Setari Cookie-uri

topic doar pentru care stiu sa scrie si sa se exprime cotrect in limba romana

dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.
angelradios
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:53
a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia
angelradios
Postat pe 10 Septembrie 2010 16:55

1.fiecare se exprima asa cum stie si cum poate
2.cred ca ne-am obisnuit toti si acum stim ce vor sa spuna chiar si cu o gramada de greseli
3.asta e un forum de socializare si nu de invatarea limbii romane
4.in privinta limbajului exista deja o regula pe care kudika nu prea o ia in seama
Barbie30
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:03
kudika228167
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:06
Intrucat ma intrebi doar ce parere am, iti spun ca am una de lehamite. Solutii nu exista. Numarul lor este atat de mare incat ar insemna ca formul sa fie aproape gol. Si niciun administrator nu-si doreste asta.

Sunt forumuri unde exista moderatori care sciru "ami / sant", desi regulamentul specifica clar: ·scrieti corect romaneste".

Ori ignori, ori atragi atentia la infinit si devii marginalizat, ori schimbi forumul. Evident, ultima solutie va fi in van. Nu vei gasi un forum romanesc atat de bine moderat incat sa fie lipsit de cei care nu stiu sa scrie romaneste.
rashela
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:09
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


e greseala-n titlu'???
geo_reincarcat_iara
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:40
angelo_micnegrusiurat
Postat pe 10 Septembrie 2010 17:42
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-10 17:40:28
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


e greseala-n titlu'???

Citeste cu atentie si vei vedea ca lipseste un cuvant si este o litera bagata in plus pe-acolo, dar daca la atat s-ar limita greselile noastre de scriere, eu zic ca am fi un popor de invatati. Recunosc, nici eu nu stau de vorba cu oameni care nu stiu sa vorbeasca sau sa scrie corect in limba romana. Sunt o snoaba, ce mai...
Lucia38
Postat pe 14 Septembrie 2010 10:06
De la: Lucia38, la data 2010-09-14 10:06:18
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-10 17:40:28
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


e greseala-n titlu'???

Citeste cu atentie si vei vedea ca lipseste un cuvant si este o litera bagata in plus pe-acolo, dar daca la atat s-ar limita greselile noastre de scriere, eu zic ca am fi un popor de invatati. Recunosc, nici eu nu stau de vorba cu oameni care nu stiu sa vorbeasca sau sa scrie corect in limba romana. Sunt o snoaba, ce mai...

da,lipseste cuvantul "cei",si la cuvantul 'corect" e un t in plus.(cotrect )
marilyn37
Postat pe 19 Septembrie 2010 13:14
Si pe mine ma scoate din sarite infatuarea unora; ii corectezi si te alegi, eventual, cu o injuratura(si aia formulata gresit ). Din pacate, asta este lumea in care traim si unde nivelul de civilizatie nu atinge nici macar un minim de bun-simt. Pacat, modul de exprimare al cuiva este una dintre cele mai evidente caracterizari a persoanei respective, deci fiecare ar trebui sa isi insuseasca macar regulile elementare...Si totusi, unora nu ai ce le face, trebuie pur si simplu ignorati
AndM
Postat pe 9 Octombrie 2010 17:00
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-10 17:40:28
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


e greseala-n titlu'???




da....dar pt aia analfabeti nu e :))) e cv normal

p.s nu fac ref la tn :P
krisbarbie
Postat pe 9 Octombrie 2010 17:09
offf! m-am linistit!!
incepuse lumea sa ma ia in serios cu intrebarea!
geo_reincarcat_iara
Postat pe 9 Octombrie 2010 17:48
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-10-09 17:48:36offf! m-am linistit!!
incepuse lumea sa ma ia in serios cu intrebarea!

linisteste-te de tot, tu oricum ai o scuza..
Lucia38
Postat pe 19 Octombrie 2010 12:56
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:53:21dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.


off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)
visan_georgiana
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:01
De la: TIGRA, la data 2010-10-19 13:01:02
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:53:21dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.


off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)


Asta m-am intrebat si eu de multe ori...apropo...are forumul asta moderator?
_Cryssa_
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:11
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:53:21dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.


eu deja am obersat o greseala in titlu "topic doar pentru care stiu sa scrie si sa se exprime cotrect in limba romana"
_Cryssa_
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:12
De la: crysa_tm, la data 2010-10-19 13:12:16
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:53:21dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.


eu deja am obersat o greseala in titlu "topic doar pentru care stiu sa scrie si sa se exprime cotrect in limba romana"


observat*
_Cryssa_
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:12
mda, sunt facute intentionat greselile din titlu ! asta sa i-o spui lu' mutu! si nu, nu-i vorba de mutu ala!
vitamina_c
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:16
De la: geo_reincarcat_iara, la data 2010-09-10 17:40:28
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


e greseala-n titlu'???


A mixat literele..
Nu intentionat cum vrea sa credem, dar ce naiba sa spui cand Verdictul de a-i crucifica pa ai de nu stiu sa scrie e scris incorect? Ca d-al naibii ai facut-o, ca doar nu te-oi sui pe cruce singurel?

Si mie-mi e drag sa vad limba romana scrisa corect si ma calca pe sistem sa vad greseli grosolane de ortografie... totusi, daca stau sa ma gandesc, prefer culoarea in locul uscaciunii...

Fara cea mai mica intentie de ofensa pentru deschizatoarea topicului, dar mesajul ei desi scris (semi)ortografic e de o insipidenie de ma face sa

Oricum ar fi,
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:27
Iar greseala mea de ortografie a fost total neintentionata
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:29
si cand te mai gandesti ca scrie si carti! chiar iti vine sa spargi peretii cu capul, al ei desigur!
vitamina_c
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:30
De la: crysa_tm, la data 2010-10-19 13:11:26
De la: TIGRA, la data 2010-10-19 13:01:02
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:53:21dragi utilizatori, ce parere aveti despre cei care isi bat joc de biata limba romana? si atunci cand le atragi atentia iti vorbesc precum la usa cortului? nu credeti ca ar trebui exclusi de la dialog sau chiar de pe forum? stiu, e dreptul fiecaruia sa isi posteze parerile, dar totusi cred ca ar trebui sa exista anumite reguli de participare, iar una dintre ele sa fie modul de exprimare si limbajul.


off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)


Asta m-am intrebat si eu de multe ori...apropo...are forumul asta moderator?



nu cred ca are, ca prea se cearta lumea si se arunca injurii peste tot, si chiar daca raportezi abuz de limbaj, tot nimic
visan_georgiana
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:31
are un moderator unic oricum injuraturiile sunt cheia succesului acestui site
yumy
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:34
De la: vitamina_c, la data 2010-10-19 13:30:11 si cand te mai gandesti ca scrie si carti! chiar iti vine sa spargi peretii cu capul, al ei desigur!


Io zic sa le numeasca "Remedii naturiste pentru un somn imediat si adanc". Se umple de lovele, zau!
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:39
De la: TIGRA, la data 2010-10-19 13:01:02
off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)


Si totusi, esti membru activ pe ACEST forum... Any explanation for that?
Dor_a
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:42
De la: Dor_a, la data 2010-10-19 13:42:04
De la: TIGRA, la data 2010-10-19 13:01:02
off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)


Si totusi, esti membru activ pe ACEST forum... Any explanation for that?


ne place "mocirla"!
vitamina_c
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:43
De la: angelradios, la data 2010-09-10 16:55:10a propos, greselile de exprimare si de orto. din titlu sunt intentionate, pentru a atrage atentia


Te-ai scos
_oktober_
Postat pe 19 Octombrie 2010 13:53
Si totusi, greseala din titlu e o greseala intentionata. Oricat ati vrea voi sa nu fie. E suficient sa cititi postarile acestui user. Poate era mai bine s-o faceti inainte de a o arata cu degetul.
rashela
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:00
De la: Dor_a, la data 2010-10-19 13:42:04
De la: TIGRA, la data 2010-10-19 13:01:02
off ce bine ar fi, eu mai ofer consultanta pe un forum pe probleme juridice, si vreau sa zic ca acolo imediat intervine moderatorul (nu ai voie sa postezi de 2 ori acelasi mesaj, nu ai voie sa folosesti un limbaj tendentios, exprimarea incorecta este de asemenea taxata, deci unde este moderatorul acestui forum)


Si totusi, esti membru activ pe ACEST forum... Any explanation for that?


da, plictiseala la munca, am intalnit cateva persoane interesante si inteligente pe acest forum si cam atat, eu nu am zis ca nu este misto , numai ca prea sunt lasati toti sa vorbeasca ca la usa cortului, nu sunt sanctionati in nici un fel, a sa nu uit, nu ii mai suport pe cei care incearca sa vanda tot felul de rahaturi
visan_georgiana
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:06
De la: rashela, la data 2010-10-19 15:00:24Si totusi, greseala din titlu e o greseala intentionata. Oricat ati vrea voi sa nu fie. E suficient sa cititi postarile acestui user. Poate era mai bine s-o faceti inainte de a o arata cu degetul.


tocmai ca le-am citit!
vitamina_c
Postat pe 19 Octombrie 2010 15:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
joc jucaus 882 De la: greierash_is_back 17 Octombrie 2009 19:19
de ce sunt relatiile atat de complicate? 31 De la: kudika_nikole 23 Decembrie 2011 19:57
de ce mint barbatii si nu isi recunosc greselile? 39 De la: Ame_ly 18 Mai 2011 14:43
Ajutor!probleme....... 27 De la: iulia069834 30 Ianuarie 2010 18:08
vreau sa cumpar un bichon de la un crescator 5 De la: perce_neige 24 Noiembrie 2010 18:56