Setari Cookie-uri

Agentii de modele fantoma

Am deschis acest subiect pentru a deschide ochii si celorlalte fete care apeleaza la agentii de modele mincinoase.Am gasit anuntul agentiei "On Vogue Models" pe internet,eu am mai lucrat ca model deci am zis ca merita sa incerc :

"|||||||Cea mai mare agentie de casting si modelling recruteaza tinere talente, fete cu potential si aspect fizic placut, pentru a le forma si a le promova in lumea show-biz-ului, televiziunii si modei.Facem totul pentru a ne satisface clientii pentru ca fiecare este unic pentru noi prin nevoile sale specifice iar portofoliul impresionant pe care il avem este dovada profesionalismului nostru.Vizitati-ne site-ul pt a va convinge!(www.onvogue.ro)
Am inceput aceasta campanie de recrutare din dorinta de forma o echipa stabila de fete pe care sa le putem pregati in concordanta cu standardele impuse de joburile pe care le vor avea cu colaboratorii nostri. Mentionam ca numai cele ce vor invata foarte repede vor face parte din aceasta echipa, deoarece mare parte a evenimentelor incep in luna noiembrie,iar fetele trebuie sa fie pregatite pana atunci.
Daca esti aleasa vei participa pentru aproximativ o luna la pregatire. In aceasta perioada iti va fi alaturi si te va sfatui:
-Alex Radulescu (desemnat make-up artistul anului 2009) care te va invata sa te machiezi in functie de trasaturi si de ocazie (fiecare va avea parte de machiaj personalizat).
-Amir Dobos/Madalina Muresan- stylisti colaboratori ai posturilor Euforia TV, PRO TV, B1TV, MTV, Kanal D,Antena 1, Acasa Tv si ai revistelor Tabu, Cosmopolitan, FHM, J\\\'adore, Look, Glamour, The One, Viva s.a. Acestia iti vor da sfaturi in privinta garderobei, te vor tine la curent cu must-have-urile sezonului. Impreuna cu ei vei stabili outfit-urile sedintelor foto pentru book.
-Bogdan Marcu-prezentator TV si actor care itiva dezvalui secrete pentru a arata bine in fata camerei de fotografiat si de filmat, fotogenia si telegenia fiind doua aspecte deosebit de importante pentru persoanele ce doresc sa dezvolte o cariera in aceste domenii.
-Multi alti profesori surpriza vor sustine cursuri de hair-styling(George Soare), istoria modei, sfaturi pentru cum sa iei un casting (se va face ca practica simularea unui casting in fata camerei de luat vederi) etc.
La sfasitul perioadei de pregatire vei face un book cu Dragos Cristescu,fotograful revistei "Playboy"
Dupe ce vei incheia aceasta perioada de pregatire (in care vei acumula cunostinte absolut necesare pentru a reusi in aceste domenii) te promovam si lucrezi in domeniile pe care ti le doresti si care ti se potrivesc cel mai bine.
Candidatele ideale ar trebui sa aiba:
-dorinta de a face cariera in modelling, televiziune, show-biz
-inaltimea peste 1.70 m reprezinta un avantaj, dar nu este obligatorie.
-sediu situat ultracentral
-lucru intr-un domeniu dinamic, echipa tanara, participare evenimente companie
-program flexibil
-activitati organizatorice
-salariu intre 500-1000 Euro||||||||"

Am trimis datele mele si cateva poze pe siteul lor ,iar ei m-au chemat la casting.Bogdan Marcu(actor platit) a facut o prezentare extraordinara a agentiei care ar fi incantat-o si pe bunica ,ne-a prezentat o gramada de joburi("o sa ne aranjeze" George Soare,aducem toate hainele de acasa si Amir Dobos ne va spune ce ne avantajeaza,ce sa pastram si ce nu etc etc ),cum ca pe Daniela Crudu ei au promovat`o si i-au schimbat lookul,deoarece ea cand a venit la agentie era "vai de capul ei",iar pe Andreea Perju tot ei au instruit-o pt castingul organizat de Bendeac unde a si primit jobul.A mai precizat ....ca vezi doamne....daca am fost chemate la casting nu inseamna ca suntem selectate ,dar vom primi un raspuns ,fie ca am fost selectate pentru colaborare sau nu...sincer nici nu aveam cum sa fim toate selectate avand in vedere unele fetele care s-au prezentat la casting imbracate din obor,70 de kg si h 1,65.Si ajungem la partea in care ne-au cerut 270 de euro pentru promovarea noastra,pentru schimbarea imaginii,cursuri,book.Dupa o saptamana m-au contactat sa-mi spuna ca am fost selectata.M-am prezentat la agentie sa discut cu ei despre contract si i-am intrebat de ce au chemat la casting fete care nu corespund cerintelor agentiei,ei raspunzandu-mi ca ele au aplicat cu CV-uri fara poza.Apoi le-am ceut detalii in privinta banilor deoarece eram foarte mirata de suma care o cer.Eu stiu ca agentiile serioase nu cer bani modelelor.Explicatia lor a fost cum ca Dragos Cristescu cere 400 de euro pentru bookul fiecarei fete(eu voi beneficia de makeup profesional gratuit la shooting),unde ei acopera restul sumei si cursurile de makeup,hairstyle,fotogenie,telegenie,o consultatie la Dna Dr nutritionist Lygia Alexandrescu(clinica Natural Silhouette) ,personalizarea sprancenelor la Daniela (salon Escalade) ,dar eu.."fericita de mine" trebuie sa dau doar 270 de euro din 400 doar la book,in rest ei ma fac sa stralucesc.Am semnat contractul,nu am primit nici o chitanta,decat o copie a contractului si am fost programata la cursuri.La primul curs mi-a picat fata si mi-am dat seama de escrocherie cand am vazut "modelele" alese.Mi-au luat masurile , cred ca eram cea mai slaba si cea mai inalta,eu avand aproape 1,80 cm iar celalte sub 1,70 :|.Apoi ca sa vezi...daca vrei sa beneficiezi de un hairstyling profesional la George Soare trebuie sa platesti,daca vrei vizita la nutritionist trebuie sa-ti platesti analizele...se pare ca nimic nu mai era asigurat de agentie,trebuie sa-ti alcatuiesti 4 tinute diferite pentru book,ce nu ai,iti cumperi etc .....La nutritionist am obtinut o dieta banala si cat am stat in "sufragerie"(clinica fiind intr-un apartament),persoanele care au fost consultate inaintea mea au primit cam aceeasi dieta cu foarte mici diferente(foarte ciudat deoarece dietele trebuiau prescrise in functie de analize,de grupa de sange).Informatiile oferite in timpul cursurilor sunt generalizate si nu se ocupa nimeni de fiecare model in parte(cum am fost informate la inceput) ,sunt lucruri banale pe care le citesti zi de zi pe siteurile de moda,pentru mine nimic nou.Apropo,daca nu te prezinti la un curs,este considerat pierdut! Ne-au dat sa completam formulare in care sa precizam veniturile lunare ,cati bani cheltuim pt"... " si pt "...".Am fost atentionate ca avem voie sa sunam la agentie doar in cazuri extraordinare,urgente!!Daca avem o problema trebuie sa le trimitem un mail(eu le-am trimis si n-am primit nici in ziua de azi vr-un raspuns) sau sa venim la agentie sa completam o foaie cu "observatii" la secretariat si "ne vor contacta ei" :-@. Am gasit pe forumuri o gramada de fete care se plang de cursurile care sunt egale cu 0(tinute in "dormitorul" apartamentului,in grupuri de cate 15 fete care isi iau notite cu foile pe genunchi,care cum poate) ,apoi lipsa de interes a agentiei si joburile care nu mai apar!!!!MARE ATENTIE!
masty
Postat pe 3 Decembrie 2010 19:28
Buna am 17 ani sunt din Bucuresti si caut si eu o agentie de modele fara plata si serioasa imi poti recomanda una..mersi:*
stefi121993
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:21
ce isi propune agentia mai pe scurt...?
sa le trasformati in fete goale in interior si vantoare de barbatii cu bani?!
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:32
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-23 10:32:48sa le trasformati in fete goale in interior si vantoare de barbatii cu bani?!


asta e treaba mamei (sa o pregateasca), agentia doar intermediaza tranzactia
battleofwits
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:39
nu asi putea sa ma folosesc de propiul copil pentru a parveni!
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Decembrie 2010 10:52
Rose, in tara asta se pare ca atat a mai ramas pe partea de productie. nu mai produce nimeni, nimic, scoatem fotomodele la " copiator" si asteptam imbogatirea peste noapte.
Vai de " noi".
Toate vor sa ajunga la tv.......sau sefi/e cu studii superioare facute " la distanta" mers la scoala din an in paste.
Repet......VAI de noi.
stem_29
Postat pe 23 Decembrie 2010 11:29
De la: stem_29, la data 2010-12-23 11:29:24Rose, in tara asta se pare ca atat a mai ramas pe partea de productie. nu mai produce nimeni, nimic, scoatem fotomodele la " copiator" si asteptam imbogatirea peste noapte.
Vai de " noi".
Toate vor sa ajunga la tv.......sau sefi/e cu studii superioare facute " la distanta" mers la scoala din an in paste.
Repet......VAI de noi.

De ce oare nu vor sa munceasca sa faca ceva pratic, ceva creativ, ceva cu care sa mandreasca?!Valorile cu care am crescut nu mai pun baza unei educati, legile nescrise si obiceiurile sunt de mult uitate!Noi trebuie sa importam tot ! Fotomodele care nu sunt in stare sa poarte o discutie , ce sa mai zici sa dea un interviu!
roz5blue6lila7
Postat pe 23 Decembrie 2010 20:28
Buna fetele, vreau sa va spun si eu ce am patit la o asa-zisa agentie de modele. In fine am vazut reclama pe un stalp, si am mers acolo. Bun, mai departe ...am fost aleasa in urma unui casting sa merg la o prezentare. A doua zi la prezentare sa aflu ca era vorba de un om cu foarte multi bani care vroia si el cateva fete ca pleca in nu stiu ce tara si vroia sa nu se plictiseasca. De atunci mi sa luat de tot, m-am angajat frumos si am un salariu si dorm linistita seara cu capul pe perna. Aveti mare grija!
crisk
Postat pe 26 Ianuarie 2011 17:17
Adevarat! Cred tot ce spui, si eu am patit ceva asemanator cu Gloss-Agency. Am vazut si eu anuntul lor pe internet dar nu am aplicat deoarece mi se parea dubios ca cereau prea multe date.....Sarlatanii! Ar trebui dati in judecata!!
Clau_Claudia_1
Postat pe 13 Iulie 2013 17:06
oau...dar te-ai angajat ca model? poti sa-mi spui si mie unde> :*
Clau_Claudia_1
Postat pe 13 Iulie 2013 17:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
U.K 1 De la: yupii 7 Martie 2010 13:33
timiditatea 4 De la: Achillesluv 11 Mai 2011 19:07
ce se intampla cu mine?? 18 De la: corinutza83 26 August 2009 10:00
dupa interviu 2 De la: ella_c 31 Martie 2010 12:35
Despre noi, oamenii,,, 3 De la: marygeo 7 Aprilie 2009 08:54