Setari Cookie-uri

A fi femeie

Vreau sa stiu ce inseamna pentru voi a fi femeie, trecand peste dovada anatomica.
ce va defineste pe voi ca femeie, ce va diferentiaza...ce e bun...ce nu e bun...ce e al vostru.:D



[Ma intereseaza si parerea barbatilor....cum percepeti voi femeia ....insa...nu cazuri particulare ci femeia ca unitate. Nu cum este femeia acum ci cum e ea in genere, ca fiinta. cu bune si cu rele]
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:06
asta da leai dat gata
sa le vad daca stiu
scorpyoW
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:08
ce ma defineste pe mine?...feminitatea,blandetea si duritatea,compasiunea,iubirea (astea ar fi plusurile)...incapatanarea,graba sau lipsa rabdarii, dorinta de a le face eu pe toate(astea sunt in mare,minusurile)
ps.ce am observat in ultimul timp, este limbajul colorat si suburban pe care au inceput sa-l adopte o multime de fete/femei...o "calitate', care ne cam da jos de pe piedestal
miss_darine
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:17
De la: miss_darine, la data 2011-01-15 18:17:05 ce ma defineste pe mine?...feminitatea,blandetea si duritatea,compasiunea,iubirea (astea ar fi plusurile)...incapatanarea,graba sau lipsa rabdarii, dorinta de a le face eu pe toate(astea sunt in mare,minusurile)
ps.ce am observat in ultimul timp, este limbajul colorat si suburban pe care au inceput sa-l adopte o multime de fete/femei...o "calitate', care ne cam da jos de pe piedestal
daaaaaaaaaa e jale ce citesti aici na ca mas tine mare d-na si culta da .... ne facem noi singura de ras si mai avem pretentia sa fim respectate cand vorbim asa NU E FRUMOS D-NELOR!!!
crifeli
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:20
Hmmmm...eu sunt extrem de orgolioasa, am tarie de caracter dar sunt si toleranta. Ce azi mi se pare "de neiertat"...maine il accept cu mai multa usurinta; sunt extrem de sensibila ( in special cu animalele si copii); imi place sa arat bine; cel mai mare defect al meu este urmatorul: nu imi place sa gresesc!!!! Un alt lucru rau la mine e acela ca , desi sunt o fire sensibila, sunt o egoista( imi pasa doar de familia mea si punct). Nu am prietene( doar prieteni ) pentru ca am prostul obicei sa "citesc"in ochii lor rautatea si invidia. Nu judec oamenii iar daca nu am ceva "nice" de spus, prefer sa tac! Devin o fiara cand cineva imi ataca familia si uit de educatie
mimi_ca29
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:35
Este adevarat, limbajul colorat cum spui tu defeminizeaza. Asta se intampla din mai multe motive si chiar daca exista motive, partial este si vina lor pentru ca pana la urma ele aleg sa faca asta. Unul dintre motive este nevoia de putere sau poate nu chiar nevoia de putere ci de egalitate fata de barbat. Femeia incepe sa se masculinizeze desi limbajul asta este o masculinitate prost interpretata , repet, barbatul in sine nu este o masinarie de injuraturi, insa un numar mare de barbati apeleaza la injuraturi ca la o forma de agresivitate, cumva in mentalitatea asta injuratura ,, te face agresiv, periculos prin urmare , puternic". Ele dintr-o dorinta de a fi la fel de" puternice" de capabile, de luate in serios si respectate, preiau limbajul. E foarte important mediul si felul in care ele se percep. E pacat , femeia nu trebuie sa devina barbat ca sa fie puternica .
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:39
De la: mimi_ca29, la data 2011-01-15 18:35:07Hmmmm...eu sunt extrem de orgolioasa, am tarie de caracter dar sunt si toleranta. Ce azi mi se pare "de neiertat"...maine il accept cu mai multa usurinta; sunt extrem de sensibila ( in special cu animalele si copii); imi place sa arat bine; cel mai mare defect al meu este urmatorul: nu imi place sa gresesc!!!! Un alt lucru rau la mine e acela ca , desi sunt o fire sensibila, sunt o egoista( imi pasa doar de familia mea si punct). Nu am prietene( doar prieteni ) pentru ca am prostul obicei sa "citesc"in ochii lor rautatea si invidia. Nu judec oamenii iar daca nu am ceva "nice" de spus, prefer sa tac! Devin o fiara cand cineva imi ataca familia si uit de educatie



Foarte bine ca ai mentionat familia, femeia in genere are multa grija de familie, un psiholog romam spunea ca familia poate fi scopul principal al femeii- faptul ca familia este pe primul loc. Desigur, exista si cazuri izolate. Imi place ca iti aperi familia. Unitatea e foarte importanta.
Alt atribut important: sensibilitatea:D
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:48
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:39:56Este adevarat, limbajul colorat cum spui tu defeminizeaza. Asta se intampla din mai multe motive si chiar daca exista motive, partial este si vina lor pentru ca pana la urma ele aleg sa faca asta. Unul dintre motive este nevoia de putere sau poate nu chiar nevoia de putere ci de egalitate fata de barbat. Femeia incepe sa se masculinizeze desi limbajul asta este o masculinitate prost interpretata , repet, barbatul in sine nu este o masinarie de injuraturi, insa un numar mare de barbati apeleaza la injuraturi ca la o forma de agresivitate, cumva in mentalitatea asta injuratura ,, te face agresiv, periculos prin urmare , puternic". Ele dintr-o dorinta de a fi la fel de" puternice" de capabile, de luate in serios si respectate, preiau limbajul. E foarte important mediul si felul in care ele se percep. E pacat , femeia nu trebuie sa devina barbat ca sa fie puternica .



Raspuns pentru miss_darine
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 18:50
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:39:56 Ele dintr-o dorinta de a fi la fel de" puternice" de capabile, de luate in serios si respectate, preiau limbajul. E foarte important mediul si felul in care ele se percep. E pacat , femeia nu trebuie sa devina barbat ca sa fie puternica .

culmea este ca nu trebuie sa te plimbi prin Ferentari sau Rahova, este de ajuns sa intri intr-un spital unde injuraturile sunt la ordinea zilei...deci cumva acest limbaj neortodox, s-a infiltrat si in medii asa zis intelectuale...si e pacat, pt ca vulgaritatea, abrutizeaza
miss_darine
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:01
daaa aproppo's de spital am stat si eu destul cat sa iti dai seama ca pe langa chin durere si moartea care bantuie in jurul tau te gandesti cu groaza ca nu mai stii cine esti sau ce ..... sant cazuri in care femeia e pusa pe un pidestal si alte cazuri de in care poate ajunge o carpa ...
crifeli
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:07
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:06:31Vreau sa stiu ce inseamna pentru voi a fi femeie, trecand peste dovada anatomica.
ce va defineste pe voi ca femeie, ce va diferentiaza...ce e bun...ce nu e bun...ce e al vostru.:D



[Ma intereseaza si parerea barbatilor....cum percepeti voi femeia ....insa...nu cazuri particulare ci femeia ca unitate. Nu cum este femeia acum ci cum e ea in genere, ca fiinta. cu bune si cu rele]


femeia este jumatatea barbatului
pickard
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:20
De la: crifeli, la data 2011-01-15 19:07:35daaa aproppo's de spital am stat si eu destul cat sa iti dai seama ca pe langa chin durere si moartea care bantuie in jurul tau te gandesti cu groaza ca nu mai stii cine esti sau ce ..... sant cazuri in care femeia e pusa pe un pidestal si alte cazuri de in care poate ajunge o carpa ...



E adevarat si trist in acelasi timp ce spui, oricum, femeia a fost tratata mii de ani ca o carpa. Promit ca o sa scriu despre asta. Cred ca experienta ta e importanta, poate ne spui mai multe daca vrei. Oricum, multumesc pentru raspuns:D
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:34
De la: pickard, la data 2011-01-15 19:20:21
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:06:31Vreau sa stiu ce inseamna pentru voi a fi femeie, trecand peste dovada anatomica.
ce va defineste pe voi ca femeie, ce va diferentiaza...ce e bun...ce nu e bun...ce e al vostru.:D



[Ma intereseaza si parerea barbatilor....cum percepeti voi femeia ....insa...nu cazuri particulare ci femeia ca unitate. Nu cum este femeia acum ci cum e ea in genere, ca fiinta. cu bune si cu rele]


femeia este jumatatea barbatului



Primul barbat care a raspuns

intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:36
nu ai vre sa stii
scorpyoW
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:37
De la: intrecere, la data 2011-01-15 19:36:55
De la: pickard, la data 2011-01-15 19:20:21
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:06:31Vreau sa stiu ce inseamna pentru voi a fi femeie, trecand peste dovada anatomica.
ce va defineste pe voi ca femeie, ce va diferentiaza...ce e bun...ce nu e bun...ce e al vostru.:D



[Ma intereseaza si parerea barbatilor....cum percepeti voi femeia ....insa...nu cazuri particulare ci femeia ca unitate. Nu cum este femeia acum ci cum e ea in genere, ca fiinta. cu bune si cu rele]


femeia este jumatatea barbatului



Primul barbat care a raspuns


da! pot spune ca sunt barbat! orice om dorit de o femeie este barbat
nu toti barbatii sunt BARBATI si nu toate femeile sunt FEMEI!
pickard
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:42
femeia te ridica femeia te coboara
femeia te invie femeia te omoara
scorpyoW
Postat pe 15 Ianuarie 2011 19:54
La inceput Dumnezeu a creat Pamantul. Apoi s-a odihnit. Mai tarziu, Dumnezeu a creat barbatul. Apoi s-a odihnit. Mai apoi, Dumnezeu a creat femeia, si de atunci, nici Dumnezeu, nici barbatul nu s-au mai odihnit si nu se vor mai odihni in vecii vecilor.
tacerea
Postat pe 15 Ianuarie 2011 20:01
pey vezi de cand ati aparut voi
scorpyoW
Postat pe 15 Ianuarie 2011 20:03
De la: tacerea, la data 2011-01-15 20:01:08La inceput Dumnezeu a creat Pamantul. Apoi s-a odihnit. Mai tarziu, Dumnezeu a creat barbatul. Apoi s-a odihnit. Mai apoi, Dumnezeu a creat femeia, si de atunci, nici Dumnezeu, nici barbatul nu s-au mai odihnit si nu se vor mai odihni in vecii vecilor.





:)):)):))
e cam periculoasa femeia asta daca nici Dumnezeu nu-i face fata
intrecere
Postat pe 15 Ianuarie 2011 20:09
De la: intrecere, la data 2011-01-15 20:09:14
De la: tacerea, la data 2011-01-15 20:01:08La inceput Dumnezeu a creat Pamantul. Apoi s-a odihnit. Mai tarziu, Dumnezeu a creat barbatul. Apoi s-a odihnit. Mai apoi, Dumnezeu a creat femeia, si de atunci, nici Dumnezeu, nici barbatul nu s-au mai odihnit si nu se vor mai odihni in vecii vecilor.





:)):)):))
e cam periculoasa femeia asta daca nici Dumnezeu nu-i face fata

tacerea
Postat pe 15 Ianuarie 2011 20:11
De la: intrecere, la data 2011-01-15 18:06:31Vreau sa stiu ce inseamna pentru voi a fi femeie, trecand peste dovada anatomica.
ce va defineste pe voi ca femeie, ce va diferentiaza...ce e bun...ce nu e bun...ce e al vostru.:D



[Ma intereseaza si parerea barbatilor....cum percepeti voi femeia ....insa...nu cazuri particulare ci femeia ca unitate. Nu cum este femeia acum ci cum e ea in genere, ca fiinta. cu bune si cu rele]
...pe mine ma caracterizeaza personalitatea mea..si Eu-l ,meu propriu....bineanteles, femininatatea imi este alaturi permanent..eu,sant multumita de mine...in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie...
Sibel_16
Postat pe 16 Ianuarie 2011 16:12
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 16:12:47 ...pe mine ma caracterizeaza personalitatea mea..si Eu-l ,meu propriu....bineanteles, femininatatea imi este alaturi permanent..eu,sant multumita de mine...in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie...

parca ai fi versiunea feminina a lui Iliescu...vb pretioase, dar fara continut
miss_darine
Postat pe 16 Ianuarie 2011 17:25
De la: miss_darine, la data 2011-01-16 17:25:32
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 16:12:47 ...pe mine ma caracterizeaza personalitatea mea..si Eu-l ,meu propriu....bineanteles, femininatatea imi este alaturi permanent..eu,sant multumita de mine...in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie...

parca ai fi versiunea feminina a lui Iliescu...vb pretioase, dar fara continut
si tu, frumoaso a carui versiune, esti????....poti sa-mi te descri cu cuvintele, tale...?????.....
Sibel_16
Postat pe 16 Ianuarie 2011 18:48
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 18:48:08
De la: miss_darine, la data 2011-01-16 17:25:32
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 16:12:47 ...pe mine ma caracterizeaza personalitatea mea..si Eu-l ,meu propriu....bineanteles, femininatatea imi este alaturi permanent..eu,sant multumita de mine...in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie...

parca ai fi versiunea feminina a lui Iliescu...vb pretioase, dar fara continut
si tu, frumoaso a carui versiune, esti????....poti sa-mi te descri cu cuvintele, tale...?????.....

pai n-ai zis nimic concret....
ce anume din personalitatea ta spune despre tine ca esti femeie? asta era intrebarea...

iar cu asta "in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie..." ce ai vrut sa zici? chiar ma intereseaza.
kudika_pudika
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:19
Ce ma defineste ca femeie? Empatia, supra-analizarea he-he, rabdarea draconica si ador sa barfesc cu prietenele cele mai bune (nu barfesc chiar cu oricine, e periculos :p)
In afara de asta, eu zic ca am trasaturi comune cu barbatii (am fost foarte baietoasa pana la o anumita varsta, am crescut printre baieti) sau comune tuturor oamenilor...
kudika_pudika
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:24
De la: kudika_pudika, la data 2011-01-16 21:24:53Ce ma defineste ca femeie? Empatia, supra-analizarea he-he, rabdarea draconica si ador sa barfesc cu prietenele cele mai bune (nu barfesc chiar cu oricine, e periculos :p)
In afara de asta, eu zic ca am trasaturi comune cu barbatii (am fost foarte baietoasa pana la o anumita varsta, am crescut printre baieti) sau comune tuturor oamenilor...



Felicitari pt. rabdare!
mimi_ca29
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:27
...felul in care aranjez florile in vaza....felul in care fug desculta pe parchet....felul in care sarut copii de noapte buna...in care intind rufele la uscat...dansez cand sterg praful...in care port halatul la job..in care tin pixul in mana...in care plang....in care rad...in care ma ingrijorez sau ma bucur....
_oktober_
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:34
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 18:48:08
De la: miss_darine, la data 2011-01-16 17:25:32
De la: Sibel_16, la data 2011-01-16 16:12:47 ...pe mine ma caracterizeaza personalitatea mea..si Eu-l ,meu propriu....bineanteles, femininatatea imi este alaturi permanent..eu,sant multumita de mine...in general despre, femei ce poti sa zici...sa nu uitam a fi femie si notiunea de-a fi Femeie...

parca ai fi versiunea feminina a lui Iliescu...vb pretioase, dar fara continut
si tu, frumoaso a carui versiune, esti????....poti sa-mi te descri cu cuvintele, tale...?????.....


stai cuminte ca n-ai vrea sa afli ce versiune e darina!
pickard
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:34
femeia nu e femeie ca e diferita de barbat ci e femeie pentru ca o iubim noi barbatii...
mai e femeie pentru ca ne accepta pe noi barbatii cu toate pretentiile si obiceiurile shobiurile si ...si....si...si pentru ca ne iubesc asa cum suntem noi astia ce ne dam cocosi...vai mama noastra. si sa ne traiti si sa va simtiti fericite linga noi si noi linga voi...
BEL_AMY1
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:41
De la: BEL_AMY1, la data 2011-01-16 21:41:52femeia nu e femeie ca e diferita de barbat ci e femeie pentru ca o iubim noi barbatii...
mai e femeie pentru ca ne accepta pe noi barbatii cu toate pretentiile si obiceiurile shobiurile si ...si....si...si pentru ca ne iubesc asa cum suntem noi astia ce ne dam cocosi...vai mama noastra. si sa ne traiti si sa va simtiti fericite linga noi si noi linga voi...


scorpyoW
Postat pe 16 Ianuarie 2011 21:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Picturi vesele pentru camera copilului tau 1 De la: maziart 19 Iunie 2009 14:37
admitere la facultate 2 De la: condo000788 26 Mai 2009 19:43
probleme la munca 33 De la: cosminutza_21 30 Iunie 2013 08:54
Filme bune care v-au marcat 50 De la: GeorgianaBB 17 Septembrie 2011 17:52
Dam un Refresh vietii urbane? 50 De la: lilu_67 8 Ianuarie 2012 23:00