Setari Cookie-uri

ce sa fac?ajutati-ma cu un sfat!

buna,dragi cititori! sunt o mama tare necajita,pt ca in ziua de azi copii nu mai asculta de parinti,nu mai i-au in considerare nici un sfat. Am o fata de 20 de ani,si de 5 zile, am aflat ca e gravida,mi-am permis sa ma uit in telefonul ei,si asa am aflat...apoi mi-a spus ca e in a 4 a luna,si toata lumea s-a prabusit peste mine. Am fost o mama care am incercat din toata fiinta mea sa-i fiu cea mai buna prietena,sa-i dau cele mai bune sfaturi,ca orice parinte,dar nu stiu de ce am fost mintita in halul asta...mi-e greu sa accept ca copilul meu nu m-a ascultat. as fi facut in asa fel incat sa fie bine. A trebuit sa-mi i-au inima in dinti,si sa -i spun sotului.Si s-a infuriat incat a dat-o afara din casa, si a spus ca nu mai vrea sa o vada in viata lui,ca ne-a terfelit in rusine etc...eu ca tata,as fi chemat baiatul sa vb.cu el,sa il intreb ce intentii are,dar el nu... a luat cea mai usoara hotarare din punctul lui de vedere. acum eu sunt vinovata pt tot, inima mea e rupta in doua... sotul meu a spus ca daca o mai primesc acasa, pleaca el... e ca si cum trebuie sa aleg.Am vb. cu parintii baiatului,Eu,si nici ei nu sunt fericiti,dar au spus ca or sa sa casatoreasca,dar nu am incredere in baiat,pt ca in mesaj o ameninta pe fata,ca daca ,merge sa bea un suc cu sora ei, ne suna si ne spune ca e gravida.Pe deasupra nu lucreaza,ce vor face cu viata copilului?
kudika356013
Postat pe 28 Ianuarie 2011 14:56
....unde sta fata acum?????
anastasia_m
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:26
Nu stiu daca povestea asta e reala( sper sa NU fie) dar, in cazul in care e adevarat, tu ca mama trebuie sa treci peste orice si oricine ca sa-ti ajuti fiica. Vad ca sotul tau e tare ingust la minte daca a reactionat in acest fel. Daca atat stie el sa faca pt. fiica lui, atunci sa plece; nu are ce cauta langa voi. Intrebarea mea e: nu cumva vorbele lui au fost altele? Nu cumva a spus: "daca tii cu ea, plecati amandoua"??? Mergi, tanti, si cauta-ti fiica si ajut-o , nu mai sta pe ganduri.
mimi_ca29
Postat pe 28 Ianuarie 2011 15:53
De la: kudika356013, la data 2011-01-28 14:56:22A trebuit sa-mi i-au inima in dinti,si sa -i spun sotului.Si s-a infuriat incat a dat-o afara din casa, si a spus ca nu mai vrea sa o vada in viata lui,ca ne-a terfelit in rusine etc...eu ca tata,as fi chemat baiatul sa vb.cu el,sa il intreb ce intentii are,dar el nu... a luat cea mai usoara hotarare din punctul lui de vedere. acum eu sunt vinovata pt tot, inima mea e rupta in doua... sotul meu a spus ca daca o mai primesc acasa, pleaca el...



scuza-ma dar sotul tau are o problema de respect destul de severa.. foarte urata comportare. genul de persoana cu traume in copilarie care nu suporta sa i se para ca il desconsidera cineva.. nu poti sa o gazduiesti la o ruda ceva, sau poate o colega o perioada, si sa fii alaturi de ea, vizite, etc. fii alaturi de ea, eu nu cred ca tu ai facut o greseala ci sotul tau.
Histria
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:03
De la: rashela, la data 2011-01-28 16:26:01Incepe prin a-l da afara pe nenorocitul ala care pretinde ca-i e tata.


Rashela, nu ai baut nescafeul

unii sint foarte complexati si cu idei fixe.. eu vreau sa zic ca ce s-a intamplat se intampla de o mie de ori pe zi numai in Bucuresti.. deci nu e o catastrofa.. se intampla.. doar sa inteleaga tata-sau

Histria
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:31
De la: hystria1, la data 2011-01-28 16:31:21
De la: rashela, la data 2011-01-28 16:26:01Incepe prin a-l da afara pe nenorocitul ala care pretinde ca-i e tata.


Rashela, nu ai baut nescafeul

unii sint foarte complexati si cu idei fixe.. eu vreau sa zic ca ce s-a intamplat se intampla de o mie de ori pe zi numai in Bucuresti.. deci nu e o catastrofa.. se intampla.. doar sa inteleaga tata-sau





Apoi, sa-mi zica mie tatal copilului meu, sa-l dau afara din casa pentru ca a lasat insarcinata o fata, ia ghici cine zboara pe usa?
Cafeaua am baut-o, dar incerc sa ma las de fumat si-s neagra.
rashela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:38
Lasa ca au sters amatorii astia, de la kdika, tot ce am scris eu.
Pe scurt: ala nu-i tata, iar aia de accepta sa doarma in pat cu un "strain", in timp ce fiica ei sufera nu stiu pe unde, nu-i mama. Si o sa repet asta de o mie de ori, daca mai dispare postul. Nah!
rashela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:42
De la: rashela, la data 2011-01-28 16:38:12
De la: hystria1, la data 2011-01-28 16:31:21
De la: rashela, la data 2011-01-28 16:26:01Incepe prin a-l da afara pe nenorocitul ala care pretinde ca-i e tata.


Rashela, nu ai baut nescafeul

unii sint foarte complexati si cu idei fixe.. eu vreau sa zic ca ce s-a intamplat se intampla de o mie de ori pe zi numai in Bucuresti.. deci nu e o catastrofa.. se intampla.. doar sa inteleaga tata-sau





Apoi, sa-mi zica mie tatal copilului meu, sa-l dau afara din casa pentru ca a lasat insarcinata o fata, ia ghici cine zboara pe usa?
Cafeaua am baut-o, dar incerc sa ma las de fumat si-s neagra.



poti sa te de fumat. Curaj!
Histria
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:43
Ah, alta chestie de care am uitat!
Auzi, vor s-o marite. Cu ala de o ameninta ca spune despre sarcina. Adica, cum o fi numai sa scape ei de rusine, nu conteaza ca o inchid pe viata alaturi de un imbecil, ca-si distrug propriul copil.

Vrea sfaturi de pe kudika, de parca va face vreodata altceva decat spune gura lumii.
rashela
Postat pe 28 Ianuarie 2011 16:49
De la: kudika356013, la data 2011-01-28 14:56:22buna,dragi cititori! sunt o mama tare necajita,pt ca in ziua de azi copii nu mai asculta de parinti,nu mai i-au in considerare nici un sfat.

chiar as fi curioasa ce sfaturi i-ai dat tu...ceva de genu', nu face asta si ailalta, pt ca nu e bine si punct....sau ai incercat sa te apropii de ea ca prietena....dar dupa povestea ta, sunt convinsa ca e valabila prima remarca ...oricum regretele sunt tardive...tu pregateste-te sa fi o bunica adevarata si poate asa iti aduci aminte si cum sa fi si mama
miss_darine
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:26
De la: kudika356013, la data 2011-01-28 14:56:22buna,dragi cititori! sunt o mama tare necajita,pt ca in ziua de azi copii nu mai asculta de parinti,nu mai i-au in considerare nici un sfat. Am o fata de 20 de ani,si de 5 zile, am aflat ca e gravida,mi-am permis sa ma uit in telefonul ei,si asa am aflat...apoi mi-a spus ca e in a 4 a luna,si toata lumea s-a prabusit peste mine. Am fost o mama care am incercat din toata fiinta mea sa-i fiu cea mai buna prietena,sa-i dau cele mai bune sfaturi,ca orice parinte,dar nu stiu de ce am fost mintita in halul asta...mi-e greu sa accept ca copilul meu nu m-a ascultat. as fi facut in asa fel incat sa fie bine. A trebuit sa-mi i-au inima in dinti,si sa -i spun sotului.Si s-a infuriat incat a dat-o afara din casa, si a spus ca nu mai vrea sa o vada in viata lui,ca ne-a terfelit in rusine etc...eu ca tata,as fi chemat baiatul sa vb.cu el,sa il intreb ce intentii are,dar el nu... a luat cea mai usoara hotarare din punctul lui de vedere. acum eu sunt vinovata pt tot, inima mea e rupta in doua... sotul meu a spus ca daca o mai primesc acasa, pleaca el... e ca si cum trebuie sa aleg.Am vb. cu parintii baiatului,Eu,si nici ei nu sunt fericiti,dar au spus ca or sa sa casatoreasca,dar nu am incredere in baiat,pt ca in mesaj o ameninta pe fata,ca daca ,merge sa bea un suc cu sora ei, ne suna si ne spune ca e gravida.Pe deasupra nu lucreaza,ce vor face cu viata copilului?
arunca-i/
denis_roxana
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:28
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:28:46
arunca-i/[/quote]
pe cine?
miss_darine
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:39
De la: miss_darine, la data 2011-01-28 17:39:00
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:28:46
arunca-i/

pe cine? [/quote]pe ei /
denis_roxana
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:42
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:42:58
De la: miss_darine, la data 2011-01-28 17:39:00
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:28:46
arunca-i/

pe cine?
pe ei /[/quote]

ei ..
Histria
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:45
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:42:58
De la: miss_darine, la data 2011-01-28 17:39:00
De la: denis_roxana, la data 2011-01-28 17:28:46
arunca-i/

pe cine?
pe ei /[/quote]
bre...la fel de lapidar vorbesti, precum scri?...esti buna cred la steno
miss_darine
Postat pe 28 Ianuarie 2011 17:46
va multumesc pt sfat , esti tare inimoasa
kudika356013
Postat pe 28 Ianuarie 2011 20:04
mersi pt mesaj si incurajare,sa stii ca e adevarata povestea mea,mai bine zis necaz. nu a spus sa plec si eu,si nu intelege de ce eu mai tin la fata. dar nu vrea sa gaseasca o cale de mijloc. gasesc eu un mod de a iesi si din asta .mersi din inima
kudika356013
Postat pe 28 Ianuarie 2011 20:15
De la: kudika356013, la data 2011-01-28 20:15:40mersi pt mesaj si incurajare,sa stii ca e adevarata povestea mea,mai bine zis necaz. nu a spus sa plec si eu,si nu intelege de ce eu mai tin la fata. dar nu vrea sa gaseasca o cale de mijloc. gasesc eu un mod de a iesi si din asta .mersi din inima



Presupun ca la mesajul meu te referi.. NU o lasa sa treaca singura prin asta, fii alaturi de ea; adu-o acasa, ignra-ti sotul. El se simte dezamagit, deceptionat dar o va ierta pe parcurs, e fiica lui. Crede-ma ca totul depinde de tine..impune-te sa nu regretati mai tarziu. tine minte..ORICINE greseste!
mimi_ca29
Postat pe 28 Ianuarie 2011 20:22
L-ai ghicit pe sotul meu,tatal lui era un zbir,si o batea pe soacra mea apoi ii dadea pe usa afara. nici eu nu am avut un tata mai bun,dar pt asta nu am luat ex.de la el. Fata,momentan sta la mama mea, pana se mai calmeaza el.mersi pt gandul bun
kudika356013
Postat pe 29 Ianuarie 2011 16:31
te inseli cu prima remarca,intotdeauna am fost de parere ca o mama poate da cele mai bune sfaturi ,din proprie experienta , am vrut sa stie tot de la mine,nu de la prietene ,ca sa nu imi para rau ca as fi putut sa-i spun si nu am facut-o. La noi se pare ca nu a mers.
kudika356013
Postat pe 29 Ianuarie 2011 16:42
va rog datimi un sfat cum sa fac cu problema aceasta sunt foarte geloasa si mie frica sa nu imi pierd iubitul
kudika366181
Postat pe 13 Februarie 2011 18:13
imi pare foarte rau pt ce ti sa intamplat dar poate fata nu a avut curaj sa-ti spuna ca poate sti ca o sa va suparati dar poate vroia sa va spuna iti sugerez sa aveti o discutio deschisa fara secrete!!
dyzy_il_iubeste_pe_A
Postat pe 24 Februarie 2011 16:26
nu cred ca baiatul are vreo intentie de a merge in viata alaturi de fiica d-voasta,un barbat ce ameninta indiferent de gravitatea amenintarii este un om de nimic,si nu cred ca v-ati dori langa fiica d-voastra un asemenea"om".iar sotul o sa inteleaga ca a gresit,mai devreme sau mai tarziu.nu va lasa-ti fiica singura,acum are cea mai mare nevoie de d-voastra
DANYELLA198305
Postat pe 26 Iulie 2011 10:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce sa cred...... 7 De la: Caliope 6 Aprilie 2010 10:00
Castig suplimentar! 1 De la: moni2duck 14 Martie 2009 00:36
Locuri de munca pe timp de vara 2 De la: kudika_972424 19 August 2014 02:41
Bijuterii handmade - va astept pe blogul meu 4 De la: ramo_88 14 Aprilie 2009 16:50
Cum salvezi o afacere de la faliment? 2 De la: Achillesluv 26 Aprilie 2014 16:14