Setari Cookie-uri

"persoanele de fata se exclud"

buna :) am o mica problema...nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva isi expune o parere si eu o ascult trebuie sa am in minte mereu "persoanele de fata se exclud"...ce e asta? de ce cineva si-ar spune o parere care l-ar putea ataca pe ascultator cu convingerea ca acel ascultator intelege de fapt ca persoanele de fata se exclud...? mai concret - o situatie: am fost intr-o zi la un meci de box, si cand am povestit cuiva chestia asta acel "cuiva" a inceput sa spuna ca "sportul asta nu mi se pare asa de interesant si ca persoanele care agreeaza astfel de sporturi sunt dereglate, [...] e o diferenta ca de la cer la pamant intre persoanele care se duc la teatru si cele care se duc la un meci de box"... eu nu am nimic impotriva cu boxul si chiar m-as mai duce si in viitor la astfel de meciuri, la fel cum m-as duce si la opera si la teatru, dar am inteles ca as fi dereglata ca m-am dus la un astfel de meci. cand mi-am spus si eu concluzia despre ceea ce am inteles din parerea expusa, acea persoana a zis ca nu, ca persoanele de fata se exclud... dar acea persoana nu isi spunea, de fapt, parerea despre mine (ca sunt "dereglata" si ca alta era parerea sa despre mine)? voi ce credeti despre asta? nu vi se pare ca e cea mai patetica scuza sub care cineva poate jigni pe altcineva?
dubim
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:43
De la: kudika180629, la data 2010-10-30 01:43:52buna :) am o mica problema...nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva isi expune o parere si eu o ascult trebuie sa am in minte mereu "persoanele de fata se exclud"...ce e asta? de ce cineva si-ar spune o parere care l-ar putea ataca pe ascultator cu convingerea ca acel ascultator intelege de fapt ca persoanele de fata se exclud...? mai concret - o situatie: am fost intr-o zi la un meci de box, si cand am povestit cuiva chestia asta acel "cuiva" a inceput sa spuna ca "sportul asta nu mi se pare asa de interesant si ca persoanele care agreeaza astfel de sporturi sunt dereglate, [...] e o diferenta ca de la cer la pamant intre persoanele care se duc la teatru si cele care se duc la un meci de box"... eu nu am nimic impotriva cu boxul si chiar m-as mai duce si in viitor la astfel de meciuri, la fel cum m-as duce si la opera si la teatru, dar am inteles ca as fi dereglata ca m-am dus la un astfel de meci. cand mi-am spus si eu concluzia despre ceea ce am inteles din parerea expusa, acea persoana a zis ca nu, ca persoanele de fata se exclud... dar acea persoana nu isi spunea, de fapt, parerea despre mine (ca sunt "dereglata" si ca alta era parerea sa despre mine)? voi ce credeti despre asta? nu vi se pare ca e cea mai patetica scuza sub care cineva poate jigni pe altcineva?




prea multe intrebari la o asa ora......te simti dereglata sau nu?
io.....zic ...sa te culci........si aici persoanele de fata nu se exclud.....nb!
Celia_29
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:47
De la: kudika180629, la data 2010-10-30 01:43:52buna :) am o mica problema...nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva isi expune o parere si eu o ascult trebuie sa am in minte mereu "persoanele de fata se exclud"...ce e asta? de ce cineva si-ar spune o parere care l-ar putea ataca pe ascultator cu convingerea ca acel ascultator intelege de fapt ca persoanele de fata se exclud...? mai concret - o situatie: am fost intr-o zi la un meci de box, si cand am povestit cuiva chestia asta acel "cuiva" a inceput sa spuna ca "sportul asta nu mi se pare asa de interesant si ca persoanele care agreeaza astfel de sporturi sunt dereglate, [...] e o diferenta ca de la cer la pamant intre persoanele care se duc la teatru si cele care se duc la un meci de box"... eu nu am nimic impotriva cu boxul si chiar m-as mai duce si in viitor la astfel de meciuri, la fel cum m-as duce si la opera si la teatru, dar am inteles ca as fi dereglata ca m-am dus la un astfel de meci. cand mi-am spus si eu concluzia despre ceea ce am inteles din parerea expusa, acea persoana a zis ca nu, ca persoanele de fata se exclud... dar acea persoana nu isi spunea, de fapt, parerea despre mine (ca sunt "dereglata" si ca alta era parerea sa despre mine)? voi ce credeti despre asta? nu vi se pare ca e cea mai patetica scuza sub care cineva poate jigni pe altcineva?

depinde de situatii deoarece daca trage niste concluzii mai aspre,nu ebine!numai cineva apropiat poate face asta!
gya29
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:48
De la: Celia_29, la data 2010-10-30 01:47:02
De la: kudika180629, la data 2010-10-30 01:43:52buna :) am o mica problema...nu inteleg de ce de fiecare data cand cineva isi expune o parere si eu o ascult trebuie sa am in minte mereu "persoanele de fata se exclud"...ce e asta? de ce cineva si-ar spune o parere care l-ar putea ataca pe ascultator cu convingerea ca acel ascultator intelege de fapt ca persoanele de fata se exclud...? mai concret - o situatie: am fost intr-o zi la un meci de box, si cand am povestit cuiva chestia asta acel "cuiva" a inceput sa spuna ca "sportul asta nu mi se pare asa de interesant si ca persoanele care agreeaza astfel de sporturi sunt dereglate, [...] e o diferenta ca de la cer la pamant intre persoanele care se duc la teatru si cele care se duc la un meci de box"... eu nu am nimic impotriva cu boxul si chiar m-as mai duce si in viitor la astfel de meciuri, la fel cum m-as duce si la opera si la teatru, dar am inteles ca as fi dereglata ca m-am dus la un astfel de meci. cand mi-am spus si eu concluzia despre ceea ce am inteles din parerea expusa, acea persoana a zis ca nu, ca persoanele de fata se exclud... dar acea persoana nu isi spunea, de fapt, parerea despre mine (ca sunt "dereglata" si ca alta era parerea sa despre mine)? voi ce credeti despre asta? nu vi se pare ca e cea mai patetica scuza sub care cineva poate jigni pe altcineva?




prea multe intrebari la o asa ora......te simti dereglata sau nu?
io.....zic ...sa te culci........si aici persoanele de fata nu se exclud.....nb!

ce directa ai fost!mie nu mi-e somn
gya29
Postat pe 30 Octombrie 2010 01:51
Eu as spune ca, dimpotriva, spunem ce vrem sa spunem, exact urechilor care vrem sa ne auda. Scuza "persoanele de fata se exclud" o folosim degeaba. Ceea ce am vrut sa se stie a ajuns la urechile cui trebuia.
In cazul povestii tale sa zicem ca ar fi trebuit spus asa:
"bla bla bla, intotdeauna am avut impresia ca numai unei persoane dereglate i-ar putea placea un meci de box. Uite ca tu mi-ai dovedit ca nu-i chiar asa".
In modul asta, cu siguranta, te-ai fi simtit exclusa. O persoana care e atenta ce scoate pe gura, va sti intotdeauna cum sa faca o asemenea afirmatie.
rashela
Postat pe 30 Octombrie 2010 04:52
"Scuza patetica"? Ai idee ce inseamna patetic? Sunt convinsa ca nu, altfel nu ai fi utilizat cuvantul in acest context.
kudika_1034409
Postat pe 24 Octombrie 2018 04:55

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Eu nu-mi dau cu rimel 13 De la: hystria1 17 Octombrie 2010 15:02
Va provoc la.... 21 De la: Sibel_16 22 Februarie 2011 19:54
O problema foarte deranjanta cu prietena mea. 11 De la: kudika_1007413 15 Aprilie 2016 12:22
Vise premonitorii 16 De la: Like_rockStaR 14 Ianuarie 2013 15:27
Ce sa fac? 10 De la: Papusikmika 24 Iunie 2009 16:50