Setari Cookie-uri

Cum se manifesta depresia?Cred ca am cazut in depresie,dar nu am cu cine sa vorbesc despre asta

Salut! Daca exista cineva care a avut un inceput de depresie,sau care a trecut prin asa ceva,mi-ati putea explica ce stari ati avut la inceput? Sunt foarte trista in ultima vreme si am ajuns sa fiu mereu suparata,inchisa in mine si orice ma supara exagerat de tare....cred ca am intrat intr-o stare de depresie,dar nu sunt sigura.Nu am cu cine discuta despre asta...
carliontz88
Postat pe 21 August 2010 18:15
Simptome

Ea poate provoca tulburari ale proceselor fiziologice normale - hranirea, somnul, nivelul de activitate fizica, capacitatea de concentrare si de realizare a diferitelor sarcini. Daca nu este eliminata, ea poate duce la pierderea productivitatii, declin functional si cresterea mortalitatii.

Suferinzii de depresie traiesc de obicei o stare de ingrijorare si de tristete. Ei se simt nefericiti, lipsiti de ajutor si abandonati. Ei sunt nemultumiti de lucrurile din jurul lor si nimic nu-i poate face fericiti.

Alte semne ale depresiei sunt: lipsa sau scaderea apetitului, perturbari ale somnului (dificultati de adormire, trezire matinala, somn neodihnitor sau chiar cosmar), pierderea interesului pentru lumea exterioara, lipsa de putere si de entuziasm

•Tristetea continua, teama puternica, neliniste, sentimentul de desertaciune.


•Lipsa de speranta, pesimism, trecutul si viitorul sunt vazute in culori intunecate;


•Sentimente de vinovatie, parere de sine proasta, neajutorare;


•Pierderea placerii pentru activitati care-i aduceau bucurie si placere, inclusiv viata sexuala;


•Tulburari de somn: trezirea matinala cu sentimentul de teama si stupoare; imbunatatire usoara a dispozitiei spre seara;


•Pierderea apetitului si scadere in greutate (sau invers, apetitul foarte mare si cresterea in greutate, depinde de persoana);


•Scaderea energiei, dinamismului; oboseala si senzatia de lentoare;


•Ganduri despre moarte, sinucidere si chiar tentative de suicid;


•Neastampar, neliniste, iritabilitate;


•Dificultati de concentrare, memorare si in luarea deciziilor .

Uneori pacientii cu depresie pot prezenta multe semne de rau fizic. Plangerile cele mai frecvente sunt: dureri de cap, ameteli, disconfort gastric sau toracic, dureri articulare, constipatie sau diaree, perturbari menstruale, scaderea performantelor sexuale.
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 18:21
De la: Barbie30, la data 2010-08-21 18:22:34Sincer,sper sa nu te regasesti in ce am postat!


carliontz88
Postat pe 21 August 2010 18:26
Poti sa apelezi la un psiholog si sa nu imi sari in cap acum,ca nu am zis psihiatru!
Barbie30
Postat pe 21 August 2010 18:28
Am scris despre asa ceva pe topicul "sunt trista,de ce?" citeste si daca te regasesti actioneaza...
RUY_BLAS
Postat pe 23 August 2010 17:23

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
innebunesc? 18 De la: Valy90 29 Mai 2011 16:43
1,62 si 39 de kg VREAU SA MA INGRAS 2 De la: kudika514482 12 August 2012 10:38
avort spontan 46 De la: Elyaa 19 Iulie 2011 11:11
Cum se manifesta depresia?Cred ca am cazut in depresie,dar nu am cu cine sa vorbesc despre asta 6 De la: sirghea 23 August 2010 17:23
URGENT: Dubla personalitate - tratament (doar raspunsuri de la medici, va rog) 23 De la: leo_ 13 Ianuarie 2011 22:34