Setari Cookie-uri

Cat de operativi sunteti in a va schimba locul de munca??

De obicei la un serviciu cand se merge la interviul de angajare si se afla conditiile etc.se incepe lucrul totul e bine si frumos si conform asteptarilor dar dupa un timp incep sa se iveasca tot felul de probleme ce nu au fost luate in calcul si care ne pot determina sa nu ne mai dorim sa lucram acolo.
De exemplu -creste numarul de responsabilitati dar nu si remuneratia adica muncim mai mult dar suntem platiti la fel.
Cum procedati cand va incolteste in minte gandul ca ar trebui sa va cautati in alta parte..poate mai bine?? Si treceti la actiune...sau mai asteptati sa se mai stranga...motivele pentru plecat...mai concret sa vi se mai faca cateva porcarii.
NOTA-intrebarea se adreseaza acelei categorii de angajati care nu au curajul sa se duca la shef cu o falca in cer si una in pamant ca lor nu le convine aia si aia...pentru ca la angajare nu s/au dus asha(cu gura mare).
Pun intrebarea asta pentru ca eu am o mare problema cu asta.Nu reusesc sa imi pastrez un loc de munca pe termen foarte lung exact din cauza asta.Apar tot felul de probleme iar eu nu am curajul sa ma duc la persoana care m/a angajat si sa ii spun ce ma deranjeaza gandindu/ma ca nu conteaza ..ca nu sunt indispensabila si de ne/inlocuit acolo..ca motivul pentru care sunt acolo poate fi exact pe principiul ca nimeni nu e de neinlocuit si ca eu ocup postul ala in locul cuiva care a fost si nu mai este...si o astfel de atitudine a mea exprimandu/mi nemultumirile legate de atributiile de servici sau alte probleme in nici un caz nu ar fi o bila alba pentru mine si nu ar avea cum sa imi usureze situatia.
Acum sunt iarasi in aceeasi dilema...nu stiu ce sa fac ...sa mai raman sau sa plec de la locul actual de munca.
kudika335366
Postat pe 6 Ianuarie 2011 12:16
Daca nu spui ce te deranjeaza e foarte putin probabil ca cineva sa-si dea seama.Daca iti place acolo(ceea ce faci ,colegii) n-are rost sa pleci,spune ce te deranjeaza dar alege cu grija cuvintele ca nu vrei sa fii gresit inteleasa si sa se creada ca esti o lenesa care nu mai face fata.Daca nu-ti place atunci du-te tare!
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 12:52
pai ce daca imi plac colegii...in fond nu sunt acolo pentru ei ..sunt acolo ca sa castig un ban...iar daca asta nu se mai intampla eu acolo nu mai am ce cauta chiar daca sunt in relatii bune cu colegii.
kudika335366
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:07
ce locuri de munca , daca stii tu mai multe sa-mi spui si mie?!
momentan nu am nevoie , peste un an si ceva m-ar interesa!
roz5blue6lila7
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:17
De la: kudika335366, la data 2011-01-06 13:07:23pai ce daca imi plac colegii...in fond nu sunt acolo pentru ei ..sunt acolo ca sa castig un ban...iar daca asta nu se mai intampla eu acolo nu mai am ce cauta chiar daca sunt in relatii bune cu colegii.


Pentru mine munca nu inseamna numai bani,inseamna si sa-mi placa ceea ce fac si sa lucrez intr-un mediu placut sa nu ma trezesc cu groaza dimineata ca trebuie sa ma duc la munca si nu ma inteleg cu colegii.Tu deja ai hotarat inainte de a deschide topicul asta Cand m-am angajat eu prima data(acum vreo 13-14 ani) m-am dus si i-am cerut parerea tatalui meu care mi-a zis "Tu hotarasti unde vrei sa te angajezi dar tine minte un lucru,niciodata sa nu te duci undeva unde nu-ti place ceea ce faci ca nu o sa ramai mult timp acolo si nici nu o sa fii multumita vreodata".L-am ascultat si nu am avut probleme deranjante la munca ci mici chestii care se intampla oriunde ai lucra.Partea cu spusul ceea ce ma deranjeaza am invatat-o in timp dupa ce am constatat eu ca sunt cam prostuta si ma cam iau de fraiera colegii.Acum spun tot ce ma deranjeaza dar asa cum imi spunea o colega am un fel anume de a spune,mai amuzant.
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:18
nu dai prea multe detalii, dar de regula intr-o firma, anual se intocmeste o fisa a postului in doua exemplare, una pt tine si una pt departamentul personal...in care sunt specificate clar atributiile pe care le ai...daca nu ai citit cu atentie si ai semnat ca popa, s-ar putea sa ai surpriza sa ai un anumit paragraf caruia nu i-ai dat atentie...si in care se specifica, ca trebuie sa indeplinesti toate sarcinile trasate de directorul x, sau seful y
miss_darine
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:19
un aspect care ii intereseaza foarte mult pe angajatorii ...motivele pentru care ti-ai schimbat locul de munca , nu crezi ca motivele care le invoci iar face pe angajatorii sa renunte la tine! Ei sunt interesati de durata care ai lucrata la o firma , daca observa ca ai 6 luni la una si 4 la alta isi pun semne de intrebare.
roz5blue6lila7
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:21
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 13:18:22
De la: kudika335366, la data 2011-01-06 13:07:23pai ce daca imi plac colegii...in fond nu sunt acolo pentru ei ..sunt acolo ca sa castig un ban...iar daca asta nu se mai intampla eu acolo nu mai am ce cauta chiar daca sunt in relatii bune cu colegii.


Pentru mine munca nu inseamna numai bani,inseamna si sa-mi placa ceea ce fac si sa lucrez intr-un mediu placut sa nu ma trezesc cu groaza dimineata ca trebuie sa ma duc la munca si nu ma inteleg cu colegii.Tu deja ai hotarat inainte de a deschide topicul asta Cand m-am angajat eu prima data(acum vreo 13-14 ani) m-am dus si i-am cerut parerea tatalui meu care mi-a zis "Tu hotarasti unde vrei sa te angajezi dar tine minte un lucru,niciodata sa nu te duci undeva unde nu-ti place ceea ce faci ca nu o sa ramai mult timp acolo si nici nu o sa fii multumita vreodata".L-am ascultat si nu am avut probleme deranjante la munca ci mici chestii care se intampla oriunde ai lucra.Partea cu spusul ceea ce ma deranjeaza am invatat-o in timp dupa ce am constatat eu ca sunt cam prostuta si ma cam iau de fraiera colegii.Acum spun tot ce ma deranjeaza dar asa cum imi spunea o colega am un fel anume de a spune,mai amuzant.


si eu am fost amuzant cand l-am imtata pe ala din reclama ..pe baiatul care distreaza pe sefu si face lucrurile sa mearga dar in loc de balon am folosit o ranga!
pickard
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:23
De la: pickard, la data 2011-01-06 13:23:20
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 13:18:22
De la: kudika335366, la data 2011-01-06 13:07:23pai ce daca imi plac colegii...in fond nu sunt acolo pentru ei ..sunt acolo ca sa castig un ban...iar daca asta nu se mai intampla eu acolo nu mai am ce cauta chiar daca sunt in relatii bune cu colegii.


Pentru mine munca nu inseamna numai bani,inseamna si sa-mi placa ceea ce fac si sa lucrez intr-un mediu placut sa nu ma trezesc cu groaza dimineata ca trebuie sa ma duc la munca si nu ma inteleg cu colegii.Tu deja ai hotarat inainte de a deschide topicul asta Cand m-am angajat eu prima data(acum vreo 13-14 ani) m-am dus si i-am cerut parerea tatalui meu care mi-a zis "Tu hotarasti unde vrei sa te angajezi dar tine minte un lucru,niciodata sa nu te duci undeva unde nu-ti place ceea ce faci ca nu o sa ramai mult timp acolo si nici nu o sa fii multumita vreodata".L-am ascultat si nu am avut probleme deranjante la munca ci mici chestii care se intampla oriunde ai lucra.Partea cu spusul ceea ce ma deranjeaza am invatat-o in timp dupa ce am constatat eu ca sunt cam prostuta si ma cam iau de fraiera colegii.Acum spun tot ce ma deranjeaza dar asa cum imi spunea o colega am un fel anume de a spune,mai amuzant.


si eu am fost amuzant cand l-am imtata pe ala din reclama ..pe baiatul care distreaza pe sefu si face lucrurile sa mearga dar in loc de balon am folosit o ranga!




Eu am terorizat-o pe sefa mea de birou,cand imi zicea ca vrea cafea si mie imi era lene sa ma duc sa-i fac ii ziceam "vaiii doamnaaa dar este ora 15 cum sa beti cafea la ora asta?daca vreti sa fac un ceiut!" stiam ca nu bea ceai Saraca cate i-am facut... am inchuiat-o in magazie,imi zicea cand raspund la telefon sa zic ca nu este acolo si eu mereu ma faceam ca uit,i-am facut si cafea cu sare ca aveam chef de caterinca... Acum ma iubeste ca pe fata ei.
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:32
Acum serios vorbind,m-a ajutat foarte mult,daca nu era ea nu faceam mare lucru in firma.E foarte important ca cineva sa te ajute la inceput...
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 13:37
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 12:52:06Daca nu spui ce te deranjeaza e foarte putin probabil ca cineva sa-si dea seama.Daca iti place acolo(ceea ce faci ,colegii) n-are rost sa pleci,spune ce te deranjeaza dar alege cu grija cuvintele ca nu vrei sa fii gresit inteleasa si sa se creada ca esti o lenesa care nu mai face fata.Daca nu-ti place atunci du-te tare!


helau

eu mereu am fost mai cu tupeu, si in unele cazuri m-a ajutat, mereu am avut curajul sa imi cer drepturile, asta pana sa vina criza :))); si au fost situatii cand cerintele mi-au fost aceptate, macar in parte, dar si situatii cand mi s-a spus "nimeni nu este de neinlocuit, nu vezi ca este coada la usa". azi este foarte greu sa gasesti un loc de munca bun, unde sa ai un salariu decent, si mai ales unde poti sa inveti lucruri folositoare pe viitor.
visan_georgiana
Postat pe 6 Ianuarie 2011 14:04
De la: TIGRA, la data 2011-01-06 14:04:50
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 12:52:06Daca nu spui ce te deranjeaza e foarte putin probabil ca cineva sa-si dea seama.Daca iti place acolo(ceea ce faci ,colegii) n-are rost sa pleci,spune ce te deranjeaza dar alege cu grija cuvintele ca nu vrei sa fii gresit inteleasa si sa se creada ca esti o lenesa care nu mai face fata.Daca nu-ti place atunci du-te tare!


helau

eu mereu am fost mai cu tupeu, si in unele cazuri m-a ajutat, mereu am avut curajul sa imi cer drepturile, asta pana sa vina criza :))); si au fost situatii cand cerintele mi-au fost aceptate, macar in parte, dar si situatii cand mi s-a spus "nimeni nu este de neinlocuit, nu vezi ca este coada la usa". azi este foarte greu sa gasesti un loc de munca bun, unde sa ai un salariu decent, si mai ales unde poti sa inveti lucruri folositoare pe viitor.


Buna Tigra!Categoric,toti suntem de inlocuit,daca tot are de gand sa plece ar putea sa mai indure putin pana isi gaseste in alta parte ca sa nu ramana in pom.Unii sunt de inlocuit mai greu,uite eu de ex am inlocuit inca 2 persoane mult timp(vreo 2 ani) eram de 3 ori femeie si o data barbat si cand am ales sa plec ca ma plictisea munca mea(faceam totul mecanic fara sa mai fie nevoie sa si gandesc) seful meu nu mai stia ce sa faca ca sa ma opreasca pentru ca stia ca in locul meu trebuia sa angajeze 2 persoane pe bani mai multi(logic) si pe langa asta mai trebuia sa si gaseasca persoane pe care sa puna baza.Depinde de angajat...de sef...de la caz la caz.Poate ca am avut eu bafta de sefi ok
Barbie30_
Postat pe 6 Ianuarie 2011 14:14
De la: roz5blue6lila7, la data 2011-01-06 13:17:42ce locuri de munca , daca stii tu mai multe sa-mi spui si mie?!
momentan nu am nevoie , peste un an si ceva m-ar interesa!


de ce de abia peste un an?
kudika335366
Postat pe 6 Ianuarie 2011 14:53
Barbie30 multumesc pentru raspuns...dar nu am cum sa imi gasesc in alta parte intai si pe urma sa plec de acolo pentru ca eu la serviciu sunt in fiecare zi si nu prea imi permit sa lipsesc asha ca ...rezulta ca nu am timp sa imi caut in alta parte ...ca sa imi gasesc trebuie sa am timp sa umbluu ..sa ma prezint la interviuri si eu tocmai timpul asta nu il am...ar trebui sa imi las serviciul asta intai si de abia pe urma sa caut in alta parte.
kudika335366
Postat pe 6 Ianuarie 2011 14:58
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 14:14:52
De la: TIGRA, la data 2011-01-06 14:04:50
De la: Barbie30_, la data 2011-01-06 12:52:06Daca nu spui ce te deranjeaza e foarte putin probabil ca cineva sa-si dea seama.Daca iti place acolo(ceea ce faci ,colegii) n-are rost sa pleci,spune ce te deranjeaza dar alege cu grija cuvintele ca nu vrei sa fii gresit inteleasa si sa se creada ca esti o lenesa care nu mai face fata.Daca nu-ti place atunci du-te tare!


helau

eu mereu am fost mai cu tupeu, si in unele cazuri m-a ajutat, mereu am avut curajul sa imi cer drepturile, asta pana sa vina criza :))); si au fost situatii cand cerintele mi-au fost aceptate, macar in parte, dar si situatii cand mi s-a spus "nimeni nu este de neinlocuit, nu vezi ca este coada la usa". azi este foarte greu sa gasesti un loc de munca bun, unde sa ai un salariu decent, si mai ales unde poti sa inveti lucruri folositoare pe viitor.


Buna Tigra!Categoric,toti suntem de inlocuit,daca tot are de gand sa plece ar putea sa mai indure putin pana isi gaseste in alta parte ca sa nu ramana in pom.Unii sunt de inlocuit mai greu,uite eu de ex am inlocuit inca 2 persoane mult timp(vreo 2 ani) eram de 3 ori femeie si o data barbat si cand am ales sa plec ca ma plictisea munca mea(faceam totul mecanic fara sa mai fie nevoie sa si gandesc) seful meu nu mai stia ce sa faca ca sa ma opreasca pentru ca stia ca in locul meu trebuia sa angajeze 2 persoane pe bani mai multi(logic) si pe langa asta mai trebuia sa si gaseasca persoane pe care sa puna baza.Depinde de angajat...de sef...de la caz la caz.Poate ca am avut eu bafta de sefi ok


si la mine a fost la fel, cand am plecat de la banca unde am lucraqt inainte, mi s-a facut contraoferta, dar nu ajungeau la cat mi se daduse unde lucrez acuma, si am decis ca este mai bine sa plec, din pacate multi sefi realizeaza ce valoare are un om atunci cand pleaca, pt ca si eu la fel ca tine faceam de toate, mai lipsea sa spal pe jos, si mereu cand ceream ceva mi se spunea sa mai astept, asa ca am asteptat pana mi-am gasit in alta parte.
visan_georgiana
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:22
De la: kudika335366, la data 2011-01-06 14:58:48Barbie30 multumesc pentru raspuns...dar nu am cum sa imi gasesc in alta parte intai si pe urma sa plec de acolo pentru ca eu la serviciu sunt in fiecare zi si nu prea imi permit sa lipsesc asha ca ...rezulta ca nu am timp sa imi caut in alta parte ...ca sa imi gasesc trebuie sa am timp sa umbluu ..sa ma prezint la interviuri si eu tocmai timpul asta nu il am...ar trebui sa imi las serviciul asta intai si de abia pe urma sa caut in alta parte.


buna

dar poti sa iti iei concediu in zilele in care ai interviuri, dreptul la concediu nu poate fi ingradit in nici un fel, dar tu sti mai bine cum se pune problema in compania unde lucrezi, totusi iti dau un sfat sa ai mare grija acum e destul de greu sa gasesti un loc de munca ok, si sa te interesezi si de compania respectiva pt ca daca va avea probleme pe viitor sti cum e ultimii veniti sunt primii pe lista de restructurari.
visan_georgiana
Postat pe 6 Ianuarie 2011 15:27
De la: kudika335366, la data 2011-01-06 14:58:48Barbie30 multumesc pentru raspuns...dar nu am cum sa imi gasesc in alta parte intai si pe urma sa plec de acolo pentru ca eu la serviciu sunt in fiecare zi si nu prea imi permit sa lipsesc asha ca ...rezulta ca nu am timp sa imi caut in alta parte ...ca sa imi gasesc trebuie sa am timp sa umbluu ..sa ma prezint la interviuri si eu tocmai timpul asta nu il am...ar trebui sa imi las serviciul asta intai si de abia pe urma sa caut in alta parte.


Dap,stiu ca e putin cam greu dar asa cum spune si Tigra poti sa iti iei concediu de odihna sau medical (eu una nu merg pe medical dar unii da).Poti sa dai zvon in tara pe la prieteni,cunoscuti,familie si daca pica ceva te invoiesti cateva ore si fugi la interviu.E cam greu de gasit acum un loc de munca la care sa mai fie si ok asa ca sfatul meu e sa mai astepti putin daca nu poti sa iti iei concediu si cand o sa poti te duci la interviuri.
Barbie30_
Postat pe 7 Ianuarie 2011 02:29
Locuri de munca avantajoase se gasesc, sa stiti. Ideea e ca trebuie sa ai foarte mare rabdare si sa nu disperi. Va pot ajuta, daca vreti si daca nu vi se pare ok job-ul, poate reusesc sa va ajut cu o vorba buna sau cu un sfat.
Scrie-mi un mesaj pe Kudika si o sa fac tot posibilul sa te ajut.
Pupici!
AlexandraRed
Postat pe 26 Aprilie 2011 19:18
Eu mi-as schimba locul de munca doar daca as fi suta la suta convinsa de o alta oferta mai buna - adica la sigur daca nu decat sa raman fara nimik as ramane si as lucra ca de obicei - e greu in ziua de azi sa mai gaseesti un loc de munca stabil de cum sa-l schimbii ....
kudika_nikole
Postat pe 26 Decembrie 2011 18:08
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-26 18:08:28Eu mi-as schimba locul de munca doar daca as fi suta la suta convinsa de o alta oferta mai buna - adica la sigur daca nu decat sa raman fara nimik as ramane si as lucra ca de obicei - e greu in ziua de azi sa mai gaseesti un loc de munca stabil de cum sa-l schimbii ....


Mai e ceva sigur 100% ? Cred ca important este sa ai abilitatea de a te modela in functie de situatie si sa cunosti cat mai multe domenii astfel incat sa poti jongla daca te trezesti intr-o zi fara loc de munca.
_Barbie30
Postat pe 26 Decembrie 2011 19:27
De la: _Barbie30, la data 2011-12-26 19:27:05
De la: kudika_nikole, la data 2011-12-26 18:08:28Eu mi-as schimba locul de munca doar daca as fi suta la suta convinsa de o alta oferta mai buna - adica la sigur daca nu decat sa raman fara nimik as ramane si as lucra ca de obicei - e greu in ziua de azi sa mai gaseesti un loc de munca stabil de cum sa-l schimbii ....


Mai e ceva sigur 100% ? Cred ca important este sa ai abilitatea de a te modela in functie de situatie si sa cunosti cat mai multe domenii astfel incat sa poti jongla daca te trezesti intr-o zi fara loc de munca.


Da asa este ai dreptate ....
kudika_nikole
Postat pe 26 Decembrie 2011 20:14

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
SOS Satele Copiilor Romania angajeaza mame sociale! 2 De la: iulia069834 17 Noiembrie 2009 16:28
JOB part time sau full time 1 De la: RTmodels_Constanta_1 23 Iulie 2012 01:04
Job part-time 3 De la: bunicuta66 1 Noiembrie 2010 11:45
Suntem rezultatul deciziilor pe care le luam. 1 De la: deea1005 28 Decembrie 2010 00:21
Cel mai simplu mod de a face bani!!1 0 De la: 1 Octombrie 2010 01:34