Setari Cookie-uri

O posibila anorexie ..:( Ajutati-ma va rog !

De o saptamana sau doua aproximativ incoace m-am tot certat cu iubitul meu...si am intrat intr-o stare de depresie impresionanta...nu prea am mai mancat , iar apetitul meu a disparut, sanii mi s-au micsorat , am mai slabit, uneori aveam stari de voma , ameteli ....m-am distantat de prieteni si de distractie . Speriata , m-am documentat in privinta acestor lucruri si am aflat ca este vorba de o anorexie / lipsa poftei de mancare. Va rog ajutati-ma !! Vreau sa stiu daca am aceasta boala sau nu si daca da , ce pot face in prvinta aceasta ! :( Sunt foarte speriataa ! AStept sfaturile voastre.
kudika049282
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:23
De la: kudika049282, la data 2010-11-28 13:23:38De o saptamana sau doua aproximativ incoace m-am tot certat cu iubitul meu...si am intrat intr-o stare de depresie impresionanta...nu prea am mai mancat , iar apetitul meu a disparut, sanii mi s-au micsorat , am mai slabit, uneori aveam stari de voma , ameteli ....m-am distantat de prieteni si de distractie . Speriata , m-am documentat in privinta acestor lucruri si am aflat ca este vorba de o anorexie / lipsa poftei de mancare. Va rog ajutati-ma !! Vreau sa stiu daca am aceasta boala sau nu si daca da , ce pot face in prvinta aceasta ! :( Sunt foarte speriataa ! AStept sfaturile voastre.


incearca sa`ti reiei activitatile pe care le faceai inainte chiar daca te`ai despartit de el plimbate, mananca putin cate putin , suna`ti prietenii si incearca sa te reapropii de ei , fi mai comunicativa , schimba`ti modalitatea dea gandii incearca sa iesi singura din depresie nu te baza pe altii caci poate altii de vor adancii mai rau in acea depresie. nu astepta ca acel barbat sa se reintoarca in viata ta cauta altul. cat despre o posibila anorexie nu stiu ce zic du`te la un medic si fa`ti niste analize
brun3tu
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:29
De la: kudika049282, la data 2010-11-28 13:23:38De o saptamana sau doua aproximativ incoace m-am tot certat cu iubitul meu...si am intrat intr-o stare de depresie impresionanta...nu prea am mai mancat , iar apetitul meu a disparut, sanii mi s-au micsorat , am mai slabit, uneori aveam stari de voma , ameteli ....m-am distantat de prieteni si de distractie . Speriata , m-am documentat in privinta acestor lucruri si am aflat ca este vorba de o anorexie / lipsa poftei de mancare. Va rog ajutati-ma !! Vreau sa stiu daca am aceasta boala sau nu si daca da , ce pot face in prvinta aceasta ! :( Sunt foarte speriataa ! AStept sfaturile voastre.






... inseamna ca ''prietenul'' ala al tau e un ... bou ... iar tu prea sensibila ... in afara de sensibilitate extrema nu ai nimic ... in ziua de astazi sint multe astfel de reactii mai ales ca ''educatia'' multora lasa incredibil de mult de dorit si nu prea realizeaza cit rau fac ... certurile ... unii, deja goliti pe dinauntru, spun ca e normal si te-ar trimite la doctor ... sa iti dea niste pastile ...

marco918
Postat pe 28 Noiembrie 2010 13:31
De la: kudika049282, la data 2010-11-28 13:23:38De o saptamana sau doua aproximativ incoace m-am tot certat cu iubitul meu...si am intrat intr-o stare de depresie impresionanta...nu prea am mai mancat , iar apetitul meu a disparut, sanii mi s-au micsorat , am mai slabit, uneori aveam stari de voma , ameteli ....m-am distantat de prieteni si de distractie . Speriata , m-am documentat in privinta acestor lucruri si am aflat ca este vorba de o anorexie / lipsa poftei de mancare. Va rog ajutati-ma !! Vreau sa stiu daca am aceasta boala sau nu si daca da , ce pot face in prvinta aceasta ! :( Sunt foarte speriataa ! AStept sfaturile voastre.


asta e depresie, nu anorexie. anorexia e o boala care pleaca de la faptul ca tu, bolnava, ai impresia ca esti grasa si urata, chiar daca esti normala sau chiar slaba si frumusica si tot tu, bolnava, crezi ca doar fiind foarte slaba poti fi frumoasa...deci e de la "mansarda" problema cu anorexia...
xsAna
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:44
Ai rabdare,starea asta o sa treaca.
Aidan
Postat pe 11 Decembrie 2010 16:55
Confunzi anorexia cu depresia,nu exista o pastila minune pe care sa o iei si sa-ti aduca zambetul pe buze si fericire,totul tine de capsorul tau si de modul in care percepi tu lucrurile.Daca reusesti sa schimbi asta o sa scapi de depresie.
Barbie30_
Postat pe 11 Decembrie 2010 18:17
http://www.google.it/images?hl=it&q=anorexia&um=1&ie=UTF-8&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1007&bih=466
DACA TII LA VIATA TA ..........PRIVESTE ACESTE FOTO.
collura
Postat pe 19 Decembrie 2010 10:03
Mai,fata, si ce daca te-ai certat cu prietenul tau ?!!
Da-l la naiba ! Nu te merita !
" Pune mana" si incarca-te pozitiv si.....mergi mai departe. Viata ,DARUL PE CARE TI L-A FACUT DUMNEZEU,merita traiata!
Cu drag , o c ucoana ceva mai in etate.
CRACIUN FERICIT!
kudika086274
Postat pe 19 Decembrie 2010 10:28
kudika, ai perfecta dreptate!!!
Si eu am trecut prin perioade grele, si altii au trecut, dar de aici, pana la anorexie... Oricum, va pup si va urez un craciun fericit, in masura in care se poate!
healthy017236
Postat pe 19 Decembrie 2010 14:57
Din cate stiu eu anorexia inseamna altceva decat ce ai descris tu. Anorexia inseamna sa iti fie foame dar sa nu mananci de teama ca mancand te-ai putea ingrasa si este o boala la moda in ziua de azi si care este foarte periculoasa. Persoanele anorexice se vad tot timpul grase. Eu cred ca nu ar trebui sa pui la suflet si nici la...stomac certurile cu iubitul tau. Incearca si tu sa fi mai egoista si umple-ti timpul cu ceva....
joy_18
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:09
Da am inteles despre ce este vorba si mi`am pus deja ambitia sa trec peste asta ptr ca eu sunt o fire ambitioasa si imi recapat mereu fortele. Va multumesc ptr sfaturi mi`au fost de mare ajutor , acum mi`am reluat activitatile mele cu prietenii si viata mea e mult mai frumoasa
kudika049282
Postat pe 25 Decembrie 2010 22:07
De la: kudika049282, la data 2010-12-25 22:07:28 Da am inteles despre ce este vorba si mi`am pus deja ambitia sa trec peste asta ptr ca eu sunt o fire ambitioasa si imi recapat mereu fortele. Va multumesc ptr sfaturi mi`au fost de mare ajutor , acum mi`am reluat activitatile mele cu prietenii si viata mea e mult mai frumoasa

pai ti se vad claviculele...ce complexe ai?
kudika195501
Postat pe 25 Decembrie 2010 22:11
Eu stiu ca anorexia este atunci cand esti foarte slaba si tu de vezi grasa si vrei sa slabsti infometandu-te intentionat,tu esti deprimata:( .
Ia niste vitamite,incearca sa manaci chiar daca nu iti e foame asa putin si si des...
kudika344450
Postat pe 30 Decembrie 2010 12:46
Esti un copil......sa nu zic cuvantul care incepe cu p .......incearca sa iesi din starea asta .....esti o fata simpatik ,plina de viatza si tinara ....sper doar sa nu fii gravida !!! in rest linisteste-te .....nu ai m-am uitat la poza ta.
andrei80
Postat pe 31 Decembrie 2010 17:11
ha ha poza e mai veke de acum 3 sau 4 ani dragul meu :)) am incercat sa o skimb si nu merge :-??
kudika049282
Postat pe 14 Ianuarie 2011 19:01
esti doar depresiva...anorexia...ei bine anorexia este si un lucru facut voluntar...adica prin impunerea anumitor obiceiuri strict alimentare..ce ai tu,nu se numeste anorexie..stai linistita,o sa se rezolve cu timpul,cand ai sa gasesti o persoana care sa'i ia locul fostului:)
geoB
Postat pe 19 Martie 2011 16:47
De la: kudika049282, la data 2010-11-28 13:23:38De o saptamana sau doua aproximativ incoace m-am tot certat cu iubitul meu...si am intrat intr-o stare de depresie impresionanta...nu prea am mai mancat , iar apetitul meu a disparut, sanii mi s-au micsorat , am mai slabit, uneori aveam stari de voma , ameteli ....m-am distantat de prieteni si de distractie . Speriata , m-am documentat in privinta acestor lucruri si am aflat ca este vorba de o anorexie / lipsa poftei de mancare. Va rog ajutati-ma !! Vreau sa stiu daca am aceasta boala sau nu si daca da , ce pot face in prvinta aceasta ! :( Sunt foarte speriataa ! AStept sfaturile voastre.


Ok, asa cum s-a mai spus, nu e anorexie. Pentru un diagnostic de anorexie nu e suficienta o saptamana, in primul rand. Apoi, simptomatologia ta nu prea are mare lucru in comun.
Prezinti niste simptome acute (posibil ceva anxietate cu atacuri de panica) care pot sau nu sa fie normale, in functie de situatie. Interesant este motivul pentru care v-ati certat, dinamica certurilor, deznodamintele, comportamentele initiale si ulterioare.
Te astepti cumva ca relatia sa se incheie? Iti asumi vreo vina? Cum iti imaginezi viitorul tau in cazul in care relatia s-ar destrama?
Posibil ca teama de abandon sa-ti genereze neplacerile (stari de voma, ameteli, lipsa apetitului, eventual continuarea certurilor)
Florin_psy
Postat pe 14 Aprilie 2011 16:21

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
care este locul unde ati facut sex trecand de barierele din clasicul dormitor.....??? 46 De la: lily_crin 6 August 2011 18:47
Defect dantura 4 De la: PisyAlecsya 1 Iulie 2012 20:35
Am nevoie de sfaturi, dar nu rautacioase plz 96 De la: TANASE_CONSTRUCT 4 Februarie 2012 20:23
va rog sa ma jutati :(( 213 De la: kudika326239 19 Iulie 2011 12:13
Forum Psihologie 17 De la: anastasia_m 14 Ianuarie 2011 20:10