Setari Cookie-uri

Ajutati-ma sa iau o decizie

stiu ca voi fi criticata doar pentru faptu ca am abia 18 ani....dar trebuie sa va rog sa ma ajutati sa iau o decizie....treaba e cam asa....am o relatie de aproximativ 5 ani ....nu a fost totu`miere si lapte ...azi bine....3 zile rele....dar eu din dragoste am tacut...il stiu de l 13 ani..practic m-a crescut...el are (21)....toate au mers cam in ritmu asta in toti cei 5 ani...bineinteles el munceste si lucru acesta ii ocupa ft mult timp mai ales ca nu are program fix...dar ma rog..eu inteleg....sau cel putin incerc(dar el asa afirma: ca trebuie sa inteleg,ca totu`e pt noi) planuri mari...nunta peste 2 ani....in fine... intr-o zi .. insa primesc invitatie la o nunta a unui verisor de al meu tocmai la Suceava ...eu fiind din Deva...si hotarasc sa ma duc chiar daca prt meu nu vrea sa vina cu min....lucru care l-a facut mereu....peste tot eu am mers singura....cu o sapt inainte sa plec a inceput sa se poarte cu mine....de parca eram o printesa...am plecat intr-un fel sau altu ft indurerata de faptu ca ramane 5 zile singur...ptk nu puteam sa ma duc la nunta si sa vin acasa imediat...deoarece ma duceam cu niste rude cu masina...si totul depindea de ei.....am plecat...toate bune frumoase cand la cununia religioasa...se baga in seama un tip....cu pretextu"facem si noi o poza?" eu l-am refuzat....de la cununie pana la restaurantu unde trb sa aiba loc nunta.....m-a urmarit cu privirea....mi-a zambit... iar eu am facut greseala sa ii fac jocu`.... la local eram in raza sa....se uita la mn neincetat....pana cand am decis sa ies putin afara...a venit dupa mine am facut cunostinta..am schimbat cateva vb....si tot asa o noapte intreaga....de acm ne faceam semne cand sa iesim afara....dimineata....insa trezandu-ma ca mi sa furat un sarut...nu pot sa zci ca nu mi-a placut...dar ma simteam vinovata...a2a zi ... a facut rost de nr meu de la verisoru`meu...el fiind nimeni altu decat verisorul miresei....m-a sunat...am ras...ne-am intalnit...toate bune frumoase...el avand 20 de ani...se purta cu mn cum ar fi trb sa se poarte prt meu la inceput....toate acele detalii minore...mersu la un suc...plimbarea prin parc....si tot asa pana am plecat acasa...acum vb pe mess...el nu stie ca am prieten....am vrut sa ii spun si tocmai imi povestise ca fusese astfel ranit de alta fata....si mi-a fost oarecum ..... acum sustine ca ma iubeste..si ca e in stare sa vina pana la mine la Deva...iar cand am ajuns acasa...crezand ca prt meu va fi super incantat ca am venit...si ca totu` va fi uitat...el tot ce a facut a fost sami zika ca nu ma poate vedea ca el e la munca si ca asta este...sa-l inteleg...aceleasi povesti......acum sunt in dilema.....m-as urca si maine in tren sa plec la Suceava .. daca nu ar fi prt meu care sa ma intrebe dc.....dar pe deoparte nu renunt la idealurile mele cand stiu ca actualul imi poate oferi 75 % din ce vreau insa acele 25 % sunt cam esentiale(Respectiv afectiunea de care duc lipsa in marea parte a timpului)...

Voi ce spuneti? ce ar trb s fac in astfel de situatii?

mentionez ca la aspectul fizic prt meu ma atrage putin mai mult decat cel de la Suceava....dar pt mn nu prea mai conteaza lucrul acesta.....


zic PASS criticilor...deci nu va obositit sa le tastati
Erika1992
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:19
si cum Dumnezeu era relatia voastra la inceputuri,primii doi ani spre exemplu?
mitura
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:26
poi...a inceput totu` ca o provocare...sa vad cat rezist...el fiind tot un Don Juan p`aici pa la mine....si uite asa a trecut timpu...am avut si momente frumoase...dar nu gesturile alea care sa ma innebuneasca....apoi a intervenit obisnuinta cred....si vazand ca el imi dadea siguranta de care aveam nevoie pe atunci..ptk eram o copila..am decis sa merg mai departe...sa trec cu vederea lucrurile acestea deoarece eu pe at nu le vedeam importante....dar stiu sigur ca mi-a fost cel mai fidel baiat ...de asta nu ma pot indoi niciodata.....
Erika1992
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:30
Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !
kudika315664
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:31
De la: Erika1992, la data 2010-09-08 00:19:35stiu ca voi fi criticata doar pentru faptu ca am abia 18 ani....dar trebuie sa va rog sa ma ajutati sa iau o decizie....treaba e cam asa....am o relatie de aproximativ 5 ani ....nu a fost totu`miere si lapte ...azi bine....3 zile rele....dar eu din dragoste am tacut...il stiu de l 13 ani..practic m-a crescut...el are (21)....toate au mers cam in ritmu asta in toti cei 5 ani...bineinteles el munceste si lucru acesta ii ocupa ft mult timp mai ales ca nu are program fix...dar ma rog..eu inteleg....sau cel putin incerc(dar el asa afirma: ca trebuie sa inteleg,ca totu`e pt noi) planuri mari...nunta peste 2 ani....in fine... intr-o zi .. insa primesc invitatie la o nunta a unui verisor de al meu tocmai la Suceava ...eu fiind din Deva...si hotarasc sa ma duc chiar daca prt meu nu vrea sa vina cu min....lucru care l-a facut mereu....peste tot eu am mers singura....cu o sapt inainte sa plec a inceput sa se poarte cu mine....de parca eram o printesa...am plecat intr-un fel sau altu ft indurerata de faptu ca ramane 5 zile singur...ptk nu puteam sa ma duc la nunta si sa vin acasa imediat...deoarece ma duceam cu niste rude cu masina...si totul depindea de ei.....am plecat...toate bune frumoase cand la cununia religioasa...se baga in seama un tip....cu pretextu"facem si noi o poza?" eu l-am refuzat....de la cununie pana la restaurantu unde trb sa aiba loc nunta.....m-a urmarit cu privirea....mi-a zambit... iar eu am facut greseala sa ii fac jocu`.... la local eram in raza sa....se uita la mn neincetat....pana cand am decis sa ies putin afara...a venit dupa mine am facut cunostinta..am schimbat cateva vb....si tot asa o noapte intreaga....de acm ne faceam semne cand sa iesim afara....dimineata....insa trezandu-ma ca mi sa furat un sarut...nu pot sa zci ca nu mi-a placut...dar ma simteam vinovata...a2a zi ... a facut rost de nr meu de la verisoru`meu...el fiind nimeni altu decat verisorul miresei....m-a sunat...am ras...ne-am intalnit...toate bune frumoase...el avand 20 de ani...se purta cu mn cum ar fi trb sa se poarte prt meu la inceput....toate acele detalii minore...mersu la un suc...plimbarea prin parc....si tot asa pana am plecat acasa...acum vb pe mess...el nu stie ca am prieten....am vrut sa ii spun si tocmai imi povestise ca fusese astfel ranit de alta fata....si mi-a fost oarecum ..... acum sustine ca ma iubeste..si ca e in stare sa vina pana la mine la Deva...iar cand am ajuns acasa...crezand ca prt meu va fi super incantat ca am venit...si ca totu` va fi uitat...el tot ce a facut a fost sami zika ca nu ma poate vedea ca el e la munca si ca asta este...sa-l inteleg...aceleasi povesti......acum sunt in dilema.....m-as urca si maine in tren sa plec la Suceava .. daca nu ar fi prt meu care sa ma intrebe dc.....dar pe deoparte nu renunt la idealurile mele cand stiu ca actualul imi poate oferi 75 % din ce vreau insa acele 25 % sunt cam esentiale(Respectiv afectiunea de care duc lipsa in marea parte a timpului)...

Voi ce spuneti? ce ar trb s fac in astfel de situatii?

mentionez ca la aspectul fizic prt meu ma atrage putin mai mult decat cel de la Suceava....dar pt mn nu prea mai conteaza lucrul acesta.....


zic PASS criticilor...deci nu va obositit sa le tastati





... gaina oparita ... cei 75% distrug gramezi de CASNICII nu copilarii ca ale tale si tu te vaiti ca te doare corasonul dupa ce ti-a facut un gogu cu ochiul ...

... suite in tren si dute ... macar ''traieste-ti viata'' !!! ... citiva ani ... ... asteptam urmatorul topic ... in acelasi gen - ajutati-ma !!! ...



marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:33
De la: kudika315664, la data 2010-09-08 00:31:12Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !





... asa, fiti ''barbate'' ... fiti ''independente'' ... nu mai trebuie sa ''sufere'' corasonul vostru cel delicat ... sint ATITIA care de abia va asteapta ... ... gustatii, incercatii, chinuitii ...

marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:36
De la: kudika315664, la data 2010-09-08 00:31:12Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !

da` tu de ce nu-l lasi p-al tau?
....revenind si trecand peste 13 ani si Don Juan, nu toata lumea tre` sa aiba preocupari obisnuite la treishpe ani,bleah...io cred ca iti cam place aerul de la Moldova..
mitura
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:37
De la: mitura, la data 2010-09-08 00:37:06
De la: kudika315664, la data 2010-09-08 00:31:12Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !

da` tu de ce nu-l lasi p-al tau?
....revenind si trecand peste 13 ani si Don Juan, nu toata lumea tre` sa aiba preocupari obisnuite la treishpe ani,bleah...io cred ca iti cam place aerul de la Moldova..





... e AERUL foarte ... tare ... pe acolo ...

marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:38
marco uite ca eu nu-s materialista...prefer sa am o casa deasupra capului da sa ma simt iubita....daca tu preferi banu inainte de toate...imi pare ft rau....



mitura...tocmai aici e prob...ca nu-s sigura de ce vreau sa fac.....ptk nu sunt sigura de ce e corect....ptk pun in balanta sis5 ani in comparatie cu 5 zile.....e ceva....
Erika1992
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:42
De la: Erika1992, la data 2010-09-08 00:42:41marco uite ca eu nu-s materialista...prefer sa am o casa deasupra capului da sa ma simt iubita....daca tu preferi banu inainte de toate...imi pare ft rau....



mitura...tocmai aici e prob...ca nu-s sigura de ce vreau sa fac.....ptk nu sunt sigura de ce e corect....ptk pun in balanta sis5 ani in comparatie cu 5 zile.....e ceva....





... tocmai de aia esti foarte periculoasa ... vrei si o casa deasupra capului si sa fii iubita ... ori dupa cum se vede vrei sa faci asta din bucati ... ... casa sa ti-o faca, unul, si iubeala, altul ... ... eu as prefera respectul ... pentru ca iubirea se duce in minutul 2 dupa ce a inceput ... tu contrazice-ma ...

marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:47
De la: Erika1992, la data 2010-09-08 00:42:41marco uite ca eu nu-s materialista...prefer sa am o casa deasupra capului da sa ma simt iubita....daca tu preferi banu inainte de toate...imi pare ft rau....



mitura...tocmai aici e prob...ca nu-s sigura de ce vreau sa fac.....ptk nu sunt sigura de ce e corect....ptk pun in balanta sis5 ani in comparatie cu 5 zile.....e ceva....


pai,nu ti-a iesit..in momentul in care nu esti materialista ti-ar ajunge iubirea,chiar si sub umbrela..ptiu, ........
da` nu siu de unde ati ajuns voi la partea materiala,cred ca am sarit vreo postare
Ai incercat sa stai o vreme singura,fara sa faci vreo comparatie intre Deva/Suceava?De ce ai impresia ca viata ta s-a inceput cu Deva si e absolut necesar sa se termine cu Deva sau cu Suceava??
mitura
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:52
De la: marco918, la data 2010-09-08 00:38:30
De la: mitura, la data 2010-09-08 00:37:06
De la: kudika315664, la data 2010-09-08 00:31:12Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !

da` tu de ce nu-l lasi p-al tau?
....revenind si trecand peste 13 ani si Don Juan, nu toata lumea tre` sa aiba preocupari obisnuite la treishpe ani,bleah...io cred ca iti cam place aerul de la Moldova..





... e AERUL foarte ... tare ... pe acolo ...



e tare...RECE...la
mitura
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:53
De la: mitura, la data 2010-09-08 00:52:38
De la: Erika1992, la data 2010-09-08 00:42:41marco uite ca eu nu-s materialista...prefer sa am o casa deasupra capului da sa ma simt iubita....daca tu preferi banu inainte de toate...imi pare ft rau....



mitura...tocmai aici e prob...ca nu-s sigura de ce vreau sa fac.....ptk nu sunt sigura de ce e corect....ptk pun in balanta sis5 ani in comparatie cu 5 zile.....e ceva....


pai,nu ti-a iesit..in momentul in care nu esti materialista ti-ar ajunge iubirea,chiar si sub umbrela..ptiu, ........
da` nu siu de unde ati ajuns voi la partea materiala,cred ca am sarit vreo postare
Ai incercat sa stai o vreme singura,fara sa faci vreo comparatie intre Deva/Suceava?De ce ai impresia ca viata ta s-a inceput cu Deva si e absolut necesar sa se termine cu Deva sau cu Suceava??






... nu poate, bre sa faca comparatii ... n-are timp ... ar muri, saraca de foame, in timpul asta ... pai daca la Sushava bate vintul ? ... iti dai seama ca nici un minut nu dureaza ''iubirea'' ? ... ce faci cu 25% virtuali ? ...


marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:57
De la: mitura, la data 2010-09-08 00:53:38
De la: marco918, la data 2010-09-08 00:38:30
De la: mitura, la data 2010-09-08 00:37:06
De la: kudika315664, la data 2010-09-08 00:31:12Asa este si prietenul meu,mereu ocupat cu munca,ma rog seara ma suna ne vedem totul ok.ma suna ziua,e ok.Revenind la tine,dak el zice mereu ca e ocupat sau chesti de genu,eu zic sa-l lasi.Nu poti sa tii in tine si sa suferi mereu.Renunta si gata.O sa reusesti ce ti-ai propus si singura,sau poate cu cel de la Suceava.SI NU UITA : FI MEREU INDEPENDENTA !

da` tu de ce nu-l lasi p-al tau?
....revenind si trecand peste 13 ani si Don Juan, nu toata lumea tre` sa aiba preocupari obisnuite la treishpe ani,bleah...io cred ca iti cam place aerul de la Moldova..





... e AERUL foarte ... tare ... pe acolo ...



e tare...RECE...la




... eu cred ca prima ei impresia a fost de ... tare ... daca era rece nu mai deschidea topicul ...

marco918
Postat pe 8 Septembrie 2010 00:57
Ai 18 ani si ai o relatie de 5 ani? Doamne Dumnezeule de erai fata mea asa te bateam...de-ti treceau indragostelile la 13 ani!
_Cryssa_
Postat pe 8 Septembrie 2010 08:57
Erika1992,trecand peste faptul ca relatia ta a inceput la 13 ani
Acum e tipul pe care l-ai intalnit la nunta,data viitoare poate fi: colegul de la scoala(daca te mai duci),colegul de munca,tipul din masina,tipul de la supermarket etc.Nu stiu daca intelegi unde bat(cam greu la 18 ani)
Barbie30
Postat pe 8 Septembrie 2010 09:35
De la: Barbie30, la data 2010-09-08 09:35:24Erika1992,trecand peste faptul ca relatia ta a inceput la 13 ani
Acum e tipul pe care l-ai intalnit la nunta,data viitoare poate fi: colegul de la scoala(daca te mai duci),colegul de munca,tipul din masina,tipul de la supermarket etc.Nu stiu daca intelegi unde bat(cam greu la 18 ani)

Exact asta i-as spune si eu. Daca nu o face acum, mai tirziu sigur o va face. A deschis ochii pe el, dar de-abia acum intra in viata. Il va insela cu prima ocazie, numai din curiozitate si tot o va face
michon_11_71
Postat pe 8 Septembrie 2010 14:44
De la: Erika1992, la data 2010-09-08 00:30:59poi...a inceput totu` ca o provocare...sa vad cat rezist...el fiind tot un Don Juan p`aici pa la mine....si uite asa a trecut timpu...am avut si momente frumoase...dar nu gesturile alea care sa ma innebuneasca....apoi a intervenit obisnuinta cred....si vazand ca el imi dadea siguranta de care aveam nevoie pe atunci..ptk eram o copila..am decis sa merg mai departe...sa trec cu vederea lucrurile acestea deoarece eu pe at nu le vedeam importante....dar stiu sigur ca mi-a fost cel mai fidel baiat ...de asta nu ma pot indoi niciodata.....


Totul incepe dintr-o gluma si se termina... cu un sarut!
E mult prea complicata situatia ta. Cel putin, asa o vad eu acum, de la exterior. Cred ca daca as fi fost in locul tau, as fi purtat o discutie serioasa cu prietenul si as incerca sa aflu adevaratul motiv pt care s-a schimbat atat de mult. Pe deasupra, as incerca sa aflu si ce planuri de viitor din toate cele cate ne-am facut au ramas ''in picioare''.

Nimeni nu ar avea dreptul sa te judece, in cazul in care ai renunta la actualul pt cel din Suceava. E in joc viitorul tau, planurile tale, visele etc.

Doar tu poti alege ceea ce crezi ca ti se potriveste mai bine, eu doar mi-am expus punctul de vedere n-am dat cu paru`! Succes.
Lisssa
Postat pe 28 Septembrie 2010 07:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Hey 16 De la: kudika_nikole 31 Ianuarie 2012 18:40
DILEMA O POT NUMI.... 7 De la: c_s_mada 20 Iulie 2009 16:54
Cine plateste ? 299 De la: Eva32 2 Iulie 2011 01:11
Din lac in put 31 De la: cami_goanga10 7 Aprilie 2010 23:47
surprize intr-un cuplu 25 De la: kudika328099 1 Noiembrie 2010 00:08