Setari Cookie-uri

Arta de a slabi fara stres si mai ales fara efort fizic

De mai bine de 20 ani ma ocup de acest subiect si pot spune ca tinand diete restrictive si facand efort la salile de sport, se obtin doar rezultate de moment in cazul in care aceste eforturi nu se sutin permanent. Ne intrebam insa cine ar dori sa fie frustrat in permanenta sau, cine are mereu timp si dispozitie sa asude in salile de fitness si aerobic?
In mod evident, corelarea stresului, a esecurilor emotionale si supraponderalitatea se cam leaga mana in mana, dar nu putem ca aceasta corelare este 100%.
De multe ori, cantarul devine inamicul diminetilor noastre, hainele devin neincapatore, suntem o stare de frustare pentru felul in care aratam si.... incepe sa ne scada aprecierea de sine, incepem sa traim o stare de usoara nefericire, de anxietate, care in timp au repercursiuni asupra vietii noastre in particular, cat si la job.
Exista o serie de metode si tehnici, functie de problemele fiecaruia, ce pot fi rezolvate cu destula usurinta, e nevoie doar sa intelegem anumite ''legi'' carora ne supunem fie ca stim sau nu.
In acelasi timp, e bine sa fim cat mai constienti de faptul ca e nenatural si nesanatos sa slabim in 2 saptamani sau 2 luni, toate kg pe care le-am pus in decursul a 5 sau 10 ani de exemplu. Cu rabdare, in 2 luni vom avea efecte notabile, iar in cateva luni vom obtine rezultate stabile.
Totul este sa ne stabilim greutatea noastra ideala, adica aceea la care aratam nu numai bine, ci si sa fim plini de energie si vitalitate, sanatosi. Asta nu inseamna sa fim nici grasi si nici slabi, ci exact normal ponderali, conform tipologiei noastre. Putem face o consultatie Ayurveda pentru a determina exact ce tipologie suntem si apoi ne putem apuca de lucru....
Putem lucra prin NLP, EFT, sau cu ajutorul subconstientului pentru a obtine ceea ce ne dorim. Chiar nu e greu si merita un minim de efort de cateva luni PENTRU TOT RESTUL VIETII :-)
kudika345792
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:47
De la: kudika345792, la data 2011-01-31 12:47:46 bla bla bla...... Putem face o consultatie Ayurveda pentru a determina exact ce tipologie suntem si apoi ne putem apuca de lucru....
Putem lucra prin NLP, EFT, sau cu ajutorul subconstientului pentru a obtine ceea ce ne dorim. Chiar nu e greu si merita un minim de efort de cateva luni PENTRU TOT RESTUL VIETII :-)


Ce inseamna Ayurveda, NLP si EFT? Daca deschizi un topic explica pe intelesul tuturor ce vrei sa prezinti ca eu una n-am inteles mare lucru
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:50
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 12:50:55
Ce inseamna Ayurveda, NLP si EFT? Daca deschizi un topic explica pe intelesul tuturor ce vrei sa prezinti ca eu una n-am inteles mare lucru


nu e aiurea...cica "Arta de a slabi fara stres ", si deja te-a stresat cu termeni pe care nu ai cum sa-i cunosti
battleofwits
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:56
De la: battleofwits, la data 2011-01-31 12:56:59
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 12:50:55
Ce inseamna Ayurveda, NLP si EFT? Daca deschizi un topic explica pe intelesul tuturor ce vrei sa prezinti ca eu una n-am inteles mare lucru


nu e aiurea...cica "Arta de a slabi fara stres ", si deja te-a stresat cu termeni pe care nu ai cum sa-i cunosti


Sa stii
eu oricum nu inteleg cum e cu slabitul asta fara efort fizic. Stai in pat, mananci ca porcu si slabesti doar ca zambesti si ai o atitudine pozitiva?
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 12:59
De la: battleofwits, la data 2011-01-31 12:56:59
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 12:50:55
Ce inseamna Ayurveda, NLP si EFT? Daca deschizi un topic explica pe intelesul tuturor ce vrei sa prezinti ca eu una n-am inteles mare lucru


nu e aiurea...cica "Arta de a slabi fara stres ", si deja te-a stresat cu termeni pe care nu ai cum sa-i cunosti

asta'i ASS...NLP=nopti cu luna plina...EFT=efort fizic tipic(tipologie Ayurenie) io-te ce mi-a iesit a nimereala
miss_darine
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:00
De la: miss_darine, la data 2011-01-31 13:00:45
De la: battleofwits, la data 2011-01-31 12:56:59
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 12:50:55
Ce inseamna Ayurveda, NLP si EFT? Daca deschizi un topic explica pe intelesul tuturor ce vrei sa prezinti ca eu una n-am inteles mare lucru


nu e aiurea...cica "Arta de a slabi fara stres ", si deja te-a stresat cu termeni pe care nu ai cum sa-i cunosti

asta'i ASS...NLP=nopti cu luna plina...EFT=efort fizic tipic(tipologie Ayurenie) io-te ce mi-a iesit a nimereala


pup Darine
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:07
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 13:07:12

pup Darine

tzuc si eu Crysa
miss_darine
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:10
pai e simplu, nimeni nu spune ca acest subiect e pe intelesul tuturor, iar daca iti doresti cu adevarat sa afli despre subiect, poti da google la EFT, NLP. Nimeni nu poate scrie tomuri de detalii la un subiect de forum :-)
La fel de adevarat este ca nu poti manca ca porcul ca sa citez pe cineva din cei care au dat reply la subiect, tocmai de aceea exista NLP si EFT :-)
E suficient sa te debarasezi putin de comoditate si sa cercetezi daca chiar vrei sa afli
kudika345792
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:13
De la: kudika345792, la data 2011-01-31 13:13:51pai e simplu, nimeni nu spune ca acest subiect e pe intelesul tuturor, iar daca iti doresti cu adevarat sa afli despre subiect, poti da google la EFT, NLP. Nimeni nu poate scrie tomuri de detalii la un subiect de forum :-)
La fel de adevarat este ca nu poti manca ca porcul ca sa citez pe cineva din cei care au dat reply la subiect, tocmai de aceea exista NLP si EFT :-)
E suficient sa te debarasezi putin de comoditate si sa cercetezi daca chiar vrei sa afli


1. Orice teorie despre "arta slabitului" presupune efort fizic. Nu ai cum sa slabesti in mod sanatos daca nu faci miscare. Aceasta problema a fost studiata de mii de nutritionisti si toti au spus acelasi lucru "fara sport, nu merge".
2. Am facut efortul de a cauta pe google despre teoriile astea ce le-ai propus tu. Parerea mea? Ai auzit si tu undeva o conversatie sau ai citit ceva fragmente undeva pe net sau "whatever" si ai vrut sa te dai mare pe forum ca stii si tu ceva inedit. Cele doua teorii aduse in discutie de catre tine (NLP si EFT) sunt doua metode de psihoanaliza alternativa si nu au nici o legatura cu nutritionismul.
Eu zic sa te documentezi mai bine inainte sa deschizi un topic.
_Cryssa_
Postat pe 31 Ianuarie 2011 13:51
De la: _Cryssa_, la data 2011-01-31 13:51:18
De la: kudika345792, la data 2011-01-31 13:13:51pai e simplu, nimeni nu spune ca acest subiect e pe intelesul tuturor, iar daca iti doresti cu adevarat sa afli despre subiect, poti da google la EFT, NLP. Nimeni nu poate scrie tomuri de detalii la un subiect de forum :-)
La fel de adevarat este ca nu poti manca ca porcul ca sa citez pe cineva din cei care au dat reply la subiect, tocmai de aceea exista NLP si EFT :-)
E suficient sa te debarasezi putin de comoditate si sa cercetezi daca chiar vrei sa afli


1. Orice teorie despre "arta slabitului" presupune efort fizic. Nu ai cum sa slabesti in mod sanatos daca nu faci miscare. Aceasta problema a fost studiata de mii de nutritionisti si toti au spus acelasi lucru "fara sport, nu merge".
2. Am facut efortul de a cauta pe google despre teoriile astea ce le-ai propus tu. Parerea mea? Ai auzit si tu undeva o conversatie sau ai citit ceva fragmente undeva pe net sau "whatever" si ai vrut sa te dai mare pe forum ca stii si tu ceva inedit. Cele doua teorii aduse in discutie de catre tine (NLP si EFT) sunt doua metode de psihoanaliza alternativa si nu au nici o legatura cu nutritionismul.
Eu zic sa te documentezi mai bine inainte sa deschizi un topic.
kudika345792
Postat pe 31 Ianuarie 2011 22:51
1. Orice teorie despre "arta slabitului" presupune efort fizic. Nu ai cum sa slabesti in mod sanatos daca nu faci miscare. Aceasta problema a fost studiata de mii de nutritionisti si toti au spus acelasi lucru "fara sport, nu merge".
2. Am facut efortul de a cauta pe google despre teoriile astea ce le-ai propus tu. Parerea mea? Ai auzit si tu undeva o conversatie sau ai citit ceva fragmente undeva pe net sau "whatever" si ai vrut sa te dai mare pe forum ca stii si tu ceva inedit. Cele doua teorii aduse in discutie de catre tine (NLP si EFT) sunt doua metode de psihoanaliza alternativa si nu au nici o legatura cu nutritionismul.
Eu zic sa te documentezi mai bine inainte sa deschizi un topic

raspuns pt tine :-)
1- orice teorie neaplicata ramane doar teorie, deci in situatia de fata, ''arta slabitului'' la modul teoretic ramane doar teorie, eu vb de practica si o experienta in asta. La o citire atenta a ceea ce am scris, se distinge diferenta intre ''miscare'' si efort fizic sustinut, adica sali de fitness si aerobic, etc... nu am vorbit nici de nutritionism, deci nu vad cum le legi....
2- e bine ca ai facut efortul de a cauta pe google despre EFT si NLP, e un prim pas, dar crede-ma ca in 2-3-5 ore nu ai cum sa afli profunzimile unor stiinte, nicidecum sa le intelegi si mai ales sa stii cum sa le aplici. Nu e cazul sa iti expui opinia ca o persoana nu stie despre ce vorbeste sau nu practica ceea ce spune, nici sa fii caustica si sa crezi ca toti in jur te mint. Chiar faptul ca nu stiai nimic despre EFT, NLP si lucruri despre subconstient denota lipsa ta de experienta in domeniul acesta, crezand ca sunt sf-uri. Cei care sunt cu adevarat interesati de ceva anume nu resping din start, fara a pune intrebari si fara a afla, cu atat mai putin nu sunt malitiosi.
Acesta este si motivul pt care am scris ca nu e un subiect pt toata lumea ci doar pt cei care chiar vor sa afle mai mult, sunt deschisi si pregatiti pt asa ceva.

sa iti fie bine!
kudika345792
Postat pe 31 Ianuarie 2011 23:05
Mergi la sala de 20 de ani si tot nimic ai invatat (adica e o minciuna ceea ce ai spus si o sa explic de ce).
N-oi stii eu multe, dar stiu ca efortul fizic are nenumarate beneficii asupra psihicului, stiu ca facand miscare, iti poti accelera metabolismul, stiu ca daca te duci la sala 20 de ani, efectul este pe termen lung, pentru ca faci din sport un mod de viata.

Iar efort fizic nu inseamna numai mers la sala si tras de aparate, 30 de minute de mers pe jos zilnic sunt la fel de folositoare.

Sau propui ca sa dam o gramada de bani pe sedinte NLP si apoi o sa putem sta toata ziua cu fundu' pe canapea, deplasandu-ne doar de la frigider la televizor si inapoi si o sa slabim???
Nu de alta, dar NeLePistii cer o gramada de bani pentru nimic altceva decat spalare de creier. Sunt cateva principii in NLP care pot fi folositoare, dar voi le duceti mult prea departe.
kudika_pudika
Postat pe 1 Februarie 2011 13:17
De la: kudika_pudika, la data 2011-02-01 13:17:08Mergi la sala de 20 de ani si tot nimic ai invatat (adica e o minciuna ceea ce ai spus si o sa explic de ce).

Pardon, m-am grabit si am citit pe sarite
Nu mergi tu la sala de 20 de ani, te ocupi de acest subiect de 20 de ani.

Dar, sorry, e chiar si mai rau, cum poti sa te ocupi de asta de 20 de ani si sa scoti asemenea afirmatii (sau negatii) din tine?!?
kudika_pudika
Postat pe 1 Februarie 2011 13:22
fetelor cititi din 2 in 14? :-)
este o aberatie fara margini sa spui ca stand in fata TV cu popcornul, coca-cola si ciocolata in fata si doar gandind pozitiv sau facand NLP poti slabi!!! asta inseamna deja sedentarism. Sunt 2 lucruri distincte: a face miscare, fara a depune un efort fizic intens (deci miscare normala de orice fel, de la plimbare in parc, curatenie in casa si pana la yoga usoara de ex, sau orice altceva credeti de cuviinta si va aranjeaza). Faceti diferenta intre sedentarism, miscare normala si efort fizic la salile de fitness, sau aerobic. Sedentarismul e considerata "boala".
kudika345792
Postat pe 1 Februarie 2011 14:57
De la: kudika345792, la data 2011-01-31 23:05:07 nu am vorbit nici de nutritionism, deci nu vad cum le legi....
2- Nu e cazul sa iti expui opinia ca o persoana nu stie despre ce vorbeste sau nu practica ceea ce spune, nici sa fii caustica si sa crezi ca toti in jur te mint. Chiar faptul ca nu stiai nimic despre EFT, NLP si lucruri despre subconstient denota lipsa ta de experienta in domeniul acesta, crezand ca sunt sf-uri. Cei care sunt cu adevarat interesati de ceva anume nu resping din start, fara a pune intrebari si fara a afla, cu atat mai putin nu sunt malitiosi.
Acesta este si motivul pt care am scris ca nu e un subiect pt toata lumea ci doar pt cei care chiar vor sa afle mai mult, sunt deschisi si pregatiti pt asa ceva.

sa iti fie bine!


1. vorbeai de arta de a slabi iar eu din experienta mea si a celor din jurul meu, fara o dieta echilibrata si fara sport nu se poate slabi. PUNCT. Nu ai cum sa ma contrazici pentru ca voi veni cu oo groaza de argumente, citate, studii..etc
2. Ai postat pe un forum public, prin urmare mi-am dat parerea personala si da..ca o persoana care nu stia nimic despre asta dar care s-a documentat inainte sa revina cu o parere. Nu cred ca sunt SF-uri, sunt studii ale unor oameni care cred in ceea ce sustin (suna putin vag asta e adevarat). Nu am respins teoriile astea, insa din ce am citit eu pe diverse site-uri (in mare parte pe wikipedia) nu face niciunde referire la slabit. Daca vorbeai dste EFT si NLP si aduceai o documentatie nu neaparat amanuntita dar concludenta, poate nu primeai raspunsurile mele "acide". Dar asta face conversatia sa fie si mai interesanta, nu? Cand propui un subiect, vii si cu informatii, mai ales daca nu este un subiect cunoscut publicului larg, pentru ca asta e un forum public pe care-l citesc foarte multe categorii de oameni.
_Cryssa_
Postat pe 1 Februarie 2011 15:09

1. vorbeai de arta de a slabi iar eu din experienta mea si a celor din jurul meu, fara o dieta echilibrata si fara sport nu se poate slabi. PUNCT. Nu ai cum sa ma contrazici pentru ca voi veni cu oo groaza de argumente, citate, studii..etc
2. Ai postat pe un forum public, prin urmare mi-am dat parerea personala si da..ca o persoana care nu stia nimic despre asta dar care s-a documentat inainte sa revina cu o parere. Nu cred ca sunt SF-uri, sunt studii ale unor oameni care cred in ceea ce sustin (suna putin vag asta e adevarat). Nu am respins teoriile astea, insa din ce am citit eu pe diverse site-uri (in mare parte pe wikipedia) nu face niciunde referire la slabit. Daca vorbeai dste EFT si NLP si aduceai o documentatie nu neaparat amanuntita dar concludenta, poate nu primeai raspunsurile mele "acide". Dar asta face conversatia sa fie si mai interesanta, nu? Cand propui un subiect, vii si cu informatii, mai ales daca nu este un subiect cunoscut publicului larg, pentru ca asta e un forum public pe care-l citesc foarte multe categorii de oameni. [/quote]

pup Cryssa , deci eu inteleg de la tanti cu ayurveda ca poti sa stai ca vita in varful patului sa mananci asa : mic dejun ompleta cu carnati, gustare pizza neaparat mare, pranza ceafa de porc cu garnitura de mici :)))), gustare 2 prajituri mari de la Cinnabon, si cina o saorma cu de toate de la Dristor, si slabesti. Let's get real fara sport, iar miscare ar trebuii sa facem mereu macar 20-30 min pe zi, nu doar cand vrem sa mai dam cateva kg jos, si fara o dieta echilibrata NU POTI FACE NIMIC, asa prin minune ajuta LIPOSUCTIA, restul sunt vrajeli, ca si medicatia de tip placebo care se da bolnavilor, ca poate daca ei isi doresc cu adevarat sa traiasca se fac bine, aia au cancer sau boli incurabile de inima si doctorii le dau aspirina
visan_georgiana
Postat pe 1 Februarie 2011 15:48
Da, draga, am inteles, prin NLP inveti lumea cum sa gandeasca ca sa slabeasca. Si iei, probabil, o gramada de bani pentru asta.
Mersi, dar nu mersi, prefer sa alerg in parc, sa vezi ce se topeste tot stresul de pe mine! Acu' pricepi la ce m-am referit?
kudika_pudika
Postat pe 1 Februarie 2011 19:56
Complet gresit! nu poti sta ca vita in pat indopandu-te si sa ai pretentia sa slabesti!
De altfel subiectul nu se refera la arta indopatului si sedentarism; cine nu e interesat de acest subiect nici nu tb sa-si consume energia citind, pur simplu poate ignora sau alerga in parc sa i se topeasca "suncile stresate", nimeni nu obliga pe nimeni sa citeasca ceva ce nu ii este de folos!
A nu fi frustrat in contextul celor scrise, inseamna sa nu tii diete restrictive, in care sa suferi dupa 1 patratel de ciocolata, dupa o felie de paine, etc, pt ca multe fac excese in astfel de diete si se imbolnavesc prosteste. (am auzit de diete in care mananci doar varza, sau doar oua si altele de genul)
Si pt tanti interesata de Ayurveda, pe scurt, exista 3 tipologii: kapha, pitta si vata. Carnatii, grasimile si cartofii prajiti se potrivesc celor kapha, mancarurile iuti in general, dar echilibrate si fara exces in prajeli, se potrivesc celor pitta, iar vata are predilectie spre salate, cruditati, fructe multe si mancare cat mai naturala. Daca mergi la un consult ayurveda ti se poate spune ce anume sa mananci ca sa schimbi ceva in tipologia ta si sa te echilibrezi.
EFT te ajuta sa scapi de dependente, adica in loc sa mananci o ciocolata intreaga, sa mananci un rand, in loc sa te indopi pana plesnesti, sa mananci normal, aici intervine lipsa frustarii.
NLP si subconstientul adauga tuseul final si pt cine are rabdare si nu mai crede ca Pamantul e o farfurie, sau ca nu vor exista niciodata avioane si rachete, poate sa urmareasca filmul The Secret si sa se uite cu atentie cum cel care era complet paralizat a iesit din spital pe picioarele lui in 9 luni, doar vizualizand intens scena reusitei.
Va doresc numai bine si spor la ce vreti voi!
kudika345792
Postat pe 1 Februarie 2011 22:48
De la: kudika345792, la data 2011-02-01 22:48:10Complet gresit! nu poti sta ca vita in pat indopandu-te si sa ai pretentia sa slabesti!
De altfel subiectul nu se refera la arta indopatului si sedentarism; cine nu e interesat de acest subiect nici nu tb sa-si consume energia citind, pur simplu poate ignora sau alerga in parc sa i se topeasca "suncile stresate", nimeni nu obliga pe nimeni sa citeasca ceva ce nu ii este de folos!
A nu fi frustrat in contextul celor scrise, inseamna sa nu tii diete restrictive, in care sa suferi dupa 1 patratel de ciocolata, dupa o felie de paine, etc, pt ca multe fac excese in astfel de diete si se imbolnavesc prosteste. (am auzit de diete in care mananci doar varza, sau doar oua si altele de genul)
Si pt tanti interesata de Ayurveda, pe scurt, exista 3 tipologii: kapha, pitta si vata. Carnatii, grasimile si cartofii prajiti se potrivesc celor kapha, mancarurile iuti in general, dar echilibrate si fara exces in prajeli, se potrivesc celor pitta, iar vata are predilectie spre salate, cruditati, fructe multe si mancare cat mai naturala. Daca mergi la un consult ayurveda ti se poate spune ce anume sa mananci ca sa schimbi ceva in tipologia ta si sa te echilibrezi.
EFT te ajuta sa scapi de dependente, adica in loc sa mananci o ciocolata intreaga, sa mananci un rand, in loc sa te indopi pana plesnesti, sa mananci normal, aici intervine lipsa frustarii.
NLP si subconstientul adauga tuseul final si pt cine are rabdare si nu mai crede ca Pamantul e o farfurie, sau ca nu vor exista niciodata avioane si rachete, poate sa urmareasca filmul The Secret si sa se uite cu atentie cum cel care era complet paralizat a iesit din spital pe picioarele lui in 9 luni, doar vizualizand intens scena reusitei.
Va doresc numai bine si spor la ce vreti voi!
kudika345792
Postat pe 1 Februarie 2011 22:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sistem de prindere jaluzele metalice de termopan metalic 2 De la: Baiat_virgin 13 Iunie 2011 17:06
plasma originala 3 De la: zinaceabunasinebuna 2 Februarie 2012 18:41
DECORATIUNI FOTOTAPET PERSONALIZAT 1 De la: pdkraft 25 Decembrie 2010 21:19
'Locuinte mai ieftine pe malul Mediteranei' 1 De la: talina2401 28 Februarie 2011 09:11
operatie de monturi (hallux valgus) 12 De la: kudika349287_novi 30 Mai 2014 16:38