpla expresie deoarece m-a bufnit plansul in momentul in care am realizat ca mai aveam 2 ore pana la cununie si eu nu aveam buchet."Lacrimi de sange" in sensul ca am plans f mult si am fost f trista in ziua cununiei mele chiar inainte de a ajunge la starea civila,momente in care in mod normal ar fi trebuit sa fiu cea mai fericita...Cat despre faptul ca m-a blestemat,da v-am povestit ceea ce s-a intamplat dar nu am creut pt vreun moment ca se va intampla ceea ce mi-a urat ea mie!!!Cum am spus si mai sus nu cred in asa ceva si nu asta m-a afectat atat de tare pe mine ci comportamentul ei si tupeul cu care m-a insultat si m-a blestemat gratuit,pe banii mei!!! Va poop si nu faceti greseala pe care am facut-o eu!Aveti grija cand va alegeti floraria pt buchetul de mireasa fetelor!!!Mare grija!!!!!
Diamond_grace
Postat pe 14 Octombrie 2009 17:21
Crysy,
Din pacate pentru tine, ii cunosc pe patronii florariei despre care vorbiti voi aici - si nu sunt deloc tigani - sunt romani mai mult de 100% si fac aceasta meserie de zeci de ani - este o traditie.

Dupa cum stiti, fiecare padure are uscaturile ei, asa si acolo, mai scapa, probabil, si cate o vanzatoare mai... nepregatita.

Tot ce stiu este ca eu nu am avut probleme acolo niciodata si cred ca domnisoara cu problema trebuia sa se adreseze direct la centrul lor -- patronii sunt foarte ok si cred ca ar fi rezolvat pe loc problema.

Imi pare rau pentru ea.

grace006415
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:38
Andreea, asa cum i-am zis si lui Crysy, ii cunoasc pe patroni - daca te adresai lor din primul moment cred ca scuteai pe toata lumea de tot circul si erai tu, in primul rand , mai fericita.

Totusi, am o curiozitate : buchetul primit nu avea nimic in comun cu ceea ce ai comandat ? Daca nu, chiar era un buchet urat ?

Imi pare rau pentru tine, dar cred ca nu este bine sa judeci o companie intreaga doar pentru ca o vanzatoare s-a comportat inadecvat.
grace006415
Postat pe 17 Noiembrie 2009 13:43
Andreea, daca iti aduci aminte ti s-a spus exact asa: Iti doresc sa ai o zi asa cum mi-ai facut-o tu mie.(Cu tipete nervi, amenintari) La care tu ai spus Asta este un blestem? La care eu: Daca tu consideri ce am spus ca este blestem, este problema ta. Stii ca te-ai certat cu tatal tau in florarie, domnisoara de onoare nu mai stia ce sa spuna. Buchetul tu l-ai ales si exact acela ti-a fost facut. Dar daca nu stii ce inseamna diferenta dintre un buchet "face to face" si o poza, este problema ta. Te rog fi dreapta si spune, cum s-a purtat vanzatoarea cu tine? A tipat la tine? Nu A incercat sa-ti explice ? Da. Ti-a aratat si poza la buchet si buchetul, puse una langa alta? Da. A comparat si comanda in fata ta cu florile din buchet? Da. Erau identice? Da. Cine a ales buchetul? Tu. Era semnatura ta pe comanda? Da
Nu cred ca pentru emotiile tale pe care le-ai avut cand ai fost mireasa trebuie sa denigrezi si firma si salariatii si toata munca pe care o depun ei. Afiseaza te rog comanda si poza la buchet. Sa vada si celelalte fete. Ce-mi pare rau este ca nu se poate vedea si show-ul pe care l-ai facut.
grace007080
Postat pe 12 Ianuarie 2010 16:22
In primul rand grace007080 din moment ce nu iti afisezi numele(adevaratul nume) nu cred ca esti demna de credibilitate...In al 2-lea rand pt tine sunt domnisoara Andreea sau doamna Andreea.Nu cred ca ne tragem de sireturi!Acum din moment ce vad ca ai nevoie de lamuriri deoarece se pare ca suferi de amnezie(voita presupun)...:Oare nu orice femeie din lumea asta ar fi nervoasa si ar simti ca plesneste pur si simplu de indignare cand la nici 2 ore inainte de cununia ei afla ca buchetul ei a fost "muncit" atat de "impecabil"incat florile sunt rupte,atat de bine alese incat bobocii(nu florile...bobocii)sunt ofiliti si aproape maro fata de crinii imperiali roz intens si f infloriti pe care i-a cerut initial pt a se asorta cu rochia?Da.Oare tu doamna sau domnisoara sau ce oi fi dumneata care te ascunzi dupa un nume de retea ai fi acceptat un astfel de raspuns la o asemenea situatie?Nu.Era problema mea?Da...pentru ca dumneata sau cine pretinzi a fi mi-ai creat-o.Nu m-am certat cu tatal meu in florarie.Bietul de el incerca sa ma calmeze pentru ca stia ca urmeaza sa am o cadere nervoasa si de aceea mi-a spus pe un ton mai dur sa ma calmez.Domnisoara de onoare era prietena mea cea mai buna de 15 ani si DA intradevar nu mai stia ce sa mai spuna deoarece ma cunoaste f bine si stia f bine ce am comandat si ce trebuia sa iasa...Buchetul eu l-am ales si nu exact acela mi-a fost facut deoarece poza cu buchetul ales de mine era cu alte flori al caror nume nu l-am retinut,iar eu am cerut in mod expres modelul acela de buchet dar in locul acelor flori crini imperiali de un roz intens si f infloriti specificand motivul(pt ca imi doream sa se asorteze cu rochia si cu floarea pe care urma sa o port in ziua aceea in par-tot un crin imperial).Buchetul cerut de mine trebuia sa aiba de asemenea o panglica de satin roz intens sau neagra la baza lui(am cerut si asta ca o favoare speciala precizand ca nu conteaza pretul...)!In schimbul acestei cerinte am primit o fasie roz spalacit(nu roz pal...spalacit)de plastic(nu satin...plastic),infasurata la baza buchetului!!!Nu conta si nu era nici o suparare dak nu reuseati sa gasiti o panglica conform cerintelor.Aveati nr meu de telefon si ma puteati contacta oricand si faceam eu rost deoarece era in interesul meu si decat sa am asa surprize in ultimul moment as fi facut si asta desi dak un client cere ceva este corect sa fie anuntat din prima ca nu se poate si ca nu e pe cerinte ci strict pe catalog sau ca ori vine el cu ce doreste ori nu se poate realiza!Eu in schimb am fost asigurata si mai mult decat asigurata ca nu este nici o problema.Deci cred ca am clarificat faptul ca buchetul nici macar nu avea cum sa fie "face to face" deoarece am luat doar un model din acel catalog pe baza caruia eu am cerut ceva(ceva ce nu a fost respectat in proportie de 80%)!Bun...Trecem si peste asta.Nu am fost in nici un moment nedreapta.Vanzatoarea nu a tipat la mine iar eu nu am spus in nici un moment ca ar fi facut-o asa cum nu am spus nici ca patronii sau vanzatoarele ar fi fost tiganci sau ceva de genul acesta(specificare pentru crysy-apropo...ms pt sprijin).Nu a tipat la mine dar a ridicat tonul si a fost sarcastica si cinica...: "Iti doresc sa ai o zi asa cum mi-ai facut-o tu mie!-Asta este un blestem?-Daca tu consideri ce am spus ca este blestem, este problema ta."A incercat sa imi explice?Ce?Faptul ca eu nu am comandat ceea ce eu stiam bine ca am comandat? "Ti-a aratat si poza la buchet si buchetul, puse una langa alta?"NU!!!!!!!Pentru ca stimata doamna sau ce sunteti...nu avea ce sa imi arate!!!Buchetul pe care l-am cerut eu ca "model"(am pus intre ghilimele deoarece era pe jumatate model din prima clipa a comenzii),continea alte flori si alta panglica!Doar forma ma interesa si felul in care erau asezate florile in acea forma...Eu am cerut alta panglica si alte flori deci nu avea ce sa imi arate in catalog si cu ce sa imi asemene(si dak ati fi mai informata ati sti ca asa este)buchetul palpabil!"A comparat si comanda in fata ta cu florile din buchet?"Da in sensul ca a deschis acel carnetel cu comenzi si s-a uitat uimita acolo in timp ce eu ii explicam culoarea pe care ar fi trebuit de fapt sa o aibe buchetul meu indraznind sa imi spuna ca nu am comandat ceea ce nu ca,comandasem(imi cer scz pt cacofonie)ci chiar insistasem sa fie respectat in acea comanda...Carnetelul acela nu a fost in nici un moment intors catre mine ci doar privit de catre dansa cu uimire."Erau identice?"NU si aici vorbeam de tupeu si de felul in care mi s-a vorbit...Aveam in fata o comanda si un buchet...TOTAL DIFERITE!!!Iar dansa a avut indrazneala sa imi spuna in fata ca intre acestea doua nu exista nici o diferenta!"Cine a ales buchetul?"Eu!Doar ca nu acel buchet stimata doamna...imi pare rau pentru dumneavoastra."Era semnatura ta pe comanda?"Da era semnatura mea dar pe o comanda complet diferita de ceea ce aveam in mana in momentul acela(din pacate)...Nu denigrez pe nimeni scumpa doamna.Daca adevarul doare asta nu mai este problema mea...Daca dumneavoastra sau angajata dumneavoastra a facut o greseala corect ar fi sa v-o asumati si sa o corectati(daca se mai poate corecta asa ceva)macar prin niste scuze sincere..."Afiseaza te rog comanda si poza la buchet. Sa vada si celelalte fete."Ce comanda?Eu am o chitanta si atat...o chitanta pe care scrie buchet crini imperiali(nu poza,nu specificarile mele la acea comanda,nu nimic) si pretul acestuia...ATAT!Atat mi s-a dat in ziua in care am facut acea comanda(specificarile mele cu privire la ceea ce imi doream au ramas in carnetelul dumneavoastra nu si pe chitanta mea).Cat despre poza la buchet ea nu exista.Cel putin nu de aproape deoarece eu nu am folosit acel buchet!Tatal meu care dupa spusele dumneavoastra "se certa cu mine"(aici ati fost chiar comica si tupeul a fost inzecit),dupa plecarea noastra de la floraria dumneavoastra sau a cui o fi,ne-a lasat pe mine si pe domnisoara de onoare la coafor dupa care s-a dus direct in piata florarilor pentru a incerca sa imi faca rost de un alt buchet intr-un timp record,lasandu-ne pe noi 2 sa ne intoarcem cu un taxi de la coafor,asta ducand la intarzierea mea acasa si apoi la starea civila deci la propria-mi cununie!Alta consecinta a "conduitei dumneavoastra ireprosabile"...Din fericire pentru mine tatal meu a si reusit sa imi faca rost de un alt buchet superb(cu adevarat SUPERB!!!)stimata doamna.Buchet pe care l-am si purtat in acea zi si care prin urmare este cel care a aparut in pozele de la cununie...Cel distrus de dumneavoastra a fost purtat de matusa mea care se afla undeva in spate si care nu a iesit in poza cu buchetul la vedere decat odata iar acolo buchetul este foarte mic si nu se observa f bine detaliile care sunt de fapt cele importante in discutia noastra.Se observa insa ca era departe de a fi roz intens(a aparut alb in poza)...asa ca nu va mai condamnati singura si realizati ca nici macar cu asa zisul model din catalog nu semana dak este sa o luam asa,deoarece acela avea florile de un roz atat de inchis incat erau aproape mov...Cat despre show-ul facut,si mie imi pare rau ca persoanele de pe forum nu pot vedea de cat de mult tupeu,cinism si sarcasm a fost capabila sa dea dovada persoana care m-a "servit" in ziua aceea(daca ceea ce a facut dumneaei se poate numi servit).Iar pe final,legat de tatal meu si de domnisoara de onoare,daca sunteti asa de sigura ca intr-un fel va luau partea cum de altfel ati si insinuat...poate ca ar fi indicat sa ii citam atat pe dansii cat si pe dumneavoastra la un proces pentru violarea drepturilor consumatorului...sunt foarte curioasa cine ar iesi mai sifonat din toata povestea aceasta...Daca anumite persoane nu ia masuri impotriva anumitor tratamente pe care se pare ca le aplicati clientilor dumneavoastra(pentru ca sunt sigura ca dak mie mi s-a intamplat asa ceva au mai patit si altii altele-lucruri poate mai marunte dar nu neaparat mai neinsemnate),asta nu inseamna ca nu o pot face sau ca timpul este pierdut.Daca intradevar doriti sa iesiti cu capul sus va sfatuiesc prieteneste sa va asumati greseala(care este prin definitie umana)si sa incetati sa provocati o persoana deja lezata de dumneavoastra...Sper sa apreciati faptul ca mi-am pierdut efectiv timpul pentru a raspunde minciunilor inventate de dumneavoastra iar pe viitor sa nu ma mai faceti sa pierd timp pretios cu asemenea injurii strigatoare la cer deoarece nu sunt sigura ca voi mai fi dispusa sa fac acest lucru!O seara placuta
Diamond_grace
Postat pe 19 Februarie 2010 01:19
Salutari, si urari de bine tuturor viitoarelor mirese. Ma numesc Raluca si sunt domnisoara de onoare mai sus mentionata. Deoarece singurele persoane prezenta in floraria Iris la momentul incidentului erau doar prietena mea, tatal ei, doamna vanzatoare si eu, iar singurele care si-au spus parerea pana acum sunt mireasa si doamna vanzatoare, a-ti putea sa credeti ca este vorba doar de nervii unei mirese stresate, care exagereaza o situatie banala. Dar NU este asa.

Din pacate adevarul este ca doamna care ne-a intampinat in acea zi nu era o doamna zambitoare si amabila, asa cum inteleg ca ar trebui sa fie cineva care isi ofera serviciile pe o suma de bani considerabila si de la care te astepti la un nivel calitativ pe masura. Cea care ne-a intampinat era plictisita, obosita, si parea mai degraba deranjata de faptul ca indraznim sa ii reprosam calitatea inferioara a obiectului pe care ni l-a prezentat, decat de faptul ca munca depusa de tehnicienii florariei arata de parca ar fi fost facuta de un copil de 10 ani. Pentru ca faimosul buchet era compus din niste crini imperiali ofiliti si malnutriti, pe alocuri maronii, legati cu sarme care pe alocuri ieseau la vederede, si bandajati cu o panglica care e posibil sa fi fost roz, candva. Stiu asta deoarece Andreea nu a analizat buchetul la fel de mult ca mine. Nu cred ca sunt multe domnisoare de onoare care trebuie sa isi calmeze miresele in ziua nuntii cand acestea plang in hohote de nervi si neputinta. Modul in care ne-a tratat doamna vanzatoare merita discutat, si cred ca in orice tara civilizata, asadar si in Romania, ar trebui sa se aplice acea maxima "clientul nostru, stapanul nostru". Draga doamna, indiferenta pe care ati afisato, dispretul cu care ne-ati privit, faptul ca v-ati ratoit la noi ca la ultimi oameni, spun multe despre dumneavoastra. Cred ca atitudinea dumneavostra fata de situatia in care era pusa prietena mea a fost cel mai grav lucru care s-a intamplat in acea zi. Desigur, buchetul nu era cea ce ea asteptase, cea ce ea ceruse, cea ce era scris in acel carnetel pe care l-ati mentionat si pe care noi nu l-am putut vedea. Dar faptul ca ati insistat ca cea ce ne-ati prezentat este si cea ce trebuia sa ne prezentati si faptul ca v-ati comportat ca si cum noi eram cei care graseau si dumneavoastra nu aveati nici un fel de legatura a fost groaznic.

Am fost intradevar fara cuvinte cand am vazut cu cata usurinta dati vina mai intai pe oamenii care au facut acel buchet si apoi pe client. Credeti ca atitudinea dumneavoastra a ajutat pe cineva? Nu ati incercat in nici un fel sa ne ajutati, din potriva pareati sa vreti sa scapati de noi cat mai repede. Doar ca nu ne-ati dat afara. Si acel catalog de care vorbiti cred ca v-ati imaginat doar ca ni l-ati aratat.

As vrea sa va rog de asemenea sa nu puneti vorbe in gura altcuiva. Tatal prietenei mele nu s-a certat cu ea. Era in schimb la fel de suparat ca si noi de intreaga situatie si a incercat sa isi calmeze fica cat de bine a putut. Ar trebui sa ii multumiti deoarece el este cel care ne-a amintit de programul nostru incarcat, altfel situatia nu ar fi ramas asa.

Sper ca serviciile pe care le prestati in general sa fie mai bune decat felul in care ne-ati tratat pe noi altfel nu vad un viitor prea luminos floreriei Iris.

Cu toate ca noi nu am facuto, desi trebuia, sper ca data viitoare cand situatia se va repeta sa fiti corectati asa cum trebuie. Atunci probabil ca nu veti mai trata clienti ca pe niste fraieri care sunt la cheremul dumneavoastra.
domnisoara_de_onoare
Postat pe 21 Februarie 2010 23:01
De la: Diamond, la data 2009-10-07 16:18:15Buna ziua miresici.Ma numesc Andreea si vreau sa va avertizez in legatura cu ceva apropo de buchetele de mireasa.Anul acesta pe 19 septembrie deci luna trecuta am avut cununia la starea civila si am decis sa imi fac buchetul la floraria Iris care se afla pe langa libraria Mihai Eminescu.Zis si facut!Cu o saptamana inaintea marelui eveniment am facut comanda dupa una dintre pozele din catalogul lor si am platit un avans(jumatate din pretul buchetului)pt ca in ziua cununiei sa ma trezesc cu alt buchet decat cel comandat si cand am reprosat acest lucru floraresei cae era alta decat cea care imi luase mie comanda...m-a blstemat!!!M-A BLESTEMAT!!!!!Asa ca multa grija in alegerea florariei pt buchetul din ziua cea mare dak nu vreti sa plangeti ca mine cu lacrimi de sange cu 2 ore inaintea marelui eveniment!!!EVITATI FLORARIA IRIS!!!!!!!!!!!!


si mie mi s-a intamplat cu Floriladomiciliu.ro! Sunt f neseriosi, lucreaza dintr-un garaj si nu ai nicio baza pe ei -comanzi flori mov si iti aduc albastre, ca 'e la o nuanta distanta' dar tu cand ai toata nunta pe mov cum poate sa vina buchetul pe albastru altfel decat ca nuca in perete?!?!

INCA O DATA: SPUNETI NU LA 'FLORILADOMICILIU.RO'
Alina2Alina
Postat pe 22 Februarie 2010 18:17
buna...scz nu vreau sa te supar dar eu sunt clienta fidela a florariei iris si vreau sa spun ca nu am avut nici un fel de problema pana acum...sunt chiar foarte incantata de ei...de cum lucreaza...mi se pare o prostie asta"Evitati Floraria Iris"...nu zic ca nu ti-au gresit...dar greseala a fost a ta...dupa eveniment trebuiasa iei legatura cu altcineva din firma sa iti spui oful...imi pare sincer rau pt tn...
misha_elena
Postat pe 29 Martie 2010 00:34

@misha elena:
Daca i-au livrat altceva decat a comandat, clar e o greseala. Si daca s-a constatat greseala, trebuiau sa-si dea silinta sa multumeasca acel client, nu sa ii vorbeasca urat.
In acest caz au dat dovada de neprofesionalism.

cameliagiurgiu
Postat pe 14 Aprilie 2010 06:52
grace003892
Postat pe 14 Aprilie 2010 07:05
Nici eu nu as fi putut raspunde mai prompt si mai la obiect...Multumesc Cami!
Diamond_grace
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:02
PENTRU MOMENTE UNICE… VREI SA AI O NUNTA FRUMOASA SAU UN EVENIMENT CU TOTUL SPECIAL? NE OCUPAM NOI DE TOT CE AI NEVOIE PENTRU A FII MULTUMIT.VREI CA MOMENTELE SA FIE DE NEUITAT FARA SA AI PARTE DE GRIJI? POTI CONTA PE NOI,PENTRU CA PUTEM FACE VISUL UNUI EVENIMENT DE POVESTE SA DEVINA REALITATE! DECORATII DIFERITE EVENIMENTE! E-mail:mclapugean@gmail.com TEL:0721465264
preturi foarte bune!
Marry_grace
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:08
Buna,
In legatura cu buchetul... mi se pare exagerat: blesteme, lacrimi de sange ... e doar un buchet. Sunt alte lucruri mule mai importante in ziua nuntii... evenimentul in sine, nu florile. Am avut si eu o problema asemanatoare, cocardele nasilor erau din trandafiri rosi in loc de galbeni... dar nu m-am agitat pt asta, nu am plans, nu am facut scandal chiar daca nu se asortau, tot flori sunt pana la urma.

@ Andreea: Cum a zis doamna de la florarie, ai fi mult mai credibila daca ne-ai arata poze, cu buchetul pe care l-ai comandat si cel pe care l-ai avut. Si inca ceva... sa stii ca nu se foloseste apelativul "doamna" urmat de prenumele acesteia... ci doamna + numele de familie, este urat dar si incorect sa zici Doamna Andreea (asta daca nu cumva Andreea e numele tau de familie)
b_ralu_83
Postat pe 14 Aprilie 2010 10:25
Buna ziua .Si eu am fost domnisoara de oanoare la nunta prietenei mele iar buchetele pentru mireasa si nasa au prins a se dezmembra inca de cand a inceput cununia religioasa in biserica .Prietena mea era ingrozita cand vedea ca mai pica cate un trandafir iar nasa s-a enervat de dreptul. Cand am ajuns la retaurant m-a rugat sa ii refac buchetul pentru ca nu mai ramasese mai nimic de el si nu avea cum sa-l arunce fetelor necasatorite. Am luat si eu de pe mese din aranjamentul floral si a iesit un buchet mai frumos decat cel de la florarie . In plus cel de la florarie avea o maciulie din plastic cu gauri iar in centru un burete in care chipurile stateau infipti trandafirii fara sa fie ancorati cu nimic si mai era si forte greu ...cred ca ar fi fost bun pentru un razboi nu pentru o nunta...chiar ma intrebam daca ar fi lovit vreo fata in cap ce s-ar fi intamplat?.........Va pup si toate cele bune.Marilena
naty_ena
Postat pe 14 Aprilie 2010 13:24
PENTRU b_ralu_83 :Din moment ce sunt o persoana care tine concerte pana si pe scena ateneului roman asa este normal sa fiu prezentata sau sa mi se adreseze anumite persoane!Este ceva normal in lumea muzicii de calitate si a celor cu studii in acest domeniu...De asemenea nu sunt singura persoana din acest domeniu care se prezinta sau este prezentata astfel de alte persoane.Daca nu esti informata(si imi permit sa te tutuiesc deoarece tu ai facut-o prima),informeaza-te,iar dak nu esti dispusa sa faci acest lucru,te-as ruga sa nu te pronunti intr-un anumit subiect...Cat despre buchet daca pentru anumite persoane ca de ex.tu acest subiect nu a fost atat de important in ziua nuntii,ei bine pentru majoritatea mireselor este important si asta o poti observa si din reactiile majoritatii persoanelor care au postat cv pe acest forum sau la acest subiect.Tot legat de acest subiect promit ca in vara in iulie mai exact cand ma eliberez de toate proiectele extrem de importante pe care le am voi posta si o poza cu buchetul pe care l-am folosit de fapt(nu cel de la floraria Iris...)+poza sau pozele(pt ca am impresia ca sunt 2),in care apare buchetul initial comandat chiar daca asa cum am spus si mai sus este undeva pe fundal in spatele salii deoarece l-a "purtat" matusa mea si nu se vede f bine.Dar in orice caz se va observa f clar macar culoarea lui...care nu a fost cea comandata!
Diamond_grace
Postat pe 14 Aprilie 2010 22:38
buna , Andreea, imi pare rau pt cele intamplate...e groaznic, in primul rand as fi facul o plangere la politie,iar in al doilea rand la plangere la OPC.nu mi se pare normal ce ti s-a intamplat, si mai ales ca vina le apartinea in totalitate. numai bina va doresc si fruntea sus, nu trebuie sa dai atentie si mai ales sa te lasi coplesita din cauza oamenilor fara caracter. fruntea sus!!!
alexia_grace
Postat pe 15 Aprilie 2010 00:01
@ diamond
Draga doamna Andreea, ma bucur pentru tine ca traiesti in lumea muzicii de calitate, tii concerte la Ateneul Roman si asa mai departe... Totusi la capitolul cultura generala si citit eu zic sa te mai dezvolti putin, si le-o recomand cu caldura si altora din "lumea muzicii de calitate". De ce? Te rog citeste mai jos, o sa vezi ca si altii spun la fel ca si mine... asa ca sa nu zici ca nu sunt informata ;)

"Pe lânga greºelile gramaticale ºi utilizarea de cuvite tipice pentru vorbirea incultã, menþionate mai sus, foarte grav este ca în emisiuni de larga audienta se foloseºte fara nici o jenã expresiile þiganeºti "miºto" in loc de frumos sau "baftã" in loc de succes. Deasemenea se foloseºte curent apelativul "doamna" sau "domnul" cu prenumele (doamna Nuþi) ceea ce este nu numai urât dar este si incorect apelativele respective folosindu-se numai cu numele de familie." (sursa http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-6407509-otv-n24-b1tv-campioanele-greselilor-gramaticale-sticla.htm)

"...asa cum in adresarea verbala si la extrema cealalta, m-am intalnit de multe ori cu exprimari de genul Doamna Roxana. Din ce stiu eu, daca tot ai politeturi din astea in cap, mai bine folosesti numele de familie nu
prenumele." (sursa http://refresh.ro/2009/10/formule-de-adresare-in-newsletter/)

"D-nule Ioan Rednic nu-mi este foarte clar ce ar trebui sa adaug la profilul meu de pe Tetatet, privind modul de adresare. Incerc sa ofer acum cateva lamuriri privind aceasta tema. Daca alegeti apelativul "Doamna" prefer sa fie insotit si de nume si prenume; altfel nu am nici o problema in discutiile de pe forumul Tetatet sa mi sa spuna Viorica. D-na Viorica probabil imi poate spune vecina de palier din blocul in care locuiesc si care probabil nu-mi cunoaste numele intreg si nici profesia."
(sursa http://www.tetatet.ro/question/view.php?question_id=755)

"La virste apropiate , la cei din medii sociale asemanatoare , cu acelasi grad de cultura este chiar ridicol sa spunem mereu dumneavoastra" (http://www.preferatele.com/docs/diverse/7/cum-sa-ne-adresam--b6.php)

Linkuri utile pt codul bunelor maniere:
http://maniere.go.ro/prezentare.html


b_ralu_83
Postat pe 15 Aprilie 2010 10:52
ºi ce sã scrie în declaraþie, la poliþie??? "am fost blestematã de vânzãtoare în ziua nunþii. blestemul a fost *sã ai o zi aºa cum mi-ai fãcut-o tu mie* cer despãgubiri morale" ... AªA?
este prevãzut undeva vreo pedeapsã pentru blestem???

iculici
Postat pe 18 Aprilie 2010 20:37
De la: b_ralu_83, la data 2010-04-15 10:52:08@ diamond
Draga doamna Andreea, ma bucur pentru tine ca traiesti in lumea muzicii de calitate, tii concerte la Ateneul Roman si asa mai departe... Totusi la capitolul cultura generala si citit eu zic sa te mai dezvolti putin, si le-o recomand cu caldura si altora din "lumea muzicii de calitate". De ce? Te rog citeste mai jos, o sa vezi ca si altii spun la fel ca si mine... asa ca sa nu zici ca nu sunt informata ;)

"Pe lânga greºelile gramaticale ºi utilizarea de cuvite tipice pentru vorbirea incultã, menþionate mai sus, foarte grav este ca în emisiuni de larga audienta se foloseºte fara nici o jenã expresiile þiganeºti "miºto" in loc de frumos sau "baftã" in loc de succes. Deasemenea se foloseºte curent apelativul "doamna" sau "domnul" cu prenumele (doamna Nuþi) ceea ce este nu numai urât dar este si incorect apelativele respective folosindu-se numai cu numele de familie." (sursa http://economie.hotnews.ro/stiri-media_publicitate-6407509-otv-n24-b1tv-campioanele-greselilor-gramaticale-sticla.htm)

"...asa cum in adresarea verbala si la extrema cealalta, m-am intalnit de multe ori cu exprimari de genul Doamna Roxana. Din ce stiu eu, daca tot ai politeturi din astea in cap, mai bine folosesti numele de familie nu
prenumele." (sursa http://refresh.ro/2009/10/formule-de-adresare-in-newsletter/)

"D-nule Ioan Rednic nu-mi este foarte clar ce ar trebui sa adaug la profilul meu de pe Tetatet, privind modul de adresare. Incerc sa ofer acum cateva lamuriri privind aceasta tema. Daca alegeti apelativul "Doamna" prefer sa fie insotit si de nume si prenume; altfel nu am nici o problema in discutiile de pe forumul Tetatet sa mi sa spuna Viorica. D-na Viorica probabil imi poate spune vecina de palier din blocul in care locuiesc si care probabil nu-mi cunoaste numele intreg si nici profesia."
(sursa http://www.tetatet.ro/question/view.php?question_id=755)

"La virste apropiate , la cei din medii sociale asemanatoare , cu acelasi grad de cultura este chiar ridicol sa spunem mereu dumneavoastra" (http://www.preferatele.com/docs/diverse/7/cum-sa-ne-adresam--b6.php)

Linkuri utile pt codul bunelor maniere:
http://maniere.go.ro/prezentare.html




esti cea mai tare...citind aici nu credeam ca o sa vi si cu ,,dovada"...
fetelor nu va mai certati
andreea imi pare sincer rau ptr ca ti s-a intamplat...intr-adevar este oribil...iti strica toata ziua mai ales daca esti o persoane care pune accent pe detalii....si mie mi s-a intamplat sa coman ceva si sa imi aduca ginerica altceva dar...asta a fost l-am luat ca atare si asta era...o sa treaca...
anca86_grace
Postat pe 1 Mai 2010 17:26
Dragele mele...imi pare rau ca exista atata rautate...eu am avut nunta si trebuie sa spun ca mi-am facut buchetele si aranjamentele la floraria Iris.AM FOST FOARTE MULTUMITA!!!A FOST O NUNTA DE VIS..ARANJAMENTELE AU FOST PERFECTE,BUCHETELE LA FEL!Invitatii au fost superincantati de cum arata sala,care bineinteles a fost decorata de amabilele doamne de la aceasta florarie!Asa ca,draga Andreea,daca nu stii sa te exprimi sau sa te faci inteleasa este problema ta!
grace009578
Postat pe 9 Iulie 2010 19:24
Draga Doamna b,

Mulþumesc pentru cãlduroasa lecþie de culturã generalã complet ieºitã din subiectul conversaþiei. Nu am pornit aceastã discuþie aºteptându-mã sã fiu atât de cãlduros corectatã în privinþa unei tradiþii a lumii muzicale care se practicã… încã, în cercurile selecte ale… Vienei, de exemplu.

Mulþumesc.

Permiþându-mi sã deviez, la fel ca dvs, de la subiectul iniþial, vã invit cãlduros sã participaþi la concertul ce va deschide stagiunea de toamnã/iarnã a Operei din Viena, în data de 23.08.2010, in culisele cãruia vã ofer posibilitatea de a observa cum interacþioneazã marii artiºti internaþionali ai muzicii clasice, in calitate de observator diligent, cum se pare cã sunteþi in subiectele din viaþa de zi cu zi.
Vã rog sã imi permiteþi, la rândul meu, sã observ contrariatã cã o persoanã ce are devotamentul dumneavoastrã faþã de aceste subiecte culte, nu îºi doreste perfecþiunea ºi în detaliile care contribuie la fericirea unui eveniment atât de important in viaþa oricui, precum este nunta.
În încheiere, pentru a pune punct unei discuþii care nu îºi are rostul între douã doamne (cum îmi doresc sã vã consider) perfecþioniste (în subiecte diferite), precum noi, sper sã va angajaþi spiritul acut al observaþiei de care daþi dovadã, în a urmãri firul principal al conversaþiei în care sunteþi angajatã.

Vã doresc o zi deosebitã, ºi anticipez cu plãcere întâlnirea noastrã din capitala mondialã a muzicii, unde sper sã vã pot oferii o experienþã iluminantã!
Diamond_grace
Postat pe 23 Iulie 2010 19:55
Buna draga Andreea (Diamond),
Sa ma prezint, ma numesc Ema si sunt din Iasi. Am reusit sa citesc toate mesajele legate de subiectul deschis de tine si am descoperit o intreaga poveste neplacuta pentru un forum unde scriu mirese si imi pare rau sa vad asta. Mi-ai cerut parerea,uite ce spun eu:
1. iti inteleg supararea si revolta privitor la buchetul de cununie primit de la florarie, iti inteleg si lacrimile varsate intr-o zi in care toate femeile isi doresc sa fie totul perfect.
Care ar fi fost rezolvarea la toata situatia data? Se pare ca cel care a gasit-o a fost tatal tau- il felicit pentru tact.
Nu inteleg de ce nu ai trecut peste momentul trist, totusi in curand se implineste un an. Ti-ai spus oful, ai avertizat viitoarele mirese, daca nu ai recurs la OPC imediat dupa eveniment acum nu cred ca te-ar mai putea ajuta cineva sa ia vreo masura oficiala impotriva florariei.Te sfatuiesc sa uiti si sa ierti. Sa-ti amintesti doar ce a fost frumos si sa ne povestesti si noua care au fost momentele acelea de neuitat, cred ca tuturor ne-ar place sa le citim.
Cat despre celelate forumiste care in loc sa te linisteasca te-au instigat- sa le fie rusine! Lasati rautatile, raspunsurile acide si lectiile de gramatica si zambiti, aratati-le dragostea voastra sotilor vostri si creati impreuna noi momente frumoase demne de comparat cu ziua nuntii.

Multa sanatate iti urez tie si tuturor celor care si-au gasit jumatatea sau inca o mai cauta!
ema_corneanu
Postat pe 24 Iulie 2010 10:37
Gandirea are un rol important in viata noastra. Csnd gandesti negativ influentezi actiunile si desfasurarea unor evenimente din viata ta. Acelasi lucru se intampla si cand ai o gandire pozitiva. Referitor la blesteme...traim totusi in secolul 21...vremea vrajitoarelor a trecut de mult. Sper sa nu jignesc, dar cei naivi si cu un spirit slab mai pot crede in asa ceva. Asa ca fruntea sus...si mergi mai departe cu credinta si siguranta ca nimic rau nu are sa ti se intample. Succes..si adu-ti aminte cuvintele astea. Casa de piatra!
crisdany75
Postat pe 26 Iulie 2010 21:12
Multumesc frumos pt msj si pt urare.:) Nu ai jignit.Nu cred in blesteme chiar deloc citeste atent pe forum si ai sa vezi exact...Pur si simplu nu suport nedreptatea si de aceea vreau ca cel putin alte fete sa stie ce am patit eu si sa se fereasca!Ink odata multumesc frumos pt interesul acordat.Multa fericire si tie
Diamond_grace
Postat pe 27 Iulie 2010 00:35
Sigur florareasa era tiganca;Nu , nu exista putere in blesteme,blestemul este o descarcare de nervi a celui care blesteama ,atat si nimic mai mult si nu are nici un efect asupra caruia i se adreseaza .Nici biserica nu crede si nu aproba asa ceva !!!
Tycu
Postat pe 27 Iulie 2010 09:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Filmari evenimente cu foto gratis 1 De la: eunescu09 26 Septembrie 2009 08:19
masaj 3 De la: petro_ela73 13 Mai 2010 10:22
cea mai buna vopsea de par 91 De la: elissa_grace 26 Aprilie 2016 22:45
Machiaj mireasa 34 De la: kudika_1012859 18 Iulie 2016 12:22
unghii false-gene false 1 De la: grace000251 9 Mai 2010 10:54