Setari Cookie-uri

Citirea logodnei inainte de cununia religioasa propriu-zisa

Buna,

Am si eu o nelamurire. Am inteles ca daca din diverse motive

nu pot face nunta inaite sa traiesc cu barbatul care urmeaza

a-mi fi sot, se poate citi doar logodna religioasa ca sa nu

traim in pacat. Va rog sa imi spuneti si mie daca ati facut

acest lucru unele din voi, cum a fost si ce presupune exact.

Va multumesc
alexandra22_grace
Postat pe 18 Mai 2010 11:35
Draga amica,
eu si sotul meu am facut logodna imediat dupa cununia civila (nunta urma sa aiba loc dupa 8 luni) si, initial am crezut ca am rezolvat toate problemele de ordin religios (stateam impreuna de 2 ani), insa la sfarsitul logodnei (logodna este prima parte a cununiei religioase, care se poate face independent de aceasta), in loc de predica, preotul ne-a spus ca logodna ne asigur ca "suntem promisi unul altuia", dar ca nu inlocuieste cununia religioasa completa, drept pentru care decizia de a sta impreuna pana la nunta ne apartine, fara ca el sa nea dea acordul.
Mentionez ca la logodna, ne-am pus pe deget verighetele sfintite si ca tot ce am facut la logodna nu s-a reluat la cununia re;igioasa, care a adurat mai putin.
Sper sa te ajute raspunsul meu.
Cu drag, Alina
alinutzalove_grace
Postat pe 28 Mai 2010 22:34
asa stiu si eu... ca nu inlocuieste intreg ritualul si tot ar fi pacat sa stati impreuna..desi nu prea mai cunosc pers. in zilele noastre sa pastreze asa ceva: sa nu locuiasca impreuna, sa se ia virgini si tot asa. Dupa nunta cica iarta Domnul tot,.important e sa nu calci stramb dupa cununie;)
cristinne83
Postat pe 29 Mai 2010 15:10
Multumesc pemtru raspunsuri. O sa mai fac "sapaturi" sa vad ce mai aflu.
alexandra22_grace
Postat pe 29 Mai 2010 21:44
draga alexandra

si eu am facut logodna anul trecut!

exact asa cum au spus si fetele mai sus, logodna nu te scuteste de infaptuirea cununiei religioase propriu-zise, insa dc nu aveti cum sa faceti cununia in viit apropiat sau pur si simplu va doriti sa faceti logodna, atunci tot ce va pot spune, este ca acest ritual religios nu poate fi decat binevenit.

noi am ales sa facem logodna, din diferite motive: in primul rand ne doream o oarecare sfintire a legaturii noastre ( deja eram impreuna de f multi ani si ne mutaseram impreuna), am vrut sa D-zeu sa ne binecuvanteze si pentru ca tot aveam de gand sa fixam nunta sa fie de asemenea ca un pas introductiv pe drumul ce aveam sa il strabatem.

sincer iti spun, ca dupa logodna, ne-am simtit mult mai linistiti, ne-a mers mult mai bine in relatie dar si in oganizarea nuntii.

dupa cum spun dogmele bisericesti cat si preotii, D-zeu prefera un rau mai mic in locul unuia mai mare dar asta nu inseamna ca si accepta si ai consimtamantul lui sa ramai la fel pana la infinit. la fel si in acest caz...

asadar, preotul a tinut sa ne mentioneze ca ne asteapta cat mai curand la cununia religioasa propriu-zisa.
iulik_flore
Postat pe 29 Mai 2010 22:40
BUNA BINE INTELES CA SE POATE DUPA CE ESITI DE LA STAREA CIVILA MERGETI SI LA BISERICA BINEANTELES CA AVETI NEVOIE DE O PERECHE DE NASI SI LUMANARI. POT FI DIN ALEA DE BOTEZ EU AM FACUT CUNUNIA CIVILA ACUM 8 ANI SI AM MERS SI LA BISERICA PENTRU JUMATE DE CUNUNIE ASA SE ZICE PRIMESTI BINECUVANTAREA DE A NU TRAI IN PACAT SI ITI VA CITI LOGODNA ITI VA PUNE VERIGHETELE SI RAMANE CAND VA HOTATATI SA FACETI CUNUNIA INTREAGA SI SATI PUI ROCHITA DE VIS NOI URMEAZA SA FACEM NUNTA SI CEALANTA JUMATATE DE CUNUNIE PE 5 SEPTEMBRIE ANUL ACCESTA SI SPERAM SA FIE TOTUL BINE DOAMNE AJUTA BAFTA
vika_mihaela80
Postat pe 30 Mai 2010 10:27
Inainte, logodna era ca un legamant, ca o promisiune pe care mirii si-o asumau unul fata de celalalt. Si nu numai mirii cat si familiile acestora. Motivul principal al logodnei era faptul ca in trecut barbatii trebuiau sa plece in armata iar pentru a fi siguri ca iubitele lor ii asteapta se infaptuia aceasta logodna. La randul lor, fetele stiau ca tinerii barbati se vor intoarce tot la ele.

In trecut, logodna avea o inseamnatate mult mai mare chiar si decat casatoria insasi.
iulik_flore
Postat pe 30 Mai 2010 21:54
tarot_healthy
Postat pe 1 Iunie 2010 11:53
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Sper sa gasim si noi un preot care sa sfinteasca legatura noastra deoarece momentan nu ne permitem sa facem nunta pe de-a-ntregul. De aceea imi doresc sa facem macar logdna sa ma simt mai linistita. macar un pic mai linistita ca nu mai pacatuiesc in aceeasi masura.
alexandra22_grace
Postat pe 1 Iunie 2010 15:17
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204
cj25har
Postat pe 4 Iunie 2010 12:16
Draga Alexandra,

Doar cateva lamuriri... Dupa cum sti , crestinismul se trage din iudaim, sfintii apostoli au fost de fapt evrei. Istoria ne spune, ca pentru evrei logodna era ceva foarte foarte importanta, iar despartirea in logodna era privit ca un divort. Totusi, ei nu locuiau impreuna, asta daca iti aduci aminte si de la orele de religie, relatarea nasterii Mantuitorului din Fecioara Maria. Ce vreau sa zic... indiferent ce preot ai, la are mergi, nu toti preotii accepta sau tolereaza faptul ca tu sa stai impreuna cu viitorul tau sot, inainte de cununie. Asa cum a zis si iulikaflore unii preoti trec oarecum cu vederea aceste lucruri bazandu-se pe faptul ca majoritatea tinerilor stau impreuna.(stii cum e faza cu majoritatea).Dar adevarul e ca e pacat, inaintea lui Dumnezeu, orice preot e de acord cu asta. Eu consider ca "nu da bine Bisericii" nespunerea sau needucarea tinerilor in acest sens.Si eu am cunoscut preoti care si ei defapt nu au o viata de crestin si cumva nu iti spun lucrurile pe fata pentru ca nici eu nu "o duc mai bine" in acest sens . Dar am cunoscut si preoti deosebiti, care emana asa o lumina divina si eu asa sfaturi si vorba care alina sufletul. Nu vreau sa te fac sa te simti vinovata, pentru ca toti avem pacate, dupa cum e acel verset din Biblie, vorba care o cunoastem toti "Cine e fara pacat, sa ia piatra si sa arunce" chiar si cei pe care ii consideri mai sfinti. Dumnezeu iarta orice pacat, si iti da pace mai apoi. Dar chestia asta cu statul impreuna inainte de cununie e mai mult o linistire a constiintei, pentru ca, citeste, daca nu ma crezi, in Biblie si studiaza un pic problema .. .este pacat. Eu te sfatuiesc sa iti asculti constiinta si daca ai teama de Dumnezeu, ceea ce ai din moment ce iti pui astfel de intrebari, sa nu stati impreuna. Iti spun ca, e foarte usor sa cedezi, sa faci dupa placerea ta, dar e mult mai greu si "rasplata" este mult mai mare daca astepti pana la casatorie. Eu asa am facut cu sotul meu, care m-a respectat foarte mult, cum nici nu iti poti imagina, iar rasplata a fost pe cinste.Dumnezeu sa iti ajute si sa iti dea binecuvantarea Sa, care e mai presus decat a oricarui alt om!
I_Gavrilovici
Postat pe 9 Iunie 2010 13:45
Buna. Ar fi foarte bine sa mergeti la biserica pentru logodna religioasa in primuk rand ca aceasta reprezinta o jumatate de cununie. Noi cand am facut nunta preotii ne-au citit pe scurt cununia ca asa se face acum ca sunt multe nunti si ii doare gura sa iti citeasca toata slujba.(Pe de alta parte nici lumea nu vrea sa stea foarte mult timp in picioare in biserica pentru ca slujba intreaga este foarte lunga). Cand va veti cununa va fi slujba intreaga.Si in al doilea rand logodna religioasa va lucra foarte frumos si la nivelul psihicului, va veti simti mai responsabili, mai aproape de casatorie, mai constienti ca nu mai e o joaca.
Arlene
Postat pe 9 Iunie 2010 15:24
Buna fetelor,
Si eu as vrea sa stiu exact in ce consta aceasta logodna.
Noi vrem sa facem nunta anul viitor in iunie, dar bebe s-a grabit sa vina mai repede, drept pt care am vrea sa facem aceasta logodna religioasa si cununie civila.Sfatuiti-ma va rog:)
Noi am vrea sa le facem luna aceasta.Din cate am inteles este post si se poate sa nu accepte preotul aceasta citire?
Ne trebuie nasi pt aceasta logodna ?

Multumesc
toXicuta
Postat pe 11 Iunie 2010 14:39
De la: iCora, la data 2010-06-11 14:39:53Buna fetelor,
Si eu as vrea sa stiu exact in ce consta aceasta logodna.
Noi vrem sa facem nunta anul viitor in iunie, dar bebe s-a grabit sa vina mai repede, drept pt care am vrea sa facem aceasta logodna religioasa si cununie civila.Sfatuiti-ma va rog:)
Noi am vrea sa le facem luna aceasta.Din cate am inteles este post si se poate sa nu accepte preotul aceasta citire?
Ne trebuie nasi pt aceasta logodna ?

Multumesc


dupa cum ai citit mai sus, logodna reprezinta jumatate de cuninie, partea introductiva a slujbei de cununie.

ptr aceasta ai nevoide de: verighete, indel de logodna (optional), lumanari ( de care vrei u), nasi (obligatoriu casatoriti sau care sa aibe si ei logodna, nu e obligatoriu insa sa fie tot nasii de cununie) si cam atat.

in ceea ce priveste postul, eu am inteles de la preotul care ne-a logodit pe noi, k asa cum nu se fac nunti sau botezuri in post, la fel nu se fac nici logodne, pentru ca in post nu ai voide sa te "veselesti".

sper sa iti fie de folos sfaturile mele.
iulik_flore
Postat pe 12 Iunie 2010 16:09
Ofer spre inchiriere Limuzina pt NUNTA cu sofer. Chrysler C300 argintiu metalizat cu sofer. Tariful este 25euro/ora Urban fara limita de km sau extraurban plus costul combustibiluli.Tel de contact 0746762204 sau www.nuntacluj.page.tl
cj25har
Postat pe 13 Iunie 2010 11:46
Am si eu o intrebare ... la logodna ... ce trebuie sa faci inainte ? post sau nu stiu ... trebuie sa te imbraci in ceva anume ? si se poate sa fie doar nasii alaturi de noi ? mai trebuie sa fie si alta lume ... intreb pt ca habar nu am si ma documentez din timp ... multumesc anticipat pt raspuns
Denisa_N
Postat pe 2 Februarie 2014 22:47
De la: Denisa_N, la data 2014-02-02 22:47:27Am si eu o intrebare ... la logodna ... ce trebuie sa faci inainte ? post sau nu stiu ... trebuie sa te imbraci in ceva anume ? si se poate sa fie doar nasii alaturi de noi ? mai trebuie sa fie si alta lume ... intreb pt ca habar nu am si ma documentez din timp ... multumesc anticipat pt raspuns


Trebuie sa fie prezenti atat membrii familiilor voastre, cat si prietenii vostri apropiati. Va imbracati si voi ceva mai elegant, ca doar e un eveniment deosebit si e musai sa va omeniti oaspetii, desigur, cu o mica masa si o cupa de sampanie.

Si nu uita sa-i spui viitorului tau logodnic, sa cumpere un buchet de flori atat pentru mama ta, cat si pentru mama lui.

Sa fie intr-un ceas bun logodna voastra!
Viorica_Ecaterina
Postat pe 3 Februarie 2014 09:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cum sa ma imbrac la nunta?? 10 De la: cj25har 16 Iunie 2010 15:35
Logodna cu tam-tam sau logodna discreta? 30 De la: lif3_dr3am 19 Decembrie 2009 20:21
casa in Bucovina 4 De la: Titanika 18 Februarie 2012 10:29
perlele miresei=lacrimi? 29 De la: carla10 25 August 2010 11:02
NASI NECASATORITI??? 70 De la: lulu2bad 28 Noiembrie 2015 14:04