Setari Cookie-uri

Spalarea zilnica a parului favorizeaza caderea/distrugerea lui?

mi-e frica sa nu-l distrug [intrebarea spune totul]
ameelia
Postat pe 18 August 2010 21:45


Plante benefice sanatatii parului :
1. Salvia: excelenta pentru parul slab, cu firele fragile;
2. Rozmarinul: este ideal pentru brunete, deoarece intensifica culoarea;
3. Musetelul: stimuleaza cresterea parului;
4. Catusnica: stimuleaza radacina parului;
5. Radacina de brusture: stimuleaza cresterea parului si reduce numarul firelor cazute.

* Masti pentru sanatatea parului

1. Intr-un ibric se pun doua cani de apa si se fierb 4 linguri de cimbru uscat, timp de 10 minute. Se strecoara continutul si se lasa la racit, inainte de a masa scalpul. Apoi se lasa sa actioneze timp de 1 ora, dupa care se clateste parul cu apa calduta.

2. Se bat 2 albusuri cu 1/2 cana de apa si se maseaza scalpul cu aceasta compozitie. Timpul de actiune: 5 minute. Se indeparteaza cu apa calduta si se clateste parul cu otet de cidru (2 linguri) diluate in apa.

* Tratamentul cu ulei de cocos

In general, aceste tratamentele cu uleiuri calde sunt o metoda eficienta de a hidrata parul uscat si lipsit de viata, actionand in acelasi timp si asupra sanatatii scalpului. Aplica o lingurita de ulei de cocos usor incalzit peste par si maseaza pentru a te asigura ca radacina firelor de par beneficiaza de proprietatile revigorante. Este foarte important sa lasi sa actioneze timp de 15 minute, dupa care poti sa iti speli parul in mod normal. Repeta saptamanal aceasta operatiune si vei scapa nu numai de matreata, ci si de problema parului uscat. La fel de eficienta este si maioneza, in cazul in care nu ai ulei de cocos la indemana. Vei obtine un par hidratat si plin de stralucire. Aplica o lingura de maioneza de casa pe par si maseaza-l cu delicatete. Este recomandat sa invelesti parul cu un prosop pentru 15-20 de minute, dupa care spala-l cu procedezi de obicei.

* Tratamentul cu otet de mere

Otetul de mere contine acizi naturali foarte puternici, care impiedica ingrasarea parului. Daca ai parul gras, otetul de mere este cea mai indicata solutie pentru a scapa de matreata. Amesteca 1/2 cana de otet cu 1/4 cana cu apa si clateste-ti parul dupa samponare. Otetul nu afecteaza parul, prin urmare nu este nevoie sa clatesti si cu apa curata.


* Tratamentul cu ceai de musetel

Se stie ca ceaiul natural de musetel are efecte calmante, insa pe langa acest beneficiu mai are si proprietatea de a hidrata scalpul. Adauga 3 pliculete de ceai de musetel in 3 cani de apa, fierbe-le putin si lasa-le apoi la infuzat timp de 5 minute. Indeparteaza pliculetele si clateste-ti parul cu ceai.


* Tratamentul cu aloe vera

Poate rezolva problema matretii. Aplica putin gel de aloe vera pe par si maseaza cu delicatete. Lasa sa actioneze timp de 10 minute si apoi samponeaza-l.


* Regenerarea parului cu ajutorul uleiului de masline

Ingrediente : 1/2 cana de ulei de masline extravirgin
5 picaturi de ulei esential de tamaie (poate fi inlocuit si cu alta aroma, dupa preferinta)
1 punga de plastic care sa-ti acopere capul

1. Toarna uleiului de masline intr-un borcan cu capac si apoi adauga picaturile de ulei esential. Infileteaza capacul, agita bine compozitia si pastreaz-o 24 de ore intr-un loc racoros si intunecat. Agita din nou inainte de folosire.
2. Clateste parul cu apa calduta. Incalzeste in palma o lingura din compozitia de mai sus si maseaza usor scalpul, executand miscari circulare. Intinde uleiul ramas pana la varfurile parului.
3. Acopera capul cu punga din plastic si lasa uleiul sa actioneze minimum o jumatate de ora.
4. Clateste parul si foloseste samponul obisnuit.
healthy014679
Postat pe 18 August 2010 21:48
spalarea parului zilnic nu prea e indicata, fiindca spalarile dese nu lasa scalpului si firului de par timp sa-si revina, si deregleaza destul de serios productia de sebum. imediat dupa spalat, parul devine uscat si fara stralucire, iar apoi se ingrasa foarte repede. in plus, daca ai parul vopsit, din cauza spalarilor foarte dese (zilnic sau la 2 zile) se pierde si culoarea mult mai repede. medicii dermatologi recomanda sa nu speli parul mai des de o data la 4 zile (bineinteles, exista si cazuri de "forta majora".. dar acelea trebuie sa fie doar exceptii rare)
moodygirl
Postat pe 19 August 2010 15:49
spala-te mai rar , nu stiu odata la 2 -3 zile.eu asa ma spal cam de 2 oir pe saptaman.e destul.si cum s-a zis si pe aici.de forta majora daca ai vreun eveniment, interviu da se accepta.dar nu e bine pe fiecare zi.eu ma spla cu produsele label.m si sunt foarte bune.sunt profesionale si imi merg foarte bine.mi le comand de pe www.luxbeauty.ro .ti le recomand si tie ai sa vezi diferenta.va pup
mina_lady
Postat pe 5 Septembrie 2010 13:51
Mai, lasa-ne, soro, ca ne asasinasi cu luxbeauty...
kudika226898
Postat pe 6 Septembrie 2010 22:43
Eu ma spal odata la 2 zile si nu am probleme.. Eu zic ca depinde si de felul parului..
Adica depinde daca il ai vopsit sau decolorat, ars. etc.
___Anna___
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:40
De la: ___Anna___, la data 2010-09-08 00:40:27Eu ma spal odata la 2 zile si nu am probleme.. Eu zic ca depinde si de felul parului..
Adica depinde daca il ai vopsit sau decolorat, ars. etc.



nu ai inca probleme, bine spus
leo_
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:47
De la: zaharica, la data 2010-08-18 21:45:23mi-e frica sa nu-l distrug [intrebarea spune totul]


Raspunsul e DA si pe langa asta,cu cat il speli mai des cu atat se ingrasa mai repede.
Barbie30
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:50
De la: Barbie30, la data 2010-09-08 09:50:57
De la: zaharica, la data 2010-08-18 21:45:23mi-e frica sa nu-l distrug [intrebarea spune totul]


Raspunsul e DA si pe langa asta,cu cat il speli mai des cu atat se ingrasa mai repede.


asta asa e.am avut o perioada cand il spalam zilnic si deja a doua zi se ingrasa
ameelia
Postat pe 10 Septembrie 2010 14:07
ce nu-i bun pentru par sint sampoanele ordinare, toate marcile confundate (l'oreal, etc) inclusiv cele cu "ingrediente naturale"

daca gasesti fara sodium laureth/myreth sulfate care sint detergenti puternici, dai peste un sampon mult mai bland pentru par/scalp.
Histria
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:37
kudika226898
Postat pe 12 Septembrie 2010 21:41
Merci Mitura de ajutor, remediez greseala. Ma bucur ca ai citit postarea mea, daca ai vreo salina, naturala sau artificiala, pe langa domiciliu iti recomand sa o frecventezi. imi vei multumi mai tarziu. O zi buna.





Salina_SUSESI_Timisoara
Postat pe 14 Septembrie 2010 09:51
odata la 2 -3 zile este ok dar daca simti nevoia de mai des nu stiu nu mi se pare asa daunator ca doar il speli.eu am perioade cand il spal si pe fiecare zii.eu nu7 am probleme de genul asta dar poate ca ar trebui sa incerci sa-l speli la 2-3 zile.eu iti recomand asa folosesti un sampon profesional.eu folosesc de la label.m si se simte diferenta fata de un sampon normal din comert.te pup
beatrice88
Postat pe 21 Septembrie 2010 08:59
daca parul tau trebuie spalat zilnic atunci trebuie sa il speli...exista sampoane speciale pentru utilizare frecventa asadar il poti spala zilnic insa cu sampoane speciale:)
criss84
Postat pe 24 Septembrie 2010 11:58
Da,in cazul in care folositi sampon pe tot parul. Samponul se aplica doar la radacina si pentru spalarea zilnica se foloseste un sampon mai delicat,produs exact pentru ce am spus mai sus.
blondiewishes
Postat pe 25 Septembrie 2010 14:39
bine...se ingrasa si destul de repede,cam dupa o zi jumatate de spalat si asta ma enerveaza.
plus ca arata ca naiba a doua zi, mai mult de asta il spal asa des:))
ameelia
Postat pe 26 Septembrie 2010 14:55
Mai sa fie :) Uite si eu fac acelasi lucru.
Mai ales ca parul meu este aproape pana la fund...gandeste te cu ce groaza ma spal pe cap in fiecare dimineata stiind cat pieptanat si uscat ma asteapta:))
Si totusi...foloseste un sampon delicat doar la radacina...asta fac si eu si nu am probleme;)
blondiewishes
Postat pe 26 Septembrie 2010 17:09
De la: LiveFromHell, la data 2010-09-26 17:09:06Mai sa fie :) Uite si eu fac acelasi lucru.
Mai ales ca parul meu este aproape pana la fund...gandeste te cu ce groaza ma spal pe cap in fiecare dimineata stiind cat pieptanat si uscat ma asteapta:))
Si totusi...foloseste un sampon delicat doar la radacina...asta fac si eu si nu am probleme;)


ohohoa!daca il ai asa lung chiar ca este un chin :)) esti curajoasa sa faci asta in fiecare zi.
ce sampon folosesti?
ameelia
Postat pe 27 Septembrie 2010 18:52
Avand in vedere faptul ca parul meu este f lung..nu dau prea mare importanta samponului ci mastilor si balsamului.
Momentan folosesc sampon de la Vidal,dar nu sunt multumita.Folosesc in general cam orice sampon,singurele care nu le accept sunt:Herbal essences,wash&go,pantene (fiind PLINE de detergenti daunatori si coloranti)
Imi place sampoanele pt ingrijire...imi place mult elseve cu laptisor de matca si sampoanele kallos sunt bunicele.Am incercat de curand un sampon cu ulei de argan de la Bottega verde cumparat din Italia dar NU mai m-ai putut pieptana deloc...pt mine asta e o problema majora.
Sa iti spun un secret...uneori parul tau are nevoie de masti pentru a trata lucrurile rele pe care le face un sampon...scriu mai multe putin mai tarziu.acum sunt pe fuga :D
blondiewishes
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:05
imi plac*sampoanele
blondiewishes
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:06
nu m-am mai.scz sunt obosita:))
blondiewishes
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:06
De la: LiveFromHell, la data 2010-09-27 23:06:44nu m-am mai.scz sunt obosita:))


Ai optiunea "modifica"
Barbie30
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:11
Nu.Nu am optiunea 'modifica' .Eu cel putin nu vad asa ceva:)
blondiewishes
Postat pe 27 Septembrie 2010 23:50
livefromhell iti multumesc mult pentru informatii.
apropo si eu am incercat elseve cu laptisor de matca si mi-a placut!plus ca are un miros super
ameelia
Postat pe 28 Septembrie 2010 20:31
Da si mie mi a placut.Miroase fumos,e destul de delicat cu parul..il ingrijeste si imi place ca nu il incurca asa rau..
blondiewishes
Postat pe 29 Septembrie 2010 09:20
spalarea zilnica e nedorita dar nu si distrugatoare.
cel mai bine ar fi sa iti obishnuiesti parul la 2 -3 zile, incearca sa il prinzi sau dupa spalare si aranjare follosest putin fixativ pentru a il pastra macar 2 zile.
Cristina_Cerga
Postat pe 17 Octombrie 2010 22:05
NOU!! Tratament brazilian OrganiQ cu keratina - 100% natural - pentru indreptarea parului!! Cea mai inovativa,

revolutionara si sanatoasa aparitie in materie de ingrijirea parului, acum disponibil si la tine acasa !! Rezultate

uimitoare pana la 4 Luni !!Ai un par greu de aranjat? Petreci ore intregi chinuindu-te sa iti aranjezi parul dar iti

distrugi structura parului cu diferite aparate pentru indreptarea parului? Solutia este tratamentul brazilian cu

keratina, care iti va lasa parul drept, matasos, foarte stralucitor si cel mai important : SANATOS !! Parul tau va

arata ingrijit si aranjat chiar daca il lasi sa se usuce liber dupa ce il speli. Acest tratament este 100% organic,

fara chimicale, complet sigur si cu rezultate uimitoare !! Renuntati la indreptari chimice ale parului, la placa, la

timp pierdut cu indreptarea parului cu peria sau la banii cheltuiti la salon. Este cel mai potrivit pentru par

vopsit, decolorat, fara viata ! Pret complet tratament la domiciliu: 650RON ( Produse speciale pentru ingrijire dupa

tratament , pentru rezultate indelungate - sampon si balsam - incluse in pret ). Contact : ymirsy@yahoo.com
ymirsy
Postat pe 14 Martie 2011 12:52
Amelia eu iti recomand sa folosesti asta daca vrei bine inteles samponul loreal elvital arginin resist x3 este noua gama impotriva caderii parului,eu ma spal zilnic pe cap cu el si nu m-i se ingrasa parul absolut deloc,bine poate si faptul ca sunt nevoita sa il spal zilnic pt ca mi-am cumparat de la vichy noua gama impotriva caderii parului vichy aminexyl dercos si ma spal in fiecare dimineata pe cap apoi aplic fiola respectiva,puina a doua zi nu imi mai care nici macar un fir de par si nici nu se ingrasa.Dar samponul oricum este foarte bun cel putin pt mine,iar faptul ca parul este greu de pieptanat cum spunea cineva asta este din cauza apei infecte din romania,asa ca incearca sa iti faci masti proprii care hranesc parul,si masca de la kallos cu placenta este cea mai buna daca crei din comert,pt a putea pieptana parul.Poooop si sper ca te ajuta cu ceva ceea ce am scris.
kudika029357
Postat pe 15 Decembrie 2011 23:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
BRETON! 3 De la: kudika_23605 16 Decembrie 2012 21:37
Par lung, ondulat si fara volum la baza parului, ajutor!! 20 De la: balrog 14 Martie 2011 15:01
parul 7 De la: roxx_lov3 16 Octombrie 2013 20:02
nu imi creste parul de ceva ani 24 De la: balrog 14 Martie 2011 14:07
Cea mai buna vopsea de par 3 De la: balrog 14 Martie 2011 14:01