Setari Cookie-uri

Magazinul Unirea Shopping Center ,Eugen Ionescu,Andreea Banica,doamna Leu isi bat joc de unii chiriasi si nu numai ...

Multi si-ar dori sa aiba un magazin in incinta Magazinului Unirea Shopping Center,cati nu au incercat dar in zadar.Nu aveti ce pierde,va spune eu in calitate de fost chirias al magazinului timp de peste 15 ani,pe vremuri erau alte pretentii `sus`dar de cand doamna Adamescu a desemnat-o pe domnisoara Andreea Banica sa managerieze activitatea ,doamnei Adamescu ii ajung in fata doar ce-i convine domnisoarei Banica si domnului Eugen Ionescu.Ca sa primesti o promisiune, ca problema ta va fi transmisa mai departe trebuie sa cotizezi domnului Eugen Ionescu care chipurile va da mai departe....oare domnule Ionescu ?Poate va intrebati... de ce toate astea?
Am desfasurat activitate comerciala mai bine de 15 ani in Corpul Calarasi ,numai ca de la jumatatea anului lucrurile au luat o alta intorsatura.Amenajarea magazinuliui Berska m-a afectat intr-un mod dezastruos deoarece caile de acces in locatia unde-mi desfasuram activitatea mi-au fost blocate si anume: accesul pe etaj cu liftul a devenit inezistent(au inchis lifturile),accesul pe scari(blocat)deci dragi cititori nu se mai putea ajunge decat prin parcarea supra etajata( doar cei ce veneau cu masina- deci o zona exclusivista)sau prin Corpul Central dar si aici era o problema,datorita prostei strategii de management care era bazata doar pe ``strangere de fonduri personale`` au aceptat amplasarea magazinelor astfel incat intrarea in Corpul Calarasi sa fie aproape insesizabila fiind mascata de aceste magazine.Toate acestea au contribuit la ingradirea activitatii mele comerciale si implicit la diminuarea(conform cifrei de afaceri)incasarilor.Dar parca nu era suficient sau mai gandit la ceva mai mari sefi,sa inchida si toate grupurile sanitare din tot Corpull Calarasi anuntandu-ne ``oral``ca doamna Adamescu a dat ordin sa se inchida din lipsa de fonduri.Si ce credeti ,personalul angajat trebuia sa-si faca nevoile fiziologice si sa-si aduca apa in vederea efectuarii curateniei conform anumitor angajamente din contract, tocmai la etajul 4 Corp Central in zona restaurantelor,iar clientii acestui mare centru comercial vedeau doar indicatoarele de semnalizare a zonelor.....Toate aceste actiuni ale conducerii magazinului atat de inceperea lucrarilor de amenajare a Magaziunuli Zara, Magaziunului Berska cat si cele mentionate mai sus ,nefiindu-mi aduse la cunostiinta cu ceva vreme inainte astfel incat sa pot intampina situatia dezastruoasa care urma a se resimti abia dupa cateva luni au dus la decizia mea de a-mi inceta activitatea la 18 Octombrie 2010.Pe data de 5 octombrie am plecat in vacanta ,intorcandu-ma pe data de 16 Octombrie am constat ca in lipsa mea se incasase doar 1400 ron in 11 zile programul magazinului fiind de la 10-22.L-am sunat pe domnul Ionescu Eugen a carui relatie o consideram mai mult decat buna tinand cont ca contribuisem sistematic la ajustarea bunurilor personale,instiintandu-l ca voi pleca incepand din acel moment urmand a instiinta conducerea dupa evacuare.Ce credeti ca a facut oameni buni,a sunat echipa de interventii rapide a magazinului( 5-6 pers) de a nu-mi permite sa-mi eliberarea spatiului,marfa ezistenta etc.precum si toate caile de acces in magazin erau avertizate sa nu mi sa permita .Vazand ca,marfa societatii imi este sechestrata fara un motiv( nu inregistram nici un fel de datorie fata de magazinul Unirea basca aveam chiria platita anticipat si pe luna noiembrie + garantia in valoare de 12450 ron total = 5000 euro))am sunat la 112 cearandu-le ajutorul. Dupa 2 zile am reusit sa plec din magazin si mutandu-mi activitatea in Sos Mihai Bravu nr 7,am facut nenumarate demersuri de a-mi recupera totusi contravaloarea chiriei platite anticipat fara nici un rezultat.Exista o clauza abuziva in contract in care specifica ca: daca locatarul nu anunta cu 3 luni inainte incetarea contractului,chiriasul va pierde garantia.Era doar o clauza care eu nu o respectam luind o decizie spontana datorita lipsei de incasare,nu trebuia sa fiu blocata de paza magazinului.Dar locatorul imi oferea la data semnarii contractului:cai de acces existau,gradul de ocupare a spatiilor comerciale era la capacitatea maxima,grupuri sanitare precum si intrarea in Corpul Calarasi era generoasa.
Domnului Eugen Ionescu cat si domnisoarei Andreea Banica le transmit pe aceasta cale sa nu mai trieze documentele care-i sunt adresate doamnei Adamescu astfel incat ar putea sa intampine asemenea situatii si sa rezolve problemele locatarilor cum pe vremuri se intampla.
Doamna Adamescu a carei secretara a fost acuzata ca i-a furat domnisoarei Banica cateva mii de euro din birou(5-6.000 euro) si a fost data afara,se intreaba totusi de unde are o salariata atatia bani in geanta? Va spun eu ,sigur a fost incheiat vreun contract/spatiu...cum putea o secretara sa indrazneasca sa fure ,cand tot magazinul stia in ce masura o ajuta doamna Adamescu? A fost organizata regia,cadouri care-i erau destinate doamnei Adamescu si care erau triate de d.ra Banica,vedea prea multe ce faceau ce-i doi jookeri care de fapt pana la urma isi impartisera tarlaua,Ionescu cu vechii locatari iar domnisoara cu noi veniti...dar nu oricum testati mai intai de Ionescu.
Toti dau spagi de oridinul miilor de euro, ce credeti exista un chirias al magaziunui pe nume Dima Costin care e mai bine de 14 ani ani in magazin locatar(chirias) dar cum ...avand contractul prin subinchiriere de la o alta firma,dat Ionescu lui XSULESCU si XSULESCU dat lui DIMA COSTIN si uite asa unii au traiul asigurat prin subinchiriere,spaguta spaguta..Ionescu isi ia lunar ca de si ala tot lunar plateste chiria..de ce domnule Ionescu nu-i treceti contractul direct pe firma lui Dima ,care-ti este interesul domule ?si cu toate astea doamna Adamescu habar nu are ce fac ce-i doi sus pusi sa se ocupe de ``toate``.
Am trimis la Monaco adresa in care fac cunoscute toate evenimentele din acest magazin la resedinta familiei Adamescu si din partea caruia astept un raspuns, dar pana atunci voi inainta actiune in instanta.
Pacat ca familia Adamescu le-a dat atata libertate de decizie unor persoane a caror interese sunt doar materiale,atingindu-si propriile foloase ignorand si prejudiciind societati care au desfasurat activitea in Magazinul Unirea mai bine de 15 ani( Frankie-plecat fara sa plateasca,Bosh,Andree, lasand Magazinului Unirea datorii de ordinul miliardelor si nu au mai fost impidicati sa plece datorita bonomiei domnului Ionescu care i-a povatuit sa plece in weekend cand nu sunt cei de`` sus``)
Dragi chiriasi va stept aici pe acest forum sa ma contaziceti sau sa dezvoltam impreuna acest subiect.
Cu stima pentru toti cititorii,
Madalina Stoicovici

kudika332492
Postat pe 26 Noiembrie 2010 23:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
acum am citit 1 De la: beyaas 2 Septembrie 2009 16:33
ce parere aveti despre alegerile din data de 30 noiembr? 65 De la: hreniuk 2 Noiembrie 2009 12:45
Cursuri de dans pentru copii 3 De la: Quasar_Dance_1 26 Iulie 2014 00:41
politicienii invata!?cum sa castige/fure alegerilein era..... 9 De la: sirghea 9 Mai 2010 10:39
Site trailere noi! 2 De la: rockk 9 Noiembrie 2010 07:59