Setari Cookie-uri

m-am saturat oameni buni

va scriu aici ca sa ma descarc si sa primesc parerile voastre...................am o sefa psihopata care nu-mi da pace si ma face sa simt ura acum in postul Craciunului...nu stiu cum am rezistat pana acum imi caut cu disperare alt loc de munk.......ne monitorizeaza in fiecare secunda ..pt ea nu exista Paste ,Craciun, sambata ,duminica, sarbatori, nimik...imi dicteaza fa aia drege aia pe un ton de parca eu as fi sclava ei..pe langa faptul ca ma pune sa fac multe alte lucruri care nu sunt in fisa postului....simt ca innebunesc cand tipa la mine si imi vine sa-i trag un capac sa o lesin.........nu suport nedreptatea si bataia de joc.....de ce sa-i fac eu treaba daca eu iau 9 mil iar ea castiga 1000 eu.....este nedreapta nu a invatat la facultate ce inseamna cultura organizationala dovada k isi bate joc de toti angajatii.....cum sa-mi mai fac eu treaba cum trebuie daca este o isterica si sta pe capu meu?!!.....este Hitler2 .....se uita pe cam si la 2 noaptea...tot tp ul ....si intreaba ce faci acolo ...cutarica ce vrea.....de parca sunt o hoata si vreau sa o fur......in fine va las sa va spuneti parerea si sa va descarcati si voi la randul vostru..poooop
kagome_kudika
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:29
sefu meu ia 150 milioane si eu 20 stau acolo doar ca sa ma mentin cald si nervos pentru a-l impusca intr-o zi
pickard
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:32
ce varsta ai?...pt ca la inceput si pe mine ma timorau tipetele si atitudinile de tip hitler...acum numai accept de la nimeni un asemenea comportament chiar daca e vb de patron si ii pun la punct fara nicio jena...si o sa-ti dau un mic exemplu de-acum cativa ani..lucram la o alta firma unde director era un dictator de vreo 70 de ani...1 an intreg am fost in razboi cu el...urla din toti rarunchii ...nimeni nu pleaca inaintea mea, adica dupa 7 seara...eu dupa 8 ore fix imi inchideam tacticos calculatorul si dupa ce il salutam, ieseam pe usa ...azi asa, maine la fel..il apuca p'asta pandaliile si incepe sa tzipe cu ochii bulbucati si spume la gura, la mine...cucoanaaaaaaaaa, cum iti permiti ca la ora 5 fix sa pleci?...iar eu falfaind din gene ii raspund...nu va suparati, ma platiti pt orele pe care le fac in afara programului?...Nuuuuuuuuu, da' ce tu esti mai cu motz decat ceilalti?.....daaaaa am un contract de munca pe care l-ati semnat si dvs si uite asa l-am potolit
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:45

hehe cunosc sentimentul si psihologic e foarte greu.. impune-te incet incet
Histria
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:49
De la: hystria1, la data 2010-12-19 19:49:01
hehe cunosc sentimentul si psihologic e foarte greu.. impune-te incet incet

usor de spus, greu de realizat...eu am avut un coleg, d-zeu sa-l ierte...care cand ma vedea plangand( aveam doar 23 de ani) imi spunea...draga si ei sunt oameni...cand mai tipa la tine...vizualizeaza-l in pielea goala
miss_darine
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:55
De la: kagome_kudika, la data 2010-12-19 19:29:24va scriu aici ca sa ma descarc si sa primesc parerile voastre...................am o sefa psihopata care nu-mi da pace si ma face sa simt ura acum in postul Craciunului...nu stiu cum am rezistat pana acum imi caut cu disperare alt loc de munk.......ne monitorizeaza in fiecare secunda ..pt ea nu exista Paste ,Craciun, sambata ,duminica, sarbatori, nimik...imi dicteaza fa aia drege aia pe un ton de parca eu as fi sclava ei..pe langa faptul ca ma pune sa fac multe alte lucruri care nu sunt in fisa postului....simt ca innebunesc cand tipa la mine si imi vine sa-i trag un capac sa o lesin.........nu suport nedreptatea si bataia de joc.....de ce sa-i fac eu treaba daca eu iau 9 mil iar ea castiga 1000 eu.....este nedreapta nu a invatat la facultate ce inseamna cultura organizationala dovada k isi bate joc de toti angajatii.....cum sa-mi mai fac eu treaba cum trebuie daca este o isterica si sta pe capu meu?!!.....este Hitler2 .....se uita pe cam si la 2 noaptea...tot tp ul ....si intreaba ce faci acolo ...cutarica ce vrea.....de parca sunt o hoata si vreau sa o fur......in fine va las sa va spuneti parerea si sa va descarcati si voi la randul vostru..poooop


Iti place, nu-ti place......seful e sef si basta.
Cauta-ti alt serviciu si gata balciul.
Nu-i treaba subalternului ce salariu are seful.
Verifica-ti fisa postului, o sa vezi ca pe ultima pagina e scris ca iti intra in atributiuni si altele , legale evident....la " cererea" conducerii.
Unii sefi asa se stiu afirma, cu " bota".......ca sa fii sef trebuie sa te nasti sau sa dobandesti " finetea" in maxim 1 an, daca nu o dobandesti, te lasi de "meserie".......altii insista si persista in tampenia lor, stresand pe toti din jur.
Nu totdeuna facem ceea ce ne place, si nici sa mergem zilnic la munca deja stresati de vreun " nebun" de sef nu e treaba.
Ai grija insa, in vremea asta, ca sa zic asa e cam greu cu schimbatul locului de munca.
stem_29
Postat pe 19 Decembrie 2010 19:55
O colega-babone mi-a zis asa :"draga,cand urla asta la tine,se-nroseste la fata si-i ies ochii din cap (asa facea tataie),tu gandeste-te c-asa pateste-n fiecare dimineata la buda (mosu' lua tratament de constipatie si noi stiam toti) si ca-l doare sufletu'.Si nu mai plange."
evident ca la urmatoarea "strigare" m-a umflat rasul,si-acel amarat de mos misogin-afemeiat m-a lasat in pace.
nicossia
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:00
De la: kagome_kudika, la data 2010-12-19 19:29:24va scriu aici ca sa ma descarc si sa primesc parerile voastre...................am o sefa psihopata care nu-mi da pace si ma face sa simt ura acum in postul Craciunului...nu stiu cum am rezistat pana acum imi caut cu disperare alt loc de munk.......ne monitorizeaza in fiecare secunda ..pt ea nu exista Paste ,Craciun, sambata ,duminica, sarbatori, nimik...imi dicteaza fa aia drege aia pe un ton de parca eu as fi sclava ei..pe langa faptul ca ma pune sa fac multe alte lucruri care nu sunt in fisa postului....simt ca innebunesc cand tipa la mine si imi vine sa-i trag un capac sa o lesin.........nu suport nedreptatea si bataia de joc.....de ce sa-i fac eu treaba daca eu iau 9 mil iar ea castiga 1000 eu.....este nedreapta nu a invatat la facultate ce inseamna cultura organizationala dovada k isi bate joc de toti angajatii.....cum sa-mi mai fac eu treaba cum trebuie daca este o isterica si sta pe capu meu?!!.....este Hitler2 .....se uita pe cam si la 2 noaptea...tot tp ul ....si intreaba ce faci acolo ...cutarica ce vrea.....de parca sunt o hoata si vreau sa o fur......in fine va las sa va spuneti parerea si sa va descarcati si voi la randul vostru..poooop






... ... da te-ai gindit vreodata sa incerci sa intelegi ceea ce vrea sa iti/va spuna ? ... ... poate habar nu ai ceea ce faci si asta deranjeaza ... mai ales cind ai si multe pretentii si comentarii (tipic romanesc) ...

... din mica mea experientza din romania ... sint mai multe categorii de sefi ... si de angajati ... dar in marea majoritate sefii sint pe dinafara si dictatori, la propriu, ... ca in evul mediu ... iar angajatii, vai de fundul lor ... in marea majoritate nici macar nu stiu nici ce a uitat seful, sint delasatori, comenteaza ... iar daca sint femei ... oohooo, jaleeee, nu se sfiesc sa se birfeasca, sa se ''incurce'' cu oricine le poate ajuta sa parvina ... lucru care le face pe ''sefe'' si mai agresive iar pe viitoarele sefe si mai pe dinafara si mai dictatoriale ... disciplina, obiectivitatea, sint notiuni prea putin cunoscute ...






marco918
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:11
De la: miss_darine, la data 2010-12-19 19:45:38 ce varsta ai?...pt ca la inceput si pe mine ma timorau tipetele si atitudinile de tip hitler...acum numai accept de la nimeni un asemenea comportament chiar daca e vb de patron si ii pun la punct fara nicio jena...si o sa-ti dau un mic exemplu de-acum cativa ani..lucram la o alta firma unde director era un dictator de vreo 70 de ani...1 an intreg am fost in razboi cu el...urla din toti rarunchii ...nimeni nu pleaca inaintea mea, adica dupa 7 seara...eu dupa 8 ore fix imi inchideam tacticos calculatorul si dupa ce il salutam, ieseam pe usa ...azi asa, maine la fel..il apuca p'asta pandaliile si incepe sa tzipe cu ochii bulbucati si spume la gura, la mine...cucoanaaaaaaaaa, cum iti permiti ca la ora 5 fix sa pleci?...iar eu falfaind din gene ii raspund...nu va suparati, ma platiti pt orele pe care le fac in afara programului?...Nuuuuuuuuu, da' ce tu esti mai cu motz decat ceilalti?.....daaaaa am un contract de munca pe care l-ati semnat si dvs si uite asa l-am potolit

perfect...dar acest lucru il fac doar cei care au singe in instalatie si sunt bazati ,cei care stiu meserie si stapinesc bine ce fac ...ceilalti sunt fricosi si accepta mojiciile.deci unde se intimpla fenomene de genul asta sint din cauza angajatilor nu a angajatorului...a fost si este cea mai corecta abordare...
BEL_AMY1
Postat pe 19 Decembrie 2010 20:25
De la: miss_darine, la data 2010-12-19 19:55:08
De la: hystria1, la data 2010-12-19 19:49:01
hehe cunosc sentimentul si psihologic e foarte greu.. impune-te incet incet

usor de spus, greu de realizat...eu am avut un coleg, d-zeu sa-l ierte...care cand ma vedea plangand( aveam doar 23 de ani) imi spunea...draga si ei sunt oameni...cand mai tipa la tine...vizualizeaza-l in pielea goala



de-asta plangeai, ca l-ai asculat ? eu am avut doua sefe.. una ii injura pe ceilalti - pe mine nu dar stergea oricum podeaua cu mine cu orice ocazie, a mers mai repede cu asta, totu-i sa te respecti pe tine insuti si atunci (in principiu) nu-si permit. dar a doua m-a dat gata o puneam la punct, si revenea dupa cateva zile, mama ei, avea ceva hormonal deci in afara de tratament cu pastile nu mergea nimic asa ca mi-am luat jucariile si-am lasat-o in r...t
Histria
Postat pe 20 Decembrie 2010 06:07
eu cand m-am angajat in firma unde sunt acum am gasit o dictatura personala a unui sef rasfatat singur la parinti si niste colegi obedienti si slugarnici care ii bagau limba in c...r gratuit si preventiv.acum dupe 10 ani e tot la fel de prost dar macar e ma comunicativ si mai atent in jurul lui pentru ca l-am mai dresat eu in sesul ca i-am spus ca-l impusc la prima ocazie ,l-am contrazis cand a fost cazul si i-am zis ca daca eu nu-i spun ca e un prost atunci cand cred asta inseamna ca nu-l respect a avut asa un soc ca de atunci cand zic ceva de bine ma intreaba de trei ori daca sunt sigur de afirmatie si nu cumva ma insel i-am mai zis si ca imi pare rau ca nu o sa-l ucid eu pentru ca cei care-l perie o sa mi-o ia inainte pentru ca sunt mai mari dusmani ai lui
pickard
Postat pe 20 Decembrie 2010 07:03
Fara suparare, dar de-asta-i romanul "sluga" la patron si nu angajat. Exista niscaiva contracte de munca pe acolo. Unul individual si unul colectiv. Daca le semnati se presupune ca le si cititi. Si daca le cititi atunci stiti si ce drepturi aveti, nu doar ce obligatii.
Spunea fata in primul post "asa se poarta cu toti, ne-am saturat". Daca v-ati fi saturat va duceati frumusel acolo unde scrie la lege ca trebuie sa va duceti si rezolvati problema. Daca voi nu va duceti, altii nu se duc si tot asa, slugi vom ramane inca vreo 50 de ani.
Din nou vesnica problema a romanului: ne plangem, dar nu facem nimic.
Cam cine vreti sa va rezolve problemele, oricare ar fi ele, daca nu voi? Kudika?
Nici o problema, voi iesiti cu chiu cu vai la pensie, intre timp se angajeaza copiii vostri si tot slugi vor fi. Pentru ca sunt invatati sa taca si sa rabde. Si peste 20 de ani, iar ne plangem ca nu s-a schimbat nimic in RO.
rashela
Postat pe 20 Decembrie 2010 07:12
De la: rashela, la data 2010-12-20 07:12:45Fara suparare, dar de-asta-i romanul "sluga" la patron si nu angajat. Exista niscaiva contracte de munca pe acolo. Unul individual si unul colectiv. Daca le semnati se presupune ca le si cititi. Si daca le cititi atunci stiti si ce drepturi aveti, nu doar ce obligatii.
Spunea fata in primul post "asa se poarta cu toti, ne-am saturat". Daca v-ati fi saturat va duceati frumusel acolo unde scrie la lege ca trebuie sa va duceti si rezolvati problema. Daca voi nu va duceti, altii nu se duc si tot asa, slugi vom ramane inca vreo 50 de ani.
Din nou vesnica problema a romanului: ne plangem, dar nu facem nimic.
Cam cine vreti sa va rezolve problemele, oricare ar fi ele, daca nu voi? Kudika?
Nici o problema, voi iesiti cu chiu cu vai la pensie, intre timp se angajeaza copiii vostri si tot slugi vor fi. Pentru ca sunt invatati sa taca si sa rabde. Si peste 20 de ani, iar ne plangem ca nu s-a schimbat nimic in RO.

eu n-am tacut si m-am luptata si pentru fraierii obedienti si am si propria afacere in care atunci cand mai angajez pe cineva ma comport cu el de la egal la egal
pickard
Postat pe 20 Decembrie 2010 08:20
De la: kagome_kudika, la data 2010-12-19 19:29:24va scriu aici ca sa ma descarc si sa primesc parerile voastre...................am o sefa psihopata care nu-mi da pace si ma face sa simt ura acum in postul Craciunului...nu stiu cum am rezistat pana acum imi caut cu disperare alt loc de munk.......ne monitorizeaza in fiecare secunda ..pt ea nu exista Paste ,Craciun, sambata ,duminica, sarbatori, nimik...imi dicteaza fa aia drege aia pe un ton de parca eu as fi sclava ei..pe langa faptul ca ma pune sa fac multe alte lucruri care nu sunt in fisa postului....simt ca innebunesc cand tipa la mine si imi vine sa-i trag un capac sa o lesin.........nu suport nedreptatea si bataia de joc.....de ce sa-i fac eu treaba daca eu iau 9 mil iar ea castiga 1000 eu.....este nedreapta nu a invatat la facultate ce inseamna cultura organizationala dovada k isi bate joc de toti angajatii.....cum sa-mi mai fac eu treaba cum trebuie daca este o isterica si sta pe capu meu?!!.....este Hitler2 .....se uita pe cam si la 2 noaptea...tot tp ul ....si intreaba ce faci acolo ...cutarica ce vrea.....de parca sunt o hoata si vreau sa o fur......in fine va las sa va spuneti parerea si sa va descarcati si voi la randul vostru..poooop


Are si cu cine sa-i mearga,probabil multi dintre voi in fata ii zambiti si executati fara sa comentati nimic.Am avut si eu o perioada de cateva luni un nebun de genul asta,eu aveam in subordine vreo 15 angajati si el era seful meu (bine ca era pe traseu tot timpul ca sa ne verifice ca altfel ne bateam),abia se anjagase si vroia sa se ridice rapid,logic ca m-am certat cu el de nspe ori da nu imi era frica pentru ca patronul era un om minunat si stia ca imi fac treaba foarte bine.Ma everva la maxim ca doar mie imi cerea fel si fel de rapoarte(restul sefilor il pupau in dos)da de fiecare data il luam peste picior.L-am atentionat ca e mai bine sa ma lase in pace si nu a vrut sa ma asculte asa ca intr-o zi cand a trecut patronul in vizita sa vada cum merg treburile i-am spus ce face nebunu (asta de fata cu nebunu).Era rosu de furie si cand nu era patronul pe faza imi arata sa termin cu pilele A zburat imediat si nu pentru ca tipa si trata angajatii ca pe slugi ci pentru ca altceva in afara de asta nu facea.
Barbie30_
Postat pe 20 Decembrie 2010 08:35
SIC! ....eu am cel mai bun sef posibil
battleofwits
Postat pe 20 Decembrie 2010 09:42
De la: battleofwits, la data 2010-12-20 09:42:35SIC! ....eu am cel mai bun sef posibil

adica tu?
Lucia38
Postat pe 20 Decembrie 2010 09:44
De la: Lucia38, la data 2010-12-20 09:44:35
adica tu?

...e cel mai bun sef al meau, sa-mi traiasca
battleofwits
Postat pe 20 Decembrie 2010 10:09
o lasi tipa, iti imaginezi cum ii dai cateva scatoalce si apoi iti continui munk si poate pe viitor vei avea noroc s aiti gasesti un alt job unde sa nu te mai streseze atat de mult sefa
ipahebirowtnod
Postat pe 20 Decembrie 2010 10:14
Am si eu o nebuna din asta dar eu o ignor cat pot de mult.
_Cryssa_
Postat pe 20 Decembrie 2010 10:23
Ms de mesaje sunteti f draguti........sa nu ma intelegeti gresit eu ii spun ei tot ce ma deranjeaza sunt singura care face chestia asta k celorlalti le e frica de ea......dar binenteles k imi raspunde cu argumente tampite asa k ea..........eu n am nimik impotriva sa fac si alte chestii pe langa munk dar mi-o cere pe un ton dictator si nu imi da nici un fel de bonus....pe mn ma deranjeaza comportamentul ei nesimtit ....este o femeie rea si are impresia k numai ea are dreptate desi are putina experienta in domeniu..........parerile altora nu conteaza si parca are o placere sadica cand nu te simti bine la munk si cand toata lumea se cearta....nu suporta sa se inteleaga angajatii intre ei k are impresia k se creaza un complot impotriva ei
kagome_kudika
Postat pe 20 Decembrie 2010 12:45
De la: battleofwits, la data 2010-12-20 10:09:51
De la: Lucia38, la data 2010-12-20 09:44:35
adica tu?

...e cel mai bun sef al meau, sa-mi traiasca

stai linistit, o sa treaca si faza asta...
Lucia38
Postat pe 20 Decembrie 2010 12:48
ca sa fiu on topic...
eu am atatia sefi incat uneori am senzatia ca sunt singura subalterna...
Lucia38
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:02
De la: Lucia38, la data 2010-12-20 13:02:01ca sa fiu on topic...
eu am atatia sefi incat uneori am senzatia ca sunt singura subalterna...


Mi-am adus aminte de un banc:
I:De ce nu pleaca toti sefii in acelasi timp in concediu?
R:Pentru ca asa s-ar vedea ca firma merge foarte bine si fara ei.
Barbie30_
Postat pe 20 Decembrie 2010 13:08
De la: Lucia38, la data 2010-12-20 13:02:01ca sa fiu on topic...
eu am atatia sefi incat uneori am senzatia ca sunt singura subalterna...

Si tu?
kitty_na
Postat pe 20 Decembrie 2010 19:46
bine ca te-ai descarcat...nu tine in tine!
roz5blue6lila7
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:04
De la: crysa_tm, la data 2010-12-20 10:23:46Am si eu o nebuna din asta dar eu o ignor cat pot de mult.

astfel ii faci ei nervi!
roz5blue6lila7
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:05
De la: roz5blue6lila7, la data 2010-12-20 20:04:25bine ca te-ai descarcat...nu tine in tine!

ce bine e ca exista kudika...si e pe post de paratraznet
miss_darine
Postat pe 20 Decembrie 2010 20:11
na belea..acuma k vreau si io s-o inregistrez nu mai tipa nu mai face nik...ma enerveaza....si am enervat-o si nik.....o fi avut parte de shaorma aseara
kagome_kudika
Postat pe 22 Decembrie 2010 09:30
De la: kagome_kudika, la data 2010-12-22 09:30:02na belea..acuma k vreau si io s-o inregistrez nu mai tipa nu mai face nik...ma enerveaza....si am enervat-o si nik.....o fi avut parte de shaorma aseara


Si-o fi dat seama ca vin sarbatorile si are ceva pãcate de spãlat din timpul anului.
In ceea ce privește discuția : nu are kudika pagini sa pot povesti cât de retard e șeful meu si câtã rautate zace intr-un singur om.
pinguina
Postat pe 22 Decembrie 2010 12:36
eu ma intreb care sef ar rezista si nu si-ar lua cimpii cu unele ca voi... sau asta nu se pune ?
BEL_AMY1
Postat pe 22 Decembrie 2010 13:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna ziua! 12 De la: r_girl 19 Mai 2009 17:43
de ce ma tot gandesc la el? 34 De la: bea79 16 Mai 2011 15:16
a fost dreagutz din partea ei... 7 De la: Barbie30 11 Octombrie 2010 19:00
Va rog,,,,,,, ajutati-l pe, Vladut, 1 De la: marygeo 3 Martie 2009 10:37
Cum petreceti??? 5 De la: m_deea14 16 Aprilie 2009 15:43