Setari Cookie-uri

Am nevoie de ajutor...cred

Simt ca nu mai pot sa fac fata la problemele de zi cu zi. Imi este din ce in ce mai greu. Nu mai pot sa socializez sau nu mai stiu cum trebuie sa ma port cu oamenii ca sa pot fi inteleasa asa cum sunt eu.Am inceput sa ma intreb unde gresesc de nu reusesc sa am o relatie normala cu oamenii din jur.O vreme am crezut ca din cauza ca nu dau suficienta caldura de la mine, dar nu este asa . Ultima relatie pe care am avut-o s-a terminat acum un an si in decursul careia renuntasem practic la mine doar sa fie bine.....si n-a fost. Am avut multa grija si nu am facut comentarii, nu am cerut lucruri mari si incet, incet ma transformasem intr-o menajera.Nu ma respecta ...stiu ca respectul se castiga dar probabil ca eu nu am gasit inca modalitatea de a-l castiga. De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit, mi-am dorit o viata normala cu familie si copii si n-am avut parte.Am avut o adolescenta zbuciumata, cautam iubirea acolo unde nu era dupa care am i ntilnit un barbat pe care l-am iubit cu toata fiinta mea vreme de 13 ani. M-a secatuit, am ramas cu multe frustari si extrem de suspicioasa, cu multe sensibilitati. Au mai fost secvente scurte de relatii ....unele in care credeam altele doar pasagere. Ultimi 10 ani mi i-am petrecut avad grija, multa grija de familia mea in felul asta incerc sa-mi cer iertare pentru pacatele tineretii.Am avut parte si de multa durere dar si multe realizari, iar acum simt ca nu mai am de unde sa-mi trag seva. Am fost la biserica, mi-am facut slujbe de dezlegare, am lasat acatiste, am ingenuchiat si am plans cerat indurare si inca n-a venit. Cind ma simt mai bine ma gandesc ca poate are Dumnezeu socotelile lui sau poate ca nu familia pe care mi-o doresc este destinul meu.Ce ma doare cel mai tare este ca am 2 surori mai mici decit mine care nici ele nu sunt casatorite si am un sentiment de vinovatie fata de ele ca ma gandesc ca din cauza mea nu si-au vazut de viata lor. Mai bravez citeodata zicand ca ma descurc si singura in toate pb vietii , dar nu stie nimeni cu ce pret.Ma opresc aici si sper sa citeasca cineva o parte din sufletul meu si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cu o indrumare eu voi fi aici si voi astepta.
yna1968
Postat pe 25 August 2010 12:19
cred ca te ajut. cred!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 25 August 2010 12:32

cred ca te victimizezi prea mult!
nici eu nu-s insurat oare tu esti vinovata pentru asta?
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 12:35
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 12:35:48
cred ca te victimizezi prea mult!
nici eu nu-s insurat oare tu esti vinovata pentru asta?


unde mai pui ca isi asuma si o parte din incalzirea planetei!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 25 August 2010 12:37
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:32:09cred ca te ajut. cred!



geo, fii serios!

Eu sincer nu am inteles mare lucru din povestea fetei.......nici ca are sau nu copii, nici....nimic:(
stem_29
Postat pe 25 August 2010 12:40
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:37:55
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 12:35:48
cred ca te victimizezi prea mult!
nici eu nu-s insurat oare tu esti vinovata pentru asta?


unde mai pui ca isi asuma si o parte din incalzirea planetei!



da de reducerea numarului de lacuste si libelule tot ea o fi vinovata?
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 12:43
De la: stem_29, la data 2010-08-25 12:40:30
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:32:09cred ca te ajut. cred!



geo, fii serios!

Eu sincer nu am inteles mare lucru din povestea fetei.......nici ca are sau nu copii, nici....nimic:(


da' tu crezi ca am inteles ceva!?
geo_reincarcat_iara
Postat pe 25 August 2010 12:46
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:46:45
De la: stem_29, la data 2010-08-25 12:40:30
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:32:09cred ca te ajut. cred!



geo, fii serios!

Eu sincer nu am inteles mare lucru din povestea fetei.......nici ca are sau nu copii, nici....nimic:(


da' tu crezi ca am inteles ceva!?


da incetati odata ca acum vine fata si se plange ca tot ea este vinovata pentru faptul ca voi nu pricepeti nimic, da chiar nimic!
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 12:49
'De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit"...si probabil ca ai fost presuletul lor de la intrare...ca sa fi invingator trebuie sa ai si atitudinea unuia...daca tu in loc sa-ti schimbi modul de a relationa cu cei din jurul tau...ai preferat sa iei calea bisericii si a acatistelor...ce sa-ti spunem noi?...plange-ti de mila in continuare si vei da cu nasul de aceleasi usi inchise
miss_darine
Postat pe 25 August 2010 12:56
am uitat sa inchei la fel de apoteotic...cred
miss_darine
Postat pe 25 August 2010 12:58
De la: miss_darine, la data 2010-08-25 12:58:11am uitat sa inchei la fel de apoteotic...cred



deci tu ai inteles ce vrea fata nu?
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 13:00
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 13:00:45
De la: miss_darine, la data 2010-08-25 12:58:11am uitat sa inchei la fel de apoteotic...cred



deci tu ai inteles ce vrea fata nu?

am inteles, pt ca am recunoscut genul
miss_darine
Postat pe 25 August 2010 13:05
De la: miss_darine, la data 2010-08-25 13:05:35
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 13:00:45
De la: miss_darine, la data 2010-08-25 12:58:11am uitat sa inchei la fel de apoteotic...cred



deci tu ai inteles ce vrea fata nu?

am inteles, pt ca am recunoscut genul


cred ca meriti un premiu ceva sau o plimbare cu motorul!
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 13:10
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 13:10:25

cred ca meriti un premiu ceva sau o plimbare cu motorul!

ce?...ti-ai luat un harley davidson? ca acu' vin
miss_darine
Postat pe 25 August 2010 13:13
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:46:45
De la: stem_29, la data 2010-08-25 12:40:30
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-08-25 12:32:09cred ca te ajut. cred!



geo, fii serios!

Eu sincer nu am inteles mare lucru din povestea fetei.......nici ca are sau nu copii, nici....nimic:(


da' tu crezi ca am inteles ceva!?


Chiar as vrea sa o inteleg, acum sincer!
stem_29
Postat pe 25 August 2010 13:16
De la: miss_darine, la data 2010-08-25 13:13:44
De la: fante_de_dorobanti, la data 2010-08-25 13:10:25

cred ca meriti un premiu ceva sau o plimbare cu motorul!

ce?...ti-ai luat un harley davidson? ca acu' vin


stiam eu ca asa te "ating" la corason!
fante_de_dorobanti
Postat pe 25 August 2010 13:24
De la: kudika316594, la data 2010-08-25 12:19:40Simt ca nu mai pot sa fac fata la problemele de zi cu zi. Imi este din ce in ce mai greu. Nu mai pot sa socializez sau nu mai stiu cum trebuie sa ma port cu oamenii ca sa pot fi inteleasa asa cum sunt eu.Am inceput sa ma intreb unde gresesc de nu reusesc sa am o relatie normala cu oamenii din jur.O vreme am crezut ca din cauza ca nu dau suficienta caldura de la mine, dar nu este asa . Ultima relatie pe care am avut-o s-a terminat acum un an si in decursul careia renuntasem practic la mine doar sa fie bine.....si n-a fost. Am avut multa grija si nu am facut comentarii, nu am cerut lucruri mari si incet, incet ma transformasem intr-o menajera.Nu ma respecta ...stiu ca respectul se castiga dar probabil ca eu nu am gasit inca modalitatea de a-l castiga. De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit, mi-am dorit o viata normala cu familie si copii si n-am avut parte.Am avut o adolescenta zbuciumata, cautam iubirea acolo unde nu era dupa care am i ntilnit un barbat pe care l-am iubit cu toata fiinta mea vreme de 13 ani. M-a secatuit, am ramas cu multe frustari si extrem de suspicioasa, cu multe sensibilitati. Au mai fost secvente scurte de relatii ....unele in care credeam altele doar pasagere. Ultimi 10 ani mi i-am petrecut avad grija, multa grija de familia mea in felul asta incerc sa-mi cer iertare pentru pacatele tineretii.Am avut parte si de multa durere dar si multe realizari, iar acum simt ca nu mai am de unde sa-mi trag seva. Am fost la biserica, mi-am facut slujbe de dezlegare, am lasat acatiste, am ingenuchiat si am plans cerat indurare si inca n-a venit. Cind ma simt mai bine ma gandesc ca poate are Dumnezeu socotelile lui sau poate ca nu familia pe care mi-o doresc este destinul meu.Ce ma doare cel mai tare este ca am 2 surori mai mici decit mine care nici ele nu sunt casatorite si am un sentiment de vinovatie fata de ele ca ma gandesc ca din cauza mea nu si-au vazut de viata lor. Mai bravez citeodata zicand ca ma descurc si singura in toate pb vietii , dar nu stie nimeni cu ce pret.Ma opresc aici si sper sa citeasca cineva o parte din sufletul meu si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cu o indrumare eu voi fi aici si voi astepta.


Nu stiu daca suntem noi in masura sa te ajutam...dar putem incerca

Eu cred ca cel mai bine ai apela la un psiholog, pentru a te ajuta sa afli care este de fapt problema ta.


Parerea mea (si te rog sa ma corectezi daca gresesc), este ca nu ai prea avut parte de afectiune din partea parintilor, cand ai fost mica, sau s-a intamplat ceva care te-a marcat.

Am o colega de serviciu, si e cam in aceeasi situatie. Tatal ei a fost si este in continuare un betiv notoriu, iar mama ei l-a preferat intotdeauna pe fratele ei, in detrimentul acesteia. Ea a trecut de 30 de ani, si si-a dorit intotdeauna afectiunea parintilor, o familie a ei, iubire si intelegere din partea jumatatii ei, dar nu a avut parte de nimic din ce si-a dorit. In schimb, tot ce are ea, sunt serviciul, care i-a acaparat viata in totalitate, si un motanel care ii tine de urat, dupa o zi grea si lunga de munca.

Frustrarile si sentimentul de inferioritate au transformat-o intr-o persoana insuportabila, mai ales pentru colegii de serviciu, cu care se poarta foarte urat, ....nici prieteni nu prea mai are...ca i-a indepartat pe toti... De iubit nici nu poate fi vorba (desi isi doreste unul)...pentru ca s-a inchis in carapacea ei...si nu mai lasa pe nimeni sa se apropie...Problema e ca nici timp nu-si face...prefera sa munceasca pana uita de ea.... ceea ce e foarte trist din punctul meu de vedere.

Sfatul meu ar fi sa apelezi la ajutorul unui psiholog, pentru a putea scoate la suprafata cauza suferintei tale, numai el te poate ajuta sa accepti si sa ierti .... vei fi cu totul si cu totul alta persoana.

Stii ce e pacat? Ca nu ai incredere in tine. Si toata viata ta... ti-ai trait-o pentru a le face altora pe plac. Cati ani ai?


Ai grija de tine si tine-ne la curent
cristina_xxx2006
Postat pe 25 August 2010 15:38
Din cate am inteles eu,cred ca te pot ajuta:
1.cauza=o stima de sine foarte scazuta
2.rezolvarea=psihologul
Barbie30
Postat pe 25 August 2010 15:59
Multumesc de sfat si de intelegere. De multa vreme cochetez cu ideea de a merge la psiholog dar tot aman din diferite motive si tot sper ca voi face fata singura. Aproape 42 am.
yna1968
Postat pe 27 August 2010 13:24
De la: kudika316594, la data 2010-08-27 13:24:21Multumesc de sfat si de intelegere. De multa vreme cochetez cu ideea de a merge la psiholog dar tot aman din diferite motive si tot sper ca voi face fata singura. Aproape 42 am.


Ok, hai sa dezvoltam un pic problema, vrei?
Deci, am vazut mai sus scris de tine ca te invinovatesti singura pt. ca surorile tale nu-s maritate.
Nu, nu te invinovatesti singura, imi este clar ca ele-ti reproseaza, macar una dintre ele a facut-o, si Tu te gandesti acum daca au/are sau nu dreptate, asa este?


stem_29
Postat pe 27 August 2010 13:35
Ai spus ca ai avut parte si de "multe realizari". Asta e un lucru foarte bun. Insemna ca ai muncit si nu in zadar. Subscriu la sfatul celorlalti de a merge la un psiholog si..... inca mai este timp sa-ti faci o viata frumoasa. Iti doresc numai bine !
luchianramona
Postat pe 27 August 2010 13:36
De la: kudika316594, la data 2010-08-25 12:19:40Simt ca nu mai pot sa fac fata la problemele de zi cu zi. Imi este din ce in ce mai greu. Nu mai pot sa socializez sau nu mai stiu cum trebuie sa ma port cu oamenii ca sa pot fi inteleasa asa cum sunt eu.Am inceput sa ma intreb unde gresesc de nu reusesc sa am o relatie normala cu oamenii din jur.O vreme am crezut ca din cauza ca nu dau suficienta caldura de la mine, dar nu este asa . Ultima relatie pe care am avut-o s-a terminat acum un an si in decursul careia renuntasem practic la mine doar sa fie bine.....si n-a fost. Am avut multa grija si nu am facut comentarii, nu am cerut lucruri mari si incet, incet ma transformasem intr-o menajera.Nu ma respecta ...stiu ca respectul se castiga dar probabil ca eu nu am gasit inca modalitatea de a-l castiga. De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit, mi-am dorit o viata normala cu familie si copii si n-am avut parte.Am avut o adolescenta zbuciumata, cautam iubirea acolo unde nu era dupa care am i ntilnit un barbat pe care l-am iubit cu toata fiinta mea vreme de 13 ani. M-a secatuit, am ramas cu multe frustari si extrem de suspicioasa, cu multe sensibilitati. Au mai fost secvente scurte de relatii ....unele in care credeam altele doar pasagere. Ultimi 10 ani mi i-am petrecut avad grija, multa grija de familia mea in felul asta incerc sa-mi cer iertare pentru pacatele tineretii.Am avut parte si de multa durere dar si multe realizari, iar acum simt ca nu mai am de unde sa-mi trag seva. Am fost la biserica, mi-am facut slujbe de dezlegare, am lasat acatiste, am ingenuchiat si am plans cerat indurare si inca n-a venit. Cind ma simt mai bine ma gandesc ca poate are Dumnezeu socotelile lui sau poate ca nu familia pe care mi-o doresc este destinul meu.Ce ma doare cel mai tare este ca am 2 surori mai mici decit mine care nici ele nu sunt casatorite si am un sentiment de vinovatie fata de ele ca ma gandesc ca din cauza mea nu si-au vazut de viata lor. Mai bravez citeodata zicand ca ma descurc si singura in toate pb vietii , dar nu stie nimeni cu ce pret.Ma opresc aici si sper sa citeasca cineva o parte din sufletul meu si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cu o indrumare eu voi fi aici si voi astepta.








... nu e doar vina ta ... romanii de astazi si-au alcatuit o societate foarte ''elitista'' fara a avea nimic din bazele acesteia ... ai facut greseli si acum esti cu ochii in soare ... nu stiu cit de ''asociala'' esti dar stiu ca nici societatea noastra actuala nu e capabila sa treaca peste aparentze ... e suficienta o simpla aparentza si deja posibilitatile de comunicare sint inchise ... ne-am ''stratificat'' prosteste-te in conceptii si prejudecati neo-comuniste ... putini mai pot sa comunice cu orice nivel fara sa fie flituitzi ...

... in cazul asta ... psihologul e de prisos ... mai ales ca e tot roman ...

... chiar daca o sa imi sara ''puritanele'' in cap ... iti dau un sfat ... alege un barbat ... si FA UN COPIL ... macar ... pentru tine ... nu pentru societate, nu pentru aparentze, nu pentru vecini, rude sau prieteni ... nu ai facut pina acum si poate de aceea esti singura, ai impresia ca nu mai stii sa socializezi, ca iti lispseste un ideal in viata ... te-a furat peisajul, timpul a trecut, iubirile si acum te simti singura ... si nu ai fi singura ...







marco918
Postat pe 27 August 2010 13:55
De la: marco918, la data 2010-08-27 13:55:10
De la: kudika316594, la data 2010-08-25 12:19:40Simt ca nu mai pot sa fac fata la problemele de zi cu zi. Imi este din ce in ce mai greu. Nu mai pot sa socializez sau nu mai stiu cum trebuie sa ma port cu oamenii ca sa pot fi inteleasa asa cum sunt eu.Am inceput sa ma intreb unde gresesc de nu reusesc sa am o relatie normala cu oamenii din jur.O vreme am crezut ca din cauza ca nu dau suficienta caldura de la mine, dar nu este asa . Ultima relatie pe care am avut-o s-a terminat acum un an si in decursul careia renuntasem practic la mine doar sa fie bine.....si n-a fost. Am avut multa grija si nu am facut comentarii, nu am cerut lucruri mari si incet, incet ma transformasem intr-o menajera.Nu ma respecta ...stiu ca respectul se castiga dar probabil ca eu nu am gasit inca modalitatea de a-l castiga. De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit, mi-am dorit o viata normala cu familie si copii si n-am avut parte.Am avut o adolescenta zbuciumata, cautam iubirea acolo unde nu era dupa care am i ntilnit un barbat pe care l-am iubit cu toata fiinta mea vreme de 13 ani. M-a secatuit, am ramas cu multe frustari si extrem de suspicioasa, cu multe sensibilitati. Au mai fost secvente scurte de relatii ....unele in care credeam altele doar pasagere. Ultimi 10 ani mi i-am petrecut avad grija, multa grija de familia mea in felul asta incerc sa-mi cer iertare pentru pacatele tineretii.Am avut parte si de multa durere dar si multe realizari, iar acum simt ca nu mai am de unde sa-mi trag seva. Am fost la biserica, mi-am facut slujbe de dezlegare, am lasat acatiste, am ingenuchiat si am plans cerat indurare si inca n-a venit. Cind ma simt mai bine ma gandesc ca poate are Dumnezeu socotelile lui sau poate ca nu familia pe care mi-o doresc este destinul meu.Ce ma doare cel mai tare este ca am 2 surori mai mici decit mine care nici ele nu sunt casatorite si am un sentiment de vinovatie fata de ele ca ma gandesc ca din cauza mea nu si-au vazut de viata lor. Mai bravez citeodata zicand ca ma descurc si singura in toate pb vietii , dar nu stie nimeni cu ce pret.Ma opresc aici si sper sa citeasca cineva o parte din sufletul meu si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cu o indrumare eu voi fi aici si voi astepta.








... nu e doar vina ta ... romanii de astazi si-au alcatuit o societate foarte ''elitista'' fara a avea nimic din bazele acesteia ... ai facut greseli si acum esti cu ochii in soare ... nu stiu cit de ''asociala'' esti dar stiu ca nici societatea noastra actuala nu e capabila sa treaca peste aparentze ... e suficienta o simpla aparentza si deja posibilitatile de comunicare sint inchise ... ne-am ''stratificat'' prosteste-te in conceptii si prejudecati neo-comuniste ... putini mai pot sa comunice cu orice nivel fara sa fie flituitzi ...

... in cazul asta ... psihologul e de prisos ... mai ales ca e tot roman ...

... chiar daca o sa imi sara ''puritanele'' in cap ... iti dau un sfat ... alege un barbat ... si FA UN COPIL ... macar ... pentru tine ... nu pentru societate, nu pentru aparentze, nu pentru vecini, rude sau prieteni ... nu ai facut pina acum si poate de aceea esti singura, ai impresia ca nu mai stii sa socializezi, ca iti lispseste un ideal in viata ... te-a furat peisajul, timpul a trecut, iubirile si acum te simti singura ... si nu ai fi singura ...









Moamaaa, daca face un copil cum incepe socializarea!
Acum sincer, vrei nu vrei, fugi la vaccin, fugi la nisip cu galetutele acolo sunt alte mamici, vrei nu vrei, vorbesti:)))
de fapt nici nu se pune problema de vrut:)) vorbesti cu un copil pana ti se usuca gatul))))
stem_29
Postat pe 27 August 2010 13:59
De la: stem_29, la data 2010-08-27 13:59:33
De la: marco918, la data 2010-08-27 13:55:10
De la: kudika316594, la data 2010-08-25 12:19:40Simt ca nu mai pot sa fac fata la problemele de zi cu zi. Imi este din ce in ce mai greu. Nu mai pot sa socializez sau nu mai stiu cum trebuie sa ma port cu oamenii ca sa pot fi inteleasa asa cum sunt eu.Am inceput sa ma intreb unde gresesc de nu reusesc sa am o relatie normala cu oamenii din jur.O vreme am crezut ca din cauza ca nu dau suficienta caldura de la mine, dar nu este asa . Ultima relatie pe care am avut-o s-a terminat acum un an si in decursul careia renuntasem practic la mine doar sa fie bine.....si n-a fost. Am avut multa grija si nu am facut comentarii, nu am cerut lucruri mari si incet, incet ma transformasem intr-o menajera.Nu ma respecta ...stiu ca respectul se castiga dar probabil ca eu nu am gasit inca modalitatea de a-l castiga. De cand ma stiu mi-am dorit sa ma iubeasca si pe mine cineva, parinti, surori, iubit, mi-am dorit o viata normala cu familie si copii si n-am avut parte.Am avut o adolescenta zbuciumata, cautam iubirea acolo unde nu era dupa care am i ntilnit un barbat pe care l-am iubit cu toata fiinta mea vreme de 13 ani. M-a secatuit, am ramas cu multe frustari si extrem de suspicioasa, cu multe sensibilitati. Au mai fost secvente scurte de relatii ....unele in care credeam altele doar pasagere. Ultimi 10 ani mi i-am petrecut avad grija, multa grija de familia mea in felul asta incerc sa-mi cer iertare pentru pacatele tineretii.Am avut parte si de multa durere dar si multe realizari, iar acum simt ca nu mai am de unde sa-mi trag seva. Am fost la biserica, mi-am facut slujbe de dezlegare, am lasat acatiste, am ingenuchiat si am plans cerat indurare si inca n-a venit. Cind ma simt mai bine ma gandesc ca poate are Dumnezeu socotelile lui sau poate ca nu familia pe care mi-o doresc este destinul meu.Ce ma doare cel mai tare este ca am 2 surori mai mici decit mine care nici ele nu sunt casatorite si am un sentiment de vinovatie fata de ele ca ma gandesc ca din cauza mea nu si-au vazut de viata lor. Mai bravez citeodata zicand ca ma descurc si singura in toate pb vietii , dar nu stie nimeni cu ce pret.Ma opresc aici si sper sa citeasca cineva o parte din sufletul meu si daca ma poate ajuta cineva cu un sfat cu o indrumare eu voi fi aici si voi astepta.








... nu e doar vina ta ... romanii de astazi si-au alcatuit o societate foarte ''elitista'' fara a avea nimic din bazele acesteia ... ai facut greseli si acum esti cu ochii in soare ... nu stiu cit de ''asociala'' esti dar stiu ca nici societatea noastra actuala nu e capabila sa treaca peste aparentze ... e suficienta o simpla aparentza si deja posibilitatile de comunicare sint inchise ... ne-am ''stratificat'' prosteste-te in conceptii si prejudecati neo-comuniste ... putini mai pot sa comunice cu orice nivel fara sa fie flituitzi ...

... in cazul asta ... psihologul e de prisos ... mai ales ca e tot roman ...

... chiar daca o sa imi sara ''puritanele'' in cap ... iti dau un sfat ... alege un barbat ... si FA UN COPIL ... macar ... pentru tine ... nu pentru societate, nu pentru aparentze, nu pentru vecini, rude sau prieteni ... nu ai facut pina acum si poate de aceea esti singura, ai impresia ca nu mai stii sa socializezi, ca iti lispseste un ideal in viata ... te-a furat peisajul, timpul a trecut, iubirile si acum te simti singura ... si nu ai fi singura ...









Moamaaa, daca face un copil cum incepe socializarea!
Acum sincer, vrei nu vrei, fugi la vaccin, fugi la nisip cu galetutele acolo sunt alte mamici, vrei nu vrei, vorbesti:)))
de fapt nici nu se pune problema de vrut:)) vorbesti cu un copil pana ti se usuca gatul))))




cristina_xxx2006
Postat pe 27 August 2010 16:25
poate e greu sa accepti, insa nimanui nu-i place compania unuei persoane slabe, si care se desconsidera si care are mereu senzatia ca trebuie sa fie in preajma cuiva pentru a se simti impacata, implinita. desigur ca nimanui nu-i place singurartatea, dar fiecare avand problemele personale nu simte nevoia sa fie in preajma cuiva ce are constanta nevoie de sustinere. nu trebuie sa cauti in altii aprobare, inteleg ca ai avut o viata dificila insa..oamenilor le place sa se inconjoare de persoane care sa-i ajute, sa le faca viata mai placuta, mai usoara, nu sa o impovareze.
mai degreaba fa-ti timp pt tine, sa fii tu impacata cu tine si apoi relatiile cu cei din jur o sa fie in regula. sa ai grija de cineva care este mereu ingrigorat si nemultumit te oboseste.
Pupaceli si bafta!
madutzN
Postat pe 27 August 2010 16:41
buna, nu stiu cum sa incep dar daca vrei ............hai sa-ti zic ca nu esti singura in aceasta situatie.Uite as vrea sa-ti dau ceva de citit care te v-a ajuta sa iesi din tunelul in care esti acum.Pe lumea acesta cand venim suntem singuri,iar cand murim ne ducem in pamant tot singuri.......pana cand nu vei invata ca nu ai nevoie de nimeni pentru a fi fericita, ca viata este frumoasa asa cum este ........sa inveti sa te bucuri de fiecare zi ca si cum ar fi ultima.............si nu in ultimul rand invata sa te iubeste pe tine insati.Desigur ni se spune : iubeste -ti aproapele ..........CUM ? CA PE TINE INSUTI. Draga mea tu nu prea stii sa faci acest lucru , trebuie sa ajungi sa intelegi ca tu esti o persoana care are o anume valoarea,care merita respectul si iubirea celorlalti.Trebuie sa inveti sa dai ,in masura in care primesti. Nu este greu trebuie doar sa crezi in tine. Iti recomand sa citesti : Linistea inimii . autor : Paul Ferrini.
Viata e mai mult decat ceea ce stii,ceea ce vezi, ceea ce simti !
collura
Postat pe 27 August 2010 18:10
este trist dar nu te teme te rog lasa ID tau de messenger si te voi ajuta sau daca ai cont pe facebook te rog cauti si ai sa gasesti acolo un site crestin pastor crestin vasille harie sieu te voi ajuta cu multe sfaturi bune si frumoase dar cel mai bine lasati ID dvs de messenger astept raspunsul dvs multa fericire va doresc
jean31
Postat pe 27 August 2010 18:40
Ma tot gandesc ce sa-ti scriu ca sa te sprijine cumva si nu prea gasesc.Acuma,in minunea de timp pe care-am prins-o,de ce sa te plangi mai repede?! Crezi ca-i vreo femeie romaneasca sa se descurce zi de zi,cum spui tu?
Pentru greseli,se plateste.La fel pt timp pierdut,ocazii ratate,frica de actiune si de gura lumii... ce-i facut,e bun facut .Nu trebuie sa ne scuzam in fata nimanui pt ca traim,dar ar trebui sa faci ceva si pt tine .Sa te-mpaci cu tine,sa te respecti,sa te iubesti.
Ideea lui Marco e si mai buna.
....cred !
nicossia
Postat pe 27 August 2010 22:03
De la: nicossia, la data 2010-08-27 22:03:20Ma tot gandesc ce sa-ti scriu ca sa te sprijine cumva si nu prea gasesc.Acuma,in minunea de timp pe care-am prins-o,de ce sa te plangi mai repede?! Crezi ca-i vreo femeie romaneasca sa se descurce zi de zi,cum spui tu?
Pentru greseli,se plateste.La fel pt timp pierdut,ocazii ratate,frica de actiune si de gura lumii... ce-i facut,e bun facut .Nu trebuie sa ne scuzam in fata nimanui pt ca traim,dar ar trebui sa faci ceva si pt tine .Sa te-mpaci cu tine,sa te respecti,sa te iubesti.
Ideea lui Marco e si mai buna.
....cred !


Tu ai inteles ce ai scris?
Eu nimic.:)))
stem_29
Postat pe 27 August 2010 23:33
De la: collura, la data 2010-08-27 18:10:57buna, nu stiu cum sa incep dar daca vrei ............hai sa-ti zic ca nu esti singura in aceasta situatie.Uite as vrea sa-ti dau ceva de citit care te v-a ajuta sa iesi din tunelul in care esti acum.Pe lumea acesta cand venim suntem singuri,iar cand murim ne ducem in pamant tot singuri.......pana cand nu vei invata ca nu ai nevoie de nimeni pentru a fi fericita, ca viata este frumoasa asa cum este ........sa inveti sa te bucuri de fiecare zi ca si cum ar fi ultima.............si nu in ultimul rand invata sa te iubeste pe tine insati.Desigur ni se spune : iubeste -ti aproapele ..........CUM ? CA PE TINE INSUTI. Draga mea tu nu prea stii sa faci acest lucru , trebuie sa ajungi sa intelegi ca tu esti o persoana care are o anume valoarea,care merita respectul si iubirea celorlalti.Trebuie sa inveti sa dai ,in masura in care primesti. Nu este greu trebuie doar sa crezi in tine. Iti recomand sa citesti : Linistea inimii . autor : Paul Ferrini.
Viata e mai mult decat ceea ce stii,ceea ce vezi, ceea ce simti !


Tu in prima parte ii scrii ca nu are nevoie de nimeni ca sa fie fericita:))
Draga mea, tocmai ca nu are pe nimeni sufleteste, e asa cum e, cum poti sa scrii asemenea abreatii?
In urmatorul rand te contrazici.
Incoerenta totala:)
stem_29
Postat pe 27 August 2010 23:42

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
wow 1 De la: Vivaics 3 Iunie 2007 22:38
Bazar 1 De la: ligiabudau 24 Mai 2007 12:29
lesbianism 7 De la: piticutz1970 9 Septembrie 2007 15:04
Epilare cu ipl 1 De la: PUREKKA 18 Mai 2013 15:46
ideea ar fi buna, mai greu cu IDEILE 2 De la: ibir 20 Februarie 2015 18:59