Setari Cookie-uri

DEPRESIA.

Buna dimineata dragii mei! din cate am inteles,DEPRESIA e o usoara boala de psihic. se pare ca nu. am o prietena care in decursul anilor,era mereu activa,in societate, acasa, mereu asculta ce spune sotul ei, chiar daca nu era bine, adica era o ascultatoare, dar nu avea curajul si nici tupeul sa se contrazica cu sotul ei. bun,,,a ajuns la un moment dat sa i se faca rau, tremura, nu-si mai putea stapanii sistemul nervos, am convins-o sa o duc la medic,psihiatru, si ia dat tratament, dar observ ca are un tremur in maini, parca si muschii tremura, nu mai are control asupra mainilor din acel tremur! Va rog dati-mi un sfat, unde mai trebuie sa ma duc cu ea? la ce medic? ca sincer nu-mi place ,se simte foarte slabita.iar sotul ei nu stie. Mereu a trait cu aceasta frica de sot, nu a batut-o niciodata, dar are o teama de el,parca nici nu poate sa-i spuna , nici ce o doare, poate ma ajutati sa o pot duce la un medic. dar sincer nu stiu unde? va multumesc mult!-
kudika153049
Postat pe 31 Iulie 2010 08:29
faptul care are un tremur se datoreaza sistemului nervos... dar asta nu inseamna ca are o depresie...
daca se simte slabita inseamna ca este ceva pe cale medicala,poate suferi de distonie....caracterizata prin contractii musculare involuntare... cel mai bine este sa va duceti la un medic sa isi dea cu parerea
yumy
Postat pe 31 Iulie 2010 08:38
Solutia pentru ea, desi tardiva, e sa paraseasca mediul ce ii da astfel de stare.
kudika226898
Postat pe 31 Iulie 2010 08:55
I-a dat tratament,dar asta nu e de ajuns,trebuie sa mearga la psiholog sa afle care e cauza depresiei.Atata timp cat nu gasesti cauza e putin probabil sa ai rezolvarea. In privinta tratamentului,daca e administrat prea mult timp,da dependenta!
Barbie30
Postat pe 31 Iulie 2010 10:03
De la: kudika226898, la data 2010-07-31 08:55:33Solutia pentru ea, desi tardiva, e sa paraseasca mediul ce ii da astfel de stare.

da pey o calatarie ar fii buna inconjurata de persoanale care o iubesc si la care tine, relaxare ce mai desfat
yumy
Postat pe 31 Iulie 2010 10:07
Asa ar trebui, daca nu s-ar complace langa un animal...care ii inspira teama si nu o vede sau nu ii pasa in ce hal a ajuns...
kudika226898
Postat pe 31 Iulie 2010 11:21
Depresia nu e o "usoara" boala de psihic. E ceva al naibii de serios si periculos, pentru ca, daca scapa de sub control poate duce la sinucidere.
Poate in prima faza, ai putea sa o duci la psiholog. Din pacate, sunt multi psihiatri de moda veche, care doar dau tratamente si nu discuta deloc cu pacientii.
kitty_krieger
Postat pe 31 Iulie 2010 13:06
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-31 13:06:35Depresia nu e o "usoara" boala de psihic. E ceva al naibii de serios si periculos, pentru ca, daca scapa de sub control poate duce la sinucidere.
Poate in prima faza, ai putea sa o duci la psiholog. Din pacate, sunt multi psihiatri de moda veche, care doar dau tratamente si nu discuta deloc cu pacientii.


Din pacate la noi nu se prea discuta pe aceasta tema. Persoana in depresie se afla intr-o situatie mai nasoala decat un puscarias. Traieste o stare permanenta de te tristete. Chiar daca ar avea toate motivele sa fie fericita. Si nu poate iesi din aceasta stare orice ar face.

Da, la noi sunt multi psihiatrii care dau doar tratamente si nu fac psihoterapie. Dar in cazul asta depresivul tot mai are o sansa. Pastilele pot ajuta foarte mult.

Depresivul care insa nu are parte nici de psihoterapie nici de pastile ... are putine sanse sa isi revina
ilovethisgame
Postat pe 31 Iulie 2010 18:04
De la: kudika153049, la data 2010-07-31 08:29:34 Buna dimineata dragii mei! din cate am inteles,DEPRESIA e o usoara boala de psihic. se pare ca nu. am o prietena care in decursul anilor,era mereu activa,in societate, acasa, mereu asculta ce spune sotul ei, chiar daca nu era bine, adica era o ascultatoare, dar nu avea curajul si nici tupeul sa se contrazica cu sotul ei. bun,,,a ajuns la un moment dat sa i se faca rau, tremura, nu-si mai putea stapanii sistemul nervos, am convins-o sa o duc la medic,psihiatru, si ia dat tratament, dar observ ca are un tremur in maini, parca si muschii tremura, nu mai are control asupra mainilor din acel tremur! Va rog dati-mi un sfat, unde mai trebuie sa ma duc cu ea? la ce medic? ca sincer nu-mi place ,se simte foarte slabita.iar sotul ei nu stie. Mereu a trait cu aceasta frica de sot, nu a batut-o niciodata, dar are o teama de el,parca nici nu poate sa-i spuna , nici ce o doare, poate ma ajutati sa o pot duce la un medic. dar sincer nu stiu unde? va multumesc mult!-



uuuffff...........imi pare rau sa spun ca este singura vinovata de toata situatia !!!daca nu renunta la el nimeni nu o poate ajuta !pastilele , medicii .... sunt apa de ploaie !!!
anastasia_m
Postat pe 1 August 2010 10:18
sotul o terorizeaza psihic ceea ce difera de cel fizic,adica te cafteste de 2-3 ori pe luna si gata,dar limbajul urit si trivial ce il foloseste zilnic,e socotit abuz chiar daca ii spune esti grasa proasta ca ma-ta,stai gheboasa, degeaba ai citit atitea si ai doua facultati tot de la tara ramii,etc,faptul ca ii tremura miinile poate avealipsa de calciu si magneziu,ultimul in special e raspunzatorsi de circei aparuti la muschii fetei,medicul nu face minuni nici medicamentele,important e si mediul in care traieste si munceste
utad
Postat pe 1 August 2010 10:27
buna scumpo, i-mi pare rau de tine si prietena ta. dute cu ea la un doctor sa-si faca mai multe analize ca s-ar putea sa aibe ceva grav, pana nu e prea tarziu. si daca e terorizata de sot... sfatuieste-o sa-l lase. viata e scurta si sa traiesti cu team si nu cu dragoste si armonie... mai bine stai singura. conteaza fff mult cand un sot te rasfata si te protejeaza,inseamna ca te respecta. ai grija de ea dar si de tine pt ca ai un suflet minunat. MIOARA PIRVU, CRAIOVA
mioarapirvu
Postat pe 21 August 2010 19:28
citeste si la topicul..."sunt trista ,de ce?"...poate iti dai seama cam despre ce este vorba.oricum e bine sa consulti un medic.
RUY_BLAS
Postat pe 24 August 2010 08:27
sa-l lase naiba, ala nu este barbat, este animal, sa nu treaca prin ce am trecut eu, cand mi-am dat seama ERA PREA TARZIU, VIATA TRECU-SE PE LANGA MINE SI AM AJUNS LA 50 ANI,,,,,.DAR NICI ACUM NU ESTE PREA TARZIU, ESTE ADEVARAT MOTOOUL,, NU MERITA SA PLANGI PENTRU NIMENI - IAR CEL CE MERITA NU TE VA FACE NICIODATA SA PLANGI'' , STII DRAGUTA, NICIODATA NU ESTE PREA TARZIU SAU MAI BINE MAI TARZIU DECAT NICIODATA!
atena2000
Postat pe 27 August 2010 17:27
De la: kitty_krieger, la data 2010-07-31 13:06:35Depresia nu e o "usoara" boala de psihic. E ceva al naibii de serios si periculos, pentru ca, daca scapa de sub control poate duce la sinucidere.
Poate in prima faza, ai putea sa o duci la psiholog. Din pacate, sunt multi psihiatri de moda veche, care doar dau tratamente si nu discuta deloc cu pacientii.

va recomand produse naturiste care au la baza GANODERMA
relatii la mariaduca53@yahoo.com
mariana953
Postat pe 10 Decembrie 2010 14:48
Nu ne mai stresa....
kudika226898
Postat pe 10 Decembrie 2010 17:54
eu m avut o depresie dar acum trec printr-o despartire de tatal copilului meu si de omul care credeam ca o sa imi fie mereu alaturi.ce sa fac sa nu cad iara in depresie(ma scuzati dar nu pot folosi semnul intrebarii)
kudica_roxana
Postat pe 22 Februarie 2011 14:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
date tehnice ale cazi cu hidromasaj 1 De la: kudika512100 27 Februarie 2012 06:01
Subiectul zilei - Educatia in scoli 1 De la: healthy 28 Iunie 2010 16:56
va rog sa ma jutati :(( 213 De la: kudika326239 19 Iulie 2011 12:13
URGENT: Dubla personalitate - tratament (doar raspunsuri de la medici, va rog) 23 De la: leo_ 13 Ianuarie 2011 22:34
Dureri mari de picioare! 24 De la: kitty_krieger 3 Aprilie 2014 23:25