Setari Cookie-uri

am nevoie de sfatul vostru pana nu-l pierd definitiv

sa spun povestea mea pe scurt... am o relatie de 4 ani.. timp in care tatl meu nu a stiut de iubit pentru ca nu ma lasa.. zicea sa termin liceul, apoi facultatea... si dupa...

acum vreo luna la decesul mamei mele a aflat de iubitul meu, au urmat discutii si am incercat sa-l sustin in fata tatalui dar nu cred ca am reusit... intre timp relatia noastra s-a racit foarte mult, si am ajuns sa cred ca nu mai am nevoie de el, sunt foarte confuza... voi ce credeti, sa raman alaturi de el, sa incerc sa reinviu relatia, sa ma indragostesc din nou?! ajutati-ma va rog sa inteleg ce se intampla cu mine...
enna_grace
Postat pe 9 Noiembrie 2009 20:56
Nu e usor sa te desparti de un barbat cu care ai stat 4 ani. De ce zici ca nu mai ai nevoie de el?Doar ca sa nu mai ai necazuri cu tatal tau? Tatii sunt f gelosi cand e vorba de fetele lor, dar daca te iubeste va trebui sa accepte relatia, sa se bucure ca tu esti fericita cu acel barbat. Dar daca si tu zici ca nu-l mai iubesti, nu are rost sa continui relatia si implicit certurile.
alexa_alyna
Postat pe 28 Noiembrie 2009 16:32
cum vine asta "nu mai am nevoie de el"?
sunnydays_grace
Postat pe 2 Decembrie 2009 20:52
si eu am avut aceeasi prob k si tine exact la fel,da eu pt el am renuntat la liceu,la parinti si la frati,era in joc fericirea mea si am ales sa fiu cu el decat sa stau sasc de parinti,da dak u zici k nu sti c sa faci inseamna k nul iubesti indeajuns de mult k sa poti lua o hotarare,gandestet de 1000 de ori iainte sa faciun pas gresit team ppat si bafta pe viitor.
dulcik0021
Postat pe 4 Decembrie 2009 00:59
daca sa racit si nu te mai intelegi cu el nu are rost sa continui relatia aceasta inseamna ca nu este persoana potrivita pentru tine
paulandrei
Postat pe 4 Decembrie 2009 08:19

Tatal tau este o persoana matura care , din cate observ eu, stie care sunt prioritatile in viata. Nu e vorba de posesivitate, e vorba de realitate.
Nu-ti recomand sa renunti la scoala in favoarea unei relatii.
Stabilitatea profesionala si financiara a unei femei o ajuta sa infrunte viata , chiar si de una singura.

Ai atatea exemple de femei care sunt dependente financiar de sotii lor si care au ajuns sclavele unei relatii care nu merge insa, sunt nevoite sa-si accepte soarta pentru ca nu sunt in stare sa se sustina financiar.

Lasa timpul sa decida, daca merita sau nu sa continui aceea relatie.
Insa, nu, nu renunta la viitorul tau!
Termina-ti scoala, obtine o calificare, fa o specializare... orice care sa-ti permita sa-ti construiesti un viitor.

Multa intelepciune si succes!


cameliagiurgiu
Postat pe 17 Decembrie 2009 06:53
De la: cami_g, la data 2009-12-17 06:53:41
Tatal tau este o persoana matura care , din cate observ eu, stie care sunt prioritatile in viata. Nu e vorba de posesivitate, e vorba de realitate.
Nu-ti recomand sa renunti la scoala in favoarea unei relatii.
Stabilitatea profesionala si financiara a unei femei o ajuta sa infrunte viata , chiar si de una singura.

Ai atatea exemple de femei care sunt dependente financiar de sotii lor si care au ajuns sclavele unei relatii care nu merge insa, sunt nevoite sa-si accepte soarta pentru ca nu sunt in stare sa se sustina financiar.

Lasa timpul sa decida, daca merita sau nu sa continui aceea relatie.
Insa, nu, nu renunta la viitorul tau!
Termina-ti scoala, obtine o calificare, fa o specializare... orice care sa-ti permita sa-ti construiesti un viitor.

Multa intelepciune si succes!




???
eu nu inteleg de ce ai scris ce ai scris. cine a spus ca renunta la studii? nu a spus nimeni. a spus doar tatal ei, dar in aceeasi conjuctura in care o fac toti tatii: adica sa termini scoala si apoi sa iti faci un iubit. de parca cele doua nu pot merge impreuna. e vorba doar ca tatal ei nu a fost de acor cu relatia ei, iar ea s-a racit fata de iubitul ei din cauza tatalui.

acum, pentru enna. draga mea, gandeste-te bine daca il mai vrei sau nu. pentru ca tu spui ca te-ai racit fata de al. ne intrebi daca sa te indragostesti din nou de el. daca nu stii ce simti, intalneste-te cu el, stati de vorba si apoi poate iti vei clarifica si sentimentele. daca tot il mai iubesti, eu nu cred ca el te va impiedica sa iti continui studiile. nu cred ca a avea un iubit este egal cu incetarea studiilor (de fapt sunt convinsa ca cele doua nu au nicio legatura). poti face orice doresti in viata.
dar intai clarifica sentimentele fata de el.
crede-ma ca eu sunt cu sotul meu de 8 ani impreuna. si cand ma ia in brate simt ca mi se inmoaie picioarele si ma apuca ameteala. o ameteala placuta. eu asa imi dau seama ca sunt langa cine trebuie.
asadar, daca il iubesti, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu tatal tau, sa ii explici ca nu te va impiedica cu absolut nimic faptul ca ai un iubit sa iti continui studiile, ca timpul le va rezolva pe toate.
si oricum eu te sfatuiesc sa iti continui studiile, pentru ca acum, in zilele noastre nu te mai ajuta foarte mult nici macar o facultate, daramite doar liceul.
mult noroc si intelepciune iti doresc. si un an nou plin de bucurii si de decizii bune.
daniian
Postat pe 28 Decembrie 2009 09:10
la varsta ta nu cred ca mai are prea mare greutate decizia unui parinte(in mod normal)
gandeste te si la el!a stat ascuns 4 ani si acum ii dai cu piciorul la prima bataie din palme a tatalui tau....nu e drept fata de el!tu chiar nu-l mai iubesti sau vrei sa-l alini pe tatal tau dupa ce si-a pierdut sotia si tu mama(dupa cate am inteles)e putin santaj emotional iar o discutie clara in care ar trebui lamurite pozitia, indatoririle si cat conteaza deciziile TALE in VIATA TA ar trebui sa lumineze situatie!fi tare si un an nou minunat
marimarl_o_l
Postat pe 28 Decembrie 2009 09:30
Draga mea, a trecut o luna de la decesul mamei tale. Tu esti in aceste momente foarte sensibila si bulversata in acelasi timp, sufletul tau e plin de durere din cauza faptului ca ti-ai pierdut mama. E normal sa fi bulversata si sa nu mai sti ce vrei, practic viata ta sa schimbat, acum tu esti femeie in casa, trebuie sa te ingrijesti de tatal tau si de tine. Te rog sa te gandesti ca acest om, adica iubitul tau a fost langa tine 4 ani, 4 ani in care a stat in umbra, 4 ani in care i sa aratat ca nu poate fi dus in fata parintilor deoarece nu este acceptat, 4 ani in care a ramas langa tine indiferent daca se simtea respins de familie.
Acum tu ai nevoie de el, de grija lui, de protectia lui si de dragostea lui. Parerea mea sincera este sa vorbesti cu el sa vezi el in ce fel vede relatia voastra, care sunt nemultumirile si care sint bucuriile lui si sa vezi si tu de ce ai nevoie si daca vrea si poate sa fie langa tine. Da-ti timp sa te redescoperi si sa se vindece rana lasata de disparitia mamei tale. Cat despre tatal tau nu iti face griji, il va accepta cu siguranta daca el ii va dovedi ca te merita si merita sa fie langa fica lui, acum si tatal tau este ravasit de durere si prin faptul ca a aflat de relatia ta e ca si cum intr-o perioada atat de scurta o pierde si pe fiica lui dupa ce si-a pierdut sotia. Nu alunga iubirea de langa tine cand de fapt tu acum ai cea mai mare nevoie de ea!!!
anidusa
Postat pe 28 Decembrie 2009 10:52
De la: cami_g, la data 2009-12-17 06:53:41
Tatal tau este o persoana matura care , din cate observ eu, stie care sunt prioritatile in viata. Nu e vorba de posesivitate, e vorba de realitate.
Nu-ti recomand sa renunti la scoala in favoarea unei relatii.
Stabilitatea profesionala si financiara a unei femei o ajuta sa infrunte viata , chiar si de una singura.

Ai atatea exemple de femei care sunt dependente financiar de sotii lor si care au ajuns sclavele unei relatii care nu merge insa, sunt nevoite sa-si accepte soarta pentru ca nu sunt in stare sa se sustina financiar.

Lasa timpul sa decida, daca merita sau nu sa continui aceea relatie.
Insa, nu, nu renunta la viitorul tau!
Termina-ti scoala, obtine o calificare, fa o specializare... orice care sa-ti permita sa-ti construiesti un viitor.

Multa intelepciune si succes!




ca bine spui...
uite femeie care stie ce inseamna realitatea!
zingara2006
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:39
am o mare nelamurire...el de ce nu a vrut sa iti cunoasca parintii?bun, sa zicem ca taica-tu e asa cum e si nu vroia sa iti permita sa ai relatii...dar acest baiat cum a putut sa stea 4 ani cu tine...fara sa stie si el...macar cum arata ai tai? iti zic eu: i-a convenit perfect sa nu aibe genul asta de obligatii...s-a simtit f bine..pt ca a avut parte de atentia ta si il durea undeva de parintii tai...si eu am o relatie de 4 ani dar eu din primele luni ale relatiei l-am integrat in familia mea(nu sta cu mine, sta cu ai lui)...asta creste increderea parintilor in relatia vostra...nu pot sa zic decat...foarte naspa...si tipul e un las. cand iubesti...faci orice.
zingara2006
Postat pe 28 Decembrie 2009 12:47
Imi pare foarte rau pentru pierderea suferita si sincer cred ca daca te iubea iti acorda timpul cuvenit sa treci peste durerea cauzata de moartea mamei tale.Eu una zic sa iti vezi de studii si crede-ma ti-o spun din proprie experienta.Cariera iti va da alte forte...acum nu stiu ce fel de fata esti..iti place sa studiezi si ai un cop in viata?!!..sunt mai multe aspecte la mijloc.. .....Si daca ai ambitie si reusesti pe plan profesional iti vei gasi si barbatul de care ai nevoie....Eu una am 23 de ani si am facut pasul sa trec de cuvantul parintilor mei care nu mi-au acceptat actualul logodnic.Acum nu mai au ce face...si cica daca asta a fost alegerea mea sa sufar!Aveam o relatie de 4 ani si ceva, aproape 5 si in cele din urma am terminat facultatea si am venit la el,momentan sunt in strainatate.Acum ar trebui sa zic ca sunt fericita si am tot ce imi trebuie..el imi aduce bani in casa si stau la mana lui cum ar veni..il iubesc ..ma iubeste...dar nu ma simt implinita.Visul meu era sa ajung judecator sa am o cariera stralucita insa am renuntat pentru prima mea iubire...si uite ca o am...langa mine....Iubirea cateodata e o arma dar cateodata de cele mai multe ori e o otrava pentru viata profesionala a femeilor.Dar nu ma las batuta-chiar daca sunt intr-o tara straina si nu cunosc limba, chiar daca nu am un leu...bine euro in buzunar(al meu ma refer) voi lupta pentru visul meu.Asa ca gndeste-te bine -tu iti stii prioritatil in viata.Gandeste-te ca iubirea mai trece si prin stomac.La inceput totul va fi frumos...dar incet incet va disparea totu daca nu aveti bani:(
celu_grace
Postat pe 28 Decembrie 2009 17:15
Eu zic ca nu ai nevoie de sfaturile noastre, tu ar trebui sa stii ce e cel mai bine pentru tine, mai ales ca nimeni de aici nu cunoaste ce gandesti tu si nici nu-l cunoaste pe el. Nu e usor sa iei o decizie de genul asta, dar cam asa e in viata, ai de facut multe alegeri importante, asa ca trebuie sa te obisnuiesti. Mult succes!
Anyma20
Postat pe 28 Decembrie 2009 19:12
Eu cred ca iti este frica sa-l alegi pe el( mai ales ca a fost o relatie ascunsa)....daca ati fost fericiti 4 ani de ce nu ati fii in continuare.
kudika170495
Postat pe 28 Decembrie 2009 23:43
De la: loredana, la data 2009-12-28 09:10:31
De la: cami_g, la data 2009-12-17 06:53:41
Tatal tau este o persoana matura care , din cate observ eu, stie care sunt prioritatile in viata. Nu e vorba de posesivitate, e vorba de realitate.
Nu-ti recomand sa renunti la scoala in favoarea unei relatii.
Stabilitatea profesionala si financiara a unei femei o ajuta sa infrunte viata , chiar si de una singura.

Ai atatea exemple de femei care sunt dependente financiar de sotii lor si care au ajuns sclavele unei relatii care nu merge insa, sunt nevoite sa-si accepte soarta pentru ca nu sunt in stare sa se sustina financiar.

Lasa timpul sa decida, daca merita sau nu sa continui aceea relatie.
Insa, nu, nu renunta la viitorul tau!
Termina-ti scoala, obtine o calificare, fa o specializare... orice care sa-ti permita sa-ti construiesti un viitor.

Multa intelepciune si succes!




???
eu nu inteleg de ce ai scris ce ai scris. cine a spus ca renunta la studii? nu a spus nimeni. a spus doar tatal ei, dar in aceeasi conjuctura in care o fac toti tatii: adica sa termini scoala si apoi sa iti faci un iubit. de parca cele doua nu pot merge impreuna. e vorba doar ca tatal ei nu a fost de acor cu relatia ei, iar ea s-a racit fata de iubitul ei din cauza tatalui.

acum, pentru enna. draga mea, gandeste-te bine daca il mai vrei sau nu. pentru ca tu spui ca te-ai racit fata de al. ne intrebi daca sa te indragostesti din nou de el. daca nu stii ce simti, intalneste-te cu el, stati de vorba si apoi poate iti vei clarifica si sentimentele. daca tot il mai iubesti, eu nu cred ca el te va impiedica sa iti continui studiile. nu cred ca a avea un iubit este egal cu incetarea studiilor (de fapt sunt convinsa ca cele doua nu au nicio legatura). poti face orice doresti in viata.
dar intai clarifica sentimentele fata de el.
crede-ma ca eu sunt cu sotul meu de 8 ani impreuna. si cand ma ia in brate simt ca mi se inmoaie picioarele si ma apuca ameteala. o ameteala placuta. eu asa imi dau seama ca sunt langa cine trebuie.
asadar, daca il iubesti, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu tatal tau, sa ii explici ca nu te va impiedica cu absolut nimic faptul ca ai un iubit sa iti continui studiile, ca timpul le va rezolva pe toate.
si oricum eu te sfatuiesc sa iti continui studiile, pentru ca acum, in zilele noastre nu te mai ajuta foarte mult nici macar o facultate, daramite doar liceul.
mult noroc si intelepciune iti doresc. si un an nou plin de bucurii si de decizii bune.


Loredana,

cineva spunea, mai sus, ca a renuntat la tot pentru iubitul ei : la scoala, la familie... Nu mi se pare o sugestie demna de urmat.
Altcineva ii sugera cum ca tatal ei ar fi gelos si de aceea nu este de cord cu relatia ei. Nu cred ca este corect sa ne dam cu presupusul depre persoane pe care nu le cunoastem.

Sper ca am lamurit , cat de cat, ceea ce am postat anterior.

In ceea ce o priveste pe initiatoarea topicului, nu soliditatea relatiei ei a facut-o sa-si puna intrebari. Daca iubitul ei ar fi stiut sa-i fie alaturi in momentele grele prin care a trecut (sa-l simta alaturi, sa stie ca poate "muta muntii"......pentru ca el ii este sprijin), in acest caz nu ar mai fi existat acest topic.
Ea este foarte tanara si are de construit o viata.

Fa-ti temelie trainica, fata draga!

cameliagiurgiu
Postat pe 29 Decembrie 2009 17:42
Sincere condoleante pentru pierderea premetura a mamei tale. Ea ar fi stiut sa te sfatuiasca si sa te sustina, orice decizie ai fi luat in legatura cu iubitul tau.
Pierderea mamei tale ti-a pricinuit o suferinta extraordinara, de aici cearta cu tatal si mai putina afectiune pentru iubitul tau. Nu te simti obligata sa iei o decizie acum. Dak el te iubeste cu adevarat, te va alina si-ti va fi aproape. Dak nu, nu!
nattysor_grace
Postat pe 2 Ianuarie 2010 02:55
eu zic sa stai bine sa te gandesti...momentan esti indurerata si e normal sa nu realizezi la fel de mult intensitatea sentimentelor pentru el deoarece mai mereu evenimentele triste,maiales decesul unei persoane dragi ocupa mai mult loc in inima noastra si acopera partile fericite pentru o vreme,pana ne vindecam.te sfatuiesc sa nu renunti la relatie,ai stat 4 ani cu el ,v-ati chinuit sa nu afle ai tai...nu crezi ca barbatul acesta care a acceptat sa se fereasca de ai tai4 ani a facut-o pentru ca te iubeste? mai stai o vreme,studiaza relatia, vorbeste cu el si spune-i ca te-ai pierdut putin si esti confuza...vezi ce zice si el..pupici si ai grija de tine
p.s. intr-adevar tatii sunt gelosi...nu e normal sa vrea sa termini facultatea si apoi sa ai o relatie,o relatie se rioasa nu inseamna sa renunti la studii,le poti face pe amndoua odata foarte bine decat sa stai pana la 24 ani fara sa ai pe nimeni..
felicia16
Postat pe 5 Ianuarie 2010 12:35
eu cred ca tocmai ideea ca va iubiti pe ascuns a tinut focul aprins, in general asa se intampla...si mai cred ca erai un copil. mai incearca si altceva, nu stirca..
printzes_ali
Postat pe 18 Aprilie 2010 09:42
Probabil ca relatia voastra a iesit la suprafata, cand el vroia sa fie alaturi de tine la moartea mamei tale. Cred ca in momentul respectiv a fost prea mult pentru tine sa infrunti durerea, si sa-l infrunti pe tatal tau indurerat. Indiferent daca ramai sau nu cu el (eu zic ca il iubesti inca, dar ai o senzatie de nesiguranta, si treb sa cantaresti daca merita atata suferinta)trebuie sa-i spui clar tatalui tau, ca nu iti poate controla viata, dar totodata trebuie sa-i dovedesti, ca esti o persoana responsabila.
Evike_grace
Postat pe 20 Aprilie 2010 21:18
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl

cj25har
Postat pe 15 Iunie 2010 08:16

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ce as putea sa fac? 24 De la: Barbie30_ 3 Ianuarie 2011 21:15
M-a cerut!!!! 18 De la: cj25har 19 Iunie 2010 10:40
El nu stie sa danseze si nici nu ii place dansul... ce sa fac? 15 De la: crysa_tm 5 August 2010 09:53
vacanta 1 De la: ___ 27 Mai 2009 23:20
Frecventeaza un site de matrimoniale....ma inseala? 33 De la: Gelico 31 August 2011 22:29