Setari Cookie-uri

N-ai loc de munca. Te mai casatoresti?

Am programata nunta anul asta in mai. Surpriza: aflu ca nu mai ai loc de munca, incepand cu acest an. Nu mai imi arde de nunta... Rochie inca n-am probat si daca stau si ma gandesc nici n-am starea de spirit pentru asa ceva. De fapt nu-mi mai "arde" de nicio nunta...
claude1
Postat pe 5 Ianuarie 2010 13:55
Te inteleg, la acest lucru ma gandeam si eu....eu lucrez in sistemul bugetar si nu stiu ce se va intampla, pe mine ma sperie ideea ca nu va mai fi programul prima casa,ca daca e asa ....nu stiu daca ne vom permite sa ne mai luam o casuta si sa ma casatoresc sa stau la parinti....nu vreau. Offfff.....este o intrebare f grea?Eu ma gandesc la fel in cazul in care renunta astia la program, deja am intels ca s-au blocat dosare...
grace006500
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:11
De la: claude_cm, la data 2010-01-05 13:55:41Am programata nunta anul asta in mai. Surpriza: aflu ca nu mai ai loc de munca, incepand cu acest an. Nu mai imi arde de nunta... Rochie inca n-am probat si daca stau si ma gandesc nici n-am starea de spirit pentru asa ceva. De fapt nu-mi mai "arde" de nicio nunta...




Raspunsul e foarte simplu: daca-l iubesti, el e ambitios si-si cauta alt loc de munca (chiar si in exterior) atunci va casatoriti.
Dar simplul fapt ca tie nu-ti mai arde de nunta cand ai aflat ca nu mai are job.......... hehehe
diasb
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:39
De la: grace006500, la data 2010-01-06 08:11:00Te inteleg, la acest lucru ma gandeam si eu....eu lucrez in sistemul bugetar si nu stiu ce se va intampla, pe mine ma sperie ideea ca nu va mai fi programul prima casa,ca daca e asa ....nu stiu daca ne vom permite sa ne mai luam o casuta si sa ma casatoresc sa stau la parinti....nu vreau. Offfff.....este o intrebare f grea?Eu ma gandesc la fel in cazul in care renunta astia la program, deja am intels ca s-au blocat dosare...


Daca nu lucrezi in incatamant e bine... ca inseamna ca ai salariu mai mare ca un prof care are vechime cel putin 10 ani. Daca va intelegeti bine cu unii dintre parinti .... atunci e totul ok. Daca voi in acest moment fiind angajati va permiteti o rata de 400 de euro pe luna, atunci puteti sa va inscrieti la programul prima casa... Cam atat pentru lumea virtuala.
diasb
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:43
Ce nu am inteles este cine a ramas fara loc de tu sau el?
In orice caz eu zic sa faceti macar cununia civila si pana va reveniti financiar puteti locui si cu chirie ca nu e rau.
Eu am avut aceiasi problema dar sa sti ca in cele din urma ne-am descurcat.
blackfoxy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 08:48
Eu am ramas fara loc de munca. Ma gandesc ca e destul de greu cu doua salarii, dar cu unul singur? Si sa faci pregatiri de nunta, sa cheltuiesti si sa nu-ti vina lumea... Pe timpurile astea, ce poti sa faci? Sa emigrezi?
claude1
Postat pe 6 Ianuarie 2010 09:46
la multi ani! imi pare rau pentru tine, dar nu uita ca avem un avantaj totusi ...... sintem tinere si viata merge inainte! daca ai dat avans la restaurant mergi inainte, tacimurile le platesti in functie de oameni, asta ar fi o varianta alta ar fi sa faci doar cununia civila, cu un nr. restrins de rude si prieteni acasa,la o masa bogata ca la mama acasa. curaj . alege ceva din ce am scris si vei vedea ca va fi bine. iti urez casa de piatra.
grace003710
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:16
parca mi-a citit cineva gandurile...se pare ca nu sunt singurea intr-o situatie dificila...statul cu chirie costa si el..e foarte greu...dar eu una nu vreau sa renunt la nunta...am asteptat mult prea mult sa renunt acum.
sizinuca
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:39
Da si eu ma gandeam la asta, eu am un loc de munca dar el nu, si nici eu nu as vrea sa renunt, noi avem nunta programata pe 2 octombrie, dar el s-a gandit sa renuntam pentru ca spune ca nu ne vom descurca desi avem ceva bani pusi deoparte si cu restul eu zic totusi sa nu renuntam la vis, mai ales ca nu sunt deloc de acord cu a face doar cununia civila ce doar asta conteaza?????? In fata oamenilor??? Sau mai degraba in fata lui Dumnezeu, nu stiu dar asta e parerea mea, nu-mi doresc doar un nume pe buletin si un act ci chiar binecuvantarea, si eu spun ca nu voi renunta sunt mult prea ambitioasa sa nu reusesc!!
lucky_happy
Postat pe 6 Ianuarie 2010 10:53
Da foarte interesant.....Nu inteleg il luai cumva pentru locul de munca?Sper ca nu desi asa para la cum esti de revoltata.....Parerea mea este ca daca va iubi treceti si peste asta, nu cred ca este nevoie sa renunti la nunta doar din acest motiv.Bafta in ceea ce vrei sa faci oricum!
gonghitza
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:32
fetelor si eu sunt in aceeasi situatie
din sept 2009 am ramas fara loc de munca. am tot depus cv-uri de atunci, dar nimic

cu toate astea, nu ne-am gandit sa dam inapoi...

desi am avut momente de deznadajuinta, am spus: "ce o fi o fi!"

si dc la anul va fi si mai rau sau peste 2 ani?

mama a fost prima care ne-a sprijinit si ne-a spus ca nici prin gand sa nu se treaca sa facem o asemenea prostie,sa anulam nunta, ca putem conta pe sprijinul ei moral si financiar.

deci ce se poate plati dupa, se plateste, ce nu....

mai avem ceva carduri de credit...mai facem un CAR si asta e ...

si tineti cont ca nici noi nu avem un trai f usor, pe langa faptul ca am ramas fara loc de munca avem rate care depasesc cu mult venitul nostru...dar cu toate astea avem CREDINTA si mergem mai departe.

si stiti ceva? sunt convinsa ca o sa am nunta de vis! nu stiu de ce dar ceva in sufletul meu imi spune asta.

Deci curaj!

Toate cele bune!

Va pup
iulik_flore
Postat pe 6 Ianuarie 2010 12:35
De la: claude_cm, la data 2010-01-06 09:46:08Eu am ramas fara loc de munca. Ma gandesc ca e destul de greu cu doua salarii, dar cu unul singur? Si sa faci pregatiri de nunta, sa cheltuiesti si sa nu-ti vina lumea... Pe timpurile astea, ce poti sa faci? Sa emigrezi?


salutate Claude! Vreau sa te incurajez sa mergi mai departe, situatia se va remedia daca esti optimista! Eu sunt in aceeasi situatie, nu mai muncesc din luna iunie 2009!!!!!!!! si nici de somaj nu am parte. Piata locurilor de munca din Brasov s-a blocat, avem peste 16000 de someri ca s-au inchis toate fabricile din oras. Iti imaginezi cate persoane sunt fara loc de munca. Am fost ceruta in casatorie in luna octombrie cand inca nu avea loc de munca, el castigand un salariu bunicel dar stresul de la munca nu compenseaza. Am incercat din rasputeri sa fac ceva sa castig ceva banuti, fara nici un rezultat insa. Anul acesta pe 10 octombrie avem nunta si chiar aseara discutam cum ne vom descurca cu cheltuielile: cum ne vom cumpara hainele, rochia de miresa, costumul, cum vom cumpara bautura....Pana acum am arvunit sala, dj-ul si am luat 12 sticle de whiskey. Cam atat ne-am permis din salariul lui. Ma ingrozeste faptul ca doar el a contribuit pana acum dar alta solutie nu avem. Sa ne rugam la Dumnezeu fetelor sa ne gasim ceva de munca si sa iesim din impasul acesta.

"Efortul isi arata roadele dupa ce o persoana refuza sa se opreasca" (Napoleon Hill)
alexandra_unica
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:08
www.paradisulnuntilor.ro cele mai frumoase accesorii nunta
redroxace
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:19
Nu e bine cum gandesti.
In situatia ta am fost si eu anul trecut.In luna septembrie am avut nunta si am ramas fara loc de munca in luna februarie.
si pentru asta am mers mai departe,mi-am vazut de planuri si am avut o nunta de vis.
Nu esti singura care nu are un loc de munca,eu una nici in ziua de azi nu am gasit inca ceva,dar pt.asta nu trebuie sa renunti la ce ai inceput.
Multa bafta in tot ceea ce faci si nu iti pierde speratanta.
Rochie si tot ce mai ai de planificat se vor rezolva,acum depinde de cat de scump vrei sa iesi.
Eu una am cautat tot ce a fost mai ieftin si a iesit ceva superb,nici nu mi-am imaginat ca va iesi asa de superb.
crisogner
Postat pe 6 Ianuarie 2010 14:20
Sunt de acord cu iulika_flore,asa este si eu am nunta in sept anul acesta si deja am platit la restaurant avans dar ce s facem mergem innainte nici prin cap nu ne-a trecut sa amanam nunta...... asa ca .....curaj si capul sus trebuie sa reusim la multi ani pupici si casa de piatra..........
stoianoglun_yahoo_com
Postat pe 6 Ianuarie 2010 15:35
Si eu am fost in aceeasi situatie, in luna noiembrie 2008, am ramas fara job, si locuind in Spania,la acea vreme, situatia nu a fost usoara,mai ales ca aveam rate de platit si chiria si multe alte chestii.Aveam programata nunta pe luna Mai 2009, si am reusit.Logodnicul meu m.a incurajat ff mult, desi eram la mii de kilometrii distanta unul de celalalt, si nu ne era posibil sa ne vedem in fiecare zi,situatie care era si mai grea de suportat pentru mine.Dar am reusit,nu am renuntat,si am avut o nunta de vis, cum nici nu mi.am putut imagina...
Asa ca fruntea sus, si nu renuntati fetelor la ceva ce ati visat toata viata!

Va doresc succes!!
Si un AN NOU FERICIT!!
andreea25graversen
Postat pe 6 Ianuarie 2010 17:29
Multumesc pentru sfaturi. Intr-adevar m-am hotarat sa n-o aman, pentru ca n-as sti o data sigura... Deci merg mai departe. Vorba unei prietene: "Daca amani nunta iti gasesti mai repede de munca?"
Plus ca am cautat mult timp nasi si i-am gasit abia in decembrie. Asa ca voi continua cu aranjamentele salii, rochie+accesorii, invitatii, marturii... si binenteles cu multa speranta ca va fi mai bine.
claude1
Postat pe 7 Ianuarie 2010 16:51
bravo! multa bafta!
iulik_flore
Postat pe 7 Ianuarie 2010 23:46
Yupppiiiiiiii !! ma bucur pt tine!!

andreea25graversen
Postat pe 8 Ianuarie 2010 17:31
din pacate la mine se cam amana...problema e ca nu stiu cat
sizinuca
Postat pe 9 Ianuarie 2010 22:23

Oh imi pare rau sa aud asta...tot din aceeasi cauza?eu te inteleg perfect , pr ca si eu am fost in aceeasi situatie...Dar a-ti ales data nuntii, si a-ti inceput pregatirile, sau nuh?
Iti spun asta, pt ca daca a-ti inceput pregatirile, desi e foarte greu in aceasta situatie , nu va da-ti inapoi...Sunt sigura ca ai visat pt aceasta zi, de cand erai mica, asa ca don't give up, desi e ff greu in situatie...

Iti doresc succes, si toate cele bune!!
Si, LA multi ani!
andreea25graversen
Postat pe 10 Ianuarie 2010 17:10
De la: andreea25graversen, la data 2010-01-10 17:10:27
Oh imi pare rau sa aud asta...tot din aceeasi cauza?eu te inteleg perfect , pr ca si eu am fost in aceeasi situatie...Dar a-ti ales data nuntii, si a-ti inceput pregatirile, sau nuh?
Iti spun asta, pt ca daca a-ti inceput pregatirile, desi e foarte greu in aceasta situatie , nu va da-ti inapoi...Sunt sigura ca ai visat pt aceasta zi, de cand erai mica, asa ca don't give up, desi e ff greu in situatie...

Iti doresc succes, si toate cele bune!!
Si, LA multi ani!


iulik_flore
Postat pe 10 Ianuarie 2010 22:10
De la: iulika_flore, la data 2010-01-10 22:10:11
De la: andreea25graversen, la data 2010-01-10 17:10:27
Oh imi pare rau sa aud asta...tot din aceeasi cauza?eu te inteleg perfect , pr ca si eu am fost in aceeasi situatie...Dar a-ti ales data nuntii, si a-ti inceput pregatirile, sau nuh?
Iti spun asta, pt ca daca a-ti inceput pregatirile, desi e foarte greu in aceasta situatie , nu va da-ti inapoi...Sunt sigura ca ai visat pt aceasta zi, de cand erai mica, asa ca don't give up, desi e ff greu in situatie...

Iti doresc succes, si toate cele bune!!
Si, LA multi ani!


andreea25graversen
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:28
Problema e ca daca amani, nu stii sigur o data fixa. Si e pacat... Macar poti face doar starea civila.
claude1
Postat pe 11 Ianuarie 2010 17:41
Si eu sunt in aceeasi situatie, tot in mai am nunta, si eu am ramas fara servici, dar am noroc cu viitorul meu sot care are un salariu destul de bun si ne-am permis sa facem o parte de cumparaturi pentru nunta,adica cele care se pot cumpara de pe acum. Eu iti zic sa nu disperi, sa iei lucrurile cu, calm, sa discutati si totul va fi bine
georgianagune
Postat pe 28 Ianuarie 2010 14:37
Uuu ce are munca cu nunta? Crezi ca daca mai muncesti 3-4 luni strangi banii pt nunta?Sa fiu sincera eu cand m-am casatorit eram studenta.. sotul meu a facut singur nunta cu banii lui. Nu pot sa zic ca avea un salariu bun pe vremea aia. Ne-au mai ajutat si parintii cu unele cumparaturi, mici dar ne-au ajutat. Iti trebuie cativa banuti ca sa dai avans .. in rest totul se scoate la finalul nuntii. Asa ca nu are rost sa opresti nunta ca nu ai serviciu. O sa iasa soarele si pe strada ta.
Va pup.
bianca_petrescu
Postat pe 22 Aprilie 2010 17:43

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Servicii make-up disponibile in Bucuresti, Targoviste si Campulung Muscel 1 De la: TeodoraMakeUp 20 Martie 2016 21:29
aplic unghii false tips+gel 3 De la: kudika_5863 28 Aprilie 2012 16:47
imi recomandati pe cineva in Brasov? 13 De la: grace002943 8 Martie 2014 12:35
Cum va critica soacra si ce faceti sa treceti peste rautatile ei? 1 De la: Mihaela1981 11 Iulie 2010 21:41
capture totale multi perfection creme dior 30 ml 1 De la: ocaziebuna 12 Martie 2011 09:16