Setari Cookie-uri

Cat de departe sunteti dispuse sa mergeti pt. cariera?

Buna fetelor. Initiez acest topic din pura curiozitate. Stiu ca majoritatea felor cu varste intre 25-35 de ani au aspiratii mari in ceea ce priveste cariera. Vreau sa stiu voi ce sunteti dispuse sa faceti pentru a ajunge pentru un anumit job , eventual pt. un salariu mai mare. Stiu ca nu e usor sa te bucuri de ascensiune, caci pana la a te bucura de ascensiunea profesionala...intalnesti multe piedici in cale, de la rude si prieteni ai sefului care-ti "sufla" postul pana la cerinte imposibile din partea sefilor: sa va culcati cu el, sa- i acceptati pipaieli sau sa acceptati sa faceti ore suplimentare fara sa fiti platite. Vreau sa aflu cat de departe sunteti dispuse sa mergeti. Ati fi capabile sa va culcati cu seful ? (Eu nu)...Ati accepta sa stati peste program fara sa fiti platite? (Eu nu) Astept comentariile si parerile voastre. Pupici :
Brain
Postat pe 31 Ianuarie 2011 17:28
tu aia nu, aia nu... cand de fapt le faci pe toate. cauti pe aici vreo femeie in aceeasi situatie? vei gasi sigur, dar mai rar persoane care se dau pe fata
Shhh
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:14
De stat peste program fara sa fi platit, cred ca se sta de nevoie, nu neaparat pentru ca sa iesi in evidenta in fata sefilor si sa fi avansat. Sefii (poate nu toti, sa ma scuze cei care nu se regasesc in descriere) sunt de-o nesimtire crasa si putin le pasa ca dai in branci. Treaba sa iasa. Personalul e din ce in ce mai putin, treaba parca se inmulteste pe zi ce trece,nu mai este timpul fizic pentru a le face pe toate.
luchianramona
Postat pe 31 Ianuarie 2011 19:40
De la: Shhh, la data 2011-01-31 19:14:51tu aia nu, aia nu... cand de fapt le faci pe toate. cauti pe aici vreo femeie in aceeasi situatie? vei gasi sigur, dar mai rar persoane care se dau pe fata


Cand am spus ca NU fac ceva..., inseamna ca este adevarat !
Nu vreau sa ajung sa fac compromisuri dupa ani de carte si experienta profesionala. Daca tu faci compromisuri si esti sigura ca in acest fel poti sa ajungi departe, de ce nu-mi descrii tu ce faci. Te rog daca ai argumente, posteaza-le, dar nu lovi in mine, pt. ca nu ma cunosti catusi de putin, fetito!
Nu ai ce comenta, nu mai comenta si punct.
Eu incerc sa vad ce pot sa faca altii. De exemplu: sa-l "perie" pe sefu' (sa-l pupe-n fund) si sa-i faca complimente sperand ca in acest fel pot ajunge unde-si doresc...etc.
Vreau sa vad pana unde se poate ajunge cu compromisurile pt. ascensiunea profesionala, atata tot.
Personal vreau sa ajung cat mai sus, dar cu minim de compromis (preferabil deloc).
Adun pur si simplu pareri si informatii !!!
Si daca nu-mi iese, asta este...speram sa aflu !
Brain
Postat pe 1 Februarie 2011 16:19
De la: luchianramona, la data 2011-01-31 19:40:54De stat peste program fara sa fi platit, cred ca se sta de nevoie, nu neaparat pentru ca sa iesi in evidenta in fata sefilor si sa fi avansat. Sefii (poate nu toti, sa ma scuze cei care nu se regasesc in descriere) sunt de-o nesimtire crasa si putin le pasa ca dai in branci. Treaba sa iasa. Personalul e din ce in ce mai putin, treaba parca se inmulteste pe zi ce trece,nu mai este timpul fizic pentru a le face pe toate.


Merci de comment!
Parerea mea este ca daca ajungi sa stai prea mult peste program si sa nu primesti nimic pentru asta, este deja vina ta, si numai a ta, pt. ca te lasi manipulat in acest fel de sefi (ma ref. la modul general). Un om capabil, cu putina experienta profesionala si cu studii gaseste usor un job in alta parte, si nu e nevoit sa accepte anumite mizerii din partea sefilor. Sunt contra abuzului de cand ma stiu...
Si totusi asteptam un alt gen de raspuns...
Anyone ????
Brain
Postat pe 1 Februarie 2011 16:29
in momentul de fata cred ca cel mai bine e sa te cari in alta parte pt un salariu mai mare si un post mai bun, cel putin in domeniul bancar unde lucrez eu, eu asta am facut acum 2 ani jumate am plecat in alta banca pe un salariu aproape dublu. In rest am stat peste program fara sa ma plateasca pt ca trebuia sa finalizez ce aveam de facut, dar am incercat sa nu fac din asta un obicei, raman strict cand este nevoie si nu mai mult de 2 ore pt ca pana la ura este timpul meu liber, iar daca se pune problema sa ramanem toti ramanem daca suntem platiti (asta s-a intamplat asta vara), de compromisuri gen culcat cu seful nu se pune problema, niciodata nu as face asa ceva mai bine ma duc sa imping de un tomberon la Rosal, in rest din pacate pt mine sunt genul de persoana care spune ceea ce nu ii convine, care nu va plimba niciodata servieta sefilor, care nu sifoneaza si nu linge in fund, dar din pacate genul asta de oameni sunt apreciati, degeaba esti pregatit profesional daca ai coloana vertebrala si nu te dai dupa cum bate vantul. Nu este nici o diferenta intre barfitoarele din fabrica si personalul actual din banci, poate singura diferenta este de ordin estetic- fashion, degeaba ai facultati, mastere, MBA-uri daca nu esti om, si esti de fapt o sulfa care asteapta sa dea in cap la prima abatere, care vaneaza greseli, si care in fata este cel mai volubil si de treaba coleg.

Scuze am scris cam mult , mi-am spus si eu oful
visan_georgiana
Postat pe 1 Februarie 2011 17:13
Un om capabil, cu putina experienta profesionala si cu studii gaseste usor un job in alta parte, si nu e nevoit sa accepte anumite mizerii din partea sefilor. Sunt contra abuzului de cand ma stiu...
Si totusi asteptam un alt gen de raspuns...
Anyone ???? [/quote]

este destul de greu in perioada asta, acum 2 ani ma duceam la interviuri la toate bancile primeam aproape saptamanal oferte, acum nimic...
visan_georgiana
Postat pe 1 Februarie 2011 17:14
"Vreau sa stiu voi ce sunteti dispuse sa faceti pentru a ajunge pentru un anumit job , eventual pt. un salariu mai mare."
Sa-ti faci treaba cat mai bine.Asta iti asigura ascensiunea si totodata si stabilitatea.Altele te ridica doar temporar.
Barbie30_
Postat pe 2 Februarie 2011 11:21
De la: TIGRA, la data 2011-02-01 17:13:35in momentul de fata cred ca cel mai bine e sa te cari in alta parte pt un salariu mai mare si un post mai bun, cel putin in domeniul bancar unde lucrez eu, eu asta am facut acum 2 ani jumate am plecat in alta banca pe un salariu aproape dublu. In rest am stat peste program fara sa ma plateasca pt ca trebuia sa finalizez ce aveam de facut, dar am incercat sa nu fac din asta un obicei, raman strict cand este nevoie si nu mai mult de 2 ore pt ca pana la ura este timpul meu liber, iar daca se pune problema sa ramanem toti ramanem daca suntem platiti (asta s-a intamplat asta vara), de compromisuri gen culcat cu seful nu se pune problema, niciodata nu as face asa ceva mai bine ma duc sa imping de un tomberon la Rosal, in rest din pacate pt mine sunt genul de persoana care spune ceea ce nu ii convine, care nu va plimba niciodata servieta sefilor, care nu sifoneaza si nu linge in fund, dar din pacate genul asta de oameni sunt apreciati, degeaba esti pregatit profesional daca ai coloana vertebrala si nu te dai dupa cum bate vantul. Nu este nici o diferenta intre barfitoarele din fabrica si personalul actual din banci, poate singura diferenta este de ordin estetic- fashion, degeaba ai facultati, mastere, MBA-uri daca nu esti om, si esti de fapt o sulfa care asteapta sa dea in cap la prima abatere, care vaneaza greseli, si care in fata este cel mai volubil si de treaba coleg.

Scuze am scris cam mult , mi-am spus si eu oful
Brain
Postat pe 2 Februarie 2011 16:37
Bine spus, Tigra !
Merci ca ai "scris mult"! Ma bucur ca mai exista lume cu coloana vertebrala. Sunt multi carora le lipseste cu desavarsire, si mai rau este faptul ca nu se sfiect sa o arate. Sunt atat de falsi, si totusi uite ca ajung acolo unde-si doresc. Muuulti ajung...
Sa vedem cine mai raspunde.
Daca nu mai scrie nimeni aici eu ce sa cred?
Ca majoritatea de pe Kudika isi pupa sefii in fund si le e teama sa recunoasca?
Poate mai scrie cineva pe tema asta !!!
Astept
Brain
Postat pe 2 Februarie 2011 16:42
De la: Brain, la data 2011-02-02 16:42:47Bine spus, Tigra !
Merci ca ai "scris mult"! Ma bucur ca mai exista lume cu coloana vertebrala. Sunt multi carora le lipseste cu desavarsire, si mai rau este faptul ca nu se sfiect sa o arate. Sunt atat de falsi, si totusi uite ca ajung acolo unde-si doresc. Muuulti ajung...
Sa vedem cine mai raspunde.
Daca nu mai scrie nimeni aici eu ce sa cred?
Ca majoritatea de pe Kudika isi pupa sefii in fund si le e teama sa recunoasca?
Poate mai scrie cineva pe tema asta !!!
Astept


hooo hooo, ai sa te miri cati practica pupatul in fund, mai ales cand vad ca exsta sefi la care prinde treaba asta, aici unde lucrez am sefi de genul asta, dar unde lucram inainte aveam o directoare care era si super profi , o puteai intreba orice, dar si super corecta, dadea cu tine de pamant cand greseai , dar era si langa tine cand era nevoie, din pacate a trebuit sa schimb locul de munca pt mai multi bani , si acum am un salariu mai mare dar pot spune ca nu mai vin cu placere la munca asa cum faceam candva
visan_georgiana
Postat pe 2 Februarie 2011 17:43
De la: TIGRA, la data 2011-02-01 17:14:48 Un om capabil, cu putina experienta profesionala si cu studii gaseste usor un job in alta parte, si nu e nevoit sa accepte anumite mizerii din partea sefilor. Sunt contra abuzului de cand ma stiu...
Si totusi asteptam un alt gen de raspuns...
Anyone ????


este destul de greu in perioada asta, acum 2 ani ma duceam la interviuri la toate bancile primeam aproape saptamanal oferte, acum nimic...[/quote]
...povesti...probabil ai o groaza de cunostinte si ti-e usor sa zici asta...iti zic eu ca fara "interventii" nu prea gasesti...poti sa ma contrazici...chiar te rog.
kudika195501
Postat pe 2 Februarie 2011 17:56
De la: kudika195501, la data 2011-02-02 17:56:07
De la: TIGRA, la data 2011-02-01 17:14:48 Un om capabil, cu putina experienta profesionala si cu studii gaseste usor un job in alta parte, si nu e nevoit sa accepte anumite mizerii din partea sefilor. Sunt contra abuzului de cand ma stiu...
Si totusi asteptam un alt gen de raspuns...
Anyone ????



...povesti...probabil ai o groaza de cunostinte si ti-e usor sa zici asta...iti zic eu ca fara "interventii" nu prea gasesti...poti sa ma contrazici...chiar te rog.[/quote]

(scuzati prima postare )
kudika195501
Postat pe 2 Februarie 2011 17:59
De la: kudika195501, la data 2011-02-02 17:56:07
este destul de greu in perioada asta, acum 2 ani ma duceam la interviuri la toate bancile primeam aproape saptamanal oferte, acum nimic...

...povesti...probabil ai o groaza de cunostinte si ti-e usor sa zici asta...iti zic eu ca fara "interventii" nu prea gasesti...poti sa ma contrazici...chiar te rog.[/quote]

am o amica, a aplicat CVul la cateva firme online, dupa care a urmat interviurile, si 3 saptamani are job nou
o alta amica, se cam chinuie sa gaseasca, numai ca e putin cam pretentioasa si nu se grabeste
battleofwits
Postat pe 2 Februarie 2011 18:03
in schimb eu, cred ca nici intr-un an nu mi-as gasi un job
battleofwits
Postat pe 2 Februarie 2011 18:04
De la: Brain, la data 2011-02-02 16:42:47Bine spus, Tigra !
Merci ca ai "scris mult"! Ma bucur ca mai exista lume cu coloana vertebrala. Sunt multi carora le lipseste cu desavarsire, si mai rau este faptul ca nu se sfiect sa o arate. Sunt atat de falsi, si totusi uite ca ajung acolo unde-si doresc. Muuulti ajung...
Sa vedem cine mai raspunde.
Daca nu mai scrie nimeni aici eu ce sa cred?
Ca majoritatea de pe Kudika isi pupa sefii in fund si le e teama sa recunoasca?
Poate mai scrie cineva pe tema asta !!!
Astept


Eu sunt unu din oamenii care nu o sa fie niciodata promovati Tocmai pentru ca: eu am sefa (nu sef ), am o sefa nebuna , am o sefa nebuna rau , eu cu sefa mea ne certam 1 data / luna, din alea cu urlete si cu trantit de usi prin birouri; mariri de salariu vad o data la 3 ani si-atunci cand amenint ca nu mai imi fac atributiile ce nu sunt scrise in fisa postului .
Poate va intrebati de ce nu plec. Raspunsul este: pt ca eu si sefa mea avem o relatie speciala Cum sa-mi dau eu deisia si s-o fac eu pe ea fericita? Nah...

Serios acuma! Depinde foarte mult de oamenii care-ti sunt superiori (la ob ma refer). Sunt multe firme unde 90% din oameni nu sunt apreciati pentru munca lor si oricat de mult ai lucra, nu vei fi niciodata apreciat. Insa..eu consider ca atata timp cat iti faci munci intr-un mod ireprosabil n-ai cum sa pierzi pe viitor.

P.S: chiar ma cert cu sefa 1 data/luna
_Cryssa_
Postat pe 2 Februarie 2011 18:59
Brain, ai deschis un topic pentru fetele de 25-35 de ani (parerea mea e ca ai ridicat mult limita de varsta, dar nah, fie cum zici tu) si ti-au raspuns femei care au deja o situatie, asa cum este ea, un om alaturi de ele, care se pregatesc sa devina sau sunt deja mamici etc. Prin urmare nu vei auzi aici ceea ce vrei tu sa auzi.
Te bucuri ca mai sunt persoane cu coloana vertebrala? Unde's? Doar pentru ca, repet, ti-au spus 3 femei asezate la casa lor, ca ele nu ar face asa ceva?
Un asemenea sondaj, pentru a avea rezultatele scontate ar trebui sa fie facut "no name", eventual printre studente si sa vezi atunci ce surpriza uriasa ai.
Personal, cred ca exista foarte putine fete care nu fac compromisuri pentru a viata mai buna. Extrem de putine. In primul rand pentru ca trei sferturi din studente (ma voi referi, desigur, numai la sexul f) ajung intr-o facultate din pura intamplare, pentru hartia din sertar. Prin urmare, nicio sansa de a profesa cu adevarat si de a ajunge om pe picioarele lor. Asa ca, am diploma ceruta postului dar n-am brain (nicio aluzie la id-ul tau). Si din momentul asta, incepe jocul de care pomenesti tu. Sigur ca, ajunsa intr-o functie inalta, NU va recunoaste in veci ce compromis a facut.

Si tot ca o parere personala, un asemenea topic nu va scoate la iveala nimic. Nici ceea ce am facut, nici ceea ce am fi capabile sa facem. Nici macar nu suntem puse concret intr-o asemenea situatie pentru a putea da un raspuns sincer.

Nu mai am varsta potrivita sondajului tau si nici nu erau vremurile de acum cand o aveam, dar iti pot raspunde cam asa: NU STIU ce as fi facut ATUNCI. Ca sa nu fiu ipocrita.

rashela
Postat pe 2 Februarie 2011 19:20
De la: _Cryssa_, la data 2011-02-02 18:59:22
De la: Brain, la data 2011-02-02 16:42:47Bine spus, Tigra !
Merci ca ai "scris mult"! Ma bucur ca mai exista lume cu coloana vertebrala. Sunt multi carora le lipseste cu desavarsire, si mai rau este faptul ca nu se sfiect sa o arate. Sunt atat de falsi, si totusi uite ca ajung acolo unde-si doresc. Muuulti ajung...
Sa vedem cine mai raspunde.
Daca nu mai scrie nimeni aici eu ce sa cred?
Ca majoritatea de pe Kudika isi pupa sefii in fund si le e teama sa recunoasca?
Poate mai scrie cineva pe tema asta !!!
Astept


Eu sunt unu din oamenii care nu o sa fie niciodata promovati Tocmai pentru ca: eu am sefa (nu sef ), am o sefa nebuna , am o sefa nebuna rau , eu cu sefa mea ne certam 1 data / luna, din alea cu urlete si cu trantit de usi prin birouri; mariri de salariu vad o data la 3 ani si-atunci cand amenint ca nu mai imi fac atributiile ce nu sunt scrise in fisa postului .
Poate va intrebati de ce nu plec. Raspunsul este: pt ca eu si sefa mea avem o relatie speciala Cum sa-mi dau eu deisia si s-o fac eu pe ea fericita? Nah...

Serios acuma! Depinde foarte mult de oamenii care-ti sunt superiori (la ob ma refer). Sunt multe firme unde 90% din oameni nu sunt apreciati pentru munca lor si oricat de mult ai lucra, nu vei fi niciodata apreciat. Insa..eu consider ca atata timp cat iti faci munci intr-un mod ireprosabil n-ai cum sa pierzi pe viitor.

P.S: chiar ma cert cu sefa 1 data/luna
Brain
Postat pe 3 Februarie 2011 16:27
M-am regasit in cele relatate de tine, Cryssa.Si eu am o sefa poate si mai nebuna, si nu stiu nici sa o pup in fund nici sa ma plang. Asta e dilema mea... Uite ca nu sunt singura...
De multe ori ma gandeam ca poate sunt eu masochista...dar uite ca nu sunt singura
Eu ma cert cu sefa chiar mai des decat tine. In primele luni de la angajare eram la cutite, ne auzea toata firma, nu stiai care e sefa si care e subalterna. La mine a fost chiar mai tare, unii colegi imi ziceau deja "sefa"...dupa toate certurile. Cert e ca nu prea suport sa fiu jucata pe degete si nici acuzata pe nedrept, cum deseori se intampla.
Si cred ca si tu esti in aceeasi situatie. M-am gandit si sa plec...ma suna de la multe firme... Deocamdata imi convine leafa, cam asta ar fi motivul pt. care raman si as mai include aici si atmosfera colegiala. Ma inteleg bine cu lumea pe acolo. Dar pilele primeaza in firma aia, sunt singura care a venit prin firma de recrutare, restul sunt angajati numai pe pile. Si cu toate astea au fost si disponibilizari la greu...
Te pup ! S-auzim de bine !!
Brain
Brain
Postat pe 3 Februarie 2011 16:34
off nu se mai termina criza asta , sa ma duc la sefu cantand asa" i quit, i quit, i quit, hit the road jack, and don't you come back no more, no more, no more, no more", offff pe mine tocmai m-au promovat , mai multe responsabilitati , o echipa mai mare, dar la salariu ciu ciu, ca nu e banca pe profit, inca un an in care am muncit ca o gloaba pt nimic in plus , nici macar un sfant in plus, unde naiba s-a mai pomenit asa ceva ca io de cand sunt nu am auzit, sa te promoveze si sa nu iti dea nici un leut
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 16:36
De la: Brain, la data 2011-02-02 16:42:47Bine spus, Tigra !
Merci ca ai "scris mult"! Ma bucur ca mai exista lume cu coloana vertebrala. Sunt multi carora le lipseste cu desavarsire, si mai rau este faptul ca nu se sfiect sa o arate. Sunt atat de falsi, si totusi uite ca ajung acolo unde-si doresc. Muuulti ajung...
Sa vedem cine mai raspunde.
Daca nu mai scrie nimeni aici eu ce sa cred?
Ca majoritatea de pe Kudika isi pupa sefii in fund si le e teama sa recunoasca?
Poate mai scrie cineva pe tema asta !!!
Astept


Daca nu scrie nimeni ..credema ca nu are nici o legatura cu pupatul in fund.....asa ca te rog nu scrie tampenii.
Daca ai nevoie de bani normal ca poti sta peste program cat este nevoie....de culcat cu seful nu stiu in cate firme se mai practica sau se practica poate in firmele =cu 0 unde normal ca nu estinevoit sa te culci cu cineva ptr bani sau o avansare mai bine iti mai iei un job..... dar repet prostiile astea nu se mai practica.....sunt destui oameni inteligenti lasama sa cred asta....
ad__83
Postat pe 3 Februarie 2011 16:41
Buna Rashela,
Ma bucur ca ai scris.
Eu cred ca acest topic este foarte folositor si interesant (si curios). Nu urmaresc nimic special cu el. Uite ca totusi a scris lumea, si daca incepi sa citesti o sa vezi chiar momente si pasuri din viata unor fete/femei; mie imi sunt chiar utile. Nu tin sa raspunda numai fetele intre 25-30 de ani sau de o anume varsta. Varsta mea e pe acolo, si as fi vrut sa aud in primul rand parerea fetelor apropiate de mine ca varsta. Ele ce fac,la ce mijloace recurg ca sa-si indeplineasca visele? Fac compromisuri mult prea mari? Avand in vedere faptul ca aici fiecare se ascunde in spatele unui pseudonim, ar putea chiar sa fie sincere si sa spuna concret chiar compromisurile facute.
Esti suparata ca am incercat si incerc?
Eu inca incerc ...
Salutari !
Brain
Brain
Postat pe 3 Februarie 2011 16:44
Eu inteleg prin cariera nu numai avansarea in functie, ci si rezultate bune, vieti pe care le schimbi (in bine, evident :D ), o meserie pe care sa o faci cu pasiune. Acestea din urma nu necesita problemele "existentiale" pe care ti le-ai pus tu.
kudika_pudika
Postat pe 3 Februarie 2011 16:48
eu vad asa treburile: ca angajat trebuie sa dai dovada de profesionalism in absolut tot ceea ce faci, de la indeplinirea sarcinilor de serviciu, pana la relatiile cu colegii, trebuie sa sti cum sa te descurci in cazurile conflictuale si sa nu induci tensiuni in echipa, trebuie sa fi diplomat, dar din pacate multi oameni cand te vad mai pregatit pot vedea in tine o amenintare , si aici ma refer la cei incapabili ( care lingusesc, si te asteapta mereu la cotitura ca sa ti-o traga), iarun angajator corect trebuie sa isi motiveze oamenii , de la incurajari, promovari pana la prime, cresteri salariale, pt ca pana la urma in alt mod iti faci treaba atunci cand sti ca esti motivat, si apreciat
visan_georgiana
Postat pe 3 Februarie 2011 17:36
Cat de departe sunt dispusa sa merg pentru o cariera? Pana la tata, in Franta. E multimiliardar si cu siguranta imi voi face o ``cariera`` frumoasa si lunga in a-i goli cardul gold sau platinum. Dar sigur nu m-as culca cu nici un obsedat pentru un loc de munca. Si nici neplatita pentru munca mea nu as vrea sa fiu.
Eva32
Postat pe 2 Iulie 2011 01:41
De la: Eva32, la data 2011-07-02 01:41:31Cat de departe sunt dispusa sa merg pentru o cariera? Pana la tata, in Franta. E multimiliardar si cu siguranta imi voi face o ``cariera`` frumoasa si lunga in a-i goli cardul gold sau platinum. Dar sigur nu m-as culca cu nici un obsedat pentru un loc de munca. Si nici neplatita pentru munca mea nu as vrea sa fiu.

evo evo....ce frumos visezi...si vad ca esti pusa pe treba dis de dimineata.
RUY_BLAS
Postat pe 2 Iulie 2011 08:49
Nici eu nu as face compromisuri. Locuri de munca se gasesc si o cariera o faci pe plan profesional nu ca pitzipoanca sefului, asa cum am vazut si eu pe la firmele pe la care am lucrat. Iar cu orele suplimentare neplatite nu sunt de acord. E timpul meu si atata lucru merita si angajatii pentru ca isi ``dau sufletul`` in campul muncii, pentru firma respectiva.
Eva32
Postat pe 31 Iulie 2011 01:20
Orele suplimentare neplatite reprezinta ceva ilegal.
Si de ce ar fi cineva de acord cu ele ?
Max2
Postat pe 17 Noiembrie 2011 23:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Salut 51 De la: Dontyyy 5 Ianuarie 2010 13:55
caut prietena 32 De la: sebylovegyrls 3 Septembrie 2011 18:01
Ce parere aveti despre italieni? 39 De la: alexia30 1 August 2016 13:18
niste sfaturi ...sau opinii daca se poate 157 De la: babe02 12 Septembrie 2012 12:20
cat sa mai continui asa 54 De la: kudika_nikole 11 Ianuarie 2012 00:30