Setari Cookie-uri

Medicamentele pentru bolnavii cronici sau Auschwitzul guvernului Boc

Buna dimineata tuturor! Se pare ca actualul guvern va reusi(de nu vom face nimic) sa epureze populatia tarii si sa faca economie, ucigand bolnavii cronici. Eu am transplant renal si iau 210 pastile imunosupresoare pe luna,mai iau si pt cardiomiopatie+colesterol indus+reflux gastroesofagian 280 pastile pe luna.Rinichiul transplantat nu poate functiona fara aceste pastile,VIATA mea depinde de aceste pastile, bolnavii cronici,transplantatii, stiu la ce ma refer, nu eu,de fapt nu noi am vrut sa fim bolnavi,umiliti,marginalizati.......dar asta este,asa a hotarat Dumnezeu pt noi si ne-a oferit o noua sansa de a trai iar guvernul ne-a luat acesta sansa prin schimbare listelor de medicamente,cine le da lor dreptul de a hotara ca bolnavii cronici sa dispara?Mentionez ca ;la un transplantat renal perioada de acomodare a organismului cu un medicament nou(ma refer strict la imunosupresoare) dureaza intre 6luni-1an,se fac permanent analize pt a masura nivelul imunitatii, la inceput se fac la 3 zile,1 saptamana,2saptamani,1luna,(analize care costa)pana la acceptarea sau nu (de catre organism) a medicamentelor,in tot acest timp avem toate sansele sa pierdem rinichiul transplantat si sa ne intoarcem inapoi la dializa sau.....sa murim.Consider ca nu este deloc drept si omenesc sa se poarte asa cu noi,sa ne streseze intr-un asemenea hal,cati dintre noi vom reusi sa platim diferenta de bani ca sa ne pastram actualele medicamente?cei care nu au aceasta posibilitate ce vor face? Aaa si s-au mai gandit ei sa ne mai scada si gradul de handicap,sa mai taie si de acolo niste bani.In cazul acesta ce ne ramane de facut? Nu vreau sa impresionez pe nimeni si nu imi place sa fiu compatimita dar, am simtit nevoia sa va spun poveste mea si a celorlalti transplantati renali,de fapt poveste tuturor bolnavilor cronici,a persoanelor cu handicap grav.Va doresc o zi buna si....fiti alaturi de noi!
doinitaeda
Postat pe 1 Septembrie 2010 09:27
De la: doinitaeda, la data 2010-09-01 09:27:11Buna dimineata tuturor! Se pare ca actualul guvern va reusi(de nu vom face nimic) sa epureze populatia tarii si sa faca economie, ucigand bolnavii cronici. Eu am transplant renal si iau 210 pastile imunosupresoare pe luna,mai iau si pt cardiomiopatie+colesterol indus+reflux gastroesofagian 280 pastile pe luna.Rinichiul transplantat nu poate functiona fara aceste pastile,VIATA mea depinde de aceste pastile, bolnavii cronici,transplantatii, stiu la ce ma refer, nu eu,de fapt nu noi am vrut sa fim bolnavi,umiliti,marginalizati.......dar asta este,asa a hotarat Dumnezeu pt noi si ne-a oferit o noua sansa de a trai iar guvernul ne-a luat acesta sansa prin schimbare listelor de medicamente,cine le da lor dreptul de a hotara ca bolnavii cronici sa dispara?Mentionez ca ;la un transplantat renal perioada de acomodare a organismului cu un medicament nou(ma refer strict la imunosupresoare) dureaza intre 6luni-1an,se fac permanent analize pt a masura nivelul imunitatii, la inceput se fac la 3 zile,1 saptamana,2saptamani,1luna,(analize care costa)pana la acceptarea sau nu (de catre organism) a medicamentelor,in tot acest timp avem toate sansele sa pierdem rinichiul transplantat si sa ne intoarcem inapoi la dializa sau.....sa murim.Consider ca nu este deloc drept si omenesc sa se poarte asa cu noi,sa ne streseze intr-un asemenea hal,cati dintre noi vom reusi sa platim diferenta de bani ca sa ne pastram actualele medicamente?cei care nu au aceasta posibilitate ce vor face? Aaa si s-au mai gandit ei sa ne mai scada si gradul de handicap,sa mai taie si de acolo niste bani.In cazul acesta ce ne ramane de facut? Nu vreau sa impresionez pe nimeni si nu imi place sa fiu compatimita dar, am simtit nevoia sa va spun poveste mea si a celorlalti transplantati renali,de fapt poveste tuturor bolnavilor cronici,a persoanelor cu handicap grav.Va doresc o zi buna si....fiti alaturi de noi!



Eu zic, si sper ca toata " minunatia" asta nu o sa tina mai mult de o luna!
Imi pare o nebunie sa cheltui o gramada de bani cu un transplant renal ( ca sa nu mai zic ca pana la transplant se cheltuie cel mai mult cu dializa/ luna a unui astfel de bolnav zic de cheltuielile statului, mai mult decat se cheltuie cu un bolnav de cancer..DE SUFERINTA NICI NU MAI VORBESC!....SUFERINTA NU SE POATE MASURA IN BANI!....sa dea cu piciorul la toata munca medicilor...sau chiar sa se ajunga doamne fereste la deces.

Spun asta pt. ca am fost intr-un centru de dializa ( am donat sange pt. o prietena bolnava de cancer) si am vazut ce e acolo......nimic nu m-a impresionat decat suferinta oamenilor, si modul lor de viata......
REPET, ar fi pacat sa nu se revina macar pt. bolnavi sa faca ceva...nici nu pot sa cred ca nu se va reveni in maxim o luna!
stem_29
Postat pe 1 Septembrie 2010 09:44
Suntem alaturi de voi,dar din pacate noi nu putem schimba nimic! Au ales sa ofere multor oameni un "bilet" decat dus si nu prea cred ca ii afecteaza prea mult asta.Asta e tara in care traim....
Barbie30
Postat pe 1 Septembrie 2010 09:44
Fara nicio intentie de a minimaliza suferintele bolnavilor, va intreb doar daca inainte de guvernul Boc, inainte de ultimele alegeri, in timpul celorlalte guvernari din 89 incoace, curgea lapte si miere? NU! Sau daca ar fi fost guvernul Geoana va imaginati ca ar ati fi avut gratuit totul? Intrebari retorice.
Rasfoiti presa din ultimii 20 de ani, 15 ani, 10 ani, nu-i nicio diferenta, doar oamenii sunt altii.

Dar nu-i asa ca-i o discutie inutila?
rashela
Postat pe 1 Septembrie 2010 10:54
De la: rashela, la data 2010-09-01 10:54:44Fara nicio intentie de a minimaliza suferintele bolnavilor, va intreb doar daca inainte de guvernul Boc, inainte de ultimele alegeri, in timpul celorlalte guvernari din 89 incoace, curgea lapte si miere? NU! Sau daca ar fi fost guvernul Geoana va imaginati ca ar ati fi avut gratuit totul? Intrebari retorice.
Rasfoiti presa din ultimii 20 de ani, 15 ani, 10 ani, nu-i nicio diferenta, doar oamenii sunt altii.

Dar nu-i asa ca-i o discutie inutila?

uite ca am rasfoit...presa...ultimilor 50 de ani....nu am gasit niciunde sa se taie salarii si in curind ...pensii dar chiar nici la atit de mult hulitii comunisti...ar trebui sa nu mai fim atit de partinitori...dar probabil mai mult ca oricind e valabila sintagma ..."interesul poarta fesul"
RUY_BLAS
Postat pe 1 Septembrie 2010 11:04
Daca spui tu...
Lasa-ma sa ma indoiesc de rasfoitul cu seriozitate si cu obiectivitate a presei din ultimii 20 de ani. Altfel nici n-ar avea loc discutia asta care...
...ramane la fel de inutila. Nu va isca decat o noua polemica, mult venin, doua tabere etc etc, dar cu certitudine nu va schimba opinii deja formate (indiferent pe ce considerente). Daca va simtiti mai bine injurand, sunteti invitatii mei!
rashela
Postat pe 1 Septembrie 2010 13:14
De la: rashela, la data 2010-09-01 10:54:44Fara nicio intentie de a minimaliza suferintele bolnavilor, va intreb doar daca inainte de guvernul Boc, inainte de ultimele alegeri, in timpul celorlalte guvernari din 89 incoace, curgea lapte si miere? NU! Sau daca ar fi fost guvernul Geoana va imaginati ca ar ati fi avut gratuit totul? Intrebari retorice.
Rasfoiti presa din ultimii 20 de ani, 15 ani, 10 ani, nu-i nicio diferenta, doar oamenii sunt altii.

Dar nu-i asa ca-i o discutie inutila?

Buna draga mea!Crezi ca acum asta ne doare pe noi?cum au fost celalalte guvernari si toata polemica ce urmeaza la acest subiect?!? ne doare FOARTE TARE faptul ca santem marginalizati,ca ne umbla la medicamente,pensii,indemnizatii de handicap.......ca pur si simplu ne iau dreptul de a trai o viata normala,un bolnav cronic are un regim stric de tinut(dar vb lu Constantin Tanase"pai cu ce?")are multe med. de luat.....repet NU NE-AM DORIT NICIODATA SA FIM BOLNAVI...........eh! ce sa mai spun si sa imi mai bat capul, fiecare intelege sau nu situatia critica prin care trecem noi,BOLNAVI CRONICI,persoanele cu HANDICAP GRAV.
doinitaeda
Postat pe 13 Septembrie 2010 08:58
Asa-i.Nimeni nu-ntelege daca n-a trecut pe-acolo,iar pe bolnavi nu-i reprezinta nimeni ;in afara de familiile lor,daca au .
nicossia
Postat pe 13 Septembrie 2010 09:22
De la: nicossia, la data 2010-09-13 09:22:29Asa-i.Nimeni nu-ntelege daca n-a trecut pe-acolo,iar pe bolnavi nu-i reprezinta nimeni ;in afara de familiile lor,daca au .

Buna Nicossia! Nu toti inteleg prin ce trecem noi dar,uite sant si oameni ca tine care ne inteleg si sant alaturi de noi.Pt noi asta conteaza cel mai mult,sa va simtim alaturi,sa stim ca nu santem singuri.Doresc tuturor sanatate maxima si numai bine.
doinitaeda
Postat pe 14 Septembrie 2010 17:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Medic ginecolog la Timisoara! 26 De la: mroman 9 Ianuarie 2014 12:30
poate cineva sa/mi dea sfaturi in legatura cu poli radiculo nevrita acuta infectioasa 4 De la: office_salinasusesi_ro 5 Martie 2010 09:06
Vaccinul H1N1 pro sau contra 53 De la: dorina27 12 Aprilie 2010 12:32
Bebe si apa - pro sau contra 3 De la: greieras 15 Ianuarie 2010 13:27
va rog frumos sa ma ajutati 1 De la: afross 21 Martie 2010 16:20