Setari Cookie-uri

HERNIE DE DISC HDL4 Stanga si HDL5 dreapta

am o mare rugaminte la cei care s-au operat sau nu de herni de disc
sotului meu dupa ce i s-a facut RMN medicii din pitesti i-au recomandat obligatoriu operatia , are 2m inaltime 110 kg , va rugam cu sfaturi si adrese sigure la medici kinetoterapeuti pantru gimnastica medicala
adresa de email elapopy@yahoo.com multumim din suflet
elapopy
Postat pe 24 Septembrie 2010 12:50
daca are deficite (amorteli,pareza,nu-si poate controla piciorul/degetele ) trebuie sa se opereze.Daca apare o problema si cu pisu,cu atat mai mult si mai repede .Neurochirurgi in Bucuresti -Bagdasar : Catana,Craciunas,Sasaran -sunt mai multi.Kinetisti nu stiu.
Eu am hernie de 10 ani si n-am nici un gand sa ma operez,dar n-am probleme pe picior,ala-i norocul mare.
N-ar fi rau sa mai slabeasca .
nicossia
Postat pe 24 Septembrie 2010 13:23
Buna .INOTUL CEL MAI BUN.apoi regim nu mai face de mincare mult . lasa frigiderul mai tot timpul gol . 1 sa se culce pe o scindura invelita cu o patura timp de 2 saptamini apoi sa se culce pe partea care nul doare , nul deranjeaja . 2 SPORT :culcat pe spate sa ridice cite un picior indoiat si sal stringa la piept de 10 ori , apoi pe amindoua odata ,ridica cite un picior drept cit pooate de sus si il duce in dreapta si in stinga pina la pamint ,2 pe burta :ridica cite un picior si mina opozita (picioru drept cu mina stinga )spre spate in semn de arc apoi ridica picioarele amindoua cu miinile amindoua .asta a fost pe burta si pe spate. gitul stind in fund sa se uite in dreapta si in stinga de cite 10 ori in cinci timpuri pe zi . flotari ,apoi stind in piceoare, stind pe 1 picior sa se coboare cit poate injos intrun picior si sa se ridice de 10 ori (ambele picioare la rind )Si daca poate sati aduca cineva o crema Germana FINALGON costa 28 euro se pune pe punctul cu durere fara sa faca masaj . crema din rominia nu este buna nu mai incerca de geaba .MASAJUL INTERZIS. sotul trebue sasi formeze muskii de la mijloc ca sai tina coloana toata pina la ultima inkeetura de la git .AERUL CONDITIONAT CALD SAU RECE ESTE INTERZIS . 85 % din pacientii cu aceasta boala sint din cauza aerului conditionat .aplecarea de a lua ceva de jos se apleaca pe genunki. nu are voie sa ridice mai mult de 1 kg.Sexul : pozitia lui trebuie sa fie pe spate si sotia peste el .trebuie sa stea cit mai mult la soare obtinind vitamina D .mersu pe jos zilnic cite 2-3klm . sa nu faca nici un sport care il determina sa sara in sus . saritut in sus inseamna departarea oaselor si revenirea lor intrun minut cu greutatea corpului ar putea sparge pungutele cu likid dintre oase . multa sanatate.
MemoMarcela
Postat pe 11 Octombrie 2010 16:04
buna,daca e hernie de disc minora poete sa faca nucleoplastie percutana la sp.municipal, dr.dorobat bogdan,eu am facut pe 4 dec.2009 si multumesc lui Dumnezeu sunt bine ,nu faceti nici un exercitiu decat la recomandarea kinetoterapeutului ,multa sanatate ,daniela
Georgeta_Ela
Postat pe 11 Octombrie 2010 17:03
bunã,eu nu prea sunt adeptul operațiilor,însã poți încerca la spitalul militar,du-te la doctorull Mitricã,este șeful secției de neurochirugie,sã fii acolo pe la 7-7,15 ca sã prinzi rând,el vine pe la 8.o sã-ți spunã deschis dacã e caza de operație sau nu.Baftã!
romulus_lazy
Postat pe 11 Octombrie 2010 21:22
contacteaza-ma pe privat...iti pot oferi o solutie, dar trebuie, daca esti de acord sa o alegi, sa te deplasezi cu el in capitala sau sa imi platesti drumul plus solutia...mai multe detalii pe privat...alegerea iti apartine...nu opera, parerea mea...va fi o leguma pe viata dupa, cu tot cu recuperare...se poate scapa destul de usor prin alte metode...daca ai credinta in "seful" da-mi un mesaj si discutam maimulte :) multa sanatate tuturor...valabil pentru toti...probleme de hernie de disc, operabile, de fapt recomandate de doctori recomandabile, dati-mi mesaj si discutam...se rezolva...capitala foarte rapid, provincia cu costuri suplimentare :) iubiti-va mult si masati-va enorm! :)
adi_maseur
Postat pe 11 Octombrie 2010 23:00
De la: elapopy, la data 2010-09-24 12:50:24am o mare rugaminte la cei care s-au operat sau nu de herni de disc
sotului meu dupa ce i s-a facut RMN medicii din pitesti i-au recomandat obligatoriu operatia , are 2m inaltime 110 kg , va rugam cu sfaturi si adrese sigure la medici kinetoterapeuti pantru gimnastica medicala
adresa de email elapopy@yahoo.com multumim din suflet [/quote

Hernia de disc am rezolvat-o, pentru ani buni, cu acupunctura...medicul mi-a spus sa nu ma operez pana dupa 40 de ani si sa nu fac masaj...
De 20 de ani mi-e bine....
kudika226898
Postat pe 12 Octombrie 2010 08:30
Buna !am o intrebare mama mea are 51 ani si are hernie de disc.I s-a facut rezonanta magnetica si are fragment discal rupt migrat sub radacina de aprox. 7 mm.Doctorii i-au spus ca trebuie operatie, nu prea vrem sa se ajunga acolo.nu stim ce sa facem, astep raspuns!
kudika425313
Postat pe 25 August 2011 11:17
buna adaugatima in lista dv de mes soriniulian34@yahoo.com si vom vorbi va voi indruma unde trebuie sau sunatima 0720254252 va indrum va spun ce acte va trebuie apsolut tot nu doresc decit sa ajut nu am nevoie de nimic am trecut si eu prin asa ceva dupa 7 luni de chinuri groasnice in prezent sint operat de 17 zile si sint ok
kudika_11831
Postat pe 12 Iulie 2012 07:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Caut un cardiolog pediatru dedicat (din Bucuresti) 8 De la: Daleen 26 August 2015 11:16
cicatrice arsuri 11 De la: healthy008389 5 Martie 2011 09:56
Noua gripa - pro sau contra vaccinului? 2 De la: valentina2009 12 Februarie 2010 15:22
ma poate informa cineva?oare e BTS 10 De la: iuly 1 Martie 2010 15:46
boala reumatismala are legatura cu eritemul nodos 4 De la: office_salinasusesi_ro 13 Aprilie 2010 09:31