Setari Cookie-uri

pentru cele ce au probleme cu tenul,pete, acnee ....

eu am o problema cu tenul si pot spune ca am incercat nenumarate produse farmaceutice,o groaza de bani aruncati degeaba caci nu aveau nici un efect..dar am gasit pe un site un remediu care pentru mine a facut minuni aspirina ;D .. intr-o farfuriuta pui trei pastile de aspirina pe care le dizolvi cu o lingurita de apa,dupa care mai pui o lingurita de miere ..dupa ce o amesteci bine o poti aplica pe fata ..eu de exemplu stau cu ea pe fata cca 15 min .. o folosesc de 2 ori pe saptamana de aproximativ 2 luni... mi-au disparut si petele si cosurile :X ..
valentina22
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:09
De la: valentina22, la data 2010-11-23 13:09:44eu am o problema cu tenul si pot spune ca am incercat nenumarate produse farmaceutice,o groaza de bani aruncati degeaba caci nu aveau nici un efect..dar am gasit pe un site un remediu care pentru mine a facut minuni aspirina ;D .. intr-o farfuriuta pui trei pastile de aspirina pe care le dizolvi cu o lingurita de apa,dupa care mai pui o lingurita de miere ..dupa ce o amesteci bine o poti aplica pe fata ..eu de exemplu stau cu ea pe fata cca 15 min .. o folosesc de 2 ori pe saptamana de aproximativ 2 luni... mi-au disparut si petele si cosurile :X ..
Valy90
Postat pe 23 Noiembrie 2010 13:28
ACNEON: Modul natural de a obtine un ten curat si frumos, fara cosuri efect benefic asupra condiþiei generale a pielii în cazul acneei, contribuind la reducerea înroºirii pielii ºi împiedicând formarea comedoanelor (punctelor negre).
îmbunãtãþeºte aspectul tenului ºi ajutã la prevenirea formãrii coºurilor.
datoritã efectelor sale antioxidante, diminueazã secreþia de sebum ce favorizeazã apariþia ºi dezvoltarea acneei.
Acneon are grijã de tenul adolescent ºi matur, prevenind apariþia acneei ºi a punctelor negre, fãrã a influenþa nivelul hormonilor din organism sau pe cel al pH-ului tenului. Prin acþiunea sa, Acneon diminueazã secreþia de sebum, prevenind astfel formarea coºurilor ºi a petelor roºii, ceea ce conferã un aspect frumos ºi sãnãtos tenului, pentru un timp îndelungat.
Ingrediente
Praventin™ (lactoferinã) 200 mg
Mod de administrare
Ca supliment alimentar, 1 tabletã pe zi, luatã cu o cantitate suficientã de lichid. Pentru efecte scontate, se recomandã administrarea pe o perioadã de minim 8 sãptãmâni.
http://www.naturamag.ro/afectiuni-dermatologice-acneon-tablete-p-990.html
naturamag_ro
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:45
Acne-n-Pimple Cream
Controleaza acneea si cosurile. Lasa pielea catifelata. Actiune Acneea, iritatiile si punctele negre sunt de domeniul trecutului! Crema controleaza eficient acneea si viitoarele eruptii, redand prospetimea si naturaleta tenului. Are efect antiseptic, astringent, antiinflamator si cicatrizant datorita ingredientelor active naturale. Mod utilizare Dupa curatarea tenului se aplica crema anti-acneica pe zonele afectate de 2 ori pe zi. Evitati contactul cu ochii. Recomandat Cosuri, eruptii ale pielii, acnee. Ingrediente extracte de Vitex de China si arbore de Matase de Bumbac.http://www.naturamag.ro/ingrijire-personala-acne-pimple-cream-30gr-p-631.html
naturamag_ro
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:46
De la: naturamag_ro, la data 2010-11-26 08:46:41Acne-n-Pimple Cream
Controleaza acneea si cosurile. Lasa pielea catifelata. Actiune Acneea, iritatiile si punctele negre sunt de domeniul trecutului! Crema controleaza eficient acneea si viitoarele eruptii, redand prospetimea si naturaleta tenului. Are efect antiseptic, astringent, antiinflamator si cicatrizant datorita ingredientelor active naturale. Mod utilizare Dupa curatarea tenului se aplica crema anti-acneica pe zonele afectate de 2 ori pe zi. Evitati contactul cu ochii. Recomandat Cosuri, eruptii ale pielii, acnee. Ingrediente extracte de Vitex de China si arbore de Matase de Bumbac.http://www.naturamag.ro/ingrijire-personala-acne-pimple-cream-30gr-p-631.html


Sunt produse naturale mult mai bune decat crema ta minune
Barbie30_
Postat pe 26 Noiembrie 2010 08:52
COLLAGENUL DE TIP II - VAZUT PRIN PRISMA VITEZEI DE IMBATRINIRE A OMULUI

Traducere dupa articolul lui James de Sud, MA

Imbatrinirea este un lucru comun al intregii umanitati!.. ne-am nascut, traim,ajungem mai in virsta, vom muri. Cu toate aceste, unii oameni inainteaza in virsta incet, gratios si sanatos, in timp ce altii inainteaza mai repede si au parte de durere si slabiciune (boli).
Numerosi factori contribuie la „rata noastra de imbatrinire”: genele noastre, dieta noastra si nivelul de miscare, exercitii, alcoolul, tutunul, nivelul de stres, drogurile etc. Cele doua extreme ale imbatrinirii sint aparitia diverselor afectiuni la virsta frageda cu implicatii extreme de imbatrinire accelerata, aparitie calvitiei, piele puternic incretita, probleme de vedere, rigidizarea articulatiilor, probleme de circulatie sangvina a caror viata este mai scurta si persoane a caror ten arata impecabil chiar si la o virsta inaintata, au articulatii elastice, duc o viata activa, bolile ii ocolesc, durata de viata fiind de 80-90 de ani si mai mult.
In mod surprinzator, exista o anumita conexiune intre imbatrinirea accelerata si longevitate. Primii, elimina prin urina pina la de 17 ori mai mult acid hialuronic(hyaluronan, sau HA) decit in mod normal, ceilalti care au o dieta sanatoasa, duc o viata sportiva, evita excesele de tutun, alcool, cafea, droguri, evita stresul, traiesc intr-un mediu sanatos, nu elimina acid hyaluronic( Hyaluronan).
Hyaluronan (HA) este o molecula- lant lung- formata din unitati alternative N-acetil glucosaminic si acid glucuronic, greutatea ei fiind de la 50.000 la 4 milioane Daltoni. HA poate absorbi pina la de 3.00 de ori greutatea sa in apa si este un important agent de hidratare. HA se gaseste in aproape toate tesuturile si fluidele organismului, mai ales in lichidul sinovial, ochi si in piele. HA joaca un rol esential in mentinerea sanatoasa a lichidului sinovial pevenind imbatrinirea si degenerarea articulatiilor. HA este, de asemenea, o molecula de reglementare care influienteaza miscarea celulelor si circulatia sangvina. HA serveste ca un gunoier al radicalilor liberi si antioxidantilor, este deosebit de important pentru protejarea pielii de efectele imbatrinirii excesive datorate expunerii solare, este implicat in refacerea ranilor, stimuleaza sinteza AND-ului si diviziunea celulara a fibrelor. Este esential pentru o piele sanatoasa si mentinerea cartilajiilor.


Hyaluronan & Collagen de tip II

Avind in vedere importanta HA pentru o piele sanatoasa si articulatii elastice, consumul necesar pe fondul scaderii producerii de catre ficat a colagenului este necesara o sursa biodisponibila de HA, aceasta fiind COLLAGENUL DE TIP II din stern de pui de 6-8 saptamini patentat, purificat, hidrolizat enzymatic, cu o greutate moleculara mica care este foarte bine absorbit de organism (in proportie de 70-90%).
Beneficiile Collagenului de tip II nu se opresc la HA. Collagenul de tip II alcatuieste articulatiile mobile, ofera un nivel ridicat de condroitin sulfat A (aprox 14-16%)(CS). CS este una dintre cele 6 glicozaminoglicani (GAG), care ajuta la formarea tesutului conjunctiv al pielii, tendoanelor, cartilajelor si oaselor. Condroitin sulfat (CS) este cel mai eficient anti-inflamator fara efecte secundare cum este indometacinul si ibuprofenul. Condroitin Sulfat imbunatateste sinteza de Hialuronan si proteoglicanii cartilajului la pacientii cu osteoartrita. Condroitin Sulfat inhiba enzimele : colagenoza, elastaza si proteoglycanaza care devin hiperactive in imbatrinirea si degenerarea pielii,in distrugerea cartilajelor si a tesutului conjunctiv.
Collagenul de tip II contine de asemenea matrice glycoprotein (CMGP) din cartilaj. CMGP sporeste protectia antioxidanta in articulatii purtind urme de cupru mineral esential pentru condrocite. Condrocitele sint celule mici, intercalate in matricea cartilajului din articulatii. Condrocitele produc colagen si mucopolizaharide noi pentru a mentine in stare buna articulatiile cu pernite si lubrefiate.

Collagenul de tip II vs. imbatrinirea pielii

Dr.Nelson Novick este Doctor in medicina practica si profesor asociat la o clinica de dermatologie la Mount Sinai School of Medicine, precum si sef de clinica de dermatologie la Mount Sinai Medical Center. Intr-un articol recent, „Sfaturi pentru acasa de ingrijire a pielii anti-imbatrinire” a comentat cu privire la utilitatea Collagenului tip II pentru promovarea tineretii pielii. „Va recomand zilnic suplimentarea orala cu 100% PUR COLLAGEN, capsule din stern de pui de 6-8 saptamini, fiind o combinatie unica de collagen II, acid hialuronic si sulfat condroitin care hraneste pielea din interior”, „Acest supliment alimentar natural va ofera dintr-o singura sursa trei elemente necesare pentru a mentine hidratarea pielii si elasticitatea ei. Acest concentrat complex, matrice de elemente, nu opreste numai imbatrinirea pielii ci potenteaza inversarea procesul de imbatrinire cu totul..Acest supliment este mai degraba o parte necesara a oricarui regim destinat sanatatii pielii de-a lungul vietii.
Profesorul dr. Roland Moskowits, Doctor in Medicina, a comentat cu privire la siguranta excelenta a colagenului hidrolizat care este un agent terapeutic in tratament osteoartritic si a osteoporozei utilizabile pe termen lung in aceste tulburari cronice.
healthy001487
Postat pe 26 Noiembrie 2010 09:43
Un sfat care sigur iti va fi de ajutor. . . http://gya-style.blogspot.com/2010/12/random-talk-lemon-trick.html

Postat pe 13 Decembrie 2010 20:15
De la: Gheart, la data 2010-12-13 20:15:46Un sfat care sigur iti va fi de ajutor. . . http://gya-style.blogspot.com/2010/12/random-talk-lemon-trick.html
kudika318477
Postat pe 14 Decembrie 2010 00:04
De la: valy90, la data 2010-11-23 13:28:50
De la: valentina22, la data 2010-11-23 13:09:44eu am o problema cu tenul si pot spune ca am incercat nenumarate produse farmaceutice,o groaza de bani aruncati degeaba caci nu aveau nici un efect..dar am gasit pe un site un remediu care pentru mine a facut minuni aspirina ;D .. intr-o farfuriuta pui trei pastile de aspirina pe care le dizolvi cu o lingurita de apa,dupa care mai pui o lingurita de miere ..dupa ce o amesteci bine o poti aplica pe fata ..eu de exemplu stau cu ea pe fata cca 15 min .. o folosesc de 2 ori pe saptamana de aproximativ 2 luni... mi-au disparut si petele si cosurile :X ..
andreeamndrsc
Postat pe 18 Decembrie 2010 05:05
Si eu am avut o probleme cu tenul mereu dar acum vreo 3 luni mi-au iesit o GROAZA de cosuri pe fata. Eram disperata. Am fost la medic si mi-a zis ca am o acnee rebela care a aparut pe fond nervos.
Oricum...cand spun acnee inseamna ca incepuse imi iasa si pe gat cosuri. ma mancau, ma durea fata si cand dormeam...era groaznic. Aveam impresia ca o sa imi iasa si in ochi...
Mi s-a recomandat un tratament cu roacutanne (niste pastile), zinerit si o crema de la uriage.
Trebuie sa recunosc ca intr-o luna de zile aspectul fetei mele s-a schimbat enorm...cosuri nu mai am aproape deloc insa au ramas petele...SI NU STIU CUM SA LE FAC SA DISPARA :((
ploidevise
Postat pe 18 Decembrie 2010 09:19
depinde organismul fiecaruia,nu toti au acelaso ten,aceleasi grupe sanguine
kudika100446
Postat pe 18 Decembrie 2010 09:49
De la: ploidevise, la data 2010-12-18 09:19:20Si eu am avut o probleme cu tenul mereu dar acum vreo 3 luni mi-au iesit o GROAZA de cosuri pe fata. Eram disperata. Am fost la medic si mi-a zis ca am o acnee rebela care a aparut pe fond nervos.
Oricum...cand spun acnee inseamna ca incepuse imi iasa si pe gat cosuri. ma mancau, ma durea fata si cand dormeam...era groaznic. Aveam impresia ca o sa imi iasa si in ochi...
Mi s-a recomandat un tratament cu roacutanne (niste pastile), zinerit si o crema de la uriage.
Trebuie sa recunosc ca intr-o luna de zile aspectul fetei mele s-a schimbat enorm...cosuri nu mai am aproape deloc insa au ramas petele...SI NU STIU CUM SA LE FAC SA DISPARA :((

pentru acnee aspirina dizolvata in alcool spalaturi la fata...iar pentru pete ceai concentrat de patrunjel .succes.
BEL_AMY1
Postat pe 18 Decembrie 2010 10:12
Buna,dar pt. vitiligo, aveti remedii?
liana75
Postat pe 18 Decembrie 2010 10:38
si eu m-am confruntat cu exact aceeasi probl ca si a ta insa asta a fost anul trecut in aprilie au inceput s imi apara si pana in septembrie am umblat prin toata tara la doctori si faceau doar experimente pe fata mea.intr-un final dramatic am ajuns la szeged la o clinica unde o doctorita mi-a pus imediat diagnostic acnee vulgara dereglare hormonala pe baza nervoasa.cosurile erau asa cum le descrii si u nici s dorm nu puteam d dureri s nu mai spun ce infl a avut asupra increderii de sine.ultima solutie a fost roacutanne combinat cu niste produse de uz extern de la LA ROCHE POSAY spoeciale pt ten sensibil pe baza de apa termala de care am fost f multumita si pe care le folosesc si akum..am facut tratam 4 luni si in ianuarie anul acesta mi-au disparut complet cosurile insa urmele le mai am si akum.urma sa merg la budapesta s fac niste tratam cu laser insa era 300 de euro sedinta si trebuia sa fac intre3 si 5 sedinte.doctorita mi-a spus k dk am rabdare petele vor trece de la sine cam in 2 ani.akum de o luna am gasit o doctorita la cluj care face cu 140 de euro tratam acela cu laser ,am facut doar o sedinta pana la acest moment insa sunt multumita.nu am urme urate pt k nu am stors cosurile si akum s-au mai micsorat petele acelea rosii care erau groaznice . daca nu iti permiti s platesti acest tratam de care ti-am zis cu laser at nu ai altceva de facut decat s astepti s treaca...e posibil s fie un timp mai scurt nu chiar 2 ani depinde de tenul fiecaruia si cat d rpd se regenereaza.daca ai vreo intr sau crezi k te-as putea ajuta cu ceva trim un msj si te contactez eu cu cea mai mare placerea dk pot s te ajut.capul sus ce a fost mai greu a trecut
sonya87
Postat pe 18 Decembrie 2010 10:38
Acelasi tratament l-am urmat si eu insa dupa c l-am intrerupt au aparut iar. Ai grija cu Roacutanne..Creeaza niste depresii crunte dupa 2 luni d tratament. Scrie si p prospect. Succes..Sper ca la tine sa aiba efect definitiv
chrisstinna89
Postat pe 18 Decembrie 2010 11:24
Buna.
Si eu m-am confruntat cu acnee. Am scapat folosind : exfoliant Avene, o masca hidratanta Vichy, Keracnyl de la Ducrey, crema hidratanta spf 15 de zi Olay si demachiant tot Olay. De obicei am un ten foarte curat, dar am facut o dermatita de contact care, pentru ca nu m-am abtinut de la scarpinat, a dat intr-o forma de acnee. Aveam cosuri pe linia maxilarului si pe pometi. De doua ori pe saptamana am folosit exfoliantul de la Avene (nu il aplic apasand, ci doar un masaj usor),acum k mi-a trecut il folosesc o data/sapt. Aplicam dupa scrub masca Vichy, apoi crema Keracnyl doar pe zona afectata de acnee si pe toata fata crema Olay. Spf am ales pentru ca nu vroiam sa raman cu pete. Cu crema Keracnyl ma dadeam de 2 ori/zi dupa ce ma demachiam.
Pe langa tratamentul tenului am inceput si o cura de detoxifiere. Fara prajeli si cel putin de 2 ori/zi smoothie de portocale (fara sucuri din comert, apa minerala, fast food, doar 2 cubulete de ciocolata atunci cand imi era foarte pofta).
Sper sa iti fie de folos mai ales ca se apropie sarbatorile si toti ne dorim sa aratam cat mai bine.
dontdreamitsover
Postat pe 18 Decembrie 2010 11:28
ai spus la ixceput ca ai o pb..cu tenul..acum o mai ai..?..si dupa ce nu mai folosim..ce se intampla..?:d:Pmerci:)
florinik
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:40
este bun tratamentul ca nu mai vreau o noua farsa....am folosit si eu tot felul de creme de demachiante dar nici un rezultat....acum in fiecare seara ma demachez si ma dau cu aloe vera...face bine pt piele dar si se cunosc rezultatele in adevaratul sens al cuvantului
kudika320343
Postat pe 18 Decembrie 2010 12:43
Are efect sigur asupra petelor?Eu am pistrui de cand ma stiu si nu am reusit sa scap de ei desi am incercat tot felul de creme...
_m_lly_
Postat pe 18 Decembrie 2010 13:38
Si eu am avut probleme cu tenul si am folosit Gel Phytopurifiant de la Reference France, local pe zonele cu probleme. Intr-o saptamana tenul meu si-a revenit si nu am mai avut probleme, e si natural
http://www.profesionalcosmetics.ro/magazin/81-promo-sarbatori/1749-gel-phytopurifiant-tratare-acnee.html
ronna20
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:17
stiti cumva vreun remediu contra porilor extraordinar de dilatati + ten gras, pete, cosuri adica pt tot ce e inestetic la ten
lolobach
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:28
Si eu am probleme cu acneea, am folosit tot ce se putea folosi , insa nu a trecut detot. In ultimele luni , am folosit crema Skinoren care mi-a redus acneea destul de mult, dar nu detot :). Pentru pete va recomand o feliuta de lamaie care o frictionezi pe toata suprafata fetei (aveti grija sa nu va intre zeama de lamaie in ochi ), se poate folosi de doua ori pe saptamana si este buna nu numai impotriva petelor ci usuca si cosurile, netezeste ridurile ;) (contine si vitamina A). Succes!
addella
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:35
pentru rezultate rapide asupra petelor si a cosurilor(in cel mult 2 zile efectele sunt uimitoare) va recomand un produs.... de uz veterinar. se numeste Mibazon, se foloseste extern pentru tratarea mastitelor la vaci( ca sa stiti ce sa cereti de la farmacist) costa f putin(pana in 10 lei) si e F EFICIENT la tratarea cosurilor. se aplica local pe zona infectata seara iar pana dimineata o sa puteti observa diferenta. mibazonul contine 2 tipuri de antibiotic, de aceea este eficient in tratarea acneei infectioase.

aveti incredere, e verificat.
pamicx
Postat pe 18 Decembrie 2010 15:55
De la: ploidevise, la data 2010-12-18 09:19:20Si eu am avut o probleme cu tenul mereu dar acum vreo 3 luni mi-au iesit o GROAZA de cosuri pe fata. Eram disperata. Am fost la medic si mi-a zis ca am o acnee rebela care a aparut pe fond nervos.
Oricum...cand spun acnee inseamna ca incepuse imi iasa si pe gat cosuri. ma mancau, ma durea fata si cand dormeam...era groaznic. Aveam impresia ca o sa imi iasa si in ochi...
Mi s-a recomandat un tratament cu roacutanne (niste pastile), zinerit si o crema de la uriage.
Trebuie sa recunosc ca intr-o luna de zile aspectul fetei mele s-a schimbat enorm...cosuri nu mai am aproape deloc insa au ramas petele...SI NU STIU CUM SA LE FAC SA DISPARA :((

Aaa da, roaccutane se numeau pastilele alea de care vorbeam. Uitasem. Pentru pete trebuie sa faci microdermabraziune la dermatolog...sau macar dermabraziune desi cealata e mai profunda....sau peeling...toate la dermatolog.
Si mi-am amintit ca am mai luat vreo 6 luni si anticonceptionare(nu va speriati,nu sunt pentru ceea ce credeti voi) pentru reglari hormonale (care reprezinte unele dintre cauzele aparitiei cosurilor), desi nu mai stiu cum se uitam(sunt uituca).
Ma rog si ma spal si acum in fiecare dimineata si seara pe fata cun un sapun special pentru cosuri, numit Sebamed.
domudomuchua
Postat pe 18 Decembrie 2010 16:10
eu sunt speriata de roacutanne cu efectele lui adverse. stiu ca distruge ficatul...de aceea il iau impreuna cu un hepatoprotector iar de depresie am tot citit.
eu tot sper sa nu se manifeste la mine...pt ca explozia asta de pe fata tot de la o depresie a aparut. Am trect printr-o perioada groaznica si organismul a reactionat...prin acneea asta...
In fine...acum sunt bine psihic . Multumesc lui Dumnezeu. Si ma rog sa raman asa ...
ploidevise
Postat pe 18 Decembrie 2010 17:06
problema mea e urmatoarea: de o luna am tenul foarte uscat si iritat, pur si simplu dupa ce imi aplic crema hidratanta, la nici cateva minute tot am coji pe fata, iar pielea uscata iese la suprafata. am incercat creme si degeaba, va rog sa-mi recomandati alte remedii daca stiti.
diana3289
Postat pe 18 Decembrie 2010 18:36
aspirina normala
kudika336445
Postat pe 18 Decembrie 2010 18:58
aspirina anormala
kudika195501
Postat pe 18 Decembrie 2010 19:01
Aspirina normala?
Barbie30_
Postat pe 18 Decembrie 2010 19:04
aspirina abnorma
miss_darine
Postat pe 18 Decembrie 2010 19:06

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
mereu probleme cu tenul :) 21 De la: ParisLove 17 Mai 2011 19:52
ce parere aveti de Revalid? 46 De la: amalia79_healthy 29 Martie 2014 13:02
am tenul uscat 161 De la: denis_roxana 17 Septembrie 2013 10:27
colantzi lucioshi 23 De la: carmen_natural 6 Decembrie 2010 22:21
cura interna de argila-acnee 1 De la: kudika364431 8 Februarie 2011 11:42