Setari Cookie-uri

Concurs: Castiga noua carte a lui Paulo Coelho!

11 minute
kudika182004
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:36
Cartea mea preferata este Alchimistul.
suzanab
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:36
Maktub si Alchimistul...
mihaela2804
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:36
Cel mai mult mi-a placut '11 minute' , ma rog imi este foarte greu sa ma hotarasc, pentru ca in fiecare carte scrisa de Paulo Coelho descoperim ceva profund, viata trasnpusa in cuvinte simple, experiente interesante de viata. Intalnim personaje cu care ne indentificam de multe ori, greutati ale vietii explicate usor si rezolvate prin citate din biblie, intrun cuvant scrie minunat!
Cartea '11 minute' , este de fapt o experienta de viata a unei tinere care iubeste pentru prima data in viata si ii este iselata dragostea si se hotaraste de plece intr-un oras mare sa uite de tot si sa castige bani si faima. Nimic nou pentru vremurile de astazi. Dar din pacate nimic nu este asa cum visase ea .. ajunge sa fie inselata si in loc sa pozeze, sa ajunga si faimoasa si cu bani, ramane pe strazi singura si fara putinii bani care ii avea la inceput.Alege calea usoara de a-si castiga existenta. O tanara care traia dar uitase sa mai simta ceva, sa ma traiasca cu adevarat. Alegand prostitutia uitase ce inseamna sa fii uman, sa ai emotii, sentimente, trairi cu adevarat. Ajunge renumita in bransa, citeste tot ce ii pica in mana, de la carti tehnice, la dictionare explicative,devenind o clienta fidela bibliotecii orasului.
Titlul cartii este de fapt felul in care vede ea,personajul principal 11 minute .. sunt exact acele minute in care oferea servicii si clientul era servit .. 11 minute de moarte pentru ea, de absenta din propriul corp.
In toata povestea aparent trista exista si o sete de cunoastere, de umanitate, de dorinta de a traii si simtii.
Ca si in viata cand te astepti mai putin atunci apare ceva care sa iti schimbe cu totul viata, cunoaste un tanar pictor cu care poate conversa ore in sir.
Emotiile traite rezumandu-se la mici atingeri, saruturi si conversatii. O iubire la care visase si sperase ca va venii, cel mai mult era dorinta ei de a se simtii femeie si a simtii acea dorinta de atingere si de ajungere la extaz, ceea ce pentru ea era ceva nou.
Autorul cartii a suprins toate aceste trairi si ne-a transpus in acel loc fiind alaturi de tanara , in dorinta de a se termine cartea cu bine. Toti ne dorim ca si in viata sa fie totul ca in povesti si totul sa se termine cu ' si au trait fericiti pana la adanci batraneti'. Finalul nu vi-l pot spune pentru ca imi doresc ca fiecare sa citeasca aceasta carte. Merita!
As recomanda cu caldura aceasta carte mai ales barbatilor!
eleny03
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:37
"11 minute" ...clar!
karlutzyka
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:37
"11 minute" a venit ca un val si m-a lovit in crestetul capului.Acele minute dau un imbold intregii vieti,facand=o sa ia o intorsatura neasteptata.Niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul.De aceea mi-a placut mult.Este cu si despre viata.E o carte cat se poate de dura si realista.Acestea sunt timpurile.
noisette
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:38
Cartea mea preferata este "Alchimistul" dar toate cartile autorului sunt super !
constantaproca
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:39
"Veronica se hotaraste sa moara" - te face sa pretuiesti mai mult viata.
irinaefros
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:40
Alchimistul.
cristina_andra
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:40
Cartea mea preferata este intitulata ''Veronika se hotaraste sa moara ''.
G_Proca
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:41
Nu pot spune ca am o singura carte ce o prefer, fiecare carte are ceva special, lucru care m-a facut sa-l indragesc foarte mult pe Coelho. insa, cel mai mult mi-a placut "Veronica se hotaraste sa moara" si "La raul Piedra am sezut si-am plans".
wildredroses22
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:43
De la: noisette, la data 2010-11-25 10:38:07"11 minute" a venit ca un val si m-a lovit in crestetul capului.Acele minute dau un imbold intregii vieti,facand=o sa ia o intorsatura neasteptata.Niciodata nu stii ce iti rezerva viitorul.De aceea mi-a placut mult.Este cu si despre viata.E o carte cat se poate de dura si realista.Acestea sunt timpurile.


stai mai noisette, alea 11 minute era cand isi faceau "treaba" scoate repede capul din val
Histria
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:44
Alchimistul
sistermorphine
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:45
Dintre toate cartile lui Paulo Coelho, cel mai mult m-a incantat "Invingatorul este intotdeauna singur", un roman ce ilustreaza perfect lumea in care traim astazi.
sweetdeea69
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:46
Jurnalul unui mag, inspirata de pelerinajul catre Santiago de Compostela, e cartea pe care o iau des in mana si recitesc macar in pasaje...sau imi mangai sufletul cu vocea profunda a lui Pittis care captiveaza ca si slova scrisa....
AndaP
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:48
Al cincilea munte
emanuelakerekes
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:49
Cartea mea preferata a lui Coehlo este Alchimistul, o carte care te face sa visezi si sa te gandesti care e menirea ta in acesta viata
lavidora
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:52
Alchimistul
mercea_ruxanda
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:52
mie mi-a placut foarte mult cartea "Veronica se hotaraste sa moara"
felicel
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:56
"Alchimistul" a fost cartea mea de suflet din clipa in care am inceput sa o citesc, o carte despre regasirea sinelui.
claudya_27
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:56
In mod cert, cartea care, nu numai ca mi-a placut cel mai tare dintre cartile scrise de Paulo Coelho, dar si-a pus amprenta asupra vietii mele, este "ALCHIMISTUL".
Ramy2010
Postat pe 25 Noiembrie 2010 10:59
"Veronika se hotãrãºte sã moarã"
gynela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:00
11 MINUTE , este une din preferatele mele...dar mi-ar fi foarte greu sa ma decid la a spune ca una imi place cel mai mult intrucat, felul de-a scrie a autorului ma fascineaza si povestile de dragoste , viata si lumea in care traim azi....
shadow12
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:00
Am doua carti preferate de la el: Alchimistul si Veronica vrea sa moara
xintia20
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:02
La raul Piedra am sezut si am plans.
helena_loredana
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:05
Care este cartea ta preferata dintre cele scrise de Paulo Coelho?
"VERONICA SE HOTARASTE SA MOARA"

O bucurie sa descopar ca am posibilitatea de a castiga una dintre cartile care imi lipsesc din biblioteca. Paolo Coelho este favoritul meu!
anadaalba
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:10
Cartea mea preferata,e Alchimistul...dar as vrea foarte mult,s o am si pe aceasta...Multumesc!
healthy006639
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:13
Dintre cartile lui Paulo Coelho am citit:Alchimistul, Diavolul si domnisoara Prym, Jurnalul unui mag, 11 minute, toate au fost grozave, cel mai mult insa mi-a placut "Veronica se pregateste sa moara".
amaliarosoiu
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:14
"Diavolul si domnisoara Prym" !
daddyela
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:15
Invingatorul este intotdeauna singur
DIDII_condo
Postat pe 25 Noiembrie 2010 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
concurs easy shape 124 De la: michelline_bv 25 Februarie 2010 09:23
Concurs: Castiga Natasele de Victor Malarek! 113 De la: concursKudika 6 Iunie 2011 13:53
Castiga o pereche de incaltaminte oferita de Papucei.ro! 273 De la: mihaelamicu2001 28 Septembrie 2011 16:35
Concurs BIODERMA 614 De la: madalycy 24 Noiembrie 2009 23:17
Castiga bijuterii oferite de Brio Collection! 90 De la: GODZILA 16 Noiembrie 2011 19:26