Setari Cookie-uri

Vreau sa construiesc casa !! Ma poate ajuta cineva cu informatii??

Buna ziua,

Vreau sa incep constructia unei case (peste 1 an sau 2) si rog daca cineva ma poate ajuta cu ceva detalii in legatura cu preturile practicate la rosu si la cheie pe mp.Ceea ce vreau sa cosntruiesc are aproximativ 15m x7,3 m, dreptungihiulara cu etaj si deasupra etajului pod normal sau eventual mai inalt cat sa ii dea aspect frmos.
In fine...intrebarile mele sunt:
- cati mp pe care trebuie sa ii platesc calculeaza constructorul la aceasta casa?
- Doresc pretul cu materiale si manopera la rosu si la cheie si daca se tine cont si de urmatoarele de jos descrise de mine in continuare e si mai bine . Daca sunt prea nesimtit si vreau prea multe macar un pret general si o descriere generala ce inseamna la rosu la cheie si cati mp imi sunt calculati.

Cum dorecs eu constructia este in modul urmator.
- Structura caramida ( cu betonul si fierul necesar, placa doar intre parter si etaj) cu grosimea peretilor principali(exteriori) de 37,5 cm la care se adauga izolatie de 10 cm Fibran.
- Tamplarie lemn stratificat cu geam termopan
- Acoperis tabla ondulata ( probabil rosu)
Mai departe nu doresc sa intru in detalii amanuntite dar cred ca sunt suficiente pentru o oferta la rosu daca cineva are bunavointa sa o faca ca tare sunt curios!!
Astept cu nerabdare raspuns !!
Doamne Ajuta !!


agrio_squluqui
Postat pe 10 Ianuarie 2011 23:24
Preturile de anul acesta, de acum, nu-s valabile peste 1-2 ani.....pardon.
stem_29
Postat pe 11 Ianuarie 2011 00:01

Sfat : apuca-te de construit anul acesta , preturile sunt bune si la manopera si la materiale vreo 2 ani de acum incolo .

Eu m-am apucat acum 4 ani ,cand era un varf la preturi . Am dat o groaza de bani la rosu
Anul urmator , 2008, am avut iar pret mare la finisat interior pana la tinci
Abia 2009 si 2010 am reusit sa fac mai mult cu cheltuieli civilizate datorita crizei in constructii .
Eu nu pot sta decat 4 -5 luni in tara pe an si am preferat sa urmaresc personal ce se face la casa .
De aceea la mine dureaza mai mult . Am multe sfaturi si informatii de dat , pe faze de lucru .Am facut si greseli , mai mult cei pe care m-am bazat dar am aflat si multe lucruri din timp , citind , intreband
Am folosit site-ul ..misiuneacasa.ro /forum
Deci , fiecare an isi are pretul lui .
Sa faci mereu calcul pret pe m2 , nu pe lucrare (eu m-am fript ) si mai ales nu pe timp de lucru .
calculul la rosu se afce pe m2 , cu pretul anului (de ex 60 euro /m2 , sa zicem ) cu astereala acoperisului si cu trotuar de jur imprejur .
vei avea atatia m2 cati m2 construibili arata proiectul
eu am avut 200 m2 constribili si am inmultit 200 cu pretul in euro /m2 din 2007., , banii am dat unei firme care a lucrat oficial cu 7 oameni si practic cu 3-4
fara masa si cazare oameni dar am avut un paznic al firmei (care a furat ca in codru )

acoperisul din tabla Lindab , a fost pus in acelasi an (in vara 2007 am lucrat 4 luni , apoi am sigilat gaurile casei cu lemnele ramase si am inchis santierul pana in vara 2008

sa nu uiit , sa cauti firma cu schela metalica (eu am gasit abia in vara cand am finisat la exterior si am izolat cu polistiren si dat cu vopsea decorativa ) , Firma a avut schela metalica si a lucrat repede si bine

cu schela de lemn dai o caruta de bani pe lemne ccu care nu ami faci mai nimic decat ti le ia cineva pt foc si dureaza 2-2 saptamani sa o ridice .


cam atat pt azi , nu uita , inca mai e pret mic la ciment , mortar , fier si manopera .
atentie la proiectul casei , sa iei autorizatie si pentru gard si pentru foisor sau fosa septica daca e cazul ...

bafta si pot sa mai scriu

Aura din Constanta
condo003625
Postat pe 17 Ianuarie 2011 23:55
Frate teas indruma sa-ti gasesti o firma care accepta un pret mai aceptabil. trebuie sa fie chemati la fata locului dar un sfat inainte de a incepe constructia trebuie sa ai urmatoarele documente; act de propriete te teren ; autorizatie de constructie ; schita de la un proiectant autentificata ; autorizatie de gaze renel telefoane. La grosimea peretilor exteriori care ai mentionato trebuie sa ai o temelie foarte sanatoasa in cazulcand nu faci si subsollul.Trebuie sa folosesti beton de 400 la temelii si placa dintre etaje. multa bafta.
mysulica
Postat pe 2 Februarie 2011 12:03
De la: agrio_squluqui, la data 2011-01-10 23:24:46Buna ziua,

Vreau sa incep constructia unei case (peste 1 an sau 2) si rog daca cineva ma poate ajuta cu ceva detalii in legatura cu preturile practicate la rosu si la cheie pe mp.Ceea ce vreau sa cosntruiesc are aproximativ 15m x7,3 m, dreptungihiulara cu etaj si deasupra etajului pod normal sau eventual mai inalt cat sa ii dea aspect frmos.
In fine...intrebarile mele sunt:
- cati mp pe care trebuie sa ii platesc calculeaza constructorul la aceasta casa?
- Doresc pretul cu materiale si manopera la rosu si la cheie si daca se tine cont si de urmatoarele de jos descrise de mine in continuare e si mai bine . Daca sunt prea nesimtit si vreau prea multe macar un pret general si o descriere generala ce inseamna la rosu la cheie si cati mp imi sunt calculati.

Cum dorecs eu constructia este in modul urmator.
- Structura caramida ( cu betonul si fierul necesar, placa doar intre parter si etaj) cu grosimea peretilor principali(exteriori) de 37,5 cm la care se adauga izolatie de 10 cm Fibran.
- Tamplarie lemn stratificat cu geam termopan
- Acoperis tabla ondulata ( probabil rosu)
Mai departe nu doresc sa intru in detalii amanuntite dar cred ca sunt suficiente pentru o oferta la rosu daca cineva are bunavointa sa o faca ca tare sunt curios!!
Astept cu nerabdare raspuns !!
Doamne Ajuta !!




Stai de vorba cu un arhitect.Iti trebuie facut proiectul complet, cu tot cu planuri, cu calcul de armatura, etc, etc.Abia apoi se poate face o estimare a costurilor.Si nu se poate trece peste etape.
Ia legatura cu un arhitect, o sa te indrume la fix.
contesina
Postat pe 3 Februarie 2011 13:37
exact pretirile de acuma nu o sa mai fie valabile peste 1 an 2
acuma e 40-50 de euro pe mp la rosu doar manopera
kudika364548
Postat pe 7 Februarie 2011 15:55
buna ziua,
indiferent cand te hotarasti sa te apuci de construit, tine seama de urmatoarele sfaturi:
1. Solicita certificat de urbanism - ca sa vezi ce poti constru pe acel teren.
2. Cauta un birou de proiectare, solicita sa-ti scoata si avizele cerute in certificatul de urbanism.
3. Ai nevoie de studiu geotehnic pe amplasament - e necesar pentru dimensionarea fundatiei in faza de proiect al structurii de rezistenta.
4. Cu proiectul in brat si in varianta electronica ia legatura cu cat mai multe firme de executie.
6. Alege cele mai bune oferte si cere referinte, vizete la lucrarile pe care le-au executat, sa justifice cu acte nr. de angajati si calificarea acestora, si incheie contractul doar daca firma isi asuma plata de penalizari in cazul nefinalizarii constructiei in termenul stabilit. Plata pentru lucrari sa o faci pe etape, solicita situatia de lucrari pe fiecare luna si nu plati decat pentru ea. Nu da bani in avans!
7. Angajeaza un diriginte de santier serios, nu unul recomandat de firma de constructii. El trebuie sa fie ochii tai pe santier.

Spor la treaba!
proiecte_case
Postat pe 14 Februarie 2011 10:58
Buna ziua,
Biroul nostru de arhitectura va ofera servicii complete de proiectare si autorizare pentru constructii civile, industriale cat si agricole; amenajari interioare si exterioare, refatadizari, refunctionalizare si confortizarea spatiilor.
Va multumesc!

Cu stima,
C.arh. Horia Petrisor
birou de proiectare
activitati de design specializat
constructii civile industriale si agricole
+40749 992287
horia_petrisor@yahoo.com
kudika369527
Postat pe 20 Februarie 2011 14:41
Societatea noastra de ahitectura va poate ajuta, atat cu intocmirea dosarelor necesare constructiei cat si cu realizarea proiectarii
SC ADA CONCEPT DESIGN SRL
Bucuresti, sector 2, Sos Pantelimon, nr 115
CUI RO 25313640
Reg Comert J40/3700/2009
Arhitect Daniel Alexandru Anghel
telefon 0723650609
kudika377217
Postat pe 18 Martie 2011 12:47
buna aura in cazul ca nu ai terminat finisajele putem discuta despre asta david 0764807528
davidovalexei
Postat pe 29 Ianuarie 2012 09:49
mai este valabila oferta? ... eu ma ocup de constructia de case la rosu sau la cheie 40 euro mp2 daca vrei mai multe informatii suna la nr de telefon 0740515734
kudika_5180
Postat pe 16 Aprilie 2012 16:13
De la: agrio_squluqui, la data 2011-01-10 23:24:46Buna ziua,

Vreau sa incep constructia unei case (peste 1 an sau 2) si rog daca cineva ma poate ajuta cu ceva detalii in legatura cu preturile practicate la rosu si la cheie pe mp.Ceea ce vreau sa cosntruiesc are aproximativ 15m x7,3 m, dreptungihiulara cu etaj si deasupra etajului pod normal sau eventual mai inalt cat sa ii dea aspect frmos.
In fine...intrebarile mele sunt:
- cati mp pe care trebuie sa ii platesc calculeaza constructorul la aceasta casa?
- Doresc pretul cu materiale si manopera la rosu si la cheie si daca se tine cont si de urmatoarele de jos descrise de mine in continuare e si mai bine . Daca sunt prea nesimtit si vreau prea multe macar un pret general si o descriere generala ce inseamna la rosu la cheie si cati mp imi sunt calculati.

Cum dorecs eu constructia este in modul urmator.
- Structura caramida ( cu betonul si fierul necesar, placa doar intre parter si etaj) cu grosimea peretilor principali(exteriori) de 37,5 cm la care se adauga izolatie de 10 cm Fibran.
- Tamplarie lemn stratificat cu geam termopan
- Acoperis tabla ondulata ( probabil rosu)
Mai departe nu doresc sa intru in detalii amanuntite dar cred ca sunt suficiente pentru o oferta la rosu daca cineva are bunavointa sa o faca ca tare sunt curios!!
Astept cu nerabdare raspuns !!
Doamne Ajuta !!


Case_Trainice_1
Postat pe 27 Aprilie 2012 10:04
Intimplare...Sa presupunem ca dispuneti de un teren pe care doriti sa va construiti o casa trainica cu linii clasice,moderne,brincovenesti sau din perioada interbelica;ne contactati,stabilim o intilnire "pe teren",discutam citeva idei si va ascultam cerintele;dupa care arhitectii nostri va vor face o propunere de proiect ce poate fi dezvoltat si modificat in functie de dorintele dvs.Va stam la dispozitie cu un arsenal intreg de proiecte dupa care va puteti ghida.
In acest sens va marturisim faptul ca la incheierea si semnarea unui precontract de construire imobil predat la cheie cu adevarat,propunem doua pachete:

1. Pachetul Elegance :
este destinat persoanelor ce doresc sa obtina un raport pret>calitate echilibrat;printre facilitatile acestui pachet enumeram proiectul D.T.A.C. cu costuri zero,realizat pe ideile si cerintele clientului/beneficiar ;gard imprejmuire,poarta auto+pietonala.Pentru vizualizarea intregului pachet accesati rubrica "Preturi Pachete Case Trainice".

2. Pachetul Avantgarde :
Un pachet extrem de bogat,destinat celor cu personalitate puternica, persoanelor ce au tendiinta de a visa spre lux si perfectiune;materiale premium si finisaje de exceptie ,ceramica,obiecte sanitare si iluminat,pardoseli din gama de lux.
Acesta mai contine un proiect D.T.A.C. 3D astfel incit sa fie perfect vizibile finisajele interioare/exterioare,amenajarea curtii interioare, prizele,intrerupatoarele,obiectele de iluminat,mobilierul,obiectele sanitare,tablourile,etc cu costuri zero practic un bonus suplimantar separat de continutul pachetului pe care il puteti vizualiza la rubrica "Preturi Pachete Constructie Case".

Cireasa de pe tort pentru pachetul Avantgarde,este cadoul nostru pentru casa noua si anume Mobilier De Bucatarie executat la comanda,pe nuantele si compartimentarile stabilite de dvs !
Case_Trainice_1
Postat pe 27 Aprilie 2012 10:05
BUNA ZIUA SINT FIRMA ACREDITATA DE STATELE ALE AMERICI AM LUCRAT IN AMERICA CANADA SI IN FRANTA CONSTRUIESC CASE SISTEM AMERICANE SI ORCE CASE DIN CARANMIDA SI BECEA DECI SINT INGINER CONSTRUCTOR SI AM UN INTREG ECHIPAJI SPECIALIZATI IN CONSTRUCTI CASE DIN LEMN CU INGINERI PROIECTANTI SI MESERIASI DE INALTA CLASA VA EFECTOM TOT CE DETINE DE DOMENIU PROIECTARE SI LOM DIN PRIMARIE TOTA DOCUMENTATIA CE DETINE TOTE FAZELE DE AUTORIZATIA DE CONSTRUCTIE INCLUSIV STUDIUL DI LABORATOARE DE STUDIU GEO STUDIUL SEISMOLOGIC DECI CASELE CARE SINT EFECTUATE DE NOI ELE SINT CONSTRUITE SA REZISTE PENTRU CUTREMUR DE PINA LA 8/9 GRADE RIHTAR PE SCARA MRKARI NOI VA DAM GARANTIE LA CASA CARE O CONSTRUIM 30 DE ANI VA ASTEPTAM SUNATI LA TELEFONUL 0765933187 SAU EMEIL sahoigeorge@yahoo.com NOI CONSTRUIM ORCE CASA IN DECURS DE 45 DE ZILE DECI CASA VISURILOR DUMNEAVOSTRE
kudika328277
Postat pe 9 August 2012 17:11
eu vreau sa fiu mai scurt ca sin grabit in cea ce ne descri tu este vorba de o casa de 108mp pe nivel noi sintem o firma ce construim in italia si romania santem de la maramures si avem toate sculele di inport italia de asta noi construim la un pret care in romania nu exista la pereti de 37,5 treboie sa folosim poroterm acesta costa 220ron mc pentru aceasta casa aveti nevoie in jur de 80mc ori 220 face 18 mi roni numai pereti exteriori apoi aveti betonul care costa 210ron aproximativ mc un b250 pentru fundatie la 1m inaltime aveti nevoie de 24mc beto marca250 pentru radier plus placa aveti nevoie de24 mc pentru stalpi sigrinzi aprocsimativ 30mc in total beton 78mc aprocsimativ ori 210 ron vine 16380roni apoi aveti fieru dar nu intru in detali va spun un prt aproximativ 15000 ron apoi aveti acoperisul daca este in 2 ape banuiesc ca este asa la o casa dreptunghilara alti 8 10000 roni in total aproximativ 590o0 ron la cursu de acuma 13000 euro iar manopera este tot cam aceias fara izolatia exterioara tota constructie la rosu cu materiale este de aproximativ 28 30000 euro tel italia003 3881039176 sunama si o sa colaboram cu succes numele meu este mircea si am 44 ani sant constructor de 24 ani va salut scuza ortograhia dar ma grabesc am vrut doar sa te ajut putin
kudika_6808
Postat pe 31 Ianuarie 2013 07:43
www.proiectecaseonline.ro proiecte case, proiecte casa, proiecte vile, proiecte hale, preturi proiecte, consultanta proiecte, proiecte sedii
proiecte.case.online@gmail.com
kudika_925978
Postat pe 27 Iunie 2013 16:35
De la: Case_Trainice_1, la data 2012-04-27 10:05:06Intimplare...Sa presupunem ca dispuneti de un teren pe care doriti sa va construiti o casa trainica cu linii clasice,moderne,brincovenesti sau din perioada interbelica;ne contactati,stabilim o intilnire "pe teren",discutam citeva idei si va ascultam cerintele;dupa care arhitectii nostri va vor face o propunere de proiect ce poate fi dezvoltat si modificat in functie de dorintele dvs.Va stam la dispozitie cu un arsenal intreg de proiecte dupa care va puteti ghida.
In acest sens va marturisim faptul ca la incheierea si semnarea unui precontract de construire imobil predat la cheie cu adevarat,propunem doua pachete:

1. Pachetul Elegance :
este destinat persoanelor ce doresc sa obtina un raport pret>calitate echilibrat;printre facilitatile acestui pachet enumeram proiectul D.T.A.C. cu costuri zero,realizat pe ideile si cerintele clientului/beneficiar ;gard imprejmuire,poarta auto+pietonala.Pentru vizualizarea intregului pachet accesati rubrica "Preturi Pachete Case Trainice".

2. Pachetul Avantgarde :
Un pachet extrem de bogat,destinat celor cu personalitate puternica, persoanelor ce au tendiinta de a visa spre lux si perfectiune;materiale premium si finisaje de exceptie ,ceramica,obiecte sanitare si iluminat,pardoseli din gama de lux.
Acesta mai contine un proiect D.T.A.C. 3D astfel incit sa fie perfect vizibile finisajele interioare/exterioare,amenajarea curtii interioare, prizele,intrerupatoarele,obiectele de iluminat,mobilierul,obiectele sanitare,tablourile,etc cu costuri zero practic un bonus suplimantar separat de continutul pachetului pe care il puteti vizualiza la rubrica "Preturi Pachete Constructie Case".

Cireasa de pe tort pentru pachetul Avantgarde,este cadoul nostru pentru casa noua si anume Mobilier De Bucatarie executat la comanda,pe nuantele si compartimentarile stabilite de dvs !

Constuiti doar in Constanta?
kudika_27997
Postat pe 6 August 2013 14:10
buna ziua,eu vreau sa ma apuc de casa anul acesta,acum ne ocupam de actele ptr proprietate si apoi trebuie sa depunem actele de constructie la primarie.aveti idee cam in cat timp iese autorizatia de contructie?
mikaella_miky
Postat pe 6 August 2014 14:39
Am gasit proiecte de case pe www.casametalica.ro . Se ocupa si de autorizatii.
kudika_1015659
Postat pe 6 Iulie 2016 15:10

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
constructie 1 De la: constantin1980 3 Aprilie 2012 15:50
Cum se armeaza un planseu? 19 De la: kudika405998 1 Iunie 2011 13:49
BOLTARI DE FUNDATIE 19 De la: condo003346 4 Martie 2010 11:44
autorizatia de extindere!!! 16 De la: moorse 13 Septembrie 2009 19:06
CARAMIDA BRIKSTON 8 De la: tdleonard 27 Mai 2010 05:50